Yerinden Fırlayan Teller

Merhaba arkadaşlar

Şöyle enteresan bir sorunum var;

Dün gitarın (İbanez grx40) İnce E telini akort ederken tel burgudan çıktı ve sonrasında bir daha tel gerilmedi. burguyu çeviriyorum, kanallı olan kısımla beraber dönüyor, tel sarılmaya başlıyor ve sonrasında boşa atıyor.
Yeni burgu aldım bugün ancak ince E telinde deneyemedim (telin ucu yamulduğu için ucunu kestim bu kez de tel kısa kaldı). Az evvel de B tel burgusunda aynı sorunu yaşadım.
Yeni aldığım burguyu, sorun yaşadığım B tel burgusu ile değiştirdim ancak sorun hala aynı şekilde. köprü yaylarının gerginliğindendir diyerek yaylara giriştim, nafile.. Sizin fikirleriniz nelerdir acaba??
Trabzon'dayım burada luthier yok başka bir şehire de yollayamam gitti geldi kargo parası tamir parası çok pahalıya patlar. Sorunun ne olduğu hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim...

Merhaba arkadaşlar

Şöyle enteresan bir sorunum var;

Dün gitarın (İbanez grx40) İnce E telini akort ederken tel burgudan çıktı ve sonrasında bir daha tel gerilmedi. burguyu çeviriyorum, kanallı olan kısımla beraber dönüyor, tel sarılmaya başlıyor ve sonrasında boşa atıyor.
Yeni burgu aldım bugün ancak ince E telinde deneyemedim (telin ucu yamulduğu için ucunu kestim bu kez de tel kısa kaldı). Az evvel de B tel burgusunda aynı sorunu yaşadım.
Yeni aldığım burguyu, sorun yaşadığım B tel burgusu ile değiştirdim ancak sorun hala aynı şekilde. köprü yaylarının gerginliğindendir diyerek yaylara giriştim, nafile.. Sizin fikirleriniz nelerdir acaba??
Trabzon'dayım burada luthier yok başka bir şehire de yollayamam gitti geldi kargo parası tamir parası çok pahalıya patlar. Sorunun ne olduğu hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim...

2-3 yıl önce grg170'de aynı problemi yaşadım ve ben 2 sebep buldum o ara.
1.si burgular yalama oluyor, çok gerilince dayanamayıp geri atıyor.
2.si ince 3 tel sarımsız olduğu için burguya az dolayınca geri atıyor.
Ne yaptığımı sorarsan burguları değiştirmiştim ancak o gün bugündür hep çok sararım teli.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
1. söylediğine katılıyorum. Bende ilk önce kullanıma bağlı burgu kanalının tıraşlandığını ve bu sebepten ötürü sorun çıkarttığını düşünüp yeni bir burgu aldım fakat aynı sorunu bugün de B teli burgusunda yaşadım ki sonrası ortada.. Tel sarmayla değişen bir şey olmuyor. 3 dakika boyunca sürekli çevirdim burguyu, değişen bir şey yok. Teli de olabildiğince kanal içinde tutup sarıyorum ancak hala teli atıyor..

1. söylediğine katılıyorum. Bende ilk önce kullanıma bağlı burgu kanalının tıraşlandığını ve bu sebepten ötürü sorun çıkarttığını düşünüp yeni bir burgu aldım fakat aynı sorunu bugün de B teli burgusunda yaşadım ki sonrası ortada.. Tel sarmayla değişen bir şey olmuyor. 3 dakika boyunca sürekli çevirdim burguyu, değişen bir şey yok. Teli de olabildiğince kanal içinde tutup sarıyorum ancak hala teli atıyor..​

Çok teknik bir arızada değil ki anasını satıyım. Anlayamadım. Son çare bir de teli değiştir dene dostum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Arkadaşlar çok teşekkürler yardımlarınız için. Sorun tellerin kısalığından kaynaklanıyormuş :) Fender'in 0.10 telini denemek için alıp kullanıyordum ki taktığımda da kısa olması garibime gitmişti neyse telleri değiştirince sorun giderildi. mrtcntn tavsiye için ayrıca teşekkür ederim, bu yöntem güzelmiş sevdim :)

Geri