Abartı Ilanlar

Diger ilanlari da garip. 700TL lik SD SH4'e 650 yazmis ikinci eline.Tas catlasin 1500$ lik (boyanmis, butun parcalari degismis, tamir gormus vs) Musicmaster olmus 2750$
aklillara yine "satmak istemiyorum ama aha benim ekipmanlar bunlar , nasil?" gibi geliyor

Son düzenleme:
Buda baska bir terbiyesiz, ama cevap verecegim hemen engellemis, ilani da aninda kaldirmis. Hem terbiyesizlik yapiyorsun hemde tavuk gibi kaciyorsun , madem istedigin fiyati yazardin da niye hemen kaldirdin ilani ? Ustelikte sattigi urunun garantisi faturasi vs si yok, Sifirindan pahali. Gordugunuz gibi serbest piyasa kim ne isterse onu yazarla olmuyor bu isler, sonra cihazin piyasasi ona gore olusuyor,. (Bu terbiyesizin acik ismi ve numarasi var ama yinede icim elvermedi, duzeltip oyle ekledim)
Inkedilan_LI.jpg

Son düzenleme:
Bakın bu satıcı terbiyesizlik yapmış ama ondan hariç size katılmıyorum. İkinci el piyasası için teee Roma İmparatorluğu dönemi kodifiye olmuş caveat emptor ilkesi var. Sorumluluk alıcıya ait. Şimdi malum sitedeki mesajınızda söylediklerinizi bir alıcı zaten yapmakla yükümlü. Yani siz PRS Tremonti 15 almak isteseniz önce google'a 'PRS Tremonti 15 satın al' yazıyorsunuz. Çıkan yerli sitelerden fiyata bakıyorsunuz. Sonra belki PRS Tremonti Thomann veya PRS Tremonti Sweetwater ya da ne bileyim PRS Tremonti Reverb yazıyorsunuz mesela. Ordan fikriniz oluşuyor. Dolayısıyla gidip de fantezi peşinde koşan satıcılarla ya muhatap olmuyorsunuz ya da düşündüğünüz fiyatı teklif ediyorsunuz.

Kanımca yukarıdaki gibi bir şeyler ima ederek ama teklif yapmadan yaklaştığınızda zamanınızı harcıyorsunuz veya böyle sinir bozucu cevaplara zemin yaratıyorsunuz.

Son düzenleme:
Bakın bu satıcı terbiyesizlik yapmış ama ondan hariç size katılmıyorum. İkinci el piyasası için teee Roma İmparatorluğu dönemi kodifiye olmuş caveat emptor ilkesi var. Sorumluluk alıcıya ait. Şimdi malum sitedeki mesajınızda söylediklerinizi bir alıcı zaten yapmakla yükümlü. Yani siz PRS Tremonti 15 almak isteseniz önce google'a 'PRS Tremonti 15 satın al' yazıyorsunuz. Çıkan yerli sitelerden fiyata bakıyorsunuz. Sonra belki PRS Tremonti Thomann veya PRS Tremonti Sweetwater ya da ne bileyim PRS Tremonti Reverb yazıyorsunuz mesela. Ordan fikriniz oluşuyor. Dolayısıyla gidip de fantezi peşinde koşan satıcılarla ya muhatap olmuyorsunuz ya da düşündüğünüz fiyatı teklif ediyorsunuz.

Kanımca yukarıdaki gibi bir şeyler ima ederek ama teklif yapmadan yaklaştığınızda zamanınızı harcıyorsunuz veya böyle sinir bozucu cevaplara zemin yaratıyorsunuz.
Simdi degerli dostum tabii burada gereksiz bir tartismaya girmek istemiyorum, ama yukarida birsey ima etmiyorum, acikca saticiya soruyorum, senin ikinci el urunun neden sifirindan pahali diye, olay bu. Sinir bozucu cevaplara zemin yaratan sey bunlari sorgulamak degil, bazi uckagitci insanlarin uyaniklik taslamalari.
Alicinin sorumlulugu konusunda size katiliyorum elbette, ama demeye calistigim sey , bir sekilde gereksiz pahali bir ikinci el piyasasi olustugunu dusunuyorum. Bu arada yanlista anlasilmasin ayni amfi icin alinik ilanim var, yani bosa konusmuyorum. Yani bu tur fahis fiyat isteyenlere hic ses cikarma demekle olmuyor. Ha hangi birine yetiseceksin o da ayri bir konu, ama denk geldikce yaziyorum. Bazilari kibarca hata yaptiklarini kabul edip duzeltiyor, bazilarida bunun gibi terbiyesizlesiyor.
Ayrica zannedersem bu basligin amaci bu tur seyler paylasmak.

Simdi degerli dostum tabii burada gereksiz bir tartismaya girmek istemiyorum, ama yukarida birsey ima etmiyorum, acikca saticiya soruyorum, senin ikinci el urunun neden sifirindan pahali diye, olay bu. Sinir bozucu cevaplara zemin yaratan sey bunlari sorgulamak degil, bazi uckagitci insanlarin uyaniklik taslamalari.
Alicinin sorumlulugu konusunda size katiliyorum elbette, ama demeye calistigim sey , bir sekilde gereksiz pahali bir ikinci el piyasasi olustugunu dusunuyorum. Bu arada yanlista anlasilmasin ayni amfi icin alinik ilanim var, yani bosa konusmuyorum. Yani bu tur fahis fiyat isteyenlere hic ses cikarma demekle olmuyor. Ha hangi birine yetiseceksin o da ayri bir konu, ama denk geldikce yaziyorum. Bazilari kibarca hata yaptiklarini kabul edip duzeltiyor, bazilarida bunun gibi terbiyesizlesiyor.
Ayrica zannedersem bu basligin amaci bu tur seyler paylasmak.
Benim de polemiğe giresim yok o nedenle kısa keseyim: ikinci el piyasasında gördüğümüz fiyatlarla gerçek fiyatlar birbirinden farklı. Bu ilana gelince, açıkçası pazarlık yapmayı çok sevmeyen biri olarak MT15 arıyor olsaydım basmadan geçerdim. Fakat hani sitedeki bir sonraki MT15 4850tl iken abartı mıdır? Abartıdır herhalde de ne bileyim bir Murat Kekillli imzalı gitara 5 bin dolar istemek gibi değil. Size arayışınızda iyi şanslar, umarım istediğiniz ekipmanı bulursunuz.

