Amplifikatörlerimiz

behringer gx112 blue devil kullanıyorum bir süredir 75w speakerlı 65w bir amfi üzerinde 99efekt yelpazeli bir prcessor mevcut bunların hepside efekt değil aslında bazı amfi simülasyonu tarzı olaylarıda var cabinet şeklinde bir düzenleme bile mevcut bu kadar atraksiyon bir amfiyi normal olarak dijital kategorisine sokar ve dijital bir ses beklersiniz ama durun :LOL: VIRTUBE denilen bir teknoloji kullanılmış ve şaşırtıcı sıcak tonlar elde edebiliyorsunuz bu sayede gitarım hsh manyetik dizilimli sert karakterli bir gitar olmasına rağmen sıcak blues tonları bile alabiliyorum... bundan önce marshall vs15r ve roland cube 30 kullandım hiç birinden bu ampliden aldığım tonları alamadım kesinlikle tavsiye ederim...

önceki amfilerim hakkında da biraz bilgi vereyim konuyu açmışken vs15r burnu havada bir ingiliz normal olarak mg,dfx,hdfx gibi modellerden daha karakterli ev için güzel bir amfi....

cube30 piyasada zamanında çok tutulmuş bir amfi üzerinde çeşitli efektler ve amfi modellemeler mevcut ama ziyadesiyle dijital bir amfi analog pedallara pek gelemiyor ama FSU tarzı bir footswitch alıp daha iyi sonuçlar elde edilebilir...

Benim amfim 1974-1977 arası üretilmiş MUSIC MAN 212-HD 130W. ve 65W kullanma opsiyonlu Spring Reverb ve Tremolo. 2 adet 12 inch eminence alnico hoparlör. 2 kanal ve her kanalda 2 input toplam 4 input. her kanal için bright/normal anahtarı, 1.kanal için Volume/Treble/Middle/Bass, 2. kanal için Volume/Treble/Middle/Bass/Reverb/tremolo Intensity/tremolo Speed. Master Volume, Deep/Normal anahtarı, Low-Off-High güç anahtarı.
Arka panel de 4ohm/8ohm hoparlör anahtarı Standby anahtarı, Reverb/Tremolo için footswitch, harici hoparlör çıkışı ve tamı tamına 45 kg :)
Amfinin preamp kısmı solid state ve faz dönüştürücüsü olarak 1 adet 12AX7 ve power katında da 4 adet EL34 lamba kullanılmış.

amfi.jpg

Amfi hakkında edindiğim bilgilere göre Leo Fender(fender in kurucusu)tarafından dizayn edilmiş. Görünüm olarak Fender Twin Reverb ün aynısı. Rahmetli Leo Fender'in Marshall ve Fender soundunu aynı amfide elde etmek için yaptığı bir dizaynmış. Clean soundları twin reverbe çok yakın. Zamanında hemen her müzisyenin kullandığı bir marka Music Man. 1980 de amfi üretmeyi bitirmişler. O nedenle bu amfi hakkında çok fazla bilgi yok. Türkiye de kimlerde vardır onu da bilmiyorum ama eski gitaristlerde bulunması olası. Eric Clapton da dahil olmak üzere iyi gitaristlerin eskiden tercih ettiği bir amfi.
En kötü özelliği Çok ağır olması(45 kg) ve çok gürültü yapması. Kesinlikle evde kullanılacak bir çalışma amfisi olarak üretilmemiş. Ben Clapton modu denen ve master volume 6-7 civarı alarak sesi kanal volume den kontrol ederken 1 den yukarı çıkamıyorum. Çalışma amfisi olmadığı içim kulaklık çıkışı vs bulunmamakta doğal olarak.

Türkiye de music man kullananlar varsa tanımak isterim. Bilgi alışverişi için iyi olur.

handcuFF amfin gerçekten güzelmiş ben musicmanlerde lamba olduğunu biliyordum ama 4 tane olduğunu bilmiyordum tonu nasıl peki?ve senin amfi kaç yıllık üretim tarihini falan biliyo musun?bu aralar ilgileniyorumda bu tür amfilerle...

