Müzik iş değildir arkadaşlar...

Hacı bide şöle bak konuya...diyelim ki çöpçü alıo 2 milyar...müzisyen alıo 1 milyar...hangisini yaparsın...insan zevk aldığı şeyden para kazanmak ister.şahsen ben öle...

ayrıntıda bişey söylemek istiyorum: parayla saadet olmaz diye beste yaparsın ama bu şarkıyı başkası seslendirmek istediğinde yine para karşılığı izin verirsin!

ha bi de para kaygısı müziğin kalitesini düşürmez. şöyle örnek veriym. dünyanın gelmiş geçmiş en büyük müzik dehası J.S.BACH bile zamanında para için eserler yazmış. peki sizce bu amaçla yaptığı besteler daha mı kalitesiz?

müzik satmak kulağa gerçekten çok itici geliyor ama bi şekilde para kazanmak gerekiyor değil mi? kendi adıma söyleyeyim: benim elimden gitar çalmaktan başka hiçbir şey gelmez. hani ampul bile değiştiremez denir ya işte o lafı söylüyolar benim için. benim başka şansım yok. gitar konusunda galiba biraz yeteneğim var. ama aslında ben gitar yeteneğine sahip değilim gitar yeteneğim bana sahip! müziği satmalıyım. yoksa kimse gelip bana 'vaaay süper gitar çalıyosun, al bu senin hakkın' diyerek para falan vermez! ... :(

Bu konu sanatın bütün dalları için geçerli. Eğer bir insan sanattan para kazanmayacak, bunu ideal için yapacaksa rönesanstaki gibi koruyucularının olması gerekir. Yani parayı düşünmeden sanat yapabilmeli. Günümüzde bu mümkün değil. Sanat para ile yapılan bir iş. Dolayısı ile sektörel bir alan oldu.

para olmasa uretim olur mu, uretim olmasa tuketim olur mu, tuketmek icin ne gerekli.. para.. uretim esnasindaki eforda da 'is' diyoruz.. evimde enstumanimla takilirim diyen insan icin elbette muzik bir is olamaz, ama bu dongunun icine girebilmeyi basarabilenler icin elbette bir is olur.. daha basit anlatilabilir mi bilmiyorum..

müzikte tipki diger bütün snat dallari gibi emek isi gönül isi!! öyle isler varki insani dinlerken birbaska dünyayagötürüo örn: gnr don't cry... artik günümüzde rekabet artti.sektör büyüdükçe büyüyüor.arkasi saglam olanlar kendi propogandalariyla reklamlariyla yürüyor, kuru gürültü yapip ortaligi bulandiriyor.zaten iyi bir secici olmayan türk halki bunlara çanak tutup net para gittikçe daha çok kisiyle bölüsülüyor.eeeee haliyle insanlarda (istisnalar hariç) otomatik olarak kendi çarkini döndürme telasi basladi. gönül isi para isine dönüstü.simdi piyasadaki hangi sarki sizi baska diyarlara götürebiliyor?

Abi vallaha ne derseniz deyin ama müzik satılmaz, müzik için müzik yapılır para için yapılmaz müzik ,ilk yapıldığı zaman para var mıydı acaba?demekki müzik bir ihiyaç bir mal değil...Allah aşkına tahıl mı ekiyorsunuzda üretim duruyor?neyi tüketiyosunuz... yani bach sattı diye bendemi satacağım...Yahu güzel bişeyler yaparsın millet dinlemek ister satın almak ister satarsın...Ben sizi anlamıyorum arkadaşlar...'Bilmem daha basit anlatabilirmiyim falan' nedir bu havalar...Allah aşkına çok komik bunu yazan arkadaşlar ya,yok üretimmişte....Yahu müziği mal ettiler onlara uyuyosunuz,müzik yaptığını sanan adamların altındaki arabaya kadına eve bakıp bir de utanmadan ürün diyosunuz pes artık... Gider gelir hikaye bunlar arkadaşlar uğraşmayın müzikle gidin başka bişeyden para kazanın yada müziği bir mal bir ürün haline getirmekten vazgeçin nedir bu...

