Hangi Ibanez

'Elektro Gitarlar' forumunda hangi_ibanez tarafından 23 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

 1. Kafam karışık bir türlü karar veremiyorum ve ibanez hakkında pek bilgim yok.Müzik türünü değiştirdim ve orta şekerli bir ibanez almak istiyorum. aklımdakiler rg2550z,rg2550,rg2570 .... ya da bunun türevleri. tremelo kolunu çok kullanıcam fakat hangi köprü iyidir onu da bilmiyorum edge pro,ya da edge zero... tremelo kolundan türlü sesler çıkartmak istiyorum anladığım kadarıyla zero ile pro arasında farklar var bunları da biri anlatırsa çok sevinirim... Gitarın sesinin tok olmasını istiyorum yeri geldiğinde blues da yapabileyim istiyorum:) aslına bakarsanız adam gibi bir ibanez istiyorum:) gitar istediği kadar ağır olabilir gibson dan sonra bana kuş gibi gelecektir:) ve rahat bir gitar olmalı klavyesi yani.Ben sadece mapple klavye kullandım diğerlerini hiç bilmiyorum rahat mıdır değil midir falan. Şu olaya bi el atında gençlik alayım şu gitarı.
   
 2. Yaban

  Yaban

  71
  15
  5
  Ben adam gibi bir ibanez rg görmedim. Ağaçlarının dandikliğinden kaynaklanıyor galiba oyuncak gibi geliyorlar bana. Çok hacimsizler. Tok tonun tam zıttı ince tiz bir ton karakterleri var. Fakat high gain'de bu bazı kimseler için aranan bir özellik zaten özellikle solo çalarken. Ancak mesela power akor vurduğunda aletten aslan sesi geleceğine civciv sesi çıkıyor, hacimsizlikten kastım o.
   
 3. Kaç tane sağlam rg denedin acaba? Hangi modeller böyle söyler misin ?
   
  Cabwaystar bunu beğendi.
 4. Bir LTD Mh-1000fr ve Schecter C-8 (ikisi de maun) kullanıcısı olarak param olduğu zaman bi tane Rg2550z kapatmayı düşünüyorum. :D Ihlamur ağacını kastediyorsunuz sanırım ama ağacı dandik olsaydı Ibanez kullanmazdı prestige serilerinde. :) Kullandığınız ekipmanı biraz kurcalamak veya değiştirmek gerekebilir belki ama yine bir şekilde hacimli bir ton elde edebilirsiniz ki büyüklü küçüklü sürüyle metal grubu var Ibanez kullanan, standart seriler dahil. Ama benim görüşümde daha çok shred/lead olayı için üretilmiş gitarlar olduğu yönünde, size bu konuda katılıyorum.

  Ayrıca Edge Zero, ZR Tremolo gibi Ibanez köprülerini her daim Floyd Rose'a tercih ederim, çok daha kullanışlı ve rahatlar bence.

  Hacimli ve tok ton için maun ağacı daha uygun tabi. RG lerde var mı hatırlamyıorum ama RGA serilerinde olacaktı bi kaç maun. İngilizceniz iyi ise şuradan tremololar hakkında da bilgi edinebilirsiniz:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Ibanez_ZR

  Acil dışarı çıkmam gerektiğinden yazamadım şimdi. :)
   
 5. Yaban

  Yaban

  71
  15
  5
  Rg serilerinin tamamı böyle. rg15XX den rg35XX e kadar.. Dükkanda falan denemişliğimden söylemiyorum(gerçi çok denedim). 6-7 senedir arkadaşlarda, stüdyolarda başka tanıdık grupların elemanlarında en çok karşılaştığım gitardır prestige rg ler. Son 1 senedir kullandığım kendi gitarımdan daha çok elime almışımdır rg leri. Gitar kötüdür demiyorum özellikle bu gitarın tonunu arayanlar da var dedim zaten. Ha sen çıkıp yok bunların tonu bahsettiğinin zıttıdır dersen ben de sana sorarım kaç tane rg denedin "sağlam" diye.
   
 6. Bi de RGleri sadece basswooddan ibaret saymak... Basswooda civciv demek... Üff bunlar nasıl öznel değerlendirmeler... Yıllarca Ibanez kullandım, bazı şarkılarda Les Paul'u bırakıp Ibanez'i taktım aynı amfiye, biri aslanken diğeri civciv hissiyatı vermedi bana hiç bir zaman, acaba diyorum hiç mi anlamıyorum bu işten... =)
   
  Oguz92 bunu beğendi.
 7. İbanez'in edge 2 haricindeki her tremolosuna güvenebilirsiniz. 2. el alırsanız onlar tipik floyd rose gibi çalışır, tasarım farkları var ve hisleri biraz değişik ama müzikaliteyi öyle korkunç etkileyecek cinsten bir fark yok.

