El Yapımı Gitarlar.

El yapımı gitarlar hakkında tecrübeleriniz ve tavsiyelerinizi paylaşırsanız sevinirim. :) 1000 TL yi geçkin bir bütçem var. Lüthier eşliğinde olacak tabiki yapılacak gitar.

Ülkemizde hakikaten çok iyi lüthieler var öncelikle güzel bir tercih olabilir. şekil model konfigürasyon agaç vs konularında hem lüthie ile hemde kendi zevkinize dayanan bir çizgi belirlemek durumundasınız ki bu kesin olmalı.Onun dışında bu yaptırdığınız gitar evladiyelik olacak olmalı bence.Üç beş sene sonra satmayı düşündüğünüz bir gitar olmamalı o yüzden tam anlamıyla içinize sinmesi gerekir.Acele etmeyin,ülkemizde manyetik köprü vs zor bulunabilir,gerektiği durumda 2-3 ay ve fazlasını gözden çıkarın.Onun dışında agaç manetik vs tavsiyeleri havada kalır...

Henüz yaptırmadım ama düşünmüyorda değilim. Özgürlük çok cezbedici ama kararların daha başından verilmiş olması sanıyorum önemli, yani mağaza'da "bu değil diğerini deneyeyim" gibi olmuyor deneme şansı yok.

Mesela gövdesi, elektrik aksamı bir yana bildiğimiz herhangi bir sap profilinin detayları çok fazla. Amatörlerin bile 1-2 mm farklılıkları hemen hissettiğini düşünürsek gitmeden önce bir ön çalışma şart. Parasını verdim oldu-olacak dedirten bir iş değil, bize de çok iş düşüyor.

Belkide halihazırda alışık olduğumuz gitarımızla gidip aranan değişiklikleri dilimiz döndüğünce tarif etmek en güvenli yöntem olur.

Benim merak ettiğim işin finansal boyutu ile ilgili referans çok az, elbette her gitar kendine özgüdür ama yola çıkmadan önce kaba bir fikir edinmeyi herhalde herkes ister.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
O zaman en azından aylık asgari ücret gelirim olmadan böyle işlere girişmeyeyim. :) Benim bir tanıdığım vardı. Fender Stratı verdı onun. Üzerine 3 adet single EMG manyetik taktı. Akort burgularını, köprüsünü, fretleri, eşiğini, potanslarını tamamen değiştirdi. E tabikide hepsi Amerika' dan getirildi ve hepsi Fenderdi. Gitarın gövdesine maun dedi ama Fender Stratlarda maun yapar mı onu bilemem. :) Gitarın tonları inanılmaz şaşırtıcıydı. Gitara bakmaya giderken diyorduk " Yahu EMG ile Fender' in ne alakası var o gitardan bişey çıkmaz. " Gittik bide ne görelim gitar müthiş birşey. O günden beri içimde böyle el yapımı gitarlara karşı ilgim var. Ama dediğim gibi en az bi asgari ücret maaşım olacak ki o işlere kalkışabileyim. Yorumların için tekrar teşekkür ederim. İyi geceler. :)

O zaman en azından aylık asgari ücret gelirim olmadan böyle işlere girişmeyeyim. :) Benim bir tanıdığım vardı. Fender Stratı verdı onun. Üzerine 3 adet single EMG manyetik taktı. Akort burgularını, köprüsünü, fretleri, eşiğini, potanslarını tamamen değiştirdi. E tabikide hepsi Amerika' dan getirildi ve hepsi Fenderdi. Gitarın gövdesine maun dedi ama Fender Stratlarda maun yapar mı onu bilemem. :) Gitarın tonları inanılmaz şaşırtıcıydı. Gitara bakmaya giderken diyorduk " Yahu EMG ile Fender' in ne alakası var o gitardan bişey çıkmaz. " Gittik bide ne görelim gitar müthiş birşey. O günden beri içimde böyle el yapımı gitarlara karşı ilgim var. Ama dediğim gibi en az bi asgari ücret maaşım olacak ki o işlere kalkışabileyim. Yorumların için tekrar teşekkür ederim. İyi geceler. :)

Bu dediğiniz ama modifiye oluyor çok farklı mevzu. Modifiyeninde zorlukları çıkabilir ama mesela fret değişimi haricinde bahsettiğiniz değişikliklerin hemen hepsi evde gerçekleştirilebilecek şeyler. Özel yapımda önünüzde bildiğiniz kalası yontmak gibi düşünün.

