Çin'den (dealextreme-aliexpress) Alışveriş

Forumda deneyimi olan var mı bu veya bunlara benzer sitelerden alışveriş konusunda? Bir kaç elektronik parça sipariş vereceğimi kargo bayağı geç geliyormuş, o sorun değil de, ne kadar sağlam gelir, yolda belde sıkıntı çıkar mı?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ödemeyi paypal ile mi yapmıştın? Alacağım parçalar bir kaç farklı satıcıdan olacak, bunlar hep beraber toplanıp "dx.com" adına mı yollanıyor misal? Yoksa herkes tek tek kendi mi gönderiyor? Paypalda dispute ama süresi 45 gün sanırım, gelir gelir diye bekleyip hava almak da var sanki. :) Google da "dx.com paypal dispute" diye aratınca işin uzadığı kargonun daha çok geciktiği, dx in cevap vermediği filan yazıyor. Sanırım adamlara güvenmek zorunda kalacağım. :)

Sanırım farklı satıcılardan aldım ben de, toplayıp toptan gönderdiler, onu seçebiliyorsun. Sanal Kart ile ödedim bu arada, PayPal'ı hiç işin içine sokmadım diye hatırlıyorum.

aliexpress dealextreme den daha uyguna fiyatlar bulabilirsin.
Dealextreme çin deki firmalardan ürünleri toplayıp tek pakette gönderir
bir iki alışverişimde yanlış ürün gönderdiler ve bazıları bozuk tu aldığım şeyler iphone şarj cihazı kablosu vb
Bazı ürünler ise güzel geldi el feneri yeşil lazer gibi
kesinlikle çocuklar için oyuncak alırken ayrıca dikkatli olun fotoğraflarda gözüktüğü gibi gelmiyor çok küçük oyuncaklar geliyor ve fiyat olarak Türkiye ile aynı fiyata
Fiyat konusunda çok falza bir fark yok ise almaya değmiyor bazen kargo 4-5 hafta geldiği oluyor
aliexpress genelde satıcıların olduğu bir site her alışverişin farklı satıcılarda ise farklı kargolar gelir hepsi toplanıp tek kargoda gelmez
internet dolandırıcılığına karşı sanal kredi kart kullanmanı ve limitini düşük tutmanı tavsiye ederim
aliexpress paypal kabul etmiyor
dealextreme kabul ediyor sanırım bayadır alışverişim yok yalnız
ayrıca yakın zamanda çin yıbaşı başlıyor ve posta hizmetleri 1 ay yok tatildeler sipariş verecekseniz bir an evvel vermenizi tavsiye ederim
satıcının feedback ve neler sattığını muhakkak kontrol edin sonra çakmanın çakmasıyla karşılaşmayın

ayrıca tanıdığım biri 3 dolar 5 dolar derken evi elektronik çöp haline geldi ve çok para harcadı
3,5 dolar demeyin sonrasında bir bakmışın çok fazla harcamışsın

Teşekkürler, aşağı yukarı bir fikir oluştu kafamda. Bir sorum daha var. Şimdi paketler halinde satıldığından 270 tane seramik kapasitör paketi, 400 tane film direnç paketi gibi şeyler de alacağım. Ticari satış için filan diye takılmaz değil mi? 2-3 dolar şeyler sonuçta. Yanında başka aletler de alacağım, komple gümbürtüye gitmesin. :)

Teşekkürler, aşağı yukarı bir fikir oluştu kafamda. Bir sorum daha var. Şimdi paketler halinde satıldığından 270 tane seramik kapasitör paketi, 400 tane film direnç paketi gibi şeyler de alacağım. Ticari satış için filan diye takılmaz değil mi? 2-3 dolar şeyler sonuçta. Yanında başka aletler de alacağım, komple gümbürtüye gitmesin. :)

satıcıya not gönderebilirsen ürünün adetini sayı bakımından değil de kutu bazında yazmalarını söyle.Bir de boyut ve ağırlık önemli tabi ki kutu bir sırt çantasına yakın olursa kesin takılır o. Çinden gelenlere dikkat ediyorlar özellikle. Bir gün gümrükte bir kadın memurla kavga etmişti hatta, Çinden gelen ufak bir kutu için. 2-3 dolarsa bence risk almaya değer. paypal olmaması biraz düşündürücü.. adamlar kargo işine garanti vermiyorlar.Ben de çinden bakır band almıştım yalıtım için 1 haftada geldi.

satıcıya not gönderebilirsen ürünün adetini sayı bakımından değil de kutu bazında yazmalarını söyle.Bir de boyut ve ağırlık önemli tabi ki kutu bir sırt çantasına yakın olursa kesin takılır o. Çinden gelenlere dikkat ediyorlar özellikle. Bir gün gümrükte bir kadın memurla kavga etmişti hatta, Çinden gelen ufak bir kutu için. 2-3 dolarsa bence risk almaya değer. paypal olmaması biraz düşündürücü.. adamlar kargo işine garanti vermiyorlar.Ben de çinden bakır band almıştım yalıtım için 1 haftada geldi.
Dx'te paypal ile ödeme imkanı var. 2-3 dolar ama hepsi toplanınca 50-60 dolar ediyor. :)

alanlar almış sorunsuz gelmiş. Eğer çok da bulunmayan parçalarsa Türkiyeden bulman zor ise ya da çok pahalıysa al ama %10-20 gibi bir fark varsa Tr deki fiyatla.Bence değmez.

Devre elemanları önemli değil de 2 katı fiyatlı parçalar var onları alacağım, arada da devre elemanlarını çıkartırım diyordum. Tek alayım o vakit sıkıntı çıkmasın. :)

Dealextreme den son alışverşimde 5 farklı ürün satın aldım, ürünlerden bir tanesinin stoğu bittiği için temin edilene kadar tüm kargo bekletildi. Normalde 3 haftada gelen kargonun elime geçmesi 2 ayı buldu. Bunun haricinde bir sıkıntı yaşamadım bugüne kadar.

o dx nasıl siteymiş öyle daha ilk defa girdim ve herşey tl cinsinden ayrıca herşey free shipping. al al al diyor resmen ihtiyacım olmayan şeyleri bile alacam :)

Öyle ya, hakikaten fazla kafaya takıp evi elektronik çöplüğüne dönüştürmek mümkün Tuakvep in dediği gibi. Burada kopyası 150 liraya satılan şeyleri 30 liraya filan görünce gözü dönebiliyor insanın. :)

oyuncak olayı boyut olarak değinilmiş ama zararlı madde içeriyor mümkünse çin malı oyuncak almayın çocuklara ya da hepsi zaten çin malı diyorsanız oyuncak almayın çocuklara o zaman ne diyeyim :)

Geri