Nedir Bu Preamp??

valla bende çok zamandır amfi arayaşındaydım.bence distortion olayı hiç bir solo işiyle uğraşan adamı tatmin etmez.cızırtıdan başka bir olayı yok.iii bir amfiyle yakalanıcak gain(yani sesin boost edilmiş hali)çok daha verimli hem analog,effect aletleri gibi digital de değil.lambalı amfilerde özellikle çok başarılı.bu konuyu bu işe yıllarını vermiş bütün amfileri dünya üzerinde çalmış kişi olan asım abiyle görüştüm.onun görüşü hollanda malı koch www.koch.com girip bir bakın.tek olduğunu söylüyor.hatta paul reed smith bile bunları kullanıyormuş.ve crate in fx vintage 50 serisinin çok ii olduğunu söyledi.ne mesa booge ler,ne marshall lar,ne laney ler,zaten istanbuldakilerin çoğu uzakdoğu yapımı.kochlar biraz pahalı.en iisi lambalı bir crate bendeki el yapımı usa,5212 crate.com dan bakabirilirsiniz.asım abinin kullandığı hatta en son makinaya çıktı bu amfiyle.şu an ben aldım.üzerinde 15 tane falan effect var.ın numara bir ton var.akor bastığınızda her notayı duyuyorsun.tabiki gitarlarda çok alakalı ama.amfi çook önemli.bütün effect aletlerinden daha ii bir tonu var.chunky dedikleri bu eski 80-90 ların heavy tonları falan fişek gibi,asım abinin terimiyle harbiden cok cok sesler geliyor cennetlik.hiç bir alet bu sesi veremez...saygılarımla..

preamp dediğin dalga amfilerin içinde giriş sinyalini power katının girişine uygunlaştıran ses ve ton kontrol yaptığın kattır da senin bunla ne işin vardır hayırdır :D nasıl uydu ama

arkadaşlar selam,

marshall vs30r amfim var, prosesör kullanıcam ancak uygun giriş yok. Bunu kendim yapmak istiyorum yani, preamp'ı devre dışı bırakıp direk prosesörün modellemesini kullanabileceğim bir giriş. Yardımınıza ihtiyacım var. Devre şeması ve bu işi nası becerebileceğim hakkında mantıksal ve teknik bilgi gerekiyor.
Çok zor olacağını sanmıyorum.
Yardımcı olabilir misiniz?

http://www.drtube.com/schematics/marshall/vs30-60-02.pdf
Şeması bu,ama doğruluğundan emin değilim.Ayrıca yeterli elektronik bilgin yoksa bu tür işlere bulaşmamanı tavsiye ederim,ne olcak ki 2 jack girişi takıcam derken kondansatörleri yanlış yerlere deşarj ettirirsin (kısadevre),elemanların bacaklarını kırarsın filan anfin gider.Yinede devre plaketinin ayrıntılı ve yüksek çözünürlükte resimlerini çeker koyarsan yardım etmeye çalışırız.(ayrı bir başlık aç)Yalnız baştan söyleyim yapacağın hiçbirşey için sorumluluk kabul etmiyorum.

arkadaşa gittiğimde kullandığım ve beni hayran bırakan bi preamp örneği vereyim.bunları kullandıkça combo olayı sarmamaya başladı artık beni :D
engl tube preamp 530

Engl-E530.jpg

preamp tonun %70idir bence.kullandığım preamp sağlam olsun neyleyim 25 band eqyu , 10.000 ms delayi :D

halilpazarlama demiş ki:
arkadaşa gittiğimde kullandığım ve beni hayran bırakan bi preamp örneği vereyim.bunları kullandıkça combo olayı sarmamaya başladı artık beni :D
engl tube preamp 530

Engl-E530.jpg

preamp tonun %70idir bence.kullandığım preamp sağlam olsun neyleyim 25 band eqyu , 10.000 ms delayi :D

Baştan sona haklısın böyle tüplü başka tüplü böyle deyince insanın ağzı sulanıyor az çok tahmin edebiliyorum.
Rackmount tube preamp deyince:
Marshall jmp1
engl e530
randall rm4 "taklit ürünü pek kendi karakteri olmayan bir preamp olduğu fikrine kapıldım"

Ama benim olay kendim için evde,ne bar ne konser programı var.Fakat çalarken zevk almak istiyorum.Mesela engl yi alıp 5watt bir hoparlöre bağlamak biraz abest olur.Ama engl de 510$ fiyatıyla alınası bir preamp eğer övüldüğü kadar iyi ise.Satsan 2. el olarak 510$ dan pahalıya satarsın Türkiyede zarara girmezsin.Efekt özellikle distortion konusunda çok karışığım.