Aklınızda modifiye var ise internet bu konuda hiçte fena kaynak değil, mesela emg'nin websitesine girip manyetikleri dinleyebilirsiniz. Bu yaklaşım elbette tam bir fikir vermez ama işe kalkışmadan önce yön belirleyici olabilir.

gövdeden ziyade sapta ton biter.Sap ağacının iyi seçilmiş olması ve tek parça olması gerekli eğer pointy gibi fantezilere girişilmeyecekse tek parça sapta yarar vardır. 3-5 parça farklı ağaçların olduğu sap kombinasyonları da var ibanez-esp-schecter vari ama ben olsam hiç girişmezdim. Hatta sapı yurtdışından iyi bi luthier den getirttirebilirsin gövdeyi de burada yaptırırsın.

gövdeden ziyade sapta ton biter.Sap ağacının iyi seçilmiş olması ve tek parça olması gerekli eğer pointy gibi fantezilere girişilmeyecekse tek parça sapta yarar vardır. 3-5 parça farklı ağaçların olduğu sap kombinasyonları da var ibanez-esp-schecter vari ama ben olsam hiç girişmezdim. Hatta sapı yurtdışından iyi bi luthier den getirttirebilirsin gövdeyi de burada yaptırırsın.

Şimdi bunlar sizin doğrularınız olabilir, hiç bir şekilde lafım yok ama bu konuda bilgisi olmayan arkadaşları çok yanlış yönlendirebilecek bir yazı olduğunu düşünüyorum.

1- Ton hiç bir yerde bitmez. Ton gitarda bile bitmez. Sap-gövde bağlantı şekli, skala, manyetiklerin konumu, perde işçiliği ve malzemesi en az ağaç seçimi kadar etki eder tona.

2- Tek parça sapın da, çok parça sapın da kendisine göre avantajları vardır. Usta işin ehli biriyse ve kullanılacak malzeme de sağlamsa tek parça sapı ben de tercih ederim fakat "benim gitarımda illa scarf joint olacak" diyen birisine "tek parça olması gerekli ama" derseniz diyalog çok değişik bir biçimde şekillenebilir.

3- "Bir işi iki gelin yapmaz" diye bir laf var :) Bu şekilde yapılan gitar el yapımı değil toplama gitar olur bence. Luthierin fikirleri de müşterinin istekleri kadar değerlidir. Farzet ki yapım aşamasında gitar yaptıranın fikri değişti. "Hocam bolt on değil de set neck devam edelim" gibisinden. Kim ne yapsın şimdi burada, ya da atıyorum yurtdışından çok boktan bir sap geldi, sonuçta ürün de rezalet tınlıyor, e bu gitar kimin imzasını taşıyacak? Müşteri daha sonra eşine dostuna gösterse "bu gitarı VanHalen yaptı diye kendi üzerinde düşen kısmı çok iyi yapmış bile olsan rahatsızlık duymaz mısın :)

Sonuç olarak aklında gitar yaptırma fikri olan arkadaşlara naçizane tavsiyem, ne istediğinizi sonuna kadar netleştirmeden ve sizin dilinizden konuşan bir luthier buluncaya kadar bu işe girşmeyin. Elinde kalan malzemeyi "bak burda bunu kullanalım daha iyi olur" diye kaktırmaya çalışan luthierden tutun da açtığı manyetik yuvasını hizalayamayanına kadar tip tip insan dolu ortalık.

Tugberk'e tamamen katiliyorum, buradaki mesaj cok cok yanlis. Hele ki daha kafasinda birseyler olusmaya baslayan bir arkadasin basligi altinda bu derece yanlis bilgileri bu kadar kesin bir hukumle vermek cok yanlis.

El yapımı gitarlar hakkında tecrübeleriniz ve tavsiyelerinizi paylaşırsanız sevinirim. :) 1000 TL yi geçkin bir bütçem var. Lüthier eşliğinde olacak tabiki yapılacak gitar.

