Harley Benton Kabin Hakkında..

Hava limaninda takilmaz dediğim şartlar dışında almazsan. Sadece havalimanındaki yogunluktan dolayı gecikmeler olur. Ben alisverislerimin cogunu Thomanndan yaptim.

Bir dış ticaret uzmanı olarak belirtmek isterim yanlışınız var. 75euro ile 1500euro arası (30kg altı için) KDV ödersiniz. 1500euronun üstünde +gümrük vergisi ödersiniz. Gümrük vergisi ise her GTIP kodlu ürün için farklıdır. AB yada diger ülkeler olarak ayıramazsınız. Sadece ülke bazında bir Anti-Damping varsa o gümrük vergisi oranına eklemeler yada çıkarmalar yapılır.​
Bir dış ticaret uzmanının önermesine bir dış ticaret uzmanı olarak karşılık vereyim madem. : )

Şimdi mevzu şu. Hızlı kargo yoluyla yurtdışından aldığınız ürün, bireysel tüketime yönelik kabul edilir. Buna da devlet 75 Euro sınırı koyuyor, 2011 Mayıs ayından beri. Daha önce meblağ 100 Euro idi vs. o kısmı geçiyorum. 75 Euro'nun üstündeki gönderilen 1500 Euro'ya kadarki ürün "gümrüğe tabi" olarak kabul edilir ve meblağ üzerinden bir vergi ödenir. 1500 Euro'ya kadar olan kısmı Devlet "ticari faaliyet" olarak görmüyor. Dolayısıyla tek tip vergi uygulamasına gidiyor. Ama 1500 Euro'nun üzerine gelindi mi "hop!" diyor, sen ticaret yapıyorsun, ürünü ülkeye sokmak istiyorsan standart gümrük mevzuatını uygulamak durumundasın diyor. Yani nedir o; yetkili bir gümrük müşaviri aracılığıyla, ürünün tarife istatistik pozisyon numarasına göre CIF fiyat üzerinden gümrük vergisinin ödenmesi, +KDV, +Ardiye vs. gibi diğer bedeller. Bu kısım şu an bizim alanımıza girmiyor, bilmemiz gereken sadece bireysel olarak 1500 Euro'nun üzerinde ürün getirtirseniz cebinizden ekstra sağlam bir meblağın çıkacağını bilmek.

Linki inceleyin:

http://www.gumrukticaret.gov.tr/icerik/82/179/posta-hizli-kargo-esyasi-muafiyeti.html

Ne diyor:

Vergileri ödenmek suretiyle posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya nedir?
Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve maktu vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eşyanın;
- AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18
- Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20
olarak uygulanmaktadır.
Söz konusu eşyanın,
- Yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi,
- Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,
- Kişinin şahsına ve ailesinin kullanımına mahsus olması,
- Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi,
gerekmektedir.
Söz konusu eşyanın vergilendirilmesinde, eşya kıymetinden önemli değeri olmayan eşyaya ilişkin olan 75 Avro mahsup edilmeyecektir.​
Yani ürünün ne olduğuna bakılmaksızın, sadece geldiği ülkeye bakılarak sabit vergi uygulanmakta

Bir de KDV mevzuatına bakalım: http://www.gib.gov.tr/index.php?id=830

Ne diyor:

MADDE 1 – (1) Mal teslimleri ile hizmet ifalarına uygulanacak katma değer vergisi oranları;
a) Ekli listelerde yer alanlar hariç olmak üzere, vergiye tabi işlemler için, % 18
b) Ekli (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için, % 1
c) Ekli (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için, % 8
olarak tespit edilmiştir.​
Sizce bu ülkede herhangi bir üründen %20 KDV alınması gibi bir olay söz konusu mu? Değil.

Benim dediğim ile mevzuat arasında bir fark göremedim siz gördünüz mü? Aynı şeylerden bahsedip farklı isim vermeniz yanlış neyse ki arkadaş gereken linkleri paylaşmış.

Bende kabin almaya niyetliyim. Aslında HT1 den sonra değişik bir amfiye geçeceğim. Kabine ihtiyacım olacak. Blackstar Ht 1x12 ile Harley Benton G112 arasındayım. Sırf hoparlör yüzünden Harley daha mantıklı geliyor. Şeytan hoparlörü al sonra kasayı ağaçtan yaptır bile diyor ama giriştiğime değer mi bilemiyorum.

Bir de yaptırmaya karar verdim diyelim. Elimde 8" 8ohm Celestion hoparlör var. Bunu bir 12" lik hoparlör ile tek bir kabinde birleştirsek ortaya nasıl bir sonuç çıkar. 8 tizler için, 12lik baslar için gibi. Zihni sinir projesi :D

Bende kabin almaya niyetliyim. Aslında HT1 den sonra değişik bir amfiye geçeceğim. Kabine ihtiyacım olacak. Blackstar Ht 1x12 ile Harley Benton G112 arasındayım. Sırf hoparlör yüzünden Harley daha mantıklı geliyor. Şeytan hoparlörü al sonra kasayı ağaçtan yaptır bile diyor ama giriştiğime değer mi bilemiyorum.

