Çeşitli Tarzlarda Amfi Önerileri

Daha evvel de bunu başka bir yerde paylaşmış idim , buraya da asmakta fayda var .
Gerçi günümüz ürünleri ile update ettim .

Tüm yazdıklarım ,
Bu işe yeni yeni kafa yoran arkadaşlara , bir çırpıda aklıma gelen ve geldikçe de ilave edeceğim , ufak tefek fakat yılların verdiği deneyimi bir hap tarzında verebildiğim bir liste olarak değerlendirebilirsiniz.

Bir nevi ilk adım atarken biraz bilgi sahibi olsunlar diye .

Aynı zamanda sweetrock'ın tavsiyeleri olarak da görebilirsiniz.

A - Transistörlü Amfiler :

a- Temiz Transistörlüler :

1-Roland JC-120

b- Kirli Transistörler :

1-Retro Channel Amps RR-1 (Bence sınıfının kralı )
2-Tech21 TM60
3-Tech21 TM30

B - Lambalı Amfiler :

a- Düşük wattlı temiz lambalılar :

1-Epiphone Valve Jr. (Bence sınıfının kralı )
2-VHT Special 6
3-Kustom Defender 5H
4-Vox AC4 Head
5-Ampeg GVT5H

b- Düşük wattlı kirli lambalılar :

1-Jet City JCA20H
2-Jet City Pico Valve
3-Laney Cub Head
4-Traynor Dark Horse
5-Hayden Mini Mofo 15
6-Orange Tiny Terror
7-Egnater Detroit 5 Head
8-Vox Night Train
9-ENGL Gigmaster
10-BlackHeart Little Giant BH5H
11-BlackHeart BH-15H
12-BlackStar HT-5 Head
13-Mesa Boogie Transatlantic TA15
14-Matamp MiniMat II
15-MJW GoldStar
16-Baron Amps Snot Watt
17-Jet City JCA22H
18-Mesa Boogie Mini Recto
19-Hughes & Kettner TubeMeister 5
20-Hughes & Kettner TubeMeister 18
21-Fargen MiniPlex Mk III (Bence sınıfının kralı 1)
22-Bogner Panama (Bence sınıfının kralı 2 )
23-Bogner Brixton
24-Orange Dark Terror
25-Orange OR15
26-EVH 5150 III 15W LBX
27-Peavey 6505 Mini
28-DV Mark GEN 15
29-Marshall 2525H Mini Silver Jubilee
30-Victory Amplifiers The Sheriff 22
31-Friedman Runt -20
32-Friedman Pink Taco PT-20
33-Friedman Birty Shirley Mini
34-Bogner Atma
35-Mesa Boogie Mark Five:25
36-Marshall SL-5

c- 1 - 2 Wattlık Lambalı Amfiler (Günümüzün moda akımı - Ev kullanımı için ideal) :

1-BlackHeart Killer Ant
2-BlackStar HT-1R Head
3-Vox Lil' Night Train Head
4-Wienbrock ME-1 (Bence sınıfının kralı )
5-MJW Cub Head
6-Surprise Sound Labs RockBlock
7-Z.WEX Nano Amp
8-East Amps Studio 2 ( bu sınıfın kralı )
9-Hayden Lil' Mofo 2
10-Palmer Eins
11-Randall Diovlo RD1
12-Reinhold Amps 2 watt
13-Hall Amplification Lil' Devil
14-Fargen MicroPlex
15-EVA 1 Watt Super High Gain
16-Marshall JVM-1
17-Marshall JCM-1

d- Lambalı Blues Combo Amfiler :

1-Fender Blues Jr.
2-Peavey Classic 30

e- Lambalı Yüksek Wattlı Kirli Amfiler :