El yapımı bir gitar talebiniz için, bu seviyede az bilgi içeren mesajınızı yeterli bulmuyorum...Bence açıklığa kavuşturulması gereken en temel konular;
  1. Neden el yapımı bir gitar istiyorsunuz? Amacınız, uygun bir fiyata güzel bir gitara sahip olmaksa, bunu el yapımı bir gitar ile sağlamanızın pek mümkün olmadığını düşünüyorum...Çünkü, el yapımı gitarlar, aynı özelliklere sahip seri üretimi gitarlara göre daha pahalı olacaktır...Bunun nedeni, kullanılacak malzemelerin, büyük üreticilerin satın aldığı kadar toptan satın alınmaması, farklı kurutma yöntemlerine göre saklama, fırınlama vb. imkanlarının büyük üreticilere göre sınırlı olması, el işi ile gerçekleştirilen faaliyetlerin sınırlı olması sebebiyle maliyetlerin düşük olması vb. sebepler olabilir...El yapımı gitarın fiyat avantajı ancak markaların kendi isimlerini de fiyatlarına dahil etmesi olacaktır...
  2. Nasıl bir gitar istiyorsunuz? Şekil, köprünün türü, burgular, fretler, sap-gövde bağlantısı, vb.
  3. Nasıl bir ton arıyorsunuz? Sap malzemesi, gövde malzemesi, aktif/pasif manyetikler, köprü, fingerboard vb. (bu madde ve yukarıdaki madde bir arada düşünülmeli, bu hususların hepsi tona etki edecektir)
  4. Ayrıca mesajınızdaki temel beklentinizin anlaşılmadığını düşünüyorum...Nasıl bir cevap bekliyorsunuz? Size Luthier mi önerilmesini istiyorsunuz aksi takdirde el yapımı gitar sahibi arkadaşların kendi gitarları ile ilgili yapacakları yorumların, farklı özelliklerde istediğiniz bir gitar için geçerli olması mümkün olamayacaktır...Yoksa el yapımı bir gitar için nelere dikkat etmeniz gerektiğini mi öğrenmek istiyorsunuz? Elektrik gitarlar konusunda temel bilgi mi edinmek istiyorsunuz? Bolt-on nedir, köprü çeşitleri, sapın tona etkisi, vb. ...
İlgili arkadaşların size yardım edebilmesi için bu temel konulara karar vermeniz gerektiğini düşünüyorum...
Sevgiler ve saygılar...

Nelere ddikkat etmem gerekli el yapımı gitarlar konusunda onu öğrenmek istiyorum. Anladığım kadarıyla köprünün bile tonlara büyük etkisi var. O zaman gitar yapımı için kullanılan ağaçları, sap yapımı için kullanılan ağaçları, sap parçalı veya tek parça olursa ne farkları var ton olarak, klavye ağacı, burgular, köprüsü, manyetikleri gibi bütün gitarın oluşturan ana malzemeleri ve detay malzemeleride çok iyi şekilde araştırıp, öğrenip ondan sonra yapmam gerekli.

El yapımı gitar için tam olarak ne istediğini bilmen şart ki eline aldığında beğenerek çalabilesin. Ben ancak 15-16 yıldan sonra düşünmeye başladım ve ondan birkaç yıl sonra artık sadece el yapımı gitar almaya, yapmaya başladım. Luthier değilim, ancak warmoth.com vb. yerlerden bolca parça alıp birleştirip devrelerini yapıp, manyetikleri alıp vs. vs muhteşem sonuçlar elde ettim.

Nelere ddikkat etmem gerekli el yapımı gitarlar konusunda onu öğrenmek istiyorum. Anladığım kadarıyla köprünün bile tonlara büyük etkisi var. O zaman gitar yapımı için kullanılan ağaçları, sap yapımı için kullanılan ağaçları, sap parçalı veya tek parça olursa ne farkları var ton olarak, klavye ağacı, burgular, köprüsü, manyetikleri gibi bütün gitarın oluşturan ana malzemeleri ve detay malzemeleride çok iyi şekilde araştırıp, öğrenip ondan sonra yapmam gerekli.

Tamamdır, şimdi talep daha iyi anlaşıldı...Ancak derdinize derman olmak da bir o kadar zorlaştı ;)...Benim önerim;
http://www.gitarpedal.net/forum/sho...ar-ve-Ekipmanlarına-Giriş-Forumu-nun-Fihristi
okumanız yönünde olacaktır...Bu sayede birçok konuda temel bilgiye sahip olmuş olacaksınız...Bundan sonra imkanınız varsa, edindiğiniz bu bilgileri farklı gitarları deneyerek, test ederek özümseyebilirsiniz...Halen merak ettiğiniz konular varsa (ki olacaktır), bunları forum ortamında açacağınız başlıklarda danışabilirsiniz...

Bence, elektrik gitarlar konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmadan ve dolayısıyla ne istediğinizi tam olarak anlamadan, el yapımı bir gitar almayınız...Bir süre bilginizi ve tecrübenizi, okuyarak ve farklı gitarlar deneyerek arttırınız ve daha sonra ne istediğinize net bir karar verdikten sonra el yapımı bir gitar edininiz...Çünkü belki aradığınız kriterlere, makul bir ücret karşılığı bir ikinci el gitarda kavuşacaksınız, ki bahsettiğiniz bütçeniz dahilinde gayet güzel ve şimdilik sizi tatmin edebilecek ikinci el bir gitara sahip olabilirsiniz...Daha sonra fazla zarar etmeden bu gitarı elinizden çıkartıp, halen arzunuz varsa el yapımı bir gitara sahip olabilirsiniz...

