SX gitarlar hakkında

Şu ana kadar 3 SX kullanma fırsatım oldu. Üçü de pişman etmedi. 2 tanesi beklentilerimin fazlasıyla üzerinde çıktı hatta. Bu sebepten dolayı SX benim nazarımda dandik firma değildir kesinlikle. Dikkat çeken aksamı görece daha kaliteli kullanıp ağaçta ucuza kaçan "kaliteli" markaların ucuz ürünlerindense, aksamdan kısıp ağaca abanan SX'ler her zaman tercihim olacaktır şu vakitten sonra :)

Şu ana kadar 3 SX kullanma fırsatım oldu. Üçü de pişman etmedi. 2 tanesi beklentilerimin fazlasıyla üzerinde çıktı hatta. Bu sebepten dolayı SX benim nazarımda dandik firma değildir kesinlikle. Dikkat çeken aksamı görece daha kaliteli kullanıp ağaçta ucuza kaçan "kaliteli" markaların ucuz ürünlerindense, aksamdan kısıp ağaca abanan SX'ler her zaman tercihim olacaktır şu vakitten sonra :)

Hocam kastettiğiniz markalar nelerdir bu arada:D

Ağacını görebildiğiniz ucuz gitar>diğer ucuz gitarlar. 500 dolar altını ucuz olarak aldığımızda Sx baya baya öne çıkıyor.

Üstelik bakıyorum bazı Sx'lerde falan 2 parça bataklık dişbudağı kullanılmış. Kolay bulunabilen bir ağaç değil yanılmıyorsam kızılağaç'a göre. Hele bazısının deseni harika görünüyor.

Gitarın fundemental işleri düzgün olduktan sonra(ağaç, sap işçiliği gibi) diğer şeyleri zevke göre düzenlenebilir. Ben de eskiden epey bi önyargılı davranıyordum bu konuda. Marka mojosu seven bir insan olarak özellikle fikirlerimi şu videolar değiştirmişti;

Gitar Dergisi - YouTube

Erdem Koca hocanın burada anlattığı şeyler çok kıymetli. Vakit ayırıp izlemenizi önererim.

Genelde iyi sayılabilecek gitarlar kullandım. Özel yapım gitarım da vardı yakın zamana kadar. Kimi arkadaşlar ise elindeki gitarları elinden çıkartıp Sx ya da kimi eski Squier gitarı kendi zevkine ve isteğine göre düzenleyip ana gitarı olarak kullanmaya başladılar. Şaşırıyordum başta ama insan anlıyor. Sx'leri bu yüzden alıp geçiştirilecek değil elinin altında tutmalık gitar olarak görüyorum.

Son gelenlerin hepsi maun ama ne kadar iyidir bilemiyorum tabi. Denemek lazım.

Strat ve tele işi daha kolay da, LP arayışında olan adamlara japon yapımı, öküz ölüsü ağırlığında, tüm özellikleri bire bir 50'lerin sonu LP şeklinde üretilmiş gitarı bile beğendiremeyebiliyorsun. :D Stratçılar öyle mi halbuki ya, Fenderleri postalayarak Japon Squier ile devam eden bir sürü adam var.

Bulabilirseniz SX KY1'de deneyin bence.Benim yillar once elime gecmisti sattigima cok pismanim simdi.
Bendeki SX SKY (SRV) 60'lar headstocku andiriyordu biraz.Gold hardware'i matlastirinca daha gercekci olmustu.Bir de pickguard daki SKY yazisi pek hos durmuyodu, duz siyah pickguard takmistim.

Rondo music'deki SX Liquid gitarlar kasa olarak hosuma gidiyor.Demolardaki ses cok hosuma gitmese de denemek isterdim yinede.
liquidrn34rcar4.jpg

Geri