Elektro akustik gitarı iyi çalmak için neler yapılmalı?

Benim gibi 25 yaşında hala babanızın evinde oturursanız, istediğiniz kadar etüdmüş bilmemneymiş çalışın, "gürültü oluyor" diye pederle kavga edip amfiyi açamadıktan sonra hiç bi işe yaramaz. O sihirli sesi duymadıktan sonra ne çalışasınız gelir, ne de aleti elinize alışınız. Kulaklıkla da bu işler olmaz. O zaman iki kere elimi sürdüğüm aletleri (gitar, amfi, prosesör) götürüp satsam mı acaba ? diye düşünmeye başlarsınız...

Benim size tavsiyem, gitar satın almadan önce, kendinize bi ev tutun. Ondan sonra bu işlere girin.

turke01 demiş ki:
Benim gibi 25 yaşında hala babanızın evinde oturursanız, istediğiniz kadar etüdmüş bilmemneymiş çalışın, "gürültü oluyor" diye pederle kavga edip amfiyi açamadıktan sonra hiç bi işe yaramaz. O sihirli sesi duymadıktan sonra ne çalışasınız gelir, ne de aleti elinize alışınız. Kulaklıkla da bu işler olmaz. O zaman iki kere elimi sürdüğüm aletleri (gitar, amfi, prosesör) götürüp satsam mı acaba ? diye düşünmeye başlarsınız...

Benim size tavsiyem, gitar satın almadan önce, kendinize bi ev tutun. Ondan sonra bu işlere girin.
ev tutumak mı?yok oda bi cözüm değil ne yazıkki kendimden bliyorum..2 ay sonra apartman sakinleri olağan üstü genel kurul toplantısı yapıp ev sahibine baskı yapmaya başlıyınca "atın bu densiz,saygısız satnistleri" diye,yine sıçıyosun..neticede kulaklık iyidir...ama o da bir yere kadar tabi..bir grup bulup arada studyoda çalışmak en mantıklısı...

turke01 demiş ki:

Zaten bende dediklerinnin benzerleri yüzünden ailem le iken gitara başlamadım. Şimdi kendi evim var. Müzik sesi son ses. Ama burdaki kurslar çok para istiyo. Bende parmakalrımı açmak için internetten bilgileri aldım. Ama yetersiz. Diorum bu ilk kısmı aradan çıkarip kurs a girim. O zaman Bir kısım paradan kurtulurum. Buda Elekrto almam mı kolaylaştırır.

Troy stetina'nın eğitim kitapları var.. Onları tavsiye edebilirim. Egzersizler acele edilmeden, metronom ile çalışarak takip edildiği takdirde kısa sürede sonuç verir. Teknik olarak güzel bilgiler veriyor genelde. Kolay gelsin.

turke01 demiş ki:

dostum yazdığın şey ileri seviyede saçma,ben sadece clean tonda(hatta çoğu zaman ampliye bile takmadan) gitar çalışmış ve kayıtlarınıda umumiyetle gece 3-4 sularında kulaklıkla yapan biriyim 8) sonuç imzamdaki linkte mevcuttur

önce bi çalışın bakalım gitarı bahaneler bulacağınıza,müziği bilmem ne marka gitar,procesor yada ampli alıp hava atmak için kullanmaya çalışmayın,benim endonezya yapımı 150 dolarlık bir gitarım bir de 15 wattlık crate amplim var

bu soruyu soran güzel kardeşim; boşver bu işleri eğer sen nasıl çalışacam diye internette sorular soruyosan hiç gitar çalma,bizim zamanımızda internetmi vardı :LOL:

rL demiş ki:
Sağ el için adam gibi bir egzersiz önerebilir misiniz? Altarnate tekniğini geliştirmek adına?!

Teşekkürler. Saygılar.

herhangi bildiğin eksersizi (gam falan da olur)
her notayı 2 kere üst üste çalarak çalış
ben bu yöntemin faydasını gördüm

ayrıca mesela 5. perdedeki Am akorunun seslerini aynı şekilde in çık

Başka akorda olur

sonra 3 lü olarak ta çalışablirsin bu biraz daha karmaşık oluyor

rL demiş ki:
Sağ el için adam gibi bir egzersiz önerebilir misiniz? Altarnate tekniğini geliştirmek adına?!

Teşekkürler. Saygılar.

Öncelikle pena yı doğru tutup,sağ el pozisyonuna hakim olduktan sonra,başta tek telden başlamak üzere aşağı-yukarı belirli metronomda çalışmak kısa sürede sonuç veren birşey...

Daha sonra bunu dahda hızlandırıp,diğer tellerede geçebilirsin,Mustaine nin bile ısınmak için bu tekniği kullandığını duymuştum.

Sağ el için Steve Morse'un tekniğini önerebilirim. Petrucci'nni de iyidir ki Morse esinlenimlidir.

Onun dışında power tabs da bulunan;
Steve Vai'in 80lerde bir gitar dergisi için yazdığı, günde 10 saat çalıştığı lickler,
http://www.powertabs.net/pta.php?page=song,13364

Petrucci'nin şu egzersizleri,
http://www.powertabs.net/pta.php?page=artist,674

Steve Morse'un ;
http://www.powertabs.net/pta.php?page=artist,808

Paul gilbert'ın;
http://www.powertabs.net/pta.php?page=song,7379
http://www.powertabs.net/pta.php?page=song,6503

Greg Howe'un;
http://www.powertabs.net/pta.php?page=artist,706

Eric Johnson'ın;
http://www.powertabs.net/pta.php?page=song,4439
http://www.powertabs.net/pta.php?page=artist,93

Son olarak da Satriani'nin;
http://www.powertabs.net/pta.php?page=song,180
http://www.powertabs.net/pta.php?page=song,186
http://www.powertabs.net/pta.php?page=song,1338
http://www.powertabs.net/pta.php?page=song,5417
http://www.powertabs.net/pta.php?page=song,5023

Özel tavsiyelerimdir. Penalamalar, akorlar, geçişler, tüm efektler...hepsi buralarda mevcut.

Stormcrow, nienturi ve 01 teşekkürler. Ben de tam onları çalışıyordum. 2 'leme, 3'leme falan.

nienturi dediklerine de bakayım.

Saygılar.

hardmanx demiş ki:
turke01 demiş ki:

dostum yazdığın şey ileri seviyede saçma,ben sadece clean tonda(hatta çoğu zaman ampliye bile takmadan) gitar çalışmış ve kayıtlarınıda umumiyetle gece 3-4 sularında kulaklıkla yapan biriyim 8) sonuç imzamdaki linkte mevcuttur

önce bi çalışın bakalım gitarı bahaneler bulacağınıza,müziği bilmem ne marka gitar,procesor yada ampli alıp hava atmak için kullanmaya çalışmayın,benim endonezya yapımı 150 dolarlık bir gitarım bir de 15 wattlık crate amplim var

bu soruyu soran güzel kardeşim; boşver bu işleri eğer sen nasıl çalışacam diye internette sorular soruyosan hiç gitar çalma,bizim zamanımızda internetmi vardı :LOL:

"Dostun" değilim. Senden de bi ricam var. Madem benim saçmaladığımı söylüyorsun, o zaman şu saçmalıklarımı da oku, çünkü son saçmalıklarım olacak, devam ettirsen de cevap vermeyeceğim.

Bence sen gitarı şimdilik bırak, önce insanların fikirlerine saygılı olmayı, hiç bir insanın fikrini "saçmalık" olarak görmemeyi, kimseyi tanımadan onun hakkında yorum yapmamayı, ve iki satır yazıdan kimseyi tanıyamayacağını öğren. Sonra gitarı alıp kaldığın yerden devam edersin. Çünkü öbür türlü evet belki virtüöz olursun ama, sürekli "saçmalarsın"...

hardmanx,

Arkadaşa bu kadar sert çıkışacak ne vardı okuyorum okuyorum anlayamıyorum.

Bu sitede senin gibi yapay "cool" tavırlar içerisinde komik duruma düşen bir ton adam var,numunelik değilsin yani! :)

İnsanların görüşlerine saygılı olalım(ki arkadaşada katılıyorum yanlış bir şey söylememiş),"saçmalama,saçmalıyorsun" gibi durduk yere ani çıkışlara hiç ama hiç gerek yok! ;)

Arkadaşlar ses felan önemli değil içinizde olsun yeter. Birde kafaya koyun yeter. Size yakın tanıdığım harika gitar çalan birinden örnek vereyim : adamın ilk gitara nasıl başlamış? Çok gitar çalmak istiyormuş ergenlik yıllarında bir türlü maddi durumu yokmuş aileside istememiş. "Bir gün bir arkadaşına gitmiş. Bir bakmış gövdesi bir yerde klavyesi bir yerde duran bir klasik gitar. Arkadaşına hayırdır demiş? O da bu benim eski gitarın klavyesi gövdeden kırılınca tavan arasına kaldırmıştık annem atmak için çıkarmış 3 senedir tavan arasında duruyor" Bizimkisi bunu atacağına bana verirmisin demiş. Arkadaşı da gülmüş olumm bundan ne köy olur ne kasaba demiş. Bizimkisi yinede almış eve gitmiş birde mobilya tutkalı alıp gitarı yapıştırmış. Bu ilk eline sürdüğü gitarmış.