üstünden baya zaman geçmiş ama ben yinede yazım bence müzik bir iş olarak görülmeli eğer bi insan gitar çalmayı seviyosa daha fazla gitar çalmak ister. bunun için onu kullanabileceği bi işe yönelmeli.
akşama kadar bilgisayar başında oturup akşam eve gel (işten) 2 saat gitar çal ondan sonra ben müziği iş olarak göremiyorum demek kolay .
bence müziği asıl sevenler iş olarak görenlerdir.işdeki disiplini müziğine yansıtanlardır.

müziği iş olarak benimsdiğim dönemde daha çok gitar çalıştım, daha çok şarkı çalıştım, müziğe daha çok değer verdim. kazandığım paradan mutlu oldum. kimse gelip de müzik iş değildir para kazanmak ruhsuzluktur, kalite düşer türevi şeyler söylemesin, kalite falan düşmez, aksine kazanacağın para seni gitarına daha çok bağlar, yıllarca uğrunda para harcadığın gitarın sana para kazandırmaya başlar, müzik alanında daha büyük bir saadet yoktur herhalde.
tamam, müzik dünyası pislik dolu, daha güzel bir tabirle "müzik alemi, g*t alemi" ama sen adam olursan, gururlu olursan o pislikler sana hiç bir şey yapamaz.

aslında zaten rock müzik yapıyorsanız popçuların kazandığı büyük paraları kazanamazsınız ki ben bundan memnunum.doğal olarak popçu ününe kavuşamazsınız ki bence buda gayet güzel birşeyayrıca başlığı açan kardeşimin sorusu gayet iyi anlaşılmış herkes söylediği şeye zaten cvp veriyor...Zaten para için yapılıyorsa tutulmaz ve kazanamazsın .eğer zaten rock müzik yapıyorsan bu o kadar özverili bir iş ki sırf para kazanmak için yapılmaz.İyi paralar kazanmak isteyip bu işi yapan salaktır zaten haa olur ya şans yüzüne güler -bu bana göre şanssızlığın ta kendisi- tanınmaya başlar kliplerin götten müzik kanallarına çıkarsa birşey diyemem tabi

polimikleri okumadım Başlığa hitaben Serdarcığımın güzel Bir lafı Vardır "Müzik ciddi bir iştir masturbasyon değildir" derdi kendisini burdan Anıyor ve güzel Lafı için burdan ona Sevgilerimi gönderiyorum

müzikle sadece kendini tatmin etmek isteyenler var. çaldığı bi solo veya bulduğu bi rif ona mutluluk verir mesela. para kazanması bişey ifade etmez. çok da güzel bişeydir bu ama solonun yarısında coşup teli kopardığın zaman veya zili çatlattığın zaman sanki biraz dengeler değişir ...

müziğini, ürettiği şeyi insanlarla paylaşmak isteyenler var. dolayısıyla paylaşımının karşılığını almak isteyenler var. hem ürettiğiyle tatmin olup hem kırdığı zilin, kopardığın telin karşılığını alır bu insanlar da ... -ki bence makul olanı da budur.

"ben çok zenginim, kırarım dökerim yenisini alırım" diyen adamlara zaten sözümüz yok, eywallah =) ama benim gibi bi kaç parça zil almak için bi kaç ay taksit ödeyen, veya bi gitar için aylarca yırtının arkadaşlar varsa bu görüşü savunmak pek mümkün olmuyo. ülke belli, şartlar belli, piyasa belli. bu işi kişisel zevkleri için yapan insanların belli masrafların üstesinden gelebilmesi gerekir. yoksa kişisellik bi yere kadar sürer, bi yerden sonra bazı şeyler ağır gelir. ama yaptığı müziği paylaşıp kazandığı 3-5 kuruşla masraflarını gideren adam için durum biraz daha değişik. "para için çalıyo" , "piyasa oldu" gibi asıl içeriği bilinmeyen eleştirilerle insanların üstüne gidilir vs ...

yaptığım işten para kazanmak isterim diyince "kırdığın zilin parasını benmi vericem" diyebilirsin. ama ben aldığın zille yine sana çalıcam, zili alıp kaçmıycamki? hiç bi konsere çıkıp kazandığı parayla "ne koparsak kardır müziği bırakıyorum" diyenini görmedim =) bi çeşit geri dönüşüm para kazanmak. emeğin karşılığı, alın teri vs apayrı konular ... ama o enstrümanlara verilen belli bi para var. vahiy yoluyla parça gelmedi bana hiç mesela ?!

müzikle sadece kendini tatmin etmek isteyenler var. çaldığı bi solo veya bulduğu bi rif ona mutluluk verir mesela. para kazanması bişey ifade etmez. çok da güzel bişeydir bu ama solonun yarısında coşup teli kopardığın zaman veya zili çatlattığın zaman sanki biraz dengeler değişir ...

müziğini, ürettiği şeyi insanlarla paylaşmak isteyenler var. dolayısıyla paylaşımının karşılığını almak isteyenler var. hem ürettiğiyle tatmin olup hem kırdığı zilin, kopardığın telin karşılığını alır bu insanlar da ... -ki bence makul olanı da budur.