  Daha yakın zamanda ZPS diye bir olay çıkarttılar ve halihazırdaki tremololara bunu adapte ettiler. Bu sistemin avantajı bir parça var o gitar arkasından takılı ise tremolo hissi sertleşiyor ancak akord etmek kolaylaşıyor. Tremolo hissi yumuşak seviyorsanız söküyorsunuz o parçayı o kadar ve işlemler çok kolay sitesindeki video'yu izleyin yeter.

  Sadece gitar odaklı ton olayında, manyetik işin %80'i diye özetleyebiliriz. Daha üst serilerdeki dimarzio'lar bence gayet güzel ama çok kişinin kendi favorisi olduğu için az ucuza gelmesi için firmalar kendi manyetiklerini kullanıyorlar (çok süper değiller ama sahneye çıkmayada korkmam o manyetiklerle). Manyetiklerde 2. el çok dönen var, lehimleyecek birini bulduğunuzda problem kalmıyor. Pahalı veya gitara zarar veren bir işlem değil.

  Gül ağacı klavye çoğu kişiye daha rahattır, sıkıntı olacağını sanmam.

  Hafif, floyd tip tremololu ve sapı ince gitar arıyorsanız rg 2000 serisi güzel. Temiz tonlara çok önem veriyorsanız manyetik değişikliği haricinde bir modifiye gereği yok.
   
 8. Sen "üst" seviye bütün rglere "ağacı kalitesiz" gibi laflar edersen kimse seni ciddiye almaz. Bunlar basit gitarlar değil. Tonları sana uymayabilir eyvallah, zaten bunlar genelde shred ağırlıklı kullanılan gitarlar. Kimse lp gibi kamyon tonları beklemez zaten.
   
 9. Aslında bende eski maun bir rg var (3120), arkadaşın LP'ü ile kıyaslamıştık çokta geride kalmıyordu ama tabii sap manyetiğinde. Köprüde tonezone var cidden deli manyetik :)
   
 10. E o maun zaten ıhlamır ağacını diyorum:p
   
  mertay bunu beğendi.
 11. Yaban

  Yaban

  71
  15
  5
  Nedir bu alaya almalı konuşmalar? Sen biliyorsun ya bir tek herşeyi en doğru şekliyle. les paulu bırakıp rg taktım demişsin, neden taktın bir açıklasana? sırf rg ye haksızlık olmasın diye mi yoksa ton farkı olduğu için ve yazdığım gibi birçok kişinin tercih ettiği bu gitarların lead kanalda shred solo tonunu duymak istediğin için mi? Civciv-aslan karşılaştırmasını hacim yönünden yaptığımı belirttim.. Yıllarca tecrübe ettiğim bir şey bu. Evet öznel bir değerlendirme yaptım tıpkı senin "bana vermedi civciv sesini" dediğin gibi.


  Rg leri ıhlamurdan ibaret saymadım, nerden çıkardın bunu? En çok tercih edilen modelleri ıhlamurdur. Bir rg350- rg1550-2550-3550 vs. 100 kişide varsa 3620 gibi maun gövdeli veya herhangi ash gövdeli rg ler artı eksi 10 kişide vardır. O yüzden bu seriler üzerine yorum yaptım yapmaya da devam edeyim.

  Kendi gitarım da ıhlamur. musicman jp6. Çok fark var rg ler ile arasında. Bu farkın manyetiklerden kaynaklandığını kabul etmiyorum çünkü rg lerin de türlü manyetiklisini elime aldım (almaya da devam edeceğim sanırım sağdan soldan, bu işlerin içinde oldukça) hepsi genelde belli bir karakterde tınlıyorlar.. Belki jp nin sapı kuşgözü olduğundan dolayı olabilir bu fark(sap ağacının tona etkisinin gövde kadar olduğu tartışılıyordu bir başlıkta) gerçekten çok farklı bir tınısı var rglere göre özellikle bir power akor bastığımda gümbür gümbür geliyor, herhangi bir bend rg lerdeki gibi kısa sürede sönümlenmiyor ve bu jp6 da aldığım natural harmoniklere alıştıktan sonra rg lerin aslında ne kadar sönük harmonikler verdiğini anlayabildim.. amfiyle ekipmanla da ilgili tabi ama bahsettiğim şey bir les paul ile fender arasındaki tını farkı hangi ekipmanda olursa olsun farkedilir ise işte ben de rg leri hangi ekipmanda olursa olsun tanıyorum direkt aynı şey gibi pod processörleri ne zaman duysam tanırım mesela.
   
