Solo gitarda serçe parmağın işlevi ?

Ben 4 parmağımıda kullanırım hemde klavyenin her bölümünde,insan nasıl rahat ediyorsa nasıl mutlu oluyorsa öyle çalmalı,ancak kndi gibi çalarak stilini oturtabilir...

Ama bazı bölümlerde Marty gibi çalmakta yarar var,çünkü bend ler daha kolay oluyor...

öncelikle ilginiz için teşekkürler :)

ben ztn düşünceler ne onu görmek için yazdım yani nasıl çalmak iyidir tarzı değildi tam olarak sorum.

farkettim ki asıl sormak istediğim soruyu sormamışım. benim asıl merak ettiğim örneğin :

15-17-19 giibi bişey çalıcaz. 3 parmakla işaret parmağı 15. perdeye , orta parmak 17. perdeye , yüzük parmağıda 19. un perdeye gelicek şekildemi rahat ediyorsunuz yoksa 15. perdeye ilk parmak , 17 ye 3. yüzük parmağı , 19 a serçe şeklindemi

Şimdi normal çalarken pek farketmiyo ama asıl olay bu perdeler üzerinde ardarda pulloff-hammer on lu çalışlardaki avantaj.Ben 2. şekilde serçeyle yapıyodum ama 3 parmakla pozisyonda daha kuvvetli bastığımı farkettim. Bu olaya geçmeyi düşünmelimiyim acaba yani parmakları birer aralıkla açabilmenin sanırım kesin bi faydası olur

aslında sorduğun soruda ben baya bi cebelleşmiştim yaa. anlattığın tarzda bi solo enter sandmanın solosunda var kirk amcam baya bi kullanır. ya şimdi diyom 19 a bunumu serçeyimi koysam ama yüzükde yetişiyo naapsam acaba diye baya cebelleşmiştim :D:D şu anda oraya serçe parmağımı koyuyorum. 12. perdenin sonrasında serçe parmağını kullananlardanım hatta 6. parmağım olsa ona bile kullancam yanii

Her ne kadar gerek tarz gerek beceri alanı nedeniyle bu başlığa yazan çoğu kişinin yarısı kadar bile iyi bir solocu olmasam da, ben işaret parmağı - orta parmak - serçe parmak şeklinde yapabilirsem (bazen olmayabiliyor pozisyon gereği ama) çok daha rahat ediyorum ve daha rahat hızlanabiliyorum. Alternate picking için konuşuyorum, sweep beceremem sevmem :)

Prelektro demiş ki:
öncelikle ilginiz için teşekkürler :)

ben ztn düşünceler ne onu görmek için yazdım yani nasıl çalmak iyidir tarzı değildi tam olarak sorum.

farkettim ki asıl sormak istediğim soruyu sormamışım. benim asıl merak ettiğim örneğin :

15-17-19 giibi bişey çalıcaz. 3 parmakla işaret parmağı 15. perdeye , orta parmak 17. perdeye , yüzük parmağıda 19. un perdeye gelicek şekildemi rahat ediyorsunuz yoksa 15. perdeye ilk parmak , 17 ye 3. yüzük parmağı , 19 a serçe şeklindemi

Şimdi normal çalarken pek farketmiyo ama asıl olay bu perdeler üzerinde ardarda pulloff-hammer on lu çalışlardaki avantaj.Ben 2. şekilde serçeyle yapıyodum ama 3 parmakla pozisyonda daha kuvvetli bastığımı farkettim. Bu olaya geçmeyi düşünmelimiyim acaba yani parmakları birer aralıkla açabilmenin sanırım kesin bi faydası olur

Bence buna karar vermek için bakman gerek tek bir şey var, pozisyon değiştirmeden, 15-17-19 olarak bahsettiğin perdeleri çalarken, başka hangi notalara basabilirsin, hangilerine basman gerekir? Ve 17. perde için orta parmağını mı yüzük parmağını mı kullanman gerekir?

Aklıma gelen ilk şeyi yazıyorum buraya; aşşağıdaki şeyi nasıl çalarsın?

e|---------------------------------------------18-16----------------------|
B|----------------15-17-19-----15-17-19---------19-17-19----------|
G|----------------------------18-------------------------------------------|
D|--------------------------------------------------------------------------|
A|--------------------------------------------------------------------------|
E|--------------------------------------------------------------------------|

Ben mesela burda 17. perde için orta parmağımı kullanırım, ama yüzük parmağımı kullanarak da çalabilirim.

e|---------------------------------------19-18-17-15-17-----|
B|------------------15-17-----19-17--------------------------|
G|--------------------------18----------------------------------|
D|----------------------------------------------------------------|
A|----------------------------------------------------------------|
E|----------------------------------------------------------------|

gibi bir şey çalarkense orta parmağımı kullanırım yine ve yüzük parmağımı kullandığımda çalamam :LOL:

17. perdeye yüzük parmağınla değil de orta parmağınla bastığın zaman üst telin ve alt telin 17-18-19. perdelerine erişimin daha kolay oluyor...

bir örnek daha,

e|-------------------------------------------------------------------|
B|-------------------------------------------------------------------|
G|-----------------------------15-17-19-----19-17-15----------|
D|------------------------------------------19---------------------|
A|-------------------------------------------------------------------|
E|------------------------------------------------------------------|

Burda mesela re telindeki 19. perdeye ben yüzük parmağımla basarım. 17. perdeye yüzük parmağımla basarsam eğer ya 19. perdeye bare koyup, nispeten daha pis çalmak durumunda kalıcam, ya da 17. perdedeki yüzük parmağına ekstra hamallık yaptırıcam :)

Bunlar benim yaklaşımım ama tabii ki, herkes farklı bir şekilde rahat ediyor olabilir :)

delikanlı adam 3 parmak çalar.beni bilen bilir :D (bi berkay biliyordur da neyse :) )

ben 3 parmak çalıyorum ve bendlerimin iyi olduğunu düşünüyorum.gerektiğinde de açabiliyorum parmaklarımı oldukça fazla.çünkü hayvan gibi uzunlar:D olayımız hayvan gibi çalmak zaten.yakında eren kömürlü tribute band kuruyorum zaten.

Valla bazen 5 parmak ta çalabilirsiniz: Laf olsun diye bazen başparmağımı sazcılar gibi kalın mi telinde kullanıyorum, küçük parmak zaten heryerde.

Atalay demiş ki:
Valla bazen 5 parmak ta çalabilirsiniz: Laf olsun diye bazen başparmağımı sazcılar gibi kalın mi telinde kullanıyorum, küçük parmak zaten heryerde.

mustain2.jpg

ESP zaten DV signature'ın uçlarını biraz daha uzatsa seyircinin ağzına falan girecek çok orantısız ve komik olmuş. Diğer V şeklinde olmayan model de (Axxion'du sanırım) zaten bir halta benzemiyor. ESP fanatiğiyimdir ama hakkaten olmamış bunlar :)

dv8 için özel bir şekilde falan yapılmadı.zaten var olan v350(kk downing kullanıyordu) modelinin rengi ve manyetikleri değiştirildi o kadar.hazır olan üretim bandını kullanabilmek için bu da bence.

Geri