SX gitarlar hakkında

Ben geçenlerde Do-re'den SX SST 57 strat aldım. Ash ve alder da denedim ama en içime sinen bu model oldu. Vintage tint maple sap ve alder'a göre daha Fender'e yakın incelikte sap ve düzgün işçiliği vardı. Ayrıca eski serileri bilmiyorum ama köprüsü dahil olmak üzere tüm donanım bu gitarlarda aynı görünüyor. Ağaç farkının bu düzey gitarlarda fiyat farkını hakedecek bir ton farkı yaratmadığını düşünüyorum artik. En güzeli bu gitarları alırken kağıt üzerindeki özellikleri önemsemeyip gidip denemek.

Arkadaşlar aranıza yeni katıldım biraz forumu okuduktan sonra bütçeme sx gitarların uyduğunu gördüm 1000 tl kadar bütçem var. bu bütçeye göre sx'lerin hangisini önerirsiniz ? benim şu gitar hoşuma gitti SX SST ALDER NA Stratocaster biraz ama yeni başlayan birisine önerirmisiniz ? 2. el olduğum şehirde satan yok malesef.
Öncelikle hangi müzik tarzını, hangi grup veya gitaristin soundunu beğeniyorsunuz.
Eğer jazz, blues, classic rock ise SX SST ALDER NA Stratocaster işinizi görür. SX alabileceğiniz en iyisidir.
Hard Rock, Heavy Metal vb daha sert tonlardan hoşlanıyorsanız, bol distortion istiyorsanız SX gitarları uygun değildir.
İstediğiniz tonu elde etmek için uygun gitar ve uygun bir amfi olması gerekir.

Ben de çok sıkı bir Gibson-sever olarak ucundan kıyısından, şöyle makul fiyatlı olacak şekilde bir Stratocaster deneyimi yaşamak istiyorum. Daha önce hiç böyle bir gitarım olmadı. Hep sabit köprülü LP, SG, ES 335 gibi gitarlar kullandım bugüne kadar. Benim için de garip olacak :D SX'in Alder modelinden sıfır alacağım. Gitarı denerken özellikle dikkat etmem gereken şeyler neler? Stratocaster gitarlar ile ilgili hiçbir tecrübem yok. Tremolosu, yayları vs. vs. hiç anlamıyorum. Sadece Mağazadaki mevcut SX Stratlar içerisinde en iyisini seçmek istiyorum. Modifikasyon çok büyük ihtimalle yapmam. En fazla pickguard rengini değiştiririm belki. Bu konuda her türlü tüyo kabulümdür :D

Son düzenleme:
Ben de çok sıkı bir Gibson-sever olarak ucundan kıyısından, şöyle makul fiyatlı olacak şekilde bir Stratocaster deneyimi yaşamak istiyorum. Daha önce hiç böyle bir gitarım olmadı. Hep sabit köprülü LP, SG, ES 335 gibi gitarlar kullandım bugüne kadar. Benim için de garip olacak :D SX'in Alder modelinden sıfır alacağım. Gitarı denerken özellikle dikkat etmem gereken şeyler neler? Stratocaster gitarlar ile ilgili hiçbir tecrübem yok. Tremolosu, yayları vs. vs. hiç anlamıyorum. Sadece Mağazadaki mevcut SX Stratlar içerisinde en iyisini seçmek istiyorum. Modifikasyon çok büyük ihtimalle yapmam. En fazla pickguard rengini değiştiririm belki. Bu konuda her türlü tüyo kabulümdür :D

Tüm SX stratların köprüleri, diğer donanımları ve manyetikleri aynı. Ihlamur, kızılağaç ve dişbudak gövde ağaçlarından dolayı fiyat farkları var. Bir de sapta binding, sedef pickguard filan. Mağazaya gidip gitarı elinize aldığınızda sağına soluna bakıp herhangi bir işçilik kusuru olmaması, akustik olarak sesinin duyulabiliyor olması, hemen sönümlenmemesi, gövdenin az da olsa titreştiğini hissetmeniz belirleyici unsurlar olabilir. Ama tavsiyem Gibson çalıyorsanız eğer, SX'in stok manyetiklerini değiştirmek istersiniz bence.

Tüm SX stratların köprüleri, diğer donanımları ve manyetikleri aynı. Ihlamur, kızılağaç ve dişbudak gövde ağaçlarından dolayı fiyat farkları var. Bir de sapta binding, sedef pickguard filan. Mağazaya gidip gitarı elinize aldığınızda sağına soluna bakıp herhangi bir işçilik kusuru olmaması, akustik olarak sesinin duyulabiliyor olması, hemen sönümlenmemesi, gövdenin az da olsa titreştiğini hissetmeniz belirleyici unsurlar olabilir. Ama tavsiyem Gibson çalıyorsanız eğer, SX'in stok manyetiklerini değiştirmek istersiniz bence.
Teşekkür ederim, aklımda bulunduracağım. Dediğim gibi çok büyük ihtimal modifikasyon yapmam. Farklı renkte bir pickguard takabilirim en fazla. Bu arada Ankara Solomusic'deki pickguardlardan (üç single manyetikli versiyon) hangileri uyar acaba Alder SX'lere? Vida sayıları ve yerleri farklı oluyormuş bildiğim kadarıyla.

Edit: Spesifik olarak bir modelin linkini buraya paylaşsam yardımcı olma ihtimaliniz daha yüksek olacak sanırım.

Teşekkür ederim, aklımda bulunduracağım. Dediğim gibi çok büyük ihtimal modifikasyon yapmam. Farklı renkte bir pickguard takabilirim en fazla. Bu arada Ankara Solomusic'deki pickguardlardan (üç single manyetikli versiyon) hangileri uyar acaba Alder SX'lere? Vida sayıları ve yerleri farklı oluyormuş bildiğim kadarıyla.

