Sap Atma Sorunu

Daha önce birilerinin başına gelmemişse ozaman rutubet falandır. Neyse teşekkürler.

Ama proje gitarı veya ucuz artık çalınmayacak gitarı olan arkadaşlar yapabiliyorsa yapsın bakalım onlarda da öyle bişey olucak mı merak ediyorum.

Duvara yaslamayla birşey olsaydı 3-4 yıldır sağlam gitarım kalmazdı.
Akustik gitarımı epeydir elime almıyorum yaklaşık 3-4 aydır duvara dayalı bi şekilde duruyor. Biraz önce baktım hiçbir problem yok.
Sorun başka birşeyden kaynaklanıyordur.

Duvara yaslamakla hiçbirşey olmaz sapa. Ancak ve ancak duvara bakan bina kenarına ait oda duvarıysa hava değişikliklerinden etkilenebilir ve birkaç yıl sonra sorun yaratabilir. Bu sadece nemi çok olan, hava değişimi çok olan ve hep dış bina duvarında duran bir gitarsa olabilir. Yoksa zaten 45-75 kg lik gergisi olan tellere ( 9 - 12 numara takım teller arası toplam klavyeye binen çekme gücü) 1 kg lık daha yük binmiş, dert değil.

gördüğüm kadarıyla gitarın cila ile kaplı, rutubet alması ihtimalini elemeni öneririm.

gitarı hiçbiryere dayamasan bile, normal pozisyonda çaldığında sap yerçekimi ile oldukça kuvvete maruz kalıyor zaten. gitarı bir yere dayamak bişey olsaydı dediğim faktörden gitar sapı bikaç sene içinde muz gibi kıvrılırdı.

ek olarak, gitarının tellerinin sahip olduğu çekme kuvvetinin kaç kiloya denk geldiğini bilsen şaşırırdın:)

Geri