1-Mesa Dual Recifier
2-Peavey 6505 Plus (Bence sınıfının kralı 2 )
3-Jet City JCA-50H
4-Jet City JCA-100H Plus
5-Marshall TSL100
6-Marshall JVM-410H
7-Peavey Valve King Head
8-Soldano Avenger
9-Fryette Deliverence (Bence sınıfının kralı 1 )
10-THD BiValve
11-Egnater Amps Renegade
12-Friedman Brown Eye BE-100
13-EVH 5150 III
14-Randall Satan
15-Bogner Helios

f- Uygun Fiyatlı Kaliteli Lambalı Kirli Amfiler :

1-Bogner Alchemist Head
2-Laney L20H
3-Egnater Tweaker 15
4-Egnater Rebel 20 (Bence sınıfının kralı )
5-Egnater Rebel 30
6-Orange TH30
7-Hayden MOFO

g- Standart Kirli Lambalı Amfiler :

1-Soldano SLO100 (Bence sınıfının kralı )
2-Bogner Ecstasy
3-Fryette Pitbull Ultra Lead

h- Rack Lambalı Power Amfiler :

1-Fryette 2502 (Bence sınıfının kralı )
2-Fryette 2902
3-Mesa 20/20
4-Mesa 50/50
5-Mesa 90/90
6-Randall RT 2-50
7-ENGL E 840
8-Marshall 20/20
9-Marshall 100/100
10-3rd Power Amplification HLH Series SV3015

i- Rack Lambalı Preamfiler :

1-Bogner Fish (Bence sınıfının kralı )
2-Soldano SP-77
3-VHT GP3
4-CAE 3+SE
5-Rocktron Piranha
6-ADA MP-1
7-Peavey RockMaster
8-Egnater IE4
9-Mesa Studio
10-Van Weelden Gainland
11-Matchless GPR

j- Rack Transistörlü Preamfiler :

1-Tech21 Sansamp PSA 1.1

k - Üst Sınıf Butikler

Bu sınıfı yazmaya başlarsam sonu gelmez .

Fakat bir kaç tane en babalarından yazayım ,

1-Custom Audio Amplifiers OD100SE+
2-Cameron Amplifiers CCV
3-Friedman Amps
4-Matamp 1224 mk:II
5-Henning Amps Cherry Bomb (Bence sınıfının kralı )
6-Steavens Amps PoundCake 100 Mk.III

Böyle ,

:)

Son düzenleme:
Hah işte dün akşam bende bunu düşünüyordum. Diğer başlık çok güzel ama belli bir ton kriteri yoktu, hangisi hangi türe iyi gider şeklinde. Bu çok güzel oldu. Elinize sağlık. :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
jc 120 bence her eve lazım. çalınmasa bile lazım. canımız çok sıkkın , gidiyoruz rolandımızın başına veriyoruz amfinin kendi reverb ve chorus efektini , vuruyoruz single manyetikli gitarımızın tellerine " ohş " diyoruz , kendimize geliyoruz.

JC-120 joker gibi amfidir .

Önüne lambalı bir pedal koy tatlı bir drive al , returnden preamp gir high gain canavarı yap , ister keyboard bağla , ister ritm makinası , her yola gelir . İstersen hepsini bir arada kullanabilme imkanı .
Temiz tonunu zaten tartışan yok dünyada . Chorus ve vibratosu şahane , hem de stereo .

Daha ne ?

Güzel alet vesselam .

JC-120 joker gibi amfidir .

Önüne lambalı bir pedal koy tatlı bir drive al , returnden preamp gir high gain canavarı yap , ister keyboard bağla , ister ritm makinası , her yola gelir . İstersen hepsini bir arada kullanabilme imkanı .
Temiz tonunu zaten tartışan yok dünyada . Chorus ve vibratosu şahane , hem de stereo .

Daha ne ?

Güzel alet vesselam .

bir de hafif olsa :)

Benim araştırmalarım önceleri vox ac4tv, laney cub 10 ve vox lil night train üzerinde idi. Daha sonra ise egnater tweaker 15 W head ve jet city picovalve 5W head'e doğru bi eğilim başladı. Tabi bu son iki amfiyi denemedim.

