Elektro Gitar Tel Önerisi

Arkadaşlar uzun süredir elixir anti rust kullanıyorum. Tonal anlamda ve yeniliğini koruması anlamında bir şikayetim yok. Ancak; fretleri resmen yiyor. Fretlerim artık dümdüz oldu ve başka marka denemeye karar verdim. O yüzden önerilerinizi bekliyorum.
Telden beklentilerim:
1-) Uzun süre kararmamalı. (özellikle çelik olanlar)
2-) Tonunu uzun süre muhafaza etmeli.
3-) Fretlerin sağlığı açısından uygun olmalı.

Bu 3 şıkkın gecerli olmasi zaten mukemmel tel demek. Mukemmel tel de ne yazik ki yok. Kimisi fretler icin kotuyken tonal olarak daha uzun omurlu. Kimisi cok berrakken cabuk karariyor. Hepsinin iyi ve kotu yanlari var. Onceligini belirleyip ona gore sec derim.
Forumda arama yaparsan konuyla ilgili fazlasiyla detayli bilgi bulacagin mesajlara erisebilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu 3 şıkkın gecerli olmasi zaten mukemmel tel demek. Mukemmel tel de ne yazik ki yok. Kimisi fretler icin kotuyken tonal olarak daha uzun omurlu. Kimisi cok berrakken cabuk karariyor. Hepsinin iyi ve kotu yanlari var. Onceligini belirleyip ona gore sec derim.
Forumda arama yaparsan konuyla ilgili fazlasiyla detayli bilgi bulacagin mesajlara erisebilirsin.
Anlıyorum. Teşekkürler. Yine önersin arkadaşlar da deneye deneye olacak inşallah. Esp eclipse'ye yazık etmek istemiyorum çünkü o_O

elixir kadar olmasada Dean markley blue steel bana gayet iyi dayanmıştı :) ama telleri temizliyordum gümüş temizleyicisiyle nadirende olsa. Midleri bence en dengeli tel. hem kaplama olmadğı için eğer tercih ederseniz daha fazla output sunuyor.

Şu an Ernie ball stainless steel kullanıyorum, o kadar dayanıklı değil ama fiyatına göre iyi iş görüyor.

Ne kadar iyi bir tel olsa da bir süre sonra tellerin perdelere bakan kısmı aşınacağı için yapacak bişey yok. Ya paraya kıyıp sık sık değiştireceksin telleri yada benim yaptığım gibi anti rust elixir ile devam edip telleri eriteceksin. O değil de anti-rust piyasada olsa, ayda 1 telleri değiştirmeye razıyım. O yüzden 2 aydır duruyor teller :D Şunu da yapabilirsin ek olarak, perde temizleme kiti alabilirsin. Ben Fatih Yılmaz'dan aldım ve uyguladım, gayet güzel kayganlaştırıyor perdeleri. Bu da daha az sürtünme kuvveti ve daha az aşınma demek.

Ernie Ball. Artı hala Epiphone kullanıyorsan Gibson'un tellerini de dene. Dayanıklılık olayı kullanıma göre de farkeden bir durum ama, sustain ve ton açısından Gibson 0.10'ları benim Epiphone'da en iyi sonucu veren teller oldu. Elixir'e göre bayağı erken kararır ama ton kalitesini çabuk kaybetmez. Ortalama bir ile üç ay arası dayanır.

Tellerin gec kararmasi ve canliligini koruyabilmesi icin, gitari tozlu ortamlarda burakmayin, calmadiginiz zamanlarda case ya da gigbag icinde muhafaza edin.

Ikinci olarak eger gitariniz tozluysa klavyeyi mikro fiber bezle silin, sonra calmaya baslayin. Tozlu klavyeyle calima devam etmek telin canliligini aliyor.

Son olarak, gitar calmaniz bittigi an beklemeden; telleri bir bezle silin. Mikrofiber bezler en iyisidir bu konuda, marketlerde satilanlar ya da gozluk silme bezleri bile olur. Her bir teli boydan boya, en alttan en uste silin, klavyeyi de kurulayin. Elinizin terlemedigini dusunseniz bile mutlaka klavyede de bir miktar nem kalir.

