7 Telli Gitarlar

Senaryo aslında şöyle gelişti; bu kardeşin okudu okudu okudu, sonra bu adam telleri nasıl susturamıyor, o kadar da teknik teknik diye yırtınıyor yahu dedi. Ondan sonra bu kolpa fotoğrafın üzerine paintte elips çizip, başarılı bir şekilde çakıp görevini yerine getirdi.
okuduğunu anlasan belki gerek kalmazdı. Bak corç, tek tel üzerinden çalarsan sıkıntı değil susturursun. Kapalı vuruş nedir bilir misin ? Bak şimdi sen D ve A telinde riff basıyosun ya bu şarkıda. Heh basarken o bahsettiğim riffte senin elipsle çizdiğin noktayı hem köprüye dayaman hem de ayırman lazım. Tamam mı ? Şimdi oldu mu ? İşte o riffi yaparkene o elips içindeki bölgeyi kaldırman gereken durumda sol elinin parmakları bahsettiğim 2 tele de değmeli sonunda da yapay harmonik yapmalı. bunu yaparken hem o değmemen gereken tele ister istemez parmaklar değecek hem desen elips içindeki bölgeden bileği kaldırırkene bir gürültü ortaya çıkacak. İşte o yüzden 7 telli ile çalınamaz.

okuduğunu anlasan belki gerek kalmazdı. Bak corç, tek tel üzerinden çalarsan sıkıntı değil susturursun. Kapalı vuruş nedir bilir misin ? Bak şimdi sen D ve A telinde riff basıyosun ya bu şarkıda. Heh basarken o bahsettiğim riffte senin elipsle çizdiğin noktayı hem köprüye dayaman hem de ayırman lazım. Tamam mı ? Şimdi oldu mu ? İşte o riffi yaparkene o elips içindeki bölgeyi kaldırman gereken durumda sol elinin parmakları bahsettiğim 2 tele de değmeli sonunda da yapay harmonik yapmalı. bunu yaparken hem o değmemen gereken tele ister istemez parmaklar değecek hem desen elips içindeki bölgeden bileği kaldırırkene bir gürültü ortaya çıkacak. İşte o yüzden 7 telli ile çalınamaz.

Anlaşılan sen de bu tekniği anlamamışsın arkadaşım. Burada bahsettiğim şey palm mute değil, oldukça basit bir şekilde telleri susturmak. Riff i çalarken avucunun daha alt kısmını tellere dayayıp kaldırırken, avucunun daha üst kısımlarının ve başparmağının kenarının hafifçe sürekli üst tellere dokunmasını sağlayabilirsin, sadece oluşabilecek feedback i engelleyecek kadar. Zaten pena hareketlerini yeterince kısıtlı tuttuğun sürece üst tele dokunacak da değilsin.

Anlaşılan sen de bu tekniği anlamamışsın arkadaşım. Burada bahsettiğim şey palm mute değil, oldukça basit bir şekilde telleri susturmak. Riff i çalarken avucunun daha alt kısmını tellere dayayıp kaldırırken, avucunun daha üst kısımlarının ve başparmağının kenarının hafifçe sürekli üst tellere dokunmasını sağlayabilirsin, sadece oluşabilecek feedback i engelleyecek kadar. Zaten pena hareketlerini yeterince kısıtlı tuttuğun sürece üst tele dokunacak da değilsin.
teknikniği bilmem de sen daha şarkıyı bilmiyosun :sneaky: Hiç çalmaya çalışmamış bide bana öğretiyi tey allam ya :sleep:

Ha bu o meshur Murat mi? Bileydim cevap neyin yazmazdim, cok girmiyorum foruma malum.
Aklima geldi de, Trivium - Rain diyip duruyor arkadasimiz, ben Drop D'de yazilmis olan o sarkiyi D standard'da caldim defalarca, cunku yasasin transpoze, yasasin akil fikir.

Eğlencesine milleti kızıştırıp eğleniyor işte yazık kimbilir ne derdi var. İnternet böyle bir şey işte gel falan demiş ama yüzüme söyleyemeyeceği sözleri buradan yazabilir ancak. Konuya dönecek olursak yapılabilir bir şey sonuçta tele hakimiyet gerekiyor ama benim gibi edge köprü kullanıyorsanız hayata küsmeniz olası her akort değiştiğinde köprü ayarlarına giriş falan. Şunlardan birine mi baksam elimdekini gönderip diye düşünmüyor değilim.
http://www.schecterguitars.com/Products/Guitar/Hellraiser-C-7.aspx