 12. Yaban

  Yaban

  71
  15
  5
  Ortada alışkın olduğun bir malzeme varsa ve sen bu malzemenin seni hiç memnun etmeyen daha kalitesizine rastlıyorsan ona dandik dersin haklı olarak, ve birisi hayatı boyunca senin o dandik dediğin şeyi kullanmışsa sadece, o da kızar sana.

  Prestige ibanezlerin ağaçları bana göre dandik. Çünkü kendi gitarım da ıhlamur ama çok çok daha yüzümü gülümseten bir gitar gerek tonu gerek çalım hissiyatı.
  Suhr gitarlarının da çoğu ıhlamur, tom anderson gitarlar da. Bu gitarlarda kullanılan ağaçlar eğer rgler ile aynı kalitedeyse herkez alsın rg taksın 300 500 liralık manyetik ne gerek var 3-4 katı para vermeye.. Üstelik ben dahil çoğu kişiye bunların tuşesi daha rahat geliyorken.
   
 13. Hissiyat kişiden kişiye değişir. Musicman ile rgler arasında köprü, manyetikler, burgular, üst eşik vs tonlarca fark var ve sen sadece " bunların gövdeleri ıhlamur ve Musicman tonu daha iyi geliyor o zaman rg lerde kulanılan ağaçlar boktan" diyorsun. Kaldı ki butik gitarlarla fabrikasyon gitarları karşılaştırıyorsan yandık ki amfi mevzusuna girmedim bile.
   
 14. Yaban

  Yaban

  71
  15
  5

  Üst eşiği kaale almaya gerek yok. Aynı malzemedenler. Köprü olayında ibanezin köprülerinin daha iyi olduğunu düşünüyorum. Burgular konusunda da tona ne gibi bir artı veya eksi sağladıklarını bilmiyorum ama gövde ağacının 100 de biri olmaz herhalde. kaldı ki belki ibanezlerin burguları daha iyi olabilir tona katkıları konusunda.
  Vs. kısmında da bişi kalmıyor zaten.. manyetik konusunu bir önceki mesajımda yazdım ne türlü türlü manyetiklisini denedim dedim bu rg lerin.. Amfi ne alaka onu anlamadım ağac kalitesini tartışırken.
  Ben suhr ların ağaçlarının çok daha kaliteli olduğunu vurgulamak istedim. O gitarlar butik olduğu için değil parasının hakkını verdikleri için o kadar pahalılar ve kullanılan ağaçlarının kalitesi de en önemli etkenlerden.. Evde gitar yapan çok arkadaş var. Bunlar da butik kategorisinde ama nedense bir fabrikasyon rg seviyesinde bile olmuyor bazıları. Olay butik ya da fabrikasyon olmalarında değil yani.
   
 15. Anlıyorum ama bu tamamen zevk meselesi. O kadar rg deneyip sevemiyorsanız sizi iten başka birşey var demektir. Beğenmezsiniz, eyvallah ona sözüm yok ama ağaçları kötü demek saçma .Bunlar ucuz gitarlar değiller, ne kadar fabrikasyon olsalar da belli bir standartı tutturmak zorundalar. Yoksa bu zamana kadar mimlenirdi zaten. Kaldı ki her modelde iyi-kötü gitarlar çıkar, ama yıllardır bu işin içinde olan, belirli birikimi ve tecrübesi olan kimseden bu prestige rg ler şöyle kötü boyle dandik gibi laflar duymadım.
   
 16. oldum olası sevemedim ibanezi.alacaksan maple bir ibanez almanı tavsiye ederim kibu benim kişisel zevklerim dogrultusunda soylenmıs olur :)
   
 17. s prestige deneyin.
   
  CengizÖzyurt ve Sownroth bunu beğendi.
 18. s prestigeler maun gövde olduğu için çok ağır oluyor. ağırlık problem değil demiş arkadaş ama sahnede veya evde ayakta saatlerce çalan insan için hafiflik önemli.
   
 19. S serisi gayet ince aslında çok ağır olacağını zannetmiyorum.
   
  Sownroth bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş