SX gitarlar hakkında

SX gitar fiyatı ve tonu bakımından kesinlikle tavsiye ederim.
Ben American Ash gövdeyi ve gül klavyeyi tercih ettim.
Modifikasyon için ideal.
Pickguardım SSS şeklindeydi. Pickguardı söktüğümde HSH şeklinde oyulduğunu gördüm.
Köprü manyetiğini humbucker yapmayı düşündüm.
Fender Amerikan full dolu HSS dizilimli buldum ve onu pickguard değiştirerek modifiye ettim.
Köprüyü Meksika buldum ve değiştirdim.
Üst eşiği değiştirdim. Üst eşik değişince akort problemi çözüldü ve inanılmaz sese etkisi oldu.
Sonuç, bence Amerikan Fender'lerle rahatlıkla ton açısından kapışır.
Sustein gayet iyi.
Akort kaçırmıyor ve ayarlamak kolay.
Modifiye etmek çok eğlenceli, insan gitara daha çok ısınıyor.
Toplam harcamanız ne kadar oldu hocam ?

Toplam harcamanız ne kadar oldu hocam ?
1 yıl önce tamamlamıştım.
Fender deluxe'ten çıkma full dolu SSH manyetikler dahil pickguard 600TL, 2 adet Fender Custom Shop Fat ‘50 1 adet Seymour Duncan Pearl Gates manyetikli
Orijinal Pickguard yerine oturmadı ayrıca çin malı bir pickguard aldım 50TL,
Meksika köprü herşeyi tamdı 100TL,
Üst eşik kemik 15TL,
Tel 25TL
Tabii bu işe girince takip önemli, zamana bırakmak ve çıkma parçaları takip etmek lazım.

1 yıl önce tamamlamıştım.
Fender deluxe'ten çıkma full dolu SSH manyetikler dahil pickguard 600TL, 2 adet Fender Custom Shop Fat ‘50 1 adet Seymour Duncan Pearl Gates manyetikli
Orijinal Pickguard yerine oturmadı ayrıca çin malı bir pickguard aldım 50TL,
Meksika köprü herşeyi tamdı 100TL,
Üst eşik kemik 15TL,
Tel 25TL
Tabii bu işe girince takip önemli, zamana bırakmak ve çıkma parçaları takip etmek lazım.

Aklımda maple neck telecaster sx modifiye etmek var ama bazı kişiler riskli diyor bazı kişiler çok iyi diyor sizin gibi.

Bende risk yerine direk telecaster almayı daha risksiz görüyorum ama fiyat farkı yüksek çok arada kaldım :)
Çok teşekkür ederim

Aklımda maple neck telecaster sx modifiye etmek var ama bazı kişiler riskli diyor bazı kişiler çok iyi diyor sizin gibi.

Bende risk yerine direk telecaster almayı daha risksiz görüyorum ama fiyat farkı yüksek çok arada kaldım :)
Çok teşekkür ederim

Do Re Müzikten alırsanız riskiniz olmaz.
Problem olursa yardımcı olurlar,
Sonuçta 2 yıl garantilidir.
Ayrıca 4-5 gitar arasından seçerek alıyorsunuz.

SX koleksiyonu yapmis biri olarak hicbirinin tonunu Amerikan Fender hatta Meksika Fender seviyesine bile getiremedim.Siz baya sansliymissiniz.Belki ton olarak cok yukselttiklerim oldu ama gitari calarken bana verdigi his hep ayniydi.Fiyat performans gitaridir SX.Uygun fiyatiyla mod icin en ideal gitar markalarindan biri.Eskiden fiyati daha cezvediciydi artik hemen hemen Squier bullet ile ayni fiyatlari.

SX alacaklara onerim Squier Affinity deneyin, ozellikle Indonesia yapimlarini.Hemen hemen hepsi SX'lerden daha stabil bir tona ve dengeye sahip.Her SX ayni degil.Gitarlarda kullanilan poliuretan/cila Squierlardan kullanilanlardan daha ucuz ve plastik hissi var.Squier Pickuplari daha dengeli.Amfiye baglamadan akustik demolarda ikisi arasindaki fark daha da artiyor.SXlerde modlama yapilinca artan sustain Squierlarda modsuz mevcut.

SX koleksiyonu yapmis biri olarak hicbirinin tonunu Amerikan Fender hatta Meksika Fender seviyesine bile getiremedim.Siz baya sansliymissiniz.Belki ton olarak cok yukselttiklerim oldu ama gitari calarken bana verdigi his hep ayniydi.Fiyat performans gitaridir SX.Uygun fiyatiyla mod icin en ideal gitar markalarindan biri.Eskiden fiyati daha cezvediciydi artik hemen hemen Squier bullet ile ayni fiyatlari.