Bu gitara gidip bir mağazadan klasik gitar teli almış. Tabi ne tel takmayı ne akord etmeyi biliyor. Öylesine telleri takmış. Bir arkadaşına götürmüş akord etmek için. Arkadaşı akord edememiş. Burguları gerdikçe klavye gövdeden ayrılacak gibi oluyor sürekli akord kaçırıyormuş. (tutkal pek işe yaramamış) Arkadaşı bizimkine demişki bunla gitar öğrenilmez at gitsin demiş.

Bizimkinin zerre gitar alacak parası yok tabi. Çokda gitar çalacak ya. Gitmiş bir kitap almış başlamış egzersiz yapmaya. Arkadaşları gelip gidip olum delimisin bu gitarda çaldığın şeylerin hiçbir anlamı yokki bastığın notalardan saçma saçma sesler geliyor. Bastığın seslerin kitapta yazan notalarla alakası yok. Bizimkisi olsun abi maksat parmaklarım alışsın demiş. Günde tam 6 saat çaldığından hiç birşey anlamamasına rağmen o gitarla tam 1.5 sene insan içine çıkmadan deli gibi çalışmış. Tabi ding dang dung saçma sesler çıkıyormuş gitarda alaka sesler. Gitarda akord hak getire. :LOL: sol teli sol yerine rastgele örneğin re diyez, re teli rastgele fa diyez falan akordlu halde. Naapsın adam gitar akord falan tutmuyor.

Bu şeklide 1.5 sene geçmiş parmakları çelik gibi olmuş. En sonunda ablası dayanamış buna bir dandik bir elektro gitar almış. Bizimkisi tabi cillop gibi gitarı alınca (eski gitarına göre cillop) adam gibi akordunu yapmış bir yüklenmiş gitara deli gibi. Herkes tüm arkadaşları nooluyor demiş. Daha 1.5 senede birçok güzel soloyu vs. çalar olmuş.

Yıllarını böyle dandik ekipman ve gitarlarla geçiren bu adam istediği ekipmanlarına 15-16 senelik gitar hayatı boyunca ancak son 5-6 senesinde kavuşmuş. Ve bu adam şimdi ingiltere de çok büyük işlere imza atmaya hazırlanıyor.

Sizin anlayacağınız bu adama ağaça tel takıp verseniz sıkılmaz çalar. (Bakın bende yıllardır çalıyorum ama onun kadar gözüm kara değilim.)

Sonuçta çalmamak için veya hayalimizdeki yere gelememek için binbir bahane üretiriz kafamızda. Hep daha iyi olabilmek için ekipman, daha yüksek volumde çalmak vs. deriz. Ama hatırladığım kadarıyla Malmsteen de ilk yıllarında çatı arasında dandik bir klasik gitarla başlamış müzik hayatına. (Yanılıyor olabilirim öyle hatırlıyorum)

Hobi olarak çalıyorsak hiç sorun yok. Ama iyi şeyler yapmak istiyorsak gitarda. Kulaklıklada çalın zevk alın. Çıplak sisteme girmeden çalın zevk alın. Çalın hiç durmayın....

gtrheros demiş ki:
Arkadaşlar ses felan önemli değil içinizde olsun yeter. Birde kafaya koyun yeter. Size yakın tanıdığım harika gitar çalan birinden örnek vereyim : adamın ilk gitara nasıl başlamış? Çok gitar çalmak istiyormuş ergenlik yıllarında bir türlü maddi durumu yokmuş aileside istememiş. "Bir gün bir arkadaşına gitmiş. Bir bakmış gövdesi bir yerde klavyesi bir yerde duran bir klasik gitar. Arkadaşına hayırdır demiş? O da bu benim eski gitarın klavyesi gövdeden kırılınca tavan arasına kaldırmıştık annem atmak için çıkarmış 3 senedir tavan arasında duruyor" Bizimkisi bunu atacağına bana verirmisin demiş. Arkadaşı da gülmüş olumm bundan ne köy olur ne kasaba demiş. Bizimkisi yinede almış eve gitmiş birde mobilya tutkalı alıp gitarı yapıştırmış. Bu ilk eline sürdüğü gitarmış.

