Prosesörü Amfiye 4 Kablo Methoduyla Bağlamak?

Görünürde yaptığı pedalların yerini değiştirmek. Önce noise'i değiştirde, sonra comp. falan.
Ayrıca bunun için özel bir yöntem mi varmış.
Bende evde 3m kabloyla giriyorum amfiye. XLR çıkışından alıp prosesörün.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
benim anladığım amfi ile prosesörde send ve return varsa bunlar uygun şekilde bağlamak. Sanırım doğru anladım. Ancak bunun bizlere getirisi ne olacak?

Hayır anladım pedal sırası olmadığını. Videodaki adamın yaptığından bahsediyorum ben. Ama olay verdiğin linkte 2 satırda özetlenmiş.
4m'de çok farkedecek olan nedir? Dediğim gibi bende 3m kullanıyorum. Ufak ara jaklarlada girsem fark olmuyor.
Yada boss'un olayı mı farklı bu konuda?

sanırım bu yöntem amfiyi prosesör ile daha verimli kullanmak olabilir?
Orada açıkladığı şey
Yanlışım varsa düzeltin lütfen;
  1. Gitarı prosesörün inputuna
  2. prosesörün send'ini amfinin inputuna
  3. amfinin send'ini prosesörün return'e
  4. prosesörün out'unu amfinin return'üne

Arkadaşlar olayı şöyle özetleyelim;

4cm (4 cable method - 4 kablo yöntemi) efekt loopu olan amfiler ve yine loopu olan prosesörlerle yapılabiliyor. Mantık şu; efektlerin dizilişini uygun hale getirerek, amfinin preamfi katını kullanmak.

Nasılı şu şekilde: Normal şartlar altında efekt dizilişi şöyledir; gitar -> wah -> kompresör -> overdrive/distortion -> modülasyon (chorus, phaser, flanger) -> delay -> reverb -> eq -> çıkış (kural değildir, farklı dizilişler olabilir, chorus drive'dan önce veya rack kompresör en son gibi)

Prosesörü doğrudan amfiye girdiğinizde, gitar -> tüm yukarıda saydığım zincir -> preamp -> power amp halinde geliyor. Yani amfinin drive katını kullanıyorsanız modülasyon, delay, reverb ve eq gibi efektler drivedan önce gelmiş oluyor ki bu da pek hoş sonuç vermiyor.

4 cable method'da prosesörün preamp modelini kapatmanız gerekli. Burada amfinin preamp ve power amp katlarını ayırarak, preampın hem önüne, hem de preamp ve power amp arasına bazı efektler koymak mevzu.

Amfinin normal girişi preamp katının girişi aslında, efekt loop send'i de preamp katının çıkışı.
Efekt loop return'u da power amp girişi oluyor.
Bu kablolama ile preamp katını olduğu gibi prosesörün loopuna atıyoruz, prosesörün çıkışını amfinin power amp katına veriyoruz:

1. kablo - Gitardan prosesörün girişine
2. kablo - Prosesörün loop send'inden amfinin girişine
3. kablo - Amfinin loop send'inden prosesörün loop return'üne
4. kablo - Prosesörün çıkışından amfinin loop return'üne

Bu durumda efekt dizilişi şu şekilde oluyor:

Gitar -> (prosesör input) -> wah -> kompresör -> overdrive -> amfinin preamp katı -> modülasyon -> delay -> reverb -> eq -> amfinin power amp katı -> hoparlör

Ayrıca stereo efekt loopu olan aletler için aynı mantıkla 5 cable method diye bir nane var, stereo efektlerden faydalanmak için.

Ha, derseniz ki ben amfimin drive'ını kullanmak istemiyorum, direkt prosesörden alıcam distortionu, o zaman direkt prosesör outtan amfinin returnuna girmek en sağlıklısı.

Açıklamanız için çok teşekkür ediyorum.
Peki, prosesörün amfi modellemesini bu şekilde kullansak bir çakışma olmaz değil mi?

Ben şu şekil yapıyorum; Amfiyle prosesörü 4cm bağlıyorum, patchlerden bir tanesi amfinin drive'ı, önünde booster, arkasında delay + reverb, amfinin power amp katından kabine gidiyor. Diğer patchlerde mesela prosesörün kendi preamp modellerini kullanıyorum, onlarda amfinin preamfi katı devrede değil, prosesörden doğrudan amfinin returnuna girmiş gibi sonuç veriyor.

Amma velakin sorduğun amfinin preamp katı ve preamp modellerini birlikte aynı patchte kullanabilir miyiz ise, iyi sonuç vermez :) Zaten mantık amfinin preamfi katını efektlerle birlikte kullanmak. Boss'un birçok modelinde amfinin footswitch girişine verebileceğin bir çıkış da var, oradan amfinin kanallarını da değiştirmek mümkün, veya amfinin midi girişi varsa (line6 ve H&K gibi markalarda var) çok çılgın şeyler yapılabiliyor.

İlk paragrafta anlatmak istediğinizi anladığım kadarıyla;
Amfi ile prosesörü 4cm ile bağladığımızda. Prosesörde preamp açarsak otomatik olarak amfinin power amp katına gidiyor. Preamp açmadığımız taktirdede preamp katına gidiyor.. Eğer yanlış anlamadıysam? :)

Evettir:
Prosesörün loopunu açıp yine prosesörün preamp modelini kapattığında amfinin drive katını alırsın
Prosesörün loopunu kapatıp prosesörün preamp modelini açtığını prosesörün amfi modellerini alırsın

Gayet te tertemiz cillop olur :)

Amfinizi prosesördeki efektlerle kullanmanın yoludur.

Normalde wah compressor eq den sonra prosesördeki modelleme amfiler gelir fakat siz prosesörden send kablosu ile amfiye bağlanarak prosesörün amfisi yerine kendi amfinizi oraya koyarsınız. Sonra amfinin send'inden çıkıp prosesöre bağlanır ve prosesördeki reverb detay ve modülasyon efektlerini kullanır ve gene prosesörün out'undan amfinin return'une bağlanarak amfinin hoparlörünü kullanırsınız.

Yani özetle bu bağlantıda prosesörün modelleme amfilerini iptal eder onun yerine tonlarını sevdiğiniz kendi amfinizi koyarsınız.

Amfinizi prosesördeki efektlerle kullanmanın yoludur.

Normalde wah compressor eq den sonra prosesördeki modelleme amfiler gelir fakat siz prosesörden send kablosu ile amfiye bağlanarak prosesörün amfisi yerine kendi amfinizi oraya koyarsınız. Sonra amfinin send'inden çıkıp prosesöre bağlanır ve prosesördeki reverb detay ve modülasyon efektlerini kullanır ve gene prosesörün out'undan amfinin return'une bağlanarak amfinin hoparlörünü kullanırsınız.

Yani özetle bu bağlantıda prosesörün modelleme amfilerini iptal eder onun yerine tonlarını sevdiğiniz kendi amfinizi koyarsınız.

Veya prosesor preamp'ini kapatıp amfinin preamp'ini kullanıp prosesordeki efektleri preamp onu veya arkasına dilediğiniz gibi koyarsınız. Yani 4 CM metodu ile tam kontrol elimizde.

Geri