Volume Potu sorunu

Gitarımın volume aksamının içindeki pot sabit değil (nerden,nasıl,niye oldu anlamadım),dolayısıyla sesi düzgün alabilmek için önceleri volume tuşunu sağa sola oynatıp yakalamam gerekiyordu.Dün volume ün vidasını çıkartarak içine bakmak istedim fakat tekrar taktığımda bridge manyetikten çok az gainli clean e yakın bi ses çıktı ki bridge de x2n takılı.Fakat necte çıkan ses o kadar tırmalamadı kulağımı.

Gitarıma ne olmuş olabilir,düzeltmek için ne yapmam gerektiği hakkında fikir sahibi arkadaşlar düşüncelerini benimlede paylaşırlarsa çok sevinirim.Teşekkürler...

Switch te bozulmuş olabilir. Volüm potansına köprü manyetiğinden gelen kablonun lehimleride temassızlık yapıyor olabilir, volüm potu da bozulmuş olabilir yada hepsi. Ama eğer sap manyetiğine aldığında volüm potu işini yapıyorsa potansta herhangi bir sorun yoktur.
Geri kaldı 2 seçenek ya manyetikten gelen kabloda sorun var yada switchte.

Switchte bir sorun varsa tamir edebilirsin çok basit bir mekanizması var(tabi 3 yollu ise? 5 yollu switchler biraz daha karışık uğraşmaya değimez)

Gitarın 2 hum mı?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
evet gitarım 2 humbuckerlı.Dediğim gibi öncedende bi sallantı vardı volume de ama sorunsuz çalıyodum,ne olduysa volume tuşunu vidasından çıkartınca oldu

Acip bakmadan vol potu olcmeden bir sey soylemek imkansiz. Ama benim gorusume gore buyuk ihtimalle sen potu iceri itince arkasina yapilan toprak baglantilarinin birinde bir problem oldu. Artik temas etmiyor cok. Ve dolayisi ile onu bir daha lehimlemek lazim tabi eger hadise buysa. Potanslar oyle cabuk bozulmaz, benim bozabildigim tek potanslar ozellikle levye ile yanacak mi diye denedigim potanslar oldu! ;) Oyle bir laf vardi da test icin denemistim, yoksa manyak degilim merak etme. :LOL:

B

köprü manyetiğinden gelen kabloları kontrol ettim az önce,gayet sağlam duruyor ama yinede tekrar lehimlemeyi düşünüyorum.sorun sanırım volume potunda,yuvanın içinde oynuyor pot

Diğer sorulara da cevap verseydin keşke.

Sap manyetiğinde bir sorun yok diyorsun, peki switchi sap manyetiğine aldığında volüm potansı işlevini yapıp sesi kısıp açıyor mu?

Eğer evetse, switch görevini yapmıyor demektir. Kabloları kopmamışsa nasıl onaracağını anlatacağım. Kablosu kopmuşsa kabloyu yerine lehimlemen yeterli ;)

Eğer hayırsa, ne volüm potansı nede switchine hiçbirşey olmamış demektir. Köprü manyetiğinden gelen kablonun lehimlerini söküp ucundan biraz sıyırıp yeniden lehimlemen yeterli. (eğer manyetiğe birşey olmadıysa tabi :evil

DrB demiş ki:
Acip bakmadan vol potu olcmeden bir sey soylemek imkansiz. Ama benim gorusume gore buyuk ihtimalle sen potu iceri itince arkasina yapilan toprak baglantilarinin birinde bir problem oldu. Artik temas etmiyor cok. Ve dolayisi ile onu bir daha lehimlemek lazim tabi eger hadise buysa. Potanslar oyle cabuk bozulmaz, benim bozabildigim tek potanslar ozellikle levye ile yanacak mi diye denedigim potanslar oldu! ;) Oyle bir laf vardi da test icin denemistim, yoksa manyak degilim merak etme. :LOL:

B
:D

yani sorun arka kapağın içinde bulunan volume kutusundaki topraklamada mı?

Skull_KruSher demiş ki:
Diğer sorulara da cevap verseydin keşke.

