Lambalı Amfiyi Kulaklıkla Kullanabilmek

Arkadaşlar merhabalar öncelikle, bende Laney Cube 8 amfi var ve bildiğiniz üzere 5 wattlık bir amfi olsa da bu çıkış gücü bile çoğu zaman fazla kalıyor. Geç vakitlerde de çalabilmek için kulaklık kullanmayı istiyorum ama bunu nasıl yapacağım hakkında bir fikrim yok. Amfide external speaker çıkışı var, acaba buradan basit bir miksere veya bir personel monitöre (Samson S-monitor gibi) çıkıp üzerinden sesi ayarlayıp kulaklıkla kullabilir miyim? İzleyebileceğim bir yol var mıdır ? Şimdiden teşekkür ederim.

Kulaklık ile kullanıma uygun çıkışlar bazı amfilere seçenek olarak konulur, bazılarına konmaz. "Phones", "Phones Output" çıkışı yoksa şansını hiç zorlama.
"External Speaker" denilen çıkış ta kabinler içindir. 4,8,16 ohm gibi dirençler ve en az amfi wattı kadar watt gücü için kullanılabilecek bir çıkıştır. Kulaklık için kullanman durumunda nasıl (felaket) bir sonuç çıkabileceği ise tahmin edilemez.

Sesi iyice kısmak istiyorsan, kulaklık çıkışın da yoksa bu durumda tek çare attenuatordür.

Tek çare bu değildir. Bi başka tavsiyem olacak kulaklık için. Amfinizin fx send çıkışından ses kartına girin ve herhangi bir daw icinde kabın simülasyonu kullanın. Mesela kefir içerisinde impulse response kullanabilirsin. Ve kulaklığını takar cayır cayır çalarsın. Bu sayede amfinin preamfisini kullanmış olursun. İster kulaklık istersen de monitorunle kullanabilirsin bu sayede. Ama unutma, phones veya başka bir çıkıştan degil fx looptaki send çıkışını kullanmalısın. Kullandığın kabin yazılımına göre mükemmel sonuclar alabilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
arkadaşlar teşekkür ederim, ancak problem şu ki amfide herhangi bir "phone out,line out, emulated out vs." çıkış yok yani çıkış alabilmenin tek yolu ext. çıkışı olarak kalıyor ne yazık ki :)

Merhaba, Öncelikle elinizdeki amfiye baktığımızda sadece external speaker çıkışı olduğunu görüyoruz. External speakerdan sinyali sadece bir speakera ya da araya attenuator koyarak tekrar speakera gönderebilirsiniz. Sizin şu anda ihtiyacınız olan alet line outlu bir attenuator. Ondan sonrası sizin isteğinize kalmış ister line seviyesindeki sinyali bilgisayarınıza (yazılım olarak kabin similasyon) gönderirsiniz isterseniz de kabin similasyonlu bir alete. Ancak burada önemli olan bir nokta line outtan istediğiniz sinyali alırken hala speakerınızdan az da olsa ses gelecektir. Eğer hiç speaker kullanmam diyorsanız, biraz pahalı bir çözüm olacak ama Palmer PGA04 önerebilirim.
Not: Fx send çıkışı olan amfilerde sadece preamfi katını kullanmış olursunuz. Ancak external çıkışından attenuator kullanarak aldığınız sinyal amfinizi power katındaki lambanın sinyalinize katacağı tonu da kullanma imkanını size sağlayacaktır.
İnceleyiniz:
http://taweber.powweb.com/weber/minimass.htm
http://www.palmergear.com/pga04.shtml

dummy load kullanmak uygunmuş evet teşekkür ederim cevaplar için arkadaşlar :) ama gene de bu tarz aletlerin tonun doğallığını etkilediğini düşünüyorum sanırım en iyisi blackstarlara bakmak 1 wattlık bir amfisi var ayrıca emulated output da var

Merhaba, Öncelikle elinizdeki amfiye baktığımızda sadece external speaker çıkışı olduğunu görüyoruz. External speakerdan sinyali sadece bir speakera ya da araya attenuator koyarak tekrar speakera gönderebilirsiniz. Sizin şu anda ihtiyacınız olan alet line outlu bir attenuator. Ondan sonrası sizin isteğinize kalmış ister line seviyesindeki sinyali bilgisayarınıza (yazılım olarak kabin similasyon) gönderirsiniz isterseniz de kabin similasyonlu bir alete. Ancak burada önemli olan bir nokta line outtan istediğiniz sinyali alırken hala speakerınızdan az da olsa ses gelecektir. Eğer hiç speaker kullanmam diyorsanız, biraz pahalı bir çözüm olacak ama Palmer PGA04 önerebilirim.
Not: Fx send çıkışı olan amfilerde sadece preamfi katını kullanmış olursunuz. Ancak external çıkışından attenuator kullanarak aldığınız sinyal amfinizi power katındaki lambanın sinyalinize katacağı tonu da kullanma imkanını size sağlayacaktır.
İnceleyiniz:
http://taweber.powweb.com/weber/minimass.htm
http://www.palmergear.com/pga04.shtml

dikkate alacağım bunu teşekkür ederim gilmouris :)

Ne bilim ben olsam kabin çıkışında bi denerdim :)

ne yazık ki öyle olmuyor babacım ya :D

Kulaklıkla lambalı amfi kullanmak zor iş.

Bence: Ses kartınız yoksa, ses kartı alın.. Hem kayıt için kullanırsınız hem de örneğin guitar rig ile geç saatlerde çalışırsınız..

Bende var lambalı amfi iyiki ses derdim olmamış yoksa takardım valla kulaklığı :D Gerçi bende line outta olabilir ma100c hiç bakmadım. Ama sanırım yoktu evet 3 tane kabin çıkışı vardı.

Geri