Bu gitara gidip bir mağazadan klasik gitar teli almış. Tabi ne tel takmayı ne akord etmeyi biliyor. Öylesine telleri takmış. Bir arkadaşına götürmüş akord etmek için. Arkadaşı akord edememiş. Burguları gerdikçe klavye gövdeden ayrılacak gibi oluyor sürekli akord kaçırıyormuş. (tutkal pek işe yaramamış) Arkadaşı bizimkine demişki bunla gitar öğrenilmez at gitsin demiş.

Bizimkinin zerre gitar alacak parası yok tabi. Çokda gitar çalacak ya. Gitmiş bir kitap almış başlamış egzersiz yapmaya. Arkadaşları gelip gidip olum delimisin bu gitarda çaldığın şeylerin hiçbir anlamı yokki bastığın notalardan saçma saçma sesler geliyor. Bastığın seslerin kitapta yazan notalarla alakası yok. Bizimkisi olsun abi maksat parmaklarım alışsın demiş. Günde tam 6 saat çaldığından hiç birşey anlamamasına rağmen o gitarla tam 1.5 sene insan içine çıkmadan deli gibi çalışmış. Tabi ding dang dung saçma sesler çıkıyormuş gitarda alaka sesler. Gitarda akord hak getire. :LOL: sol teli sol yerine rastgele örneğin re diyez, re teli rastgele fa diyez falan akordlu halde. Naapsın adam gitar akord falan tutmuyor.

Bu şeklide 1.5 sene geçmiş parmakları çelik gibi olmuş. En sonunda ablası dayanamış buna bir dandik bir elektro gitar almış. Bizimkisi tabi cillop gibi gitarı alınca (eski gitarına göre cillop) adam gibi akordunu yapmış bir yüklenmiş gitara deli gibi. Herkes tüm arkadaşları nooluyor demiş. Daha 1.5 senede birçok güzel soloyu vs. çalar olmuş.

Yıllarını böyle dandik ekipman ve gitarlarla geçiren bu adam istediği ekipmanlarına 15-16 senelik gitar hayatı boyunca ancak son 5-6 senesinde kavuşmuş. Ve bu adam şimdi ingiltere de çok büyük işlere imza atmaya hazırlanıyor.

Sizin anlayacağınız bu adama ağaça tel takıp verseniz sıkılmaz çalar. (Bakın bende yıllardır çalıyorum ama onun kadar gözüm kara değilim.)

Sonuçta çalmamak için veya hayalimizdeki yere gelememek için binbir bahane üretiriz kafamızda. Hep daha iyi olabilmek için ekipman, daha yüksek volumde çalmak vs. deriz. Ama hatırladığım kadarıyla Malmsteen de ilk yıllarında çatı arasında dandik bir klasik gitarla başlamış müzik hayatına. (Yanılıyor olabilirim öyle hatırlıyorum)

Hobi olarak çalıyorsak hiç sorun yok. Ama iyi şeyler yapmak istiyorsak gitarda. Kulaklıklada çalın zevk alın. Çıplak sisteme girmeden çalın zevk alın. Çalın hiç durmayın....

İşte herkes senin gibi anlatsa, kimse kırılmayacak. Sen de haklısın tabi ama benim demek istediğim, herkesde o azim, ya da o tutku olmaz. Kimisi çok çalışır, 3 senede başarır, kimisi de az çalışır, 10 senede başarır. Kimisi çok yeteneklidir, eline alır, 1 senede çalar (inanın, çünkü böyle arkadaşlarım oldu). Sadece bu da değil, benim çok iyi gitar çalan, ama hiç parça çıkaramayan arkadaşım da vardı. Adam çok harika doğaçlama çalıyordu, ama hiç bir elektro gitar parçası çıkarmamıştı hayatında. Hatta etüd bile çalışmamıştı. Ama yap dedin mi, en zor şeyleri yapabiliyordu gitarda, biz de hayretle izliyorduk. Yani hep "farklar, farklar". Tamam sen çok azimlisindir, ses çıkmayan bir gitarı bile çalıp çalışacak kadar isteklisindir. Ne mutlu sana. Ama her insan aynı değil, işte bunu söylemeye çalışıyorum. Ama laf etmeye gelmiyor...

Troy Stetina'nın "Speed Mechanics for lead guitar" adlı metodunu tavsiye ederim. Ayrıca etüdlerin ses kayıtlarıda var. Orjinalini Ankara'da bulmak imkansız. Fotokopisin çekip satıyolar. Yani yasa dışı edinceksin elin mahkum. O yüzden aha emule linki:

ed2k://|file|Guitar.-.Troy.Stetina.-.Speed.Mechanics.For.Lead.Guitar.zip|107419957|3E120D3D9CC2E1FE3F9A93A7D67E5BCF|/

içinde mp3 ü de var etüdlerin.

Geri