Bir de yaptırmaya karar verdim diyelim. Elimde 8" 8ohm Celestion hoparlör var. Bunu bir 12" lik hoparlör ile tek bir kabinde birleştirsek ortaya nasıl bir sonuç çıkar. 8 tizler için, 12lik baslar için gibi. Zihni sinir projesi :D

Bir kaç gün önce forumdan HT1 kafa aldım, yakın zamanda da Harley Benton G112 Vintage geldi thomann'dan, uzun süredir de HT5 kombo kullanıyorum, HT1 her nedense kulağıma daha iyi gelmeye başladı, gain yapısı mı farklı nedir bilemedim. HT1'de EHX 12ax7 lamba takılı, HT5 'e de çok tavsiye edilen Tung Sol 12ax7 taktım. Bakalım, stereo denemelerim hızla sürüyor. Esas eğlenceli olan ise HT1 kafa HB kabinin özellikle sesi açınca gayet iyi sonuç vermesi. FX loop olsa HT5 'i satardım muhtemelen...

Harley Benton kabine gelecek olursak, kabin 1x12 olduğu halde HT5 'teki sadece EQ ile toparlayabildiğim bas frekans eksikliğini çözdü diyebilirim, zaten kabinle HT5 komboyu yan yana koyunca bariz ebat farkı görülüyor... Bir de genel olarak ton "daha iyi" değil de daha berrak, daha sıkı diyebilirim.

Kabinler ile ilgili bir sorum daha olacak. Başlık kirliliği yaratmamak için burdan yazmayı uygun buluyorum.

2x12" 8Ohm luk bir kabin, amfide ses açamadığımız zaman yeterli tepkiyi verebilir mi? Tek 12" ile daha başarılı olacağını düşünüyorum. Kabin 2x12 den 1x12 ye çevrilebilen bir tip kabin. Jetcity JCA24S. Amfide 16ohm çıkışı olmayacağı için hoparlör teke düştüğü zaman kullanılamayacağını düşünüyorum. Bu arada maksimum 20W lambalı' dır amfi. Sesi fazla açmamak kaydıyla 8ohm çıkışından 16ohm' a girebilir miyiz? Sağlıklı olmayacağını düşünüyorum.

Kabinler ile ilgili bir sorum daha olacak. Başlık kirliliği yaratmamak için burdan yazmayı uygun buluyorum.

2x12" 8Ohm luk bir kabin, amfide ses açamadığımız zaman yeterli tepkiyi verebilir mi? Tek 12" ile daha başarılı olacağını düşünüyorum. Kabin 2x12 den 1x12 ye çevrilebilen bir tip kabin. Jetcity JCA24S. Amfide 16ohm çıkışı olmayacağı için hoparlör teke düştüğü zaman kullanılamayacağını düşünüyorum. Bu arada maksimum 20W lambalı' dır amfi. Sesi fazla açmamak kaydıyla 8ohm çıkışından 16ohm' a girebilir miyiz? Sağlıklı olmayacağını düşünüyorum.
Teoride 8ohm çıkışa 16ohm yük bağlamak çıkış trafosunda ve tüplerinde sorun çıkarır; ama pratikte bu ancak "çok yüksek ses" durumlarında mümkün. Mesela 1W çıkış gücü aldığınız zaman böyle bir sorun ile karşılaşmazsınız. Ama 20W ses gücü almaya kalkışırsanız, o zaman sorun çıkabilir. O yüzden, ev kullanımı açısından 8ohm çıkışa 16ohm bağlamanın hiçbir sakıncası yok.

Kullandığınız hoparlör, kabin vs ne olursa olsun, ister 1x12, ister 2x12 çalıştırın, optimum sonik performans için hoparlör konisinin titremesi lazım. Bu da sesi açmanız gerektiği anlamına geliyor (V30'lar 1W'a yakın güç aldıklarında iyi titremeye başlıyor ve tonal performansı ciddi ölçüde açığa çıkıyor. Profilimdeki soundcloud adresindeki kayıtlarda HB kabin kullandım ve ses hiçbir zaman 1W gücünde değildi). Aynı ses gücünü 1x12 kabin yerine 2x12 kabine aktarırsanız, ortamda bas frekanslar daha yüksek hissedilebilir. İkisinin hissedilir farkı bu olacaktır.

Son düzenleme:
@programci_84 sadece ev ortamında kullanmak için bu kabin alacağım. 10" luk değerlendirmek bu durumda daha sağlıklı olur mu? 10' lukların bas performansı ev için yeterli ise daha mantık olabilir.
Bu aslında kullandığınız amplifikatöre de bağlı. Ama genel olarak şunu söylemek lazım: 12" hoparlör nihayetinde %20 daha geniş koni çapına sahip. Bu da hissedilir miktarda bas farkı getirir. Çok küçük bir odada çalıyor iseniz etrafta sürekli bas frekanslar dönüp duracağı için 10" bu açıdan daha anlamlı olur.

Geri