Gitar yaylarının bir standardı var mı?

gitarların arkasındaki yayların dünya ölçeğinde bir standardı var mıdır?mesela 0,9 tel için 3 yay...gibi. gitar markasına göre yay sayısı değişir mi?ben bir tak fender biliyorum,mesala parker lar nasıl?veya diğerleri? yaylar hakkında kısa bir muhabbet başlangıcıdır...

bende çok çektim bu yay konusunda.. gitarın scale'i çok farkediyor ama tam manasıyla vakıf olamadım konuya.. 4-5 yay kullanılan gitarlar gördüm ben 2 tane kullanıyorum.. 3 tane takınca yerinden kalkmıyor floyd, mecburen 2 kullanıyorum hal böyle oluncada sustainden biraz yioruz.. :(

Re: gitar yay standardı var mı?

fat-strat demiş ki:
gitarların arkasındaki yayların dünya ölçeğinde bir standardı var mıdır?mesela 0,9 tel için 3 yay...gibi. gitar markasına göre yay sayısı değişir mi?ben bir tak fender biliyorum,mesala parker lar nasıl?veya diğerleri? yaylar hakkında kısa bir muhabbet başlangıcıdır...

Standardı olmaz böyle bir şeyin. Köprünün tipine ve çalışma prensibine göre değiştiği gibi, aynı tipler içerisinde senin ne şekilde ve hangi sertlikte kullanacağına göre de değişir.Ayrıca tel kalınlığı da sayıyı değiştirebilir. Mekanik bir hadise ve gitar/köprü modeli ve çalış stili ile direkt alakalı bir konu. Takmayın kafanızı böyle şeylere. :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ben ce kesin bir matematiksel standard vardır.hepsi mekanik...hatta bilmiyorum,bu yaylarıda kelınlığı var mı?mesala amerika da adamlar 0.8 arka yay yerine 0.8 kullanıyorum diyodur,kesin.herşeyi denedikleri için...belki metalin cinside fark eder...jimi hendrix çok tremolo kullunmasının ardından,akordun çok değişmesini engellemek için floyd rose sisitemi geliştirildi.

Belirli bir standart olduğuna inanmıyorum. Mantıksız geliyor. Çünkü dünya üzerinde birbirinin aynısı iki gitar yoktur (Bir ırmakta iki kez yüzemezsin mantığı). Yayları çeken (kasaya bağlayan) vidaların pozisyonları standart değildir, her tel her gitarda aynı performansı vermez vs...
Fayda sağlayacak şey yayların aynı tip ve simetrik olmasıdır.
Mesela vileshome iki yay kullanıyor. Çarşıya gidip yeni bir yay aldığında yeni yayı ortaya takmalı(ESKİ-YENİ-ESKİ), eğer eski yaylardan birisini ortaya gelecek şekilde (ESKİ-ESKİ-YENİ) takarsa dengesizlik olur. Yeni yayı ortaya taktığında optimum dengeye ulaşır.
Ya da izlenebilecek diğer bir yol yayların tamamını aynı tip yaylarla değiştirmelidir. Yani çarşıdan 3 yay alıp onları simetrik bir şekilde takıp eski yaylarını ilerideki günler rutubetsiz bir yerde için saklamalıdır. vileshome a iki yayıyla mutluluklar dilerim, konuyu anlatmamda yardımcı oldu. Bunlar benim fikirlerimdir... Saygılar... Kolay gelsin...

bende bana bu problemde başrolü layık gören herkese teşekkürü bir borç bilirim.. :) bu birinci bölüm cin burağın yayları, gelecek hafta cin burak tel değiştiriyor.. :D

bu arada senin gitarda kaç yay var gogo.. :?:

3 yay var abi, geldiğinde öyleydi, dokunmadım, zaten ben de 3 yay kullanırım. Alışmışım biraz sert olmasına, bi de sustain artırma hayalleri eklenince... (.009 tel kullanırım, akort standart E'dir).
Diğer gitarda vintage köprü var, fenderimsi... Onda 4 yay takılı, yüklenince köprü çok az kalkıyor, kol baya eğiliyor ki artık zaten takmıyorum.

Benimki de biraz arkaya yatık ama bu benim zevkim :D arka vidaları çok gevsetmekten tırsıyorum çıkarsa diye ama dive yapmak daha zevkli geldiginden yapışık olunca daha fazla dive oluyo :D
Köprüdeki blockları sıkan alyan vidaların gitara göre yuksekliği, paralele pozisyona göre yaklaşık 5 mm aşağıda:D bence paralel durmasından daha ideal...

Yumuşaklığı anlıyorum, ilk bakışta bana da rahat geliyor ama bend, palm mute gibi tellerde ani anormal pozisyonlar yaratabilen şeylerde yumuşakla çalamıyorum :( yoksa daha rahat olduğu aşikar...

fat-strat demiş ki:
ben ce kesin bir matematiksel standard vardır.hepsi mekanik...hatta bilmiyorum,bu yaylarıda kelınlığı var mı?mesala amerika da adamlar 0.8 arka yay yerine 0.8 kullanıyorum diyodur,kesin.herşeyi denedikleri için...belki metalin cinside fark eder....

Hocam bak ne güzel çözmüşsün hadiseyi. Yayın tabii ki standardı var...Vidanın da var, somunun da...Ancak bunlar sanırım makina müh. bölümlerinde "malzeme bilgisi" veya benzer bir ders altında okutuluyor..İşin o kısmını merak ediyorsan bir makine müh.'ne sormalısın :D ...Gitarda kullanım işin içine girince herşey değişiyor ama..

fat-strat demiş ki:
jimi hendrix çok tremolo kullunmasının ardından,akordun çok değişmesini engellemek için floyd rose sisitemi geliştirildi.

Hurafelere inanmamak lazım :D ..

Geri