Klavye seçimi

Spree, Roland ın D serisine bakabilirsin. D50, D70 gibi ikinci el fiyatlarının 800 ytl yi aşmıyor olması lazım. FM sentezleme yapan klavyelerdir. Programlamaları kolay değildir ama internette FM sentezlemeye dair bir sürü döküman var, araştırabilirsin.

Royal Flush, o fiyata ikincl el M Audio Prokeys 88 bulabilirsin, ama tuşesi seni tatmin etmeyebilir. 90 larda çıkan dijital piyanolar (Roland, Yamaha) da bu bütçeye bulunabilir, haliyle performansı günümüz dijital piyanolarından uzak kalır.

Tavsiyem biraz daha biriktirip en aşağı 64 polifoni (64 sesi bir arada veren) modellere bakman. Bunların da fiyatları 1500 ytl den başlıyor maalesef.

Minocan demiş ki:
Spree, Roland ın D serisine bakabilirsin. D50, D70 gibi ikinci el fiyatlarının 800 ytl yi aşmıyor olması lazım. FM sentezleme yapan klavyelerdir. Programlamaları kolay değildir ama internette FM sentezlemeye dair bir sürü döküman var, araştırabilirsin.

Royal Flush, o fiyata ikincl el M Audio Prokeys 88 bulabilirsin, ama tuşesi seni tatmin etmeyebilir. 90 larda çıkan dijital piyanolar (Roland, Yamaha) da bu bütçeye bulunabilir, haliyle performansı günümüz dijital piyanolarından uzak kalır.

Tavsiyem biraz daha biriktirip en aşağı 64 polifoni (64 sesi bir arada veren) modellere bakman. Bunların da fiyatları 1500 ytl den başlıyor maalesef.

Abi çok saol ama ne olursa olsun sıfır alıcam.Bu arada 1000 ytl var artık ama dediğin gibi 1500 çok bana.1000 ytl ye alıcam ama ne alıcam bilmiyorum. yardımcı olursa bilenler sevinirim.

Roland Juno D var

Arkadaşa ben 1000 ytl demiştim 4 ay önce yanlış biliyormuşum. Toplam 1300 ytl ye gelmiş ona (kargo dahil zonguldak). 61 tuş, kullanımı da kolay ama synth gücünü açıkçası bilmiyorum. Arkadaş çok memnundu.

Bunun yanı sıra korg radias ve x5d sorabilirsin. ikinci elde 450 euroydu x5d, belki 0 fiyatı bütçene uygun çıkabilir.

1000 ytl civarına ritmli klavyelerden alabilirsin. Ancak synth ağırlıklı müzik için yetersiz kalacaktır.

Minocan demiş ki:
Roland Juno D var

Arkadaşa ben 1000 ytl demiştim 4 ay önce yanlış biliyormuşum. Toplam 1300 ytl ye gelmiş ona (kargo dahil zonguldak). 61 tuş, kullanımı da kolay ama synth gücünü açıkçası bilmiyorum. Arkadaş çok memnundu.

Bunun yanı sıra korg radias ve x5d sorabilirsin. ikinci elde 450 euroydu x5d, belki 0 fiyatı bütçene uygun çıkabilir.

1000 ytl civarına ritmli klavyelerden alabilirsin. Ancak synth ağırlıklı müzik için yetersiz kalacaktır.

teşekkürler ilgin için söylediğin modelleri araştırıyorum.

slm herkese. uzun yıllar rock gruplarında klavye ç.aldım ve edindigim tecrübeler umarım birilerine yardımcı olur. Şu an bütçesi az veya fazla önemli deil iyi sound çıkarmak isteyenler benim gibi yapabilir. Kurzweil sp-76 master keyboard alınabilir. tavsiye edeceğim klavyedir. 76 keys yarı tuş hassasiyeti var. fiyatı 1200 ytl. üzerinde gayet orjinal piano tonu var. sadece piano kullanıcam diyenler için. 1200 lira çok ise 350 dolara m-audio nun içerisinde 7 adet ton bulunan midi klavyesi var o da 76 yarı tuş hassasiyeti. ama tonları pek kaliteli deil. evinde bilgisayarda kayıt yapmak isteyenlere Fender Rhodes VST öneririm. 1.64MB civarı bi dosyadır ve hemen hemen 0 latency yaratmakta. ayrıca korg legacy collection da istediginiz triton soundları da mevcut ama obiraz kasıyo. Sahnede ben Kurzweil SP76 ya baglanmıs Fujitsu siemens amilo serisi 2.4 P4 256MB Ram ile kullandıgım laptopuma sadece Rhodes ve Hammond B3 VST lerini ekliyorum ve yeterli geliyor. zaten 3 Tane orjinal soundun oldumu artık kimse keman strings falan da beklemiyor. Kurzweilin orjinal pianosu işi götürüyor. çünkü piano vst leri pc yi çok kastıgı ve polyphony si çok oldugu için pek kullanışlı deil. parça ortasında donup kalabiliyor. ayrıca birden fazla klavyeye gerek olduguna ben de katılmıyorum. eger sabit bir grubunuz varsa ve çaldıgınız parçalar için prova yapıyor ve vakit harcıyorsanız split ve layer ile gayet verimlli kullanabilirsinizi. BKN Jordan Rudess. adam ne varsa almış ama yine de tek kb çalıyor. 2-3 klavye pop müzisyenleri için ve extralara giden bireysel çalışan klavyeciler için gerekli bence. çünkü standart parçaları yoktur. her parçayı çalmalılar ve önceden ton yazmak gibi bi lüxleri olmuyor. ayrıca yıllarca synth kullandım daha bi kere synth tonu açmışlıgım nadirdir. bi de şu var ki önemini belirteyim.. Sen iyi çal da gerisi önemli deil... yine de dinletirsin :) ROCK ON !...............................

Geri