SX alacaklara onerim Squier Affinity deneyin, ozellikle Indonesia yapimlarini.Hemen hemen hepsi SX'lerden daha stabil bir tona ve dengeye sahip.Her SX ayni degil.Gitarlarda kullanilan poliuretan/cila Squierlardan kullanilanlardan daha ucuz ve plastik hissi var.Squier Pickuplari daha dengeli.Amfiye baglamadan akustik demolarda ikisi arasindaki fark daha da artiyor.SXlerde modlama yapilinca artan sustain Squierlarda modsuz mevcut.

Katılıyorum. İnsanlarda saçma şekilde "Squier'a vereceğin parayla x al manyetik modifiyesi yap canavar olur" algısı oluştu. Ama bir gerçek var ki istisnalar dışında Fender ürünü olmayan hiçbir gitar squier'lar kadar bile fender tonu veremiyor. Bende sx de var öve öve bitirilemeyen isviçre markası Blade de var. Görüntüde ikisi de fender ama ikisinin de tonal anlamda alakaları yok. Bu işin ucuzu pahalısı yok fender tonu isteyen fender'den squier'dan şaşmamalı bence. Yani en basitinden fender tonu istiyorsan taş gibi classic vibe serisi var üstüne biraz daha koy onu al neden maceraya giriyorsunuz ki? al sana mis gibi fender strat tonu,1 2.

Son düzenleme:
Mojo farklı bir şey.

Suhr Strat da çalsanız ve çaldığınız en iyi strat da olsa o bir Fender strat değildir. Aynı şey araba ve motorda da var mesela. Marka önemli.

Her şeye rağmen kendinizi kandırıyorsunuz. Tonal anlamda da Fender Amerikan serisine yaklaşamıyor Sx gitarlar. Fakat epey şaşırtıcı bir perfomans verebiliyor.

Soru şu. Mex Fender almak ve stok olarak kullanmak varken, Sx'e 300-500 verip, üstüne 1000-1500 lira masraf yapmaya değiyor mu? Bence alıyorsanız ufak bir eşik modifiyesi ile kullanın gitarı. Astarından pahalıya geliyor akort kulakçıkları, köprü bloğu, fretler falan derken.

Mojo farklı bir şey.

Suhr Strat da çalsanız ve çaldığınız en iyi strat da olsa o bir Fender strat değildir. Aynı şey araba ve motorda da var mesela. Marka önemli.

Her şeye rağmen kendinizi kandırıyorsunuz. Tonal anlamda da Fender Amerikan serisine yaklaşamıyor Sx gitarlar. Fakat epey şaşırtıcı bir perfomans verebiliyor.

Soru şu. Mex Fender almak ve stok olarak kullanmak varken, Sx'e 300-500 verip, üstüne 1000-1500 lira masraf yapmaya değiyor mu? Bence alıyorsanız ufak bir eşik modifiyesi ile kullanın gitarı. Astarından pahalıya geliyor akort kulakçıkları, köprü bloğu, fretler falan derken.
Yüksek ihtimal bir sx alacağım üstüne bütçem çıkmayacak gibi eşik olarak ne kullanmalıyım bin bir çeşit eşik var :) Yardımcı olabilir misiniz ?

Graphtech değil, gerçek kemik eşik olmalı. Graphtech de iyidir ama ben kemik eşiği özellikle akustik gitarlarda çok daha seviyorum. Elektroda da öyle. Ama solomüzikte pahalıymış, aliexpress'te çok daha ucuza alabilirsin.

Graphtech değil, gerçek kemik eşik olmalı. Graphtech de iyidir ama ben kemik eşiği özellikle akustik gitarlarda çok daha seviyorum. Elektroda da öyle. Ama solomüzikte pahalıymış, aliexpress'te çok daha ucuza alabilirsin.

Hocam hiç aliexpress ile beklemek istemiyorum :) solomusicteki gerçek kemik eşiği alabilirim o zaman doğru mu anladım ? Gerçek kemik gitar eşikleri

Çok soru sordum kusura bakmayın :)

Yüksek ihtimal bir sx alacağım üstüne bütçem çıkmayacak gibi eşik olarak ne kullanmalıyım bin bir çeşit eşik var :) Yardımcı olabilir misiniz ?

Arkadaşın dediği gibi kemik ya da Graptech Tusq da olabilir.