Bu dediklerimi kendim uygulayarak Ernie Ball 9-42 seti 3 hafta rahatlikla kullanabiliyorum, hatta belki de bazi zamanlar ellerim terlemese, bu sure 1 aya kadar cikabilirdi.

Bakimsiz kalan teller kisa vadede omurlerini dolduracaktir.

Son olarak tel temizleyici, fastfret vs. gibi urunler telin dokusunu bozuyor, bu urunleri sahsen asla tercih etmiyorum. Bunlara para vermeye de gerek yok bence, bedava formulu yukarida yazdim.

Elixir iyi ama pahalı derseniz ben dean markley blue steel kullanıyorum 2 ayda bir değiştiriyorum , kayganlığını kaybetmiyor birde bende tel temizleyicisi var haftada 1 kez tellerimi silince daha kaygan oluyor ömrünü uzatıyor

hocamın söylediği bir söz vardı en iyi ekipman heryerde çözüm bulacağın ekipmandır diye en iyi telde heryerde bulabileceğin ve o tel ile geliştirdiğin tonlardır.yani konsere tunceliyede gitsen edirneyede gitsen taaaa tatvana da gitsen bulacağın tel en iyisidir.sound derdin olmaz :)

Tellerin gec kararmasi ve canliligini koruyabilmesi icin, gitari tozlu ortamlarda burakmayin, calmadiginiz zamanlarda case ya da gigbag icinde muhafaza edin.

Ikinci olarak eger gitariniz tozluysa klavyeyi mikro fiber bezle silin, sonra calmaya baslayin. Tozlu klavyeyle calima devam etmek telin canliligini aliyor.

Son olarak, gitar calmaniz bittigi an beklemeden; telleri bir bezle silin. Mikrofiber bezler en iyisidir bu konuda, marketlerde satilanlar ya da gozluk silme bezleri bile olur. Her bir teli boydan boya, en alttan en uste silin, klavyeyi de kurulayin. Elinizin terlemedigini dusunseniz bile mutlaka klavyede de bir miktar nem kalir.

Bu dediklerimi kendim uygulayarak Ernie Ball 9-42 seti 3 hafta rahatlikla kullanabiliyorum, hatta belki de bazi zamanlar ellerim terlemese, bu sure 1 aya kadar cikabilirdi.

Bakimsiz kalan teller kisa vadede omurlerini dolduracaktir.

Son olarak tel temizleyici, fastfret vs. gibi urunler telin dokusunu bozuyor, bu urunleri sahsen asla tercih etmiyorum. Bunlara para vermeye de gerek yok bence, bedava formulu yukarida yazdim.
Ellerim leş gibi ter olur. Dediklerinizi uyguluyorum. Her çalımdan sonra bezle boydan boya bi tur bez çektikten sonra hardcaseye koyuyorum. Elixir harici hiçbir tel 1 ay bile dayanmadı. Her hafta ince mi teli koptu o derece o_O. Bende de parlaklık takıntısı var. Kötü bi hastalık tabi :unsure:

Ernie Ball. Artı hala Epiphone kullanıyorsan Gibson'un tellerini de dene. Dayanıklılık olayı kullanıma göre de farkeden bir durum ama, sustain ve ton açısından Gibson 0.10'ları benim Epiphone'da en iyi sonucu veren teller oldu. Elixir'e göre bayağı erken kararır ama ton kalitesini çabuk kaybetmez. Ortalama bir ile üç ay arası dayanır.
Epiphone de var ama artık esp ile devam edecem. Ona da iyi bakmak istiyorum. Senin dediğini de bi araştırayım Hakan abi gibson telleri denemediğim için bi takmak istiyorum. Parlaklık takıntısı var bende bide. Olmadı elixir ile devam ederiz sonra da garanti kapsamında bakıma gider yılda bir fret değişir ne yapalım.