_81_ demiş ki:
handcuFF amfin gerçekten güzelmiş ben musicmanlerde lamba olduğunu biliyordum ama 4 tane olduğunu bilmiyordum tonu nasıl peki?ve senin amfi kaç yıllık üretim tarihini falan biliyo musun?bu aralar ilgileniyorumda bu tür amfilerle...

teşekkürler.

amfinin 1974-77 yılları arasında yapılmış oldugunu tahmin ediyorum. Şöyleki music man 1980 de earnie ball a satılana kadar amfi üretti ve 1978 den sonraki modellerinde faz dönüştürücü 12AX7 tüpler yerine solid state e çevirdi bu dönüştürücüyü. bu nedenle 1977 ve öncesi bir yapım bu amfi. Ama kimse bu amfiler hakkında bilgi edinecek bir kaynak bilmiyor.
Ton olarak cleanler fender twin reverb e çok yakın. ama efektlerle kullandıgında tonlar hakkında bi görüşüm yok. Bildiğin sıcak lambalı soundu. ama volume olarak çok yüksek.

Leo fender dizaynı oldugu için doğal olarak fenderlerle bağdaştırılabilir sound. özellikle de twin reverb 65' ile.

http://www.musicmanamps.com adresinde forumdan birçok bilgi edinebilirsin music man amfiler hakkında. ben de oranın yalancısıyım :)

merabalar, bende laney tf300 vardı, cogunuzun bildigi bir amfidir, hybrid, 120 watt, 1x12 celestionlu bişiydi. ama ben almanyaya okumaya geldim, o amfi de turkiyede kaldı, getiremeyecegim diye de sattım. güzel amfiydi ama, sahne bar programları için çok ideal.
herneyse.

şimdi ufak bir tube amp almayi planliyorum, evde kullanmak üzere.
çalıp, beğendiğim iki model var.

birincisi peavey classic 30.
3 12ax7 (pre) ve 4 el84 (power) tüpleri var. effect loop'u var. reverb var.
tipik 3lü eq'su var. 1 tane 12" hoparloru var. çok sağlam sesi var. ammaa fiyatı 600 euro.
(gene de benzerlerine gore gayet uygun fiyatta-ayni ayardaki fender 800 euro dan aşağı değildir)

ikincisi -çoğunuzun duymadığı- "fame" marka "gta-15" modeli.
2 12ax7 (pre) ve 2 el84 (power) tübü var. effect loop yok. reverb yok. eq bile yok. 1 tane 10" hoparloru var. sırf tone ve volume ayarı var (tek kanal). amma bunun da sesi tam bluesluk bir ton.

fender pro junior bilenler varsa ayni onun gibi. hatta abartmiyorum, kanitlara dayanarak soyluyorum, bu abiler, almışlar fender pro junior'u (ki kendisi 500 euroluk bir amfidir), ve aynı devreyi kullanarak yapmışlar, hoparloru bile ayni pro juniordeki hoparlor. birebir ayni gibi bişi. kanıtı (almanca) : http://www.musiker-board.de/vb/amps-boxen/157669-review-fame-gta-15-15w-roehren-amp.html

ve fiyata gel : 222 euro.

http://www.musicstorekoeln.de/is-bi...GIT0007942-000&ProductUUID=0&JumpTo=OfferList

bu fiyata gore verilen yorumlar mukemmel diye geçiyor. denediğimde zaten bayılmıştım, ama tek kanallı olması, bi booster pedal alma gereksinimi, ve en önemlisi o blues tonuna sesi kökleyince ulaşabilme, ama daha müzik dükkanında bile o tona ulaştığımda kısmamı rica etmeleri beni düşündürüyor.

böyle amfiye power attenuator filan takilabilir değil mi? gerçi arkasını görmek lazım pa dan hoparlore giden kablo dışardan jackten çıkıyordur umarım.

neyse
fikirlerinizi bekliyorum

ebay'den bekleyip bekleyip 300 euro ya peavey classic 30 mu düşüreyim.
yoksa 222 yi basıp super bi amfi mi alayim?

bu fame'e ilişkin yeni bilgiler edindim.
http://yerasov.ru/
bu almanyadaki firma bu rus amfisini alip ustune kendi logosunu yapıştırıyormuş, işin aslı böyleymiş, devre şemalarını da veriyorlar bu arada isteyene ;)

bi kaç sample yolliyim bakalim begenenler cikacak mi:
http://up.universalhoster.net/4694_Dynamikverhalten_-_chords.mp3
http://up.universalhoster.net/4691_blues_-_neck+bridge.mp3
http://up.universalhoster.net/4695_volumenpotiverhalten_-_elitist_bridge.mp3
http://up.universalhoster.net/4696_simple_rockriff-_elitist_bridge.mp3
http://up.universalhoster.net/4697_heavier_-_KH-2_bridge.mp3

gitar olarak ilk ikisi strat, diğer ikisi les paul, üçüncüsü esp kh2.
hiç bir efekt aleti kullanılmamış, sadece gitarin ustundeki ton ve volume ayarlari oynanmış.