Tusq'ların akort kararlığı daha sağlam olsa gerek. Yeni başlıyorsanız büyük bir fark olmayacaktır. Daha sonra opsiyonları düşünürsünüz. Tabi benim kanaatim bu. Farklı düşünenlere saygı duyarım. =)

Aliexpress'ten birkaç kemik eşik aldım, çok satan ve puanı yüksek satıcıdan alırsanız hiç sorun olmaz. Gerçekten kemikler, zaten buralardan alacağınız kemik eşikler de %99 Çin yapımı olacak, nitekim solomüzikde de Çin malı olduğu yazıyor.

Üst eşik için şuna dikkat etmek gerek. Eğer zımparada çok iyi el işçiliğniz varsa büyük alıp uydurabilirsiniz ama eğer minimum uğraş istiyorsanız olabildiğince orijinal eşik boyunda almaya çalışın. En önemlisi genişliği. Zira tel oyukları açılmış olduğundan kenarlardan zımpara ile daraltmak tellerin doğru konumda olmalarını sağlayamayacak. Kalın olması önemli değil, yükseklik zaten sizin ayarlamanız gereken en önemli kısım. Çok güzel videolar ve siteler var bunu anlatan.

Neticede graphtech ya da kemik çok farketmez SX için. Ben ondan fazla sayıda üst eşik değiştirdim, önceliğim her zaman kemiktir ama boyutları uygunsa Graphtech de çok iyi bir upgrade olur.

Ben bir ekleme yapayım. Aliexpress'den kemik getirtip törpü ile şekillendirip kullandım. Dikkat etmeniz gereken nokta kemiğin spiral gibi yüksek devirli bir aşındırıcıda yandığı olacaktır. Çok pis bir koku çıkar. Zaten kemik olduğunu anlarsınız. Yanmış insan gibi bir koku geliyor. En kolay yol bir eye ile şekil vermek. Ben tel oluklarını beceremedim. Özellikle 1. tel için geniş açmışım.Ona dikkat ederseniz sorun olmaz. Bunu bir süre kullandıktan sonra graphtech aldımve onu taktim. Arada çok fazla fark yok. Kemik biraz daha canlı olsa da graphtech de oldukça başarılı. Deneyimlemek için uğraşılabilir. Aksi halde hazır alıp takmak gayet yerinde bir hareket olur.

Arkadaşlar selamlar. Ben dün sahibinden.com'dan sx sst62 strat sipariş ettim ve fabrikasyon olarak rosewood klavyenin bitiminde küçük bir çatlak vardı bugün Eskişehir'de luthier Ercan ustaya götürdüm klavye çatlağını kapatıp köprü yaylarını ayarlatmak için. Eşiğini değiştireceğim, string treeleri değiştireceğim ve akort kulakçıklarını değiştireceğim şimdilik. Ayrıca gitarın sap ve gövde birleşim kısmında alt trafta bir mm boşlu var imalat hatası olarak. Ercan usta bunun sustaini etkilemeyeceğii ve sadece görsel bir sorun olduğunu söyledi. Gitarın üzerinde fabrikasyon olarak vintage burgular var. Do - re muzikte dr parts vintage akort burgusu buldum elli küsür liralık bir set. Sizce bu burguları takmalı mıyım? vintage tip olduğu için sorun devam eder mi yoksa markası iyi midir? eşik için de eski cort g-254 gitarımın grafit üst eşiğini ve string treelerini kullanmayı düşünüyorum. Normalde tremolo köprüyü değiştirme planım vardı fakat Ercan usta ''şimdilik köprü seni idare eder ben yay ayarını yaparım onun'' dediği için erteledim. Tavsiyeleriniz nelerdir?

Son düzenleme:
Gotoh vintage burgular cok guzel bir upgrade olur. Gotoh cok kalitelidir ve vintage tip olmasi bence bir arti cunku hem gitar uzerindeki vintage boyutdaki burgu deliklerine uyum saglayacak hem de gitarin genel vintage gorunumunu bozmayacak. Islevsellik acisindan da cok kullanislidir vintage burgular.

Gotoh vintage burgular cok guzel bir upgrade olur. Gotoh cok kalitelidir ve vintage tip olmasi bence bir arti cunku hem gitar uzerindeki vintage boyutdaki burgu deliklerine uyum saglayacak hem de gitarin genel vintage gorunumunu bozmayacak. Islevsellik acisindan da cok kullanislidir vintage burgular.
Hocam yanlış bakmışım burguların markası dr. parts imiş. Bilginiz var mıdır bu konuda nasıl bir markadır?

Geri