Egnater her yola gelen bi amfi gibi ve yabancı forumlarda 10 üzerinden 10 almış. Sadece çin üretimi olması nedeniyle ufak soru işaretleri oluşmuş. Jet city ise fiyatı gayet uygun. Çabuk kırılmaya uğrayan bir amfi ve 2 watt seçeneği çok kullanışlı geliyor. Bunun için de lambaları değiştirirseniz daha temiz tonlar elde edebileceğimiz söylenmiş. Bu da çin üretimi özellikle stok lambları bu yüzden de kötülenmiş.

Apartman dairesi için headroom yüksek, komşuları çıldırtmayacak ve hi- gain taraflarında olmayan, düşük wattlı, kafa öncelikli (comboda olabilir), blues ve hard rock için bu konuda bilgisi ve deneyimi olanlardan lambalı amfi önerisi istiyorum sizlerden.

Benim araştırmalarım önceleri vox ac4tv, laney cub 10 ve vox lil night train üzerinde idi. Daha sonra ise egnater tweaker 15 W head ve jet city picovalve 5W head'e doğru bi eğilim başladı. Tabi bu son iki amfiyi denemedim.

Egnater her yola gelen bi amfi gibi ve yabancı forumlarda 10 üzerinden 10 almış. Sadece çin üretimi olması nedeniyle ufak soru işaretleri oluşmuş. Jet city ise fiyatı gayet uygun. Çabuk kırılmaya uğrayan bir amfi ve 2 watt seçeneği çok kullanışlı geliyor. Bunun için de lambaları değiştirirseniz daha temiz tonlar elde edebileceğimiz söylenmiş. Bu da çin üretimi özellikle stok lambları bu yüzden de kötülenmiş.

Apartman dairesi için headroom yüksek, komşuları çıldırtmayacak ve hi- gain taraflarında olmayan, düşük wattlı, kafa öncelikli (comboda olabilir), blues ve hard rock için bu konuda bilgisi ve deneyimi olanlardan lambalı amfi önerisi istiyorum sizlerden.

Bazı ürünlerin Çin üretimi olması seni yanıltmasın. Ana fabrika Çin'de ise sorun yok. Ucuz işçilikle maliyet düşürme meselesi eni konu. Amfiden hariç aslında attenuator de düşünebilirsin. Ham drive hem de clean tonu düşük seste verşmlş almanı sağlar.

İlle de amfi tavsiyesi dersen Ibanez'in çıkardığı Tube Screamer - TSA - serisine bir göz at derim. Clean headroomu amfilerdir. 15 watt olanında 5 - 15 watt seçeneği de var.

Egnater'e egilme belini buker kalkamazsin egilecek baska sey mi yok azizim...TSA denmis bakiniz temsilcisi de kurumsal marka da belli basli; Hughes Kettner Tubemeister'lar fena degildir, Mesa mini rectifier da guzeldir ikinci eli bilem vardi forumda. Ama Egnater'den uzak durunuz Guitar Center'da calisan bir satis sorumlusu arkadasim der ki Bogner Alchemist, Egnater tweaker ve Fender FM frontman'ler en cok geri verilen ve tamir cagrisi alan urunlerdir...Bu istatistiki bir bilgidir fakat sayi yeterince buyukse istatistikler gerceklere tekabul eder :)

Premium Celestion'lar içeren bir 212 veya 112 kabin ile birlikte Versiyon 3 bir Epiphone Valve Jr. kafa işini tam da istediğin gibi görecek .

Gerektiğinde güzel bir lambalı pedal yada SS overdrive ile de mükemmel uyuşacak . Ev için headroom da yeterlidir . üretimi durduğu için 2.el bulabilirsin , fiyatları da çok uygun.

