Çift Ses?

Merhaba,

Ben "double voice" olarak biliyorum, eğer doğru değilse mazur görün.

Solistin sesinin yarım ton yukarıdan çalınması ile aynı anada kendisine vokal yapmasını sağlayan, tek bir solist kaydından sanki 5-6 solist söylüyormuş gibi koro haline getirebilen bir yazılım var mı?

Reason kullanıyorum ve burada (NN-XT) solistin sesini bir üst notadan verdiğimde zamanlama senkronizasyon problemi yaşıyorum.

Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

ben de yazılım değil ama çift ses veren bir pedal arıyorum... acaba varmı böyle birşey... yada gt6-8 kullanan yada pod xt kullanan arkadaşlar yazabilir mi o aletlerin böyle bir olayı vs. varmı???

Ben yıllar önce öyle bi alet görmüştüm. Adam piyanist şantördü, bi kabloyu klavyeye, ondan çıkanı da bu dediğim alete taktı. Mikrofonu da alete bağladı. Sonra şarkıyı söylerken, klavyede bastığı akora eşdeğer bi şekilde, kesinlikle armoniyi bozmadan, söylediği şarkının ikinci sesi, kabinlerden gelmeye başladı. Senkronize bi şekilde. Hatta şarkıyı bile hatırlıyorum. "Evreşe yolları dar"ı söylüyodu amcam :D Yani sanki back vokali varmış gibi oldu. O zaman çok hoşuma gitmişti. Ama back vokal kulanmak çok daha doğal, ve güzel olur kanısındayım :D

Vokal processörlerinde var o özellik. TC'nin filan VoiceOne ve daha ucuz bazı modellerinde var. Şarkının akorlarını giriyorsunuz alete, preset olarak da maj-min 3 gibi konsonant bir aralık seçiyorsunuz (isterseniz disonant da seçebilirsiniz tabii). Detone olmanıza imkan vermiyor alet. Vocal harmonizer de denilebilir.

rock-the-boy demiş ki:
ben de yazılım değil ama çift ses veren bir pedal arıyorum... acaba varmı böyle birşey... yada gt6-8 kullanan yada pod xt kullanan arkadaşlar yazabilir mi o aletlerin böyle bir olayı vs. varmı???

dediğin efectin adı octave sanırım.tek gitarı iki gitar gibi gösteriyo.pod xt de malesef yok.arkadasın dediği ise farklı birşey tabi.vokalden anlamadığım için bilmiyorum onu :D

Bahsettiğiniz tınlama HARMONIZER efekti ile yapılabilir. Harmonizer efektine gelip, ana sesi besleyecek sesin kaç yarım ses tiz veya pes olduğunu ayarlayıp (ör. +3 veya +5) deneyin. Tabi bunun yanında şarkının tonunu da alete anlatmanız gerekiyor, ki nerden yapılıyordu unuttum onu. Ama harmonizer aradığınız efekt.

Ya hocalar, sanırım Satriani'nin "why" şarkısındaki efekt "harmonizer" oluyor, değil mi ? Bütün parça iki gitar sesi gibi geliyor. Ama üst üste kayıt olması imkansız, çünkü tam senkronize. Sanırım harmonizer efektiyle yapılmış. O da çok hoş bi olay ya, valla her eve lazım :)

cavo demiş ki:
rock-the-boy demiş ki:

dediğin efectin adı octave sanırım.tek gitarı iki gitar gibi gösteriyo.pod xt de malesef yok.arkadasın dediği ise farklı birşey tabi.vokalden anlamadığım için bilmiyorum onu :D

yok hoca senin dediğin oktav.. benim dediğim ise sesin 3'lüsü...söylediğimi daha iyi anlayabilmek için dream theater'ın stream of consciousness adlı parçasını solosunu dinl3yin..2. solo, daha melodik olan....ya bir de hayret ettiğim petrucci live at budokan'da canlı çalarken bile bu efekti vermiş...way anam 8O

Arkadaşlar piyasadaki Whammy gibi gitar için harmonic sound almanızı sağlayan aletler normalde gerçek harmonic soundu vermemektedir, bunu şöyle açıklayayım, örneğin siz re minor üzerinden bi solo part gidiyorsunuz, re mi fa sol la siB şeklinde, bu solo partına scale derecesini değiştirerek harmonic eklemek istiyorsunuz mesela 6. dereceden yani SiB Lydian modundan harmonic ekleyeceksiniz bunu Whammy gibi aletler yapacaktır fakat siz bu diziye IV. minor diziyi eklemek isterseniz yani sol minor de o zaman çalmanız gereken notaar sol la siB do re miB olacaktır, fakat o aletlerle miB sesini alamayacağınız için alet bu konuda hiçbir işe yaramayacaktır...

Software olarak Waves in pitch sihfteri var ve 6 sese kadar, biri daha var 32 sese kadar çoğaltıyor. Ayrıca başka softwareler de var ama aklımda şu an yine Waves'in diamond bundle ı içinde bu tip efektleri veren yeni pluginleri de var.

rock-the-boy demiş ki:

bende GT-8 var.o dediğin oalyı yapabiliyorsun.harmonizer ile hangi ses kadar farkla çalmak istediğini yalarlıyosun.2. ses yaparken ana tonun seslerini bozmazsın.sadece 1.5 ses aşağıdan söylersin.ama bazı seslerde bu aralık tonu bozmamak için 2 sese çıkabilir.ama işte bu bölgelerde alet hep ayarladığımız 1.5 ses de kalıyo ve ton dışında notalar basıyo.ama tabii hiç yoktan iyidir.bi solo içinde 2-3 yanlış ses dışında ses vermez.o 2-3 yanlış sesde çok abes durmuyo ve kulak çok ayırt etmiyo.yani eğer benim gibi yıllardır 2. sese back vokale endeksli çalışmıyosanız.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

yukardada belirttiğim üzere o tarz aletler sadece sesin +1 +2 +3 +4... üzerini yada altını verebilir, örneğin dizide mi üzerine denk gelen nota miB ise bu sesi alamazsın, ama eskiden bossun küçük bi pedalı vardı onda bunu ayarlayabiliyordun yani seçiyordun sanırım hangi diziden solo attığını örnek Amaj gibi, yanlış hatırlıyor olabilirim ama böyle bir aletti...

hoca bildiğin çift ses yapıyo adamlar.ama bunu efectle yapmıyorlar.kanal kayderderken farklı bi kanala back vokal olan ve 3 yarım ses tizden söylüyorlar.bunu ya vokal prosesör kullanarak yapcaksın.(eğer insan sesi ile yapmak istiyosan böyle bişeyi) yada gitarla yapcaksan harmonizer kullancaksın.ama istediğin sonucu %100 doğru alamazsın.yukardada yazmıştım başka bir arkadaş daha yazmıştı.en iyisi back vokal yapmayı öğrenmen.kulağını ib kere alıştırdın mı tamam bu iş.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Geri