Sap manyetiğinde bir sorun yok diyorsun, peki switchi sap manyetiğine aldığında volüm potansı işlevini yapıp sesi kısıp açıyor mu?

Eğer evetse, switch görevini yapmıyor demektir. Kabloları kopmamışsa nasıl onaracağını anlatacağım. Kablosu kopmuşsa kabloyu yerine lehimlemen yeterli ;)

Eğer hayırsa, ne volüm potansı nede switchine hiçbirşey olmamış demektir. Köprü manyetiğinden gelen kablonun lehimlerini söküp ucundan biraz sıyırıp yeniden lehimlemen yeterli. (eğer manyetiğe birşey olmadıysa tabi :evil
volume ü çıkarıp taktığımda ve switchi köprü manyetiğine aldığımda önceden olmayan bi dip gürültüsü var artık,volume tuşunu aşaa yukarı oynatınca ses veriyo arada sırada fakat güçlü bi ses diil,dediğim gibi az gainli clean e yakın bi ses

Skull_KruSher demiş ki:
Allah rahmet eylesin :D . Dimarzio 500k olanlardan tavsiye ederim(zaten başk 500k lık bulamıyorsun güzel yurdumda)
hadi ya.eğer sorun oysa alırım elbet bi şekilde ya tünelden yada ebay den falan ama şu volume potunu nası sabitlicem?

Somunu varya üstünde (seninkinde olmama ihtimali yüksek, olsa kıpraşmazdı kendisi) işte, onları sıkınca zaten sabitlenir o. Ebaydan almanada gerek yok, tünelde var. 5-7$ arası fiyatı. İçinden sıkıştırma vidaları falan çıkıyor zaten merak etme.

not: yoksa senin volüm potu dediğin şunlardan mı?

knobs_25.gif

Bu pot değilde ondan soruyorum, knob(türkçesini bilmiyorum valla) oluyor kendisi.

bkz. Nut1-Nut2

pot_2.jpg

Dediğim vidalar bunlar işte onlar yoktur seninkinde, düşürmüşsündür. o olmazsa sabit durmaz, duramaz. Durmaması gayet normaldir.
Newton duymasın kafamızı kırar vallahi :D

:D
eywallah abi,çok saol resim için.nut-1 adlı vidayı da çevirmiştim ama o da sabitliyemedi.yapıcağım şey sanırım Lock Washer ve Nut-2 isimli vidalara ulaşıp onları sıkmak ama onlarada nasıl ulaşabiliceğimi bilmiyorum.

Skull_KruSher demiş ki:
abi pardon ya şimdi farkettim (hala şoktayım sanırım,göz göre göre gidiyo dimarzio :D)

switchi sap manyetiğine aldığımda volume düğmesi işlev görüyor fakat sesi yine köprüdeki gibi aynı volume düğmesini sarsarak alabiliyorum,volume ü kapatırken düğme sarsıldığından ses yine gidip gelebiliyo

arkadaşlar merhabayın, aynı knob kıvırtma sorunu bende de var...en başta ne olduğunu tam çözemediğim için dışardan sıkıyordum ancak artan sıkmalar sonucu lehimler attı arkadan, oturdum onları yaptım ancak potları sıkamadım çünkü üstündeki knoblar çıkmıyor. ne yaptıysam çıkaramadım. alyan girişi de yok knobların. aşağıdaki resimdeki gibi. bilen var mı nasıl çıkar bunlar?

Fender_Botton66_03.jpg

knobları çekerek çıkarıcaksın. tabi elle zor oluyor ben bunun için knobun altına girebilecek incelikte elektrik teli kullanıyorum. bıçak, makas falan da olabilir ama bunlar çizebilir gitarı en temizi kablo oluyor.

normalde alyan yuvası yoksa çekerek çıkar.yalnız dikkat et gitarın 2.el ise bazı cahil arkadaşlar knobların içine japon filan sıkabiliyor çıktığı için,bu durumda ya dikkatlice gitarı ters tutarken bir enjektörle aseton damlatıcaksın yada dikkatlice pot milini kesiceksin(ki genelde ulaşamazsın) veya kırıcaksın.

Geri