Yanlış anlamada ben hiç sevmedim bildiğin amfilerden hiçbir farkı yok blues junior'uda dinledim ikisi apayrı amfiler.Aynı şekilde Peavey classic'inde öyle olduğunu düşünüyorum bence özellikle birde yurtdışındaysan fiyat ile kalite paralel gider her zaman Türkiyede kar çok fazla ama orda firmadan çıkıp sadece 1 mağza fiyat bindirimi yaptığı için heryerde fiyat ortalama aynı ve hakettiği düzeyde o yüzden bence 222€ sokağa atıcağına biraz daha biriktir orjinalini al.

HandcuFF demiş ki:
Benim amfim 1974-1977 arası üretilmiş MUSIC MAN 212-HD 130W. ve 65W kullanma opsiyonlu Spring Reverb ve Tremolo. 2 adet 12 inch eminence alnico hoparlör. 2 kanal ve her kanalda 2 input toplam 4 input. her kanal için bright/normal anahtarı, 1.kanal için Volume/Treble/Middle/Bass, 2. kanal için Volume/Treble/Middle/Bass/Reverb/tremolo Intensity/tremolo Speed. Master Volume, Deep/Normal anahtarı, Low-Off-High güç anahtarı.
Arka panel de 4ohm/8ohm hoparlör anahtarı Standby anahtarı, Reverb/Tremolo için footswitch, harici hoparlör çıkışı ve tamı tamına 45 kg :)
Amfinin preamp kısmı solid state ve faz dönüştürücüsü olarak 1 adet 12AX7 ve power katında da 4 adet EL34 lamba kullanılmış.

amfi.jpg

Amfi hakkında edindiğim bilgilere göre Leo Fender(fender in kurucusu)tarafından dizayn edilmiş. Görünüm olarak Fender Twin Reverb ün aynısı. Rahmetli Leo Fender'in Marshall ve Fender soundunu aynı amfide elde etmek için yaptığı bir dizaynmış. Clean soundları twin reverbe çok yakın. Zamanında hemen her müzisyenin kullandığı bir marka Music Man. 1980 de amfi üretmeyi bitirmişler. O nedenle bu amfi hakkında çok fazla bilgi yok. Türkiye de kimlerde vardır onu da bilmiyorum ama eski gitaristlerde bulunması olası. Eric Clapton da dahil olmak üzere iyi gitaristlerin eskiden tercih ettiği bir amfi.
En kötü özelliği Çok ağır olması(45 kg) ve çok gürültü yapması. Kesinlikle evde kullanılacak bir çalışma amfisi olarak üretilmemiş. Ben Clapton modu denen ve master volume 6-7 civarı alarak sesi kanal volume den kontrol ederken 1 den yukarı çıkamıyorum. Çalışma amfisi olmadığı içim kulaklık çıkışı vs bulunmamakta doğal olarak.

Türkiye de music man kullananlar varsa tanımak isterim. Bilgi alışverişi için iyi olur.

Bu amfinin aynısından,benim gitarlarımın bakımını yapan bir bağlama ustasında var.Kendisi anlayacağınız üzre bağlama imal ediyor ve elektro bağlamalarını bu amfiye bağlayarak kullanıyor.

İşin en ilginç yanı ise,bu abimiz bu Musicman amfiyi Bursa da bir bit pazarından 100 küsür YTL almış :) Asıl sahibide bu amfiyi yaklaşık 15 sene hiç kullanmamış :)

Bende bu amfinin eşi benzeri yoktur,fiğ tarihinden kalma filan diyordum ama varmış :)

Sesleri çok güzel.Kristal parlaklığında bir clean sesi var.Sesi çokmu çok kuvvetli bir amfi.Gitarımın bakımnı yaptırdıktan sonra hemen bu amfiye girer gitarı denerim.Amfi özellikle drive a girince muhteşem bir ses çıkıyor ortaya,dükkanın bulunduğu pasaj esnafları dükkanın camekanına yapışıyor hemen :D

benimde 1960 model vox ac30 um var birde bi soru sormak isiyorum alettin tuplerinin degiştirme zamanım geldi bu modelle hangi tupler kullanılıyor bilginiz varsa ve paylasırsanız sevinirim sevgiler saygılar..

# 5 Control/Tremolo ECC83s Tubes
# 1 ECC82 PreAmp Tube
# 4 EL84s Power amp tubes
# GZ34 rectifier Power Supply Tube

google da arama yapın biraz.buraya yazmanızdan daha cabuk cevap alacaksınız

Geri