Ayrıca Egnater Tweaker'da sana çok uygun olacaktır , Egnater'ların sorunlu olması diye bir durum çok yaygın değildir , benim bildiğim .

egnater tweakerın geri gönderilme olaylarını bende okudum bi yabancı forumda sanırım musicanfriendeydi tam hatırlamıyorum şimdi. dediğiniz istatistiki geri gönderme rakamları çoğunlukta olsaydı gerçeği yansıtacağından firma önlem alıp iyileştirmeye giderdi yada üretimini durdururdu diye düşünüyorum.

ibanez tsa 15 watt da güzel olabilir. içinde sanırım ts serisi pedalların devresi var. peki bu amfileri 5 w seçeneğinde ble olsa ev ortamında drive alabilmek için güç düşürücü mü kullanmam gerekecek. yada amfiden sesi kısıp overdrive pedallarıyla bunu sağlasam o lambalı tonlarını hiç alamaz mıyım kırılma olmadığı için. lambalı amfinin amacından mı sapmış olurum.

Aslında çoğu 5 watt ve güzel, güçlü drive veren amfi yine güç düşürücü ister. Ama sanırım Ibanez'in TS tarafında ses kısıp overdrive açarak ta bir şeyler yakalamanız mümkün olur. Adam gibi denememişliğim olmadığından tahmini konuşuyorum, başına oturup ta denemeden anlaşılacak bir ayrıntı değil ne yalan söyleyeyim.

egnater tweakerın geri gönderilme olaylarını bende okudum bi yabancı forumda sanırım musicanfriendeydi tam hatırlamıyorum şimdi. dediğiniz istatistiki geri gönderme rakamları çoğunlukta olsaydı gerçeği yansıtacağından firma önlem alıp iyileştirmeye giderdi yada üretimini durdururdu diye düşünüyorum.

ibanez tsa 15 watt da güzel olabilir. içinde sanırım ts serisi pedalların devresi var. peki bu amfileri 5 w seçeneğinde ble olsa ev ortamında drive alabilmek için güç düşürücü mü kullanmam gerekecek. yada amfiden sesi kısıp overdrive pedallarıyla bunu sağlasam o lambalı tonlarını hiç alamaz mıyım kırılma olmadığı için. lambalı amfinin amacından mı sapmış olurum.

Efendim lambali amfinin amaci/lambali tonlar falan derken buna biraz aciklama getirelim lakin herkes baska sey anliyor gibi :

Her yarim seslik bir aralikta(ornegin do dan do diyez'e giderken) bir notanin frekansi 2^(1/12)=1.059 artar, bir sonraki oktavda da tam olarak 2 katina cikar. Insan kulagi da cift katli sesleri benzer sekilde algilar ve hos karsilar, tek frekans katlari icin bu durum soz konusu degildir. O zaman guzel distortion icin oncelikle cift harmonikleri aramak gerekir diyebiliriz, harmonic distortion lafi buradan geliyor.

Simdi bir dalganin distort edilmesi yani tepelerinin kesilmesi isi baz frekanstaki temiz sesin ustune baska frekanstan sinyallerin eklenmesi olarak da anlasilabilir(titresen sey 1 boyutlu ise yani gitar teli ise eklenen sey sinus/kosinusler olur, davul gibi silindirik bir zar ise Bessel fonksiyonlari, kuresel 3 boyutlu bir zar ise de kuresel harmonikler olur) . Eger sinyali direk traslayip kare dalgaya ceviriyorsaniz (hem ustten hem alttan keserek) bu kare dalga kulaklarimizin istediginin aksine sadece tekli harmonikler barinir cogu dandirik distortion pedalinin yaptigi budur...

Eger kulaga hos geldiginden hareketle sadece cift harmoniklerden dalga sentezlemeye calisirsaniz da + ve - tarafin esit olmadigi ve testereye benzer bir form elde edersiniz. O zaman lambali tadina yaklasacak iseniz once dalgayi asimetrik clip eden bir seye ihtiyaciniz var.