Bu konuda farklı görüşler olabilir, ben sadece size kendi önerilerimi sunmak istedim ancak bütün arkadaşların "ne istediğinizi tam olarak anlayınız" konusuna katılacaklarını düşünüyorum...

Sevgiler ve saygılar...

Aslında sizin yapmış olduğunuz gibi bende öyle parçaları alıp devreleri birleştirip manyetikleri takıp çalmayı düşündüm. Ancak bu konu hakkında herhangi bir deneyimim daha doğrusu bilgim olmadığı için kalkışamadım bu işe.

Tamamdır, şimdi talep daha iyi anlaşıldı...Ancak derdinize derman olmak da bir o kadar zorlaştı ;)...Benim önerim;
http://www.gitarpedal.net/forum/showthread.php?24351-Elektrik-Gitar-ve-Ekipmanlarına-Giriş-Forumu-nun-Fihristi
okumanız yönünde olacaktır...Bu sayede birçok konuda temel bilgiye sahip olmuş olacaksınız...Bundan sonra imkanınız varsa, edindiğiniz bu bilgileri farklı gitarları deneyerek, test ederek özümseyebilirsiniz...Halen merak ettiğiniz konular varsa (ki olacaktır), bunları forum ortamında açacağınız başlıklarda danışabilirsiniz...

Bence, elektrik gitarlar konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmadan ve dolayısıyla ne istediğinizi tam olarak anlamadan, el yapımı bir gitar almayınız...Bir süre bilginizi ve tecrübenizi, okuyarak ve farklı gitarlar deneyerek arttırınız ve daha sonra ne istediğinize net bir karar verdikten sonra el yapımı bir gitar edininiz...Çünkü belki aradığınız kriterlere, makul bir ücret karşılığı bir ikinci el gitarda kavuşacaksınız, ki bahsettiğiniz bütçeniz dahilinde gayet güzel ve şimdilik sizi tatmin edebilecek ikinci el bir gitara sahip olabilirsiniz...Daha sonra fazla zarar etmeden bu gitarı elinizden çıkartıp, halen arzunuz varsa el yapımı bir gitara sahip olabilirsiniz...

Bu konuda farklı görüşler olabilir, ben sadece size kendi önerilerimi sunmak istedim ancak bütün arkadaşların "ne istediğinizi tam olarak anlayınız" konusuna katılacaklarını düşünüyorum...

Sevgiler ve saygılar...

Yorumların için çok teşekkür ederim. Görünen o ki gitar incelemelerine başlamam gerekli. :) Herkesin bilmediği ancak çok kaliteli olan markalar mevcut piyasada. Bunlara bir göz atıcam. " Ne istediğini tam olarak anlamak " konusunda da sonuna kadar destekçiyim.

Yardımlarınız, önerileriniz ve eleştirileriniz için teşekkürler. :)

Tugberk'e tamamen katiliyorum, buradaki mesaj cok cok yanlis. Hele ki daha kafasinda birseyler olusmaya baslayan bir arkadasin basligi altinda bu derece yanlis bilgileri bu kadar kesin bir hukumle vermek cok yanlis.

kesin hükümle vermedim ki zaten bunlar benim görüşüm bana göre gitara bağlı tonal karakter gövdeden ziyade saptadır.Bunlar benim zaman içimdeki tecrübelerim ve kıyaslamalarım. Sapın 3-5 parça olması ya da tek parça olması kendisine göre +/- si var ama tek parça sapta yine kendi deneyimlerime göre daha çok + si olduğunu düşünüyorum.

Tek parça sap quartersawn kesim yani 1/4 kesim olursa hem tonal açıdan tem sap stabilitesi açısından daha kararlı olacaktır.Ton karakteri ise çok başka konu tabi ki.

12-16 radius quartersawn kesim ile desteklenip tıpkı jackson nın yaptığı gibi hardrock maple kullanılırsa, hem bend rahatlığında hem ilk perdelerde ritim için hem de son perdelerde solo için kullanımı çok daha rahat olacaktır.

Gövde başka sap başka kişiden olayına da katılıyorum ama en azından elimizdeki kısıtlı bütçe ile maksimum yarar sağlamak istiyorsam sapı yurtdışından getirtirdim.Çünkü ne yazık ki ülkemizde yurtdışı fiyatları ile kafa kafaya gidiyor bu konu ve bana göre verilen paranın ederi alınmıyor.

Yurtdışından gelince illa bolt on diye ya da tek parça gelecek diye birşey de yok. Gayet neckthru/3-5 parça neckthru-setneck saplar var satılıkta carvin nin filan böyle olayları var. Ebay de bazen görüyorum adam kafasındaki bir proje için zamanında almış sonra vazgeçmiş çok uygun fiyata neckthru sap satıyordu.Sapı ordan alır burada da kanatları birleştirir.

Geri