Gitar Askı Pini

İlle de dübel ille de dübel :D :D Şaka bir yana dübel gerçekten işe yarıyor. Plastik dübel ne de olsa sustainden çalar gibi bir mantıkla hareket eden arkadaşlar varsa onlara da hayatta başarılar diliyorum :D

Askı pininin vida yuvasının tamirinde kürdan veya benzeri ahşap kullanılmasının sebebi bize çok kolay bir şekilde geri dönüş şansı tanımasıdır.
Örneğin dübeli gitarına çaktın oldu:) sonra dedin şu gitara bi schaller kilitli askı pini takayım:) (schaller'lerin vidaları genelde kullanılan askı pin vidalarından incedir)
şimdi o dübeli ordan çıkartmak için türlü taklalar atabilirsin veya dübelin içine bi dübel daha sallamaya çalışıp işi eline yüzüne de bulaştırabilirsin:)
Genç yaşta bu kadar sabit fikirli olmaktan vazgeçmeni öneririm.

Askı pininin vida yuvasının tamirinde kürdan veya benzeri ahşap kullanılmasının sebebi bize çok kolay bir şekilde geri dönüş şansı tanımasıdır.
Örneğin dübeli gitarına çaktın oldu:) sonra dedin şu gitara bi schaller kilitli askı pini takayım:) (schaller'lerin vidaları genelde kullanılan askı pin vidalarından incedir)
şimdi o dübeli ordan çıkartmak için türlü taklalar atabilirsin veya dübelin içine bi dübel daha sallamaya çalışıp işi eline yüzüne de bulaştırabilirsin:)
Genç yaşta bu kadar sabit fikirli olmaktan vazgeçmeni öneririm.
Ben japon yapıştırıcısı dedim ama heryerde kolay bulunabileceğinden yani evlerde vardır illaki bişeye lazım olmuştur. Dediklerinin hepsine katılıyorum. Ağcı ağaçla doldurmak en mantıklısı.
Aslında gitar üzerindeki belki en önemsenmeyen malzeme. Ama çok önemli. Gitarın bütün ağırlığını çeken kısım. O yüzden ben de sizler gibi birden fazla yazı yazarak önemini belirtmeye çalışıyorum. Deliği büyütmemek lazım. Büyük ihtimalle bişey olmaz ama bi de bakmışsınız ince bir çatlama sonra alır yürür Mazallah. les paullerde pek bişey olmaz ama strat tarzı gitarlarda sıkıntı yaratabilir klavye tarafındaki pin.

Ben en son çare olarak dübel kullandım. Straplock taktığım için değiştirme düşüncem olması da çok zor. Sabit fikirli bi insan değilimdir ayrıca. Yakıştırmanız için yine de teşekkür ederim.

Gitarın içine kibrit koymak bana güvenilir gelmiyor, kibrit ne kadar tutabilir ya da "ya kırılır da salarsa" gibi bir soru doğuruyor. Gel gelelim dübel tam olarak bu iş için yapılmış bir şey, geri dönüşü çok basit bir iğne yardımıyla çıkarılabilir, dübel dediğin zaten büyük deliğe küçük vidayı sabitlemek için yapılır. Daha ince askı pini içinse iç içe 2 dübel atılır. Sabit fikirli olup da "dübel kötüdür" "kibrit candır" demeye de gerek yok.

Dübel kötü değildir.Dediğim gibi başka çare yoksa yapılabilir. Ama kibrit olayında direkt olarak ağaçla vida temas edeceğinden daha sağlıklı olur. Ayrıca değiştirmek istediğinde de içinden çıkarmana gerek yok. Vidayı çıkar yeter. Sokuşturduğun kibriti ayırt edemessin bile ağaçtan. Ayrıca dübel kötü değil ama dübel içine dübel tarzı şeyler de iyice orjinallikten uzaklaştırıyo olayı.

Geri