PeshTeMAL demiş ki:
arkadaşlar selam,

marshall vs30r amfim var, prosesör kullanıcam ancak uygun giriş yok. Bunu kendim yapmak istiyorum yani, preamp'ı devre dışı bırakıp direk prosesörün modellemesini kullanabileceğim bir giriş. Yardımınıza ihtiyacım var. Devre şeması ve bu işi nası becerebileceğim hakkında mantıksal ve teknik bilgi gerekiyor.
ben uzman deilim ama bildigim kadarıyla vs 30 larda preamp albmalı ve processor kullanıyosam peampı kullanmamanda fayda war dolayısıyla vs30un bi anlamı kalmıyo. kendine power ampı iyi olan ama preampı olmayan bi amfi edin(sanırım boyle bi model yok yaptırman gerkebilir) derim ben ama dedigim gibi cok da bilgili deilim sadece okuduklarıma gore yorum yapıyorum.

acumenis demiş ki:
PeshTeMAL demiş ki:
arkadaşlar selam,

ben uzman deilim ama bildigim kadarıyla vs 30 larda preamp albmalı ve processor kullanıyosam peampı kullanmamanda fayda war dolayısıyla vs30un bi anlamı kalmıyo. kendine power ampı iyi olan ama preampı olmayan bi amfi edin(sanırım boyle bi model yok yaptırman gerkebilir) derim ben ama dedigim gibi cok da bilgili deilim sadece okuduklarıma gore yorum yapıyorum.
tech 21 power engine preampsız power amfi.

acumenis demiş ki:
PeshTeMAL demiş ki:
arkadaşlar selam,

Reklamlar :p
http://turkrock.com/ftopic85102.html

şimdi merak ediyorum lambalı bi preamp alıp herhangi prosesor ile kullanmak istesek bu bize nasıl bi sonuc verir acaba? yani gerçekten birşeyler çıkar mı ortaya? ne bileyim mesa engl 6 8 lambalı şeyler var bu konuda bi yardımcı olsanız ne bileyim mesela bi gt 8 bağlasan gt deki pre leri kapatıp sadece distortion ve efektleri ile mi giriyorsun ve bu pre amp ların kendi distortionları falan olluyor mu devre kurulumu konusunda cok bılgısızım drive bu kısma dahil mi yoksa drive başka devreden cıkıp buradan geçerken mi lambalı özelliği kazanıyor?

ciyzis_kirayzs demiş ki:
şimdi merak ediyorum lambalı bi preamp alıp herhangi prosesor ile kullanmak istesek bu bize nasıl bi sonuc verir acaba? yani gerçekten birşeyler çıkar mı ortaya? ne bileyim mesa engl 6 8 lambalı şeyler var bu konuda bi yardımcı olsanız ne bileyim mesela bi gt 8 bağlasan gt deki pre leri kapatıp sadece distortion ve efektleri ile mi giriyorsun ve bu pre amp ların kendi distortionları falan olluyor mu devre kurulumu konusunda cok bılgısızım drive bu kısma dahil mi yoksa drive başka devreden cıkıp buradan geçerken mi lambalı özelliği kazanıyor?
eğer lambalı preamp kullanacaksan ayrıca gt8 gibi bir alet alman çok pahalıya mal olur ve gereksiz olur.zaten driveı üretecek olan aldığın preamp bunun dışında gt8in efektlerini kullanabilirsin.gt8in drive ve amfi simulasyonlarınıda kullanabilirsin ama bunu engl lambalı preamp gibi pahalı bir preampa bağlaman çok gereksiz olur kanımca.zaten gt8 gibi aletler lambalı preamp amfi almaya bütçesi yetmeyenlerin pratiklik olsun diye kullanmaları için yapılmış aletler.gt8deki amfi simulatörlerini kapatıp drive çeşitlerini (örn ds1-mt2 simulesi) kullanabilirsin ama çok gereksiz olur çünkü bunlar lambalı preamp alabilecek bütçeye sahip olanların rahatça alabileceği pedallar.yani özetle zaten alacağın preamp zevkin doğrultusunda istediğin driveı verebilen bir preamp olmalı buna gt8 bağlayarak simulasyonun simulasyonu gibi birşey elde edersin belki hoşa gidecek şeyler çıkabilir ama lambalı preamp alıpta drive için gt8 kullanan biri pek bulunmaz.lambalı preamp - lambalı power amp ve efekt için bir ünite(burda gt8 veya pro olabilir) ve güzel bir kabinle ekipmanı tamamlamak daha ideal olur.şahsi tercihim olarak engl tube preamp alıp buna prosesör girmek setup açısından eziyettir :D zaten gt8 preamp simulasyonu + efekt olarak dizayn edilen bir alet.

arkdaşlar preamp katı lambalı poweramp katı transistörlü amfiler solo için uygun mudur almaya değer mi?mesela Vs30r yi veya AVT serisi anfileri bu bağlamda değerlendirir misiniz?

ErenimooO demiş ki:
arkdaşlar preamp katı lambalı poweramp katı transistörlü amfiler solo için uygun mudur almaya değer mi?mesela Vs30r yi veya AVT serisi anfileri bu bağlamda değerlendirir misiniz?

Hybrid amfiler pazarlama stratejisinden başka birşey değil. Zaten lambalı preamp katı dedikleri şeyde de birtane ufacık lamba var. Ayrıca lambalı amfiyi güzel yapan şey power katındaki lambalar. O yüzden yerinde olsam gidip AVT ye o kadar para vereceğime Tech 21 TM serisine bakardım. Paranın hakkını daha iyi verir.

Geri