Ayrıca bir soru sormak istiyorum. Daddario'nun da kaplamalı telleri varmış. Bunlar da elixir gibi imiş. Bu fretlerin çabuk erimesine yol açan faktör kaplama mıdır ? Ya fret ya da parlak olmayan tel seçimi gibi bir durum mu söz konusu acaba ?

Fret erimesini olabildiğince ertelemenin yolları öncelikle fretten daha yumuşak metal tel kullanmak, yani kaplamasız nikel tel. Sözkonusu kaplamanında formülü falan gizli bilemeyiz ama kullanıcılar erimeyi hızlandırdığını savunur.

Fret uçları ne kadar bakımlı olursa o kadar uzun dayanır. Körelme gözle görülebildiğinde düzeltilmeli yoksa gittikçe daha hızlı eskir, bu yükselmiş/yuvasından çıkıntı yapmış fretler içinde geçerli.

Fret temizliği bendlerde gereksiz basıncı azaltır. Temiz fret hem çok güzel his verir. limon yağı ile temizlemek yeter diyen çok var ama kendi denemelerimde bunun doğru olmadığını farkettim.

Ben son 3 teli çalım sonrası hızlıca katlanmış tuvaletkağıdı ile siliyorum, işe yarıyor gibi çünkü çıkan kir çok bariz belli oluyor.

Unutmadan, limon yağını tellere bulaştırmayın şahsen fark ettiğim çok daha hızlı eskiyorlar (özellikle kaplamalı teller).

Arkadaşlar limon yağı verniksiz klavyelerde ağacın ortamdan nem almasını engellemesi içindir asit düzeyi diğer yağlara oranla daha yüksektir bu sebebten tele intikal ederse telde oksidasyonu hızlandırdığından (oksitlenmek akla gelen tüm metallerde sertliği arttırdığından dolayı) fretlerde daha hızlı erime kaydedilir eskimiş teller de en az yeni ama özel polishlenmiş teller kadar perdeyi eritir sonuç kısa zamanda fark edersen tesfiye farketmezsen komple fret değişimine sebeb olur(kaplama dediğimiz teller de tel oksidasyonunu durdurması için kullanılır ama üstündeki kaplama yada polish tel daha zarar gelmesi için telle ayrı bir sertlik kattığından fretler erir

Anlaşılan GHS Boomers denememişsiniz. Ben 10-48'lik David Gilmour Signature set kullanıyorum, memnunum. Hem tonal olarak hem dayanıklılık olarak temiz tutulduğu sürece uzun ömürlü.

Elixir gibi kaplamalı teller dışındaki bütün teller rengini hemen kaybeder arkadaşlar bunu engelleyemezsiniz. Eğer tele yapılan kaplama, teli fretten daha sağlam kılarsa telin freti bitirme süresi kısalır.

Öte yandan ter, telin frete bakan tarafında birikip kurudukça fretleri zımpara gibi yemeye başlar. Burada kaplamasız telin avantajı, bas tellerde kirlerin bir kısmını sarımların arasına alıp bu etkiyi tolere edebilmesidir. Fakat nanoweb'li Elixir (mydukkan okulda kaplamalı tellerle ilgili yazıda resmi var) kirleri içine alamaz. Yani Elixir'e güvenip teli temizlememek hata. Tellerimizi her daim temiz tutalım :)

Tabi bu bahsettiklerim çok detay, ben hiç aldırmıyorum bunlara, 1 ay sonra kesin değişmiş oluyor teller :D

3 ay önce denemek için tünelde bir mağzadan "Dean Markley Blue Steel 2552 LT" aldım. Aşağıdaki paket oluyor:

thumb490x240_DeanMarkley.DeanMarkleyBlueSteel2552LT1599.jpg

Dün diğer paketler bitince bir deniyim diye gitara taktım, alttaki 3 telde yer yer paslanmalar vardı. Bu pakette diğer markalar gibi kapalı dayanıklı bir kapta durmuyor. Bildiğin basit bir streç plastikle kaplanmış. Tel genel olarak güzel. Aynı kalınlıklardaki tellere göre tension ve hissiyat olarak hoşuma gitti ama bu durum canımı sıktı. Neyse Ernie Ball'a devam ederim heralde...

Geri