"ben çok zenginim, kırarım dökerim yenisini alırım" diyen adamlara zaten sözümüz yok, eywallah =) ama benim gibi bi kaç parça zil almak için bi kaç ay taksit ödeyen, veya bi gitar için aylarca yırtının arkadaşlar varsa bu görüşü savunmak pek mümkün olmuyo. ülke belli, şartlar belli, piyasa belli. bu işi kişisel zevkleri için yapan insanların belli masrafların üstesinden gelebilmesi gerekir. yoksa kişisellik bi yere kadar sürer, bi yerden sonra bazı şeyler ağır gelir. ama yaptığı müziği paylaşıp kazandığı 3-5 kuruşla masraflarını gideren adam için durum biraz daha değişik. "para için çalıyo" , "piyasa oldu" gibi asıl içeriği bilinmeyen eleştirilerle insanların üstüne gidilir vs ...

yaptığım işten para kazanmak isterim diyince "kırdığın zilin parasını benmi vericem" diyebilirsin. ama ben aldığın zille yine sana çalıcam, zili alıp kaçmıycamki? hiç bi konsere çıkıp kazandığı parayla "ne koparsak kardır müziği bırakıyorum" diyenini görmedim =) bi çeşit geri dönüşüm para kazanmak. emeğin karşılığı, alın teri vs apayrı konular ... ama o enstrümanlara verilen belli bi para var. vahiy yoluyla parça gelmedi bana hiç mesela ?!

turkegilmez demiş ki:
Atalay,hacım dikkat edersen bende para kazanmak sakıncalı demiyorum öncelik parada değildir bence bundan bahsediyorum yani senin dediğin gibi kiramı ödemeliyim okadar masraf yaptım,alet parası studyo parası...Zaten bunları çok fazla düşünen insanın,'param yok ödeyemiyorum borçlarımı' adlı albümü dışında bi albüm çıkaracağını düşünmüyorum, şu an piyasadaki pek çok tutunmuş isim (istisnalar bu grubu değiştirmez) sence güzel şeyler yapabiliyorlarmı?Yani ÜRETEBİLİYOLAR mı?Yani ben Mustafa Sandal Serdar ortaç olmaktansa Cahit Berkay veya Erkan Oğur olmayı Neşat Ertaş olmayı tercih ederim Bu adamların da masrafları giderleri var ama dikkat edersen buinsanlar üretiyor hissettiklerini hissettiriyorlar...
demişim... yani para kazanmayalım demiyorum hakkımızı almayalım da demiyorum... Fakat sadece para kazanmak uğruna müzik yapmaya çalışmak çok mantıksız saçma ve ruhsuz geliyor... Hiç bir zaman çalıp hakkımızı almayalım müzik sadece sevabına yapılır demiyorum, sen çıktığında sahneye birileri para kazanıyorsa sende kazanacaksın doğal olarak... Fakat ben şu parçayı evimi geçindirmek için yaptım diyorsan bence o parçada 5 para etmez... Ki zaten böyle adamlar yeterince var...

Yahu hangimiz enstrumanını ilk defa eline aldığında ben bundan para kazanıcam demiştir?

Hangimiz çocukluğunda bir konser izlediğinde bende büyüyünce öyle çalacam değilde ben bundan para kazanıcam der.

Bence müzik meslek değildir;kimse para kazanmayacaksa muhasebeci olmaz,kimse parasız çalışıcaksa fabrikaya girmez.Aynı zamanda hiçbirimizinde para kazanmayacaksam müzikle uğraşmam diyeceğinide sanmıyorum!Müzik eğlendirir,dinlendirir,coşturur ama bunların dışında sadece hayvanların daha verimli besinler vermesine yarar.

Biraz önce müzik meslek değildir dedim ya,geri aldım bence herşey meslek niteliği taşıyabilir!Çok komiksen palyanço olabilir yada stand-up yapabilirsin!Çocukları seviyorsan kreş açarsın.İnsanların duygularına önem verirsen psikolog olursun.Kokuları seviyorsan parfümcü olabilir,seslerin uyumunada aşıksan müzikle yatar kalkar müzisyen olabilirsin!
İşte o zaman para ihtiyacınıda eğlendirerek,coşturarak veya huzur vererek,müzik yaparak karşılayabilirsin!

sharlathan demiş ki:
Yahu hangimiz enstrumanını ilk defa eline aldığında ben bundan para kazanıcam demiştir?