Edit: Spesifik olarak bir modelin linkini buraya paylaşsam yardımcı olma ihtimaliniz daha yüksek olacak sanırım.

Merhabalar. Bir değişiklik yapmadılarsa Meksika Fenderler ile aynı ölçüde pickguardlara sahipler. Ben zamanında rengini beğendiğim için bir tane Amerikan pg taktım. Tek fark jak girişi tarafında; köşedeki vidada idi. Ben eski deliği doldurup yeni delik açarak vidayı taktım. Diğerleri sorun çıkarmadı. Ama beni dinlemeyin yine de. Satma ihtimaline karşı işinizi sağlama alın.

Merhabalar. Bir değişiklik yapmadılarsa Meksika Fenderler ile aynı ölçüde pickguardlara sahipler. Ben zamanında rengini beğendiğim için bir tane Amerikan pg taktım. Tek fark jak girişi tarafında; köşedeki vidada idi. Ben eski deliği doldurup yeni delik açarak vidayı taktım. Diğerleri sorun çıkarmadı. Ama beni dinlemeyin yine de. Satma ihtimaline karşı işinizi sağlama alın.
Tamamdır teşekkür ederim.

Bende sx ailesindeyim bir süredir. Gitarı geçen yılın haziranında almıştım. Do re ye gittim ve strat ve tele denedim. Stratı denedim ama sesi çok karışıktı yani tok veya net değildi. Ama teleyi denedim ve sesi daha net geldi. Zaten Batuhan Mutlugil’e olan hayranlığımdan balköpüğü renk bir teleye karar verdim. Gitarı aldıktan bir süre sonra 100 liraya 20 wattlık charvel amfi aldım. Tam bir metalci amfisi, peawey gibi sesi açınca gain veriyor(20 yıllık amfi). Gitarda şu ana kadar burgular ve pickguard değişti. Hepsi kalitesiz parça ama gitar o beyaz pickguardla baya bir dandik duruyormuş. AliExpress’ten aldığım kilitli burgular baya dandik. Metalden yapılmış diyorlar ama kit denen bir aletten yapılmış. Burguları taktırmaya gittiğim yerdeki abi söyledi(bu arada burguları takmak için delikleri büyütmek zorunda kaldım). Şu an gitarda değiştirmek istediğim iki şey kaldı
1- graptech black tusq
2- wilkinson köprü
Şimdilik gitarın fotoğrafı
C866B0BF-8A7D-4ECE-88CF-CBAB39719FAC.jpeg

Ve gitarın ses örneği(baya kısa):

İlerde yukarı yazdığım modifiyeleri gitara uyguladığımda daha uzun bir kayıt atacağım:)
Kendinize iyi bakın sx camiası

Eski üretim Fender headstock SX Traditional serisi hakkında bilgi sahibi olan var mı? Gövde ağaçları hakkında hiçbir bilgi bulamadım internette. Bir satıcı ile cumartesi günü gitarı görüp denemek için buluşacağım ama şu gövde ağacı olayı kafamı kurcalıyor. Alder olduğunu umuyorum. Fotoğraf ektedir.

Screenshot_20200206-190048~2.jpg

Son düzenleme:
SX sst62+ gitarım var uyumlu pickguard seçimi nasıl olmalı ve yapmam gereken modifiyeler nelerdir

Fendere uyumlu pickguard almıştım Sx için tam oturmamıştı, sapla gövdenin birleştiği tarafta ; sapa dayanan taraftan baya bir tıraşlanması gerekmişti, birazda köprü tarafından. Vida delikleride tam oturmuyor Fendere göre tasarlanmış pickguardların, 3 tanesi boşta kalıyor. Yeni vida deliği açmak gerekiyor yada o tane 3 vida deliğini boş bırakıp kullanmak. Bendeki Sx 2008 üretimi olsa gerek, arkasındaki seri numarasındaki ilk 3 rakam 208, daha yeni üretimlerde durum böylemi pek bilmiyorum.

Fendere uyumlu pickguard almıştım Sx için tam oturmamıştı, sapla gövdenin birleştiği tarafta ; sapa dayanan taraftan baya bir tıraşlanması gerekmişti, birazda köprü tarafından. Vida delikleride tam oturmuyor Fendere göre tasarlanmış pickguardların, 3 tanesi boşta kalıyor. Yeni vida deliği açmak gerekiyor yada o tane 3 vida deliğini boş bırakıp kullanmak. Bendeki Sx 2008 üretimi olsa gerek, arkasındaki seri numarasındaki ilk 3 rakam 208, daha yeni üretimlerde durum böylemi pek bilmiyorum.
pazartesi orijinal pickguardların fotolarıyla karşılaştırır bakarız üretim yılı da atarım

Yada sx strat al. Zaten stratlarının gövdesi hsh dizilimlidir. Artec diye manyetik markası var. İki tane de hambakır alırsın ordan. Ortalama 300tl tutar. Toplamda 1200tl tarzı bir şey tutar. Hemde daha kaliteli olur. Sormayı unuttum bütçe ne kadardı?

Yada sx strat al. Zaten stratlarının gövdesi hsh dizilimlidir. Artec diye manyetik markası var. İki tane de hambakır alırsın ordan. Ortalama 300tl tutar. Toplamda 1200tl tarzı bir şey tutar. Hemde daha kaliteli olur. Sormayı unuttum bütçe ne kadardı?
Amfi dahil 1100, kafama şöyle bir şey yattı, 350tlye kemp diye ucuz bir gitar alsam, amfiye yatırım yapıp line 6 alsam nasıl olur

Geri