Ama bu gerekli bir kosul iken yeterli bir kosul degildir, lakin her turlu dinamik sistem gibi lambalar da frekansa bagli karakteristikler gosterirler bu freksans cevabini lamba kullanmadan yaratabilmek elektronikcilerin bu alandaki holy grail'i dir. Modelleme piyasasinda buna en cok yaklasanlardan olan Axe FX anladigim kadari bu isi wavelet'ler kullanarak yapiyor (unutmayiniz sirketin ismi fractal audio bu rastgele secilmis bir isim degil). O kadar b..ktan bir matematigi var ki aciklamaya yeltenmeyecegim bile ama cogu universitenin mufredatinda yoktur bile.

Son olarak da dusuk guclu lambali amfi ile iyi ton alinir mi alinmaz mi hikayesine bir de kulaklarimiz ustunden yanit vereyim. Daha once de yazdigim uzre ses basinc seviyesi(sound pressure level) ustunden olcunce farkli watt lardaki amfilerin birbirine gore ne kadar gurultulu olacagi 10*log(Watt_1/Watt_2) olarak hesaplaniyor. 15 watt ile 5 watt arasinda 10*log(15/5)=4.7 desibel gibi bir fark olur yani bu gayet mutavazi bir farktir. Simdi bu kadar detay yetmez gibi bir de insan kulagi da her frekansi ayni duymaz. Cok yuksek ve cok alcak frekanslari daha zor duyariz. Buyrun grafigini de verelim. Buna bakinca 5khz ile 400hz arasinda pek fark yok bu bolge de tam gitarin oynas bolgesi. Frekans dusunce bu fark artiyor tabi... Cok cok dusuk frekansli sesler ile hasir nesir degilseniz abi kucuk amfiden bas mas alamazsin lafi tamamen palavradir, tabii benzer hoparlorleri kullandiginizi var sayiyorum.

Lambali amfi tadi derken butun bu anlattiklarimin bir butunu olarak dusunmeniz gerekir lambali tadini :)
21592 eklentisini görüntüle

Normal gitarin baz frekanslarinin da yanlis hatirlamiyor isem(yanlis kalmis ise aklimda lutfen duzeltiniz seve seve kabul ederiz hatamizi ozur de dileriz efendim) yaklasik 83hz ile 1.3khz arasinda bir pencereye oturdugunu da ekleyelim (ama tabi bu alt sinir halbuki bizim muhabbetimiz daha ziyade harmonikler ustune yani bu rakamlarin tamsayi katlari).

Frequency.jpg

Ben Vox Night Train 15W kafa ile 1X12 Egnater kabin kullaniyorum cok memnunum.
Egnater Tweaker'i begenmistim, Vox'da indirim vardi 249 dolar olunca almak zaruri oldu :)
Night Train'i Pentode'dan Triode moduna getirince 7,5 Watt oluyor, ev icin fena degil, gerci apartman dairesi ayri bir olay, ben garajimda caliyorum, komsu derdi yok :)

Ben Vox Night Train 15W kafa ile 1X12 Egnater kabin kullaniyorum cok memnunum.
Egnater Tweaker'i begenmistim, Vox'da indirim vardi 249 dolar olunca almak zaruri oldu :)
Night Train'i Pentode'dan Triode moduna getirince 7,5 Watt oluyor, ev icin fena degil, gerci apartman dairesi ayri bir olay, ben garajimda caliyorum, komsu derdi yok :)

Tesadüfe bak, iki güzel insan benzer isim piştisi oldunuz :)

Freyette ile vht amfileri aynı marka mı oluyor?
Bugün dünya'da satışı olan VHT'nin Fryette ile bir ilgisi bulunmamaktadır çünkü Steven Fryette kendisine ait olan VHT'nin sadece isim hakkını Çin bazlı bir şirkete yıllar önce sattı .
Artık ürünlerini kendi soyadı olan Fryette markası ile satıyor . Yıllar öncesi çıkarmış olduğu ürünler ise ikinci elde VHT olarak dolaşabilir piyasada .

Güncel VHT ise uygun fiyatlı ürünler satan ayrı bir firma artık .

Geri