Hangimiz çocukluğunda bir konser izlediğinde bende büyüyünce öyle çalacam değilde ben bundan para kazanıcam der.

Bence müzik meslek değildir;kimse para kazanmayacaksa muhasebeci olmaz,kimse parasız çalışıcaksa fabrikaya girmez.Aynı zamanda hiçbirimizinde para kazanmayacaksam müzikle uğraşmam diyeceğinide sanmıyorum!Müzik eğlendirir,dinlendirir,coşturur ama bunların dışında sadece hayvanların daha verimli besinler vermesine yarar.

Biraz önce müzik meslek değildir dedim ya,geri aldım bence herşey meslek niteliği taşıyabilir!Çok komiksen palyanço olabilir yada stand-up yapabilirsin!Çocukları seviyorsan kreş açarsın.İnsanların duygularına önem verirsen psikolog olursun.Kokuları seviyorsan parfümcü olabilir,seslerin uyumunada aşıksan müzikle yatar kalkar müzisyen olabilirsin!
İşte o zaman para ihtiyacınıda eğlendirerek,coşturarak veya huzur vererek,müzik yaparak karşılayabilirsin!

Bu kadar iyi dile getiremezdim düşüncelerimi teşekkürler

ben 6 senedir barlarda çalıyorum ve bu İŞTEN para kazanıyorum müzik benim herşeyim tabiki herşey para değildir ama kalkıpta barlarda çaldığın zaman emeğinin karşılığını istemessen bu sefer profesyonelliğini ve müzik piyasasını düşrmüş olursun.müziği para için yapmak istemiyorsanız lütfen piyasada çalmayın çünkü bu işten ekmek yiyen bir sürü müzisyen var.turkegilmez. arkadaşada şunu söyleyebilirim müzik bir iştir ve yaptığın iştede para kazanmak zorundasın

sharlathan verdiğin örnek pek doğru gibi gelmedi bana çocuk iken veya enstrümanı ilk kez elimize aldığımızda müzik işinin gözümüze şaşalı gelen eğlence tarafını görüyoruz sadece. O yıldızın sahnedeki büyüklüğü veya gitarın tellerinden çıkan o ses büyülüyor bizi. Amaç da haliyle para kazanmak için gitar çalmaya başladım olmuyor.

Kimse para kazanmasa fabrikaya gitmez demişsin. Eğer herhangi bir şekilde bu alanları da sana şaşalı bir şekilde gösterseler. Çocuk iken bunlarıda yapmak istersin. Emin ol küçücük çocuklar büyüyünce ne olacaksın sorusuna doktor olucam derken tus'a girip uzmanlık alıcam kadın doğumda sağlam para varmış diye düşünmüyor. Doktorluğun onlara gösterilen büyüklüğünden etkileniyor.

Müzik yapı itibari ile herhangi bir meslekten farklı olduğu için. Amatör ve Profesyonel diye iki kavramın bulunduğu bir yer olduğu için bu tür tartışmalar normal. Amatör doktorluk yapan yok mesela :D Yapanlar genelde gece yarısı programları eşliğinde yakalanıp hapsi boyluyorlar.

Yaptığın müzikten para kazanmak gerekli birşey. Kimse havayla yaşayamıyor. Sadece para için yada zevklerini önde tutup az bir miktar para için. Fakat para hep olmak zorunda müziği iş olarak yapanlar için.

turkegilmez Serdar Ortaç ve Cahit Berkay örneklerini vermişsin fakat bu ikisi çok farklı dalların sanatçıları. Gerçekten bu insanların nasıl müzik yaptığını neyi neden ortaya koyduklarını bilmeden bu adamlar hissetmiyor sırf satmak için parça yapıyor demek büyük bir eleştiri. Cahit Berkay tabi şu cümleye dahil değil yanlış anlaşılmasın. Bir müziği sevmiyor olmak onun verdiği mesajı anlamamak için hissiyatını kavrayamamak için yeterli. Fakat bundan dolayı bu adamları suçlamak yanlış. 1980 civarında Hard Rock ve Glam grupları popüler müzikti. Herkes bu müziği dinliyordu,giyim tarzlarını taklit ediyordu, yaşamlarını taklit ediyordu. Şimdi sen bana o dönemden ismi bilinen bir grubun sadece para için bu müzikleri yaptığını söyleyebilirmisin?

Ayrıca kimin ne kadar kazandığını neden umursuyorsunuz ki müzik sizin için para ifade eden birşey değilse yapın müziğinizi olsun bitsin. Başkasının aynı şeyden para kazanıyor olması neden bu kadar rahatsızlık yaratıyor?

İyi günler.

Geri