Hayır, konuyu baştan sona okudum, kimsenin "7 telli gitarların 7 telide Drop D akort sistemine çekilir" diye idda ettiği yok. Tek, laf salatası ve saygısızlık.
Bir zamanlar bu forumda, üye olmadan daha önceleride takip ettiğim, ekipman ile ilgili her konudan anlayan, yardım sever, efendi, yazı dili anlaşılır, tabiri caizse "Jandarma gitarist" abiler vardı konuya müdahale eden. Şimdi hiçbirini göremiyorum. Sebebi, forumu işgal etmiş, yumurtaya oturmuş ev kuşu, asosyal, zihinsel sıkıntılı, saygısız bu tip zihniyetler ile muhatap olmak istememeleri olabilir mi?

Hayır, konuyu baştan sona okudum, kimsenin "7 telli gitarların 7 telide Drop D akort sistemine çekilir" diye idda ettiği yok. Tek, laf salatası ve saygısızlık.
Bir zamanlar bu forumda, üye olmadan daha önceleride takip ettiğim, ekipman ile ilgili her konudan anlayan, yardım sever, efendi, yazı dili anlaşılır, tabiri caizse "Jandarma gitarist" abiler vardı konuya müdahale eden. Şimdi hiçbirini göremiyorum. Sebebi, forumu işgal etmiş, yumurtaya oturmuş ev kuşu, asosyal, zihinsel sıkıntılı, saygısız bu tip zihniyetler ile muhatap olmak istememeleri olabilir mi?

Ağzına sağlık hocam.

Konu dışı; çok şikayet oldu bu ara, anket yapılsa foruma sadece davet ile katılınabilir diye nasıl olur?

Forum kültürü olmayıpta süper gitar muhabbeti yapabilecek çok adam var türkiye'de. Sadece alım-satım için üye olanlara bu yaklaşım çok motive edici olur. Alım-satım köşesi hareketliliği azalabilir ama alıcılar daha güvenli diye buraya daha sık uğrar. Başka forumlara baktım buradaki hemen her üye başka yerlerdede muhabbet ediyor...var demekki bir eksiklik...

Diyeceğimin bu başlıkla alakası yok. (Daha altı tellide işleri oturtamamışım, yedi tellide ahkam kesmek neyime? :) ) Sebebi de Murat'ın artniyetsiz olmakla beraber, kendini ifade etmekte zorlandığını; daha doğrusu kendini yanlış ifade ettiğini ve belki de zihin yorgunluğu yüzünden bazen elinde olmadan saçmaladığını düşünüyor olmam. Zira yedi telli bir gitarda, kalın si telini re notasına çekmenin klavyeye işkence olacağı (dili olsa küfreder herhalde :) ), alt telin de mi kalacağı için bir şey çalınamayacağı gün gibi ortada iken bunda ısrar etmek ancak dağılmış bir dikkat, yorgun ve odaklanamayan bir zihnin işi olsa gerektir. Aksini düşünmek istemiyorum açıkçası.

Lakin, son zamanlarda gördüğüm bir kaç olay yüzünden, eskiden dediğim bir şeyi tekrarlamak zorunda hissediyorum kendimi.

Siteye üye olacak kişilere bir yolunu bulup IQ testi, hatta bir de kopya çekilmesini önlemek için zaman kısıtlanması konmuş birkaç soruluk Dil Bilgisi sınavı yapılması şart oldu sanki. Bir de forum kurallarına büyük harflerle "Bilgi vermek dışında, olur olmaz şeyleri totodan anlayıp ona buna çatmak maksatlı özel veya genel mesaj atmak, boş kabadayılık taslamak yasaktır" gibi bir de kural ile yaşa bağlı olarak belli sayıda kitap okumuş olma şartı eklense sanırım fena olmaz :)

Genelde yorum yapmaya üşeniyorum çünkü yazdıklarım ardı arkası gelmeyen cevap verilmesi gereken verilmezse içimde sıkıntı yaratan ve sonu büyük ihtimalle kavgaya sebebiyet verecek yazılar oluyor ancak forumda oldum olası dert yandığım bir konuya değinmek istiyorum ...
İlk başta bu arkadaşa kızmadan önce forumdaki sırf önceden kayıt yaptırdığı için kendini kıdemli gören arkadaşların bir gözden geçirilmesi gerekiyor sanki cevap vermekten çok tahrik etmeye çalışan zihneyetlere sözüm yanlış anlamayın bu konuya yada burada yazılanlara laf çarpmıyorum
Foruma alınacak insanlar elbet testten geçirilemez ama doğru düzgün denetlenirse işleri değişir diye düşünüyorum.

Geri