SX gitarlar hakkında

Allah'a havale ediyorum.

Nasıl bir cevap bu şimdi ? Bilmiyorsanız bilen birine havale edin bari. Her şeye cevap vermek zorunda değilsiniz.

sst57: Kendilerine göre 57 reissue gibi bir şey SX'in. Yani maple tuşeli olan modeli (O yıllarda henüz rosewood kullanmıyordu Fender).

sst62: Yine kendilerince 62 reissue gibi bir şey. Rosewood tuşeli olan modeli yani.

@Gkshnnn Geçmiş sayfalarda SX hakkında bolca bilgi mevcut. Okumanızı öneririm. Bu soru dahil bir çok sorunun cevabını bulacaksınız.

Alder ve ash gövde ağaçları. (Tonewood diye de geçer). SX genelde biraz daha üst modellerde ash kullanıyor. Yalnız ash olanlar biraz ağır haberiniz olsun.

Selamlar

Merhabalar çok soru sordum ama iyi e kafam karıştı sx te karar kıldım ben gerçekten gönlüme
Yattı sx sst 62
Sx Alder
Sx ash
Hangisini alayım
Modifiye etmek istiyorum ileride
Evde iyi bir ton yakalamak
Çalmak istediğim türler caz rock Blues pop kendimi caz alanında geliştirmek istiyorum
Alder mı ash mı sst62 mi

Peki neden ash değil ilk gitarımı aldığımda adam sapı atık satmıştı o günden beri çok temkinliyim yani rock Blues caz ve pop için kendimi caz ve Blues anlamında geliştireceğim ileride modifiye edeceğim için. İyi olan modelini almak istiyorum

Ash biraz daha parlak tınlıyor. Tabi her ağaç aynı değil şimdi Ash var, Ash var. Alder'a göre ağır bir ağaçtır. Hafifleri genellikle daha üst seviye gitarlarda kullanılıyor zaten.

Ton deneyim işidir. Zaten çok net bir şekilde farklarını anlayabileceğini sanmıyorum. Gelecekte bu konudaki beğenin nasıl olacağını da kimse bilemeyeceği için olabildiği kadar deneyip kulağına hoş tınlayanını al.

Ben sana asıl temel farkı söyleyeyim. Ash, figürlü bir ağaçtır. Göze hoş görünür. Ton olarak ikisi de birbirine yakın gelecektir sana muhtemelen. Hafif ve güzel görünenini bulursan Ash alabilirsin.

Ash Sx:
SST-ASH-TBU%20(450%20X%20680).png

Alder Sx:
512b26a6d909e.png

Konu hortlatmak gibi olmasın fakat ana gitarları Prs Tremonti Custom ve Epiphone Les Paul Standard olan bir Les Paulcü olarak John Frusciante sevdam yüzünden kendimi tutamayıp SX sst 62 sipariş ederek ilk kez strat kasa bir gitara sahip olacağım. Düşüncelerimi paylaşırım yakında. Maşallah şahinciler, tofaşçılar gibi ''SX sevdalıları'' derneği kurmuşsunuz burada :)

Konu hortlatmak gibi olmasın fakat ana gitarları Prs Tremonti Custom ve Epiphone Les Paul Standard olan bir Les Paulcü olarak John Frusciante sevdam yüzünden kendimi tutamayıp SX sst 62 sipariş ederek ilk kez strat kasa bir gitara sahip olacağım. Düşüncelerimi paylaşırım yakında. Maşallah şahinciler, tofaşçılar gibi ''SX sevdalıları'' derneği kurmuşsunuz burada :)

Bazı konuları hortlatmak iyidir. SX de güzel bir alternatif. Güle güle kullanın.

sahnede kullanıyorum. sst62 modelini. solistimizde de sst57 modeli var. fazlasıyla memnunum. tabii ki akort burguları, sap eşiği ve tremolo köprüsünün değiştirilip iyi bir ayar yapılması lazım. sonra uzun yıllar kullanırsınız.

sahnede kullanıyorum. sst62 modelini. solistimizde de sst57 modeli var. fazlasıyla memnunum. tabii ki akort burguları, sap eşiği ve tremolo köprüsünün değiştirilip iyi bir ayar yapılması lazım. sonra uzun yıllar kullanırsınız.

Sizin değiştirdiğiniz yeni parçaların modeli nedir ?
Yani akort burguları, sap eşiği, tremolo köprüsünde ne kullandınız ?

SX gitar fiyatı ve tonu bakımından kesinlikle tavsiye ederim.
Ben American Ash gövdeyi ve gül klavyeyi tercih ettim.
Modifikasyon için ideal.
Pickguardım SSS şeklindeydi. Pickguardı söktüğümde HSH şeklinde oyulduğunu gördüm.
Köprü manyetiğini humbucker yapmayı düşündüm.
Fender Amerikan full dolu HSS dizilimli buldum ve onu pickguard değiştirerek modifiye ettim.
Köprüyü Meksika buldum ve değiştirdim.
Üst eşiği değiştirdim. Üst eşik değişince akort problemi çözüldü ve inanılmaz sese etkisi oldu.
Sonuç, bence Amerikan Fender'lerle rahatlıkla ton açısından kapışır.
Sustein gayet iyi.
Akort kaçırmıyor ve ayarlamak kolay.
Modifiye etmek çok eğlenceli, insan gitara daha çok ısınıyor.

Geri