Benim de polemiğe giresim yok o nedenle kısa keseyim: ikinci el piyasasında gördüğümüz fiyatlarla gerçek fiyatlar birbirinden farklı. Bu ilana gelince, açıkçası pazarlık yapmayı çok sevmeyen biri olarak MT15 arıyor olsaydım basmadan geçerdim. Fakat hani sitedeki bir sonraki MT15 4850tl iken abartı mıdır? Abartıdır herhalde de ne bileyim bir Murat Kekillli imzalı gitara 5 bin dolar istemek gibi değil. Size arayışınızda iyi şanslar, umarım istediğiniz ekipmanı bulursunuz.
Ayni fikirde olmadigimiz yada birbirimizi anlamadigimiz kesin. Iyi dilekleriniz icin tesekkurler.

Şu ilan daha önce konuşulmuştu burada. Arkadaş şimdi başka hesaptan aynı gitara bir ilan daha açmış fiyatı da arttırarak. Sanırım ilk ilandaki fiyatı normal göstermeye çalışıyor ama keşke ilanı aynı mahalleye kadar aynı adreste açmasaymış. :) Zaten fotoğraf çekim tarzı ve mekandan da anlaşılıyor.

Şu tarz karanlıkta çekilen, fotojenik zannedilip arka plan dekorları önünde uzaktan pozlanan, Aysegul piknikte tadinda park ve bahcelerde çalı ağaç önünde fotoğraflanan gitar ilanlari bana acayip itici geliyor. Gitar satiyorsan sattigin seyi olabildigince detaylı görebileceğimiz aydınlık ve yakın plan fotolar lazım bize. Gitar mi satılıyor yoksa dergiye poz mu veriliyor belli degil. Zaten genelde de bu ilanlar boyle absürt fiyatlarla giriyor ılana. Bu tür ilanlari gayriciddi bulup direk geçiyorum gitar aradığım zamanlar.

Evet arkadaşlar, eğer bu amfiyi sıfır 2.575tl'ye almak istemiyorsanız arkadaş 2.elini 3.550tlden satıyor. :)

Do-Re yi fiyat olarak referans almak cok ta dogru degil..Ellerinde bolca varken buyuk ihtimal 4000 civari satistaydi amfi.Son 3-5 kalinca eritmek icin ciddi promosyon yapiyolar.Birkac ay once 1300 liraya satilan boston 5 ler su an komik bir fiyata satista
Ürünün 0'ını güvenilir bir yerde, hele ki Türkiyenin en büyüklerinden olan ve bu ürünü en çok satan mağazada çok daha uyguna bulabiliyorken ikinci elinin 3.550tl'den ilanda olması abartı bulunabilir, üstelik aynı amfinin yurt dışı fiyatları da tax'ıyla birlikte 491dolar(3180tl) falan en pahalısında. Evet ürünlerin yurtdışı fiyatları Türkiye fiyatlarından uygun olabiliyor. O noktada kendi adıma yurt dışı imkanım yoksa ürünün alınabilirliğini takip ediyorum. Kalkıp tax olmadan fiyatı 420 dolar olan cihaza Türkiyede taxla birlikte 700 dolar vermem. Ekliyorum, aynı cihazın ikinci eline de 550dolar vermem. Bu indirim geçip amfinin orijinal fiyatı sizin örnek verdiğiniz gibi 2 katından fazla bir değere yani 5000tl bandına ulaşırsa ve ürünün ikinci el piyasası olmasaydı size katılabilirdim. Ama ürün günümüz şartlarında ilana koyulmuş bir ürün dolayısıyla günümüz şartlarında çok daha makul ve güvenilir olan alternatifiyle kıyas yapmak alıcı açısından yapılabilecek en doğru hamle. Üstelik ikinci el piyasası da 1.900 ila 2.300 arası değişiyor. Bu amfiye 3.550tl istemenin tek çıkar yolu "bu benim amfim, istediğim fiyatı koyarım" argümanıdır. Onun da yanıtı mevcut :)

Son düzenleme:
Evet arkadaşlar, eğer bu amfiyi sıfır 2.575tl'ye almak istemiyorsanız arkadaş 2.elini 3.550tlden satıyor. :)
Valla pazarlikla 4 e bile alinir yani 😝

İlan sahibine sordunuz mu? Belki mağazanın indirimli fiyatıdan haberi yoktur. Eğer öyleyse, siz de almak istiyorsanız bir ihtimal fiyatı düşürebilir.
Yok hocam eski amfim zaten. 2015 yılından beri fiyatını piyasasını takip ediyorum yakından. Alacak olsaydım da satıcı çok çok büyük ihtimal 3.550tl koyulan ilan direkt sıfırı bu kadarmış ben bunu 2.000'e ya da daha aza koyayım demez. Dese bile zaten 1.900'e veya daha azına var sitede. Çok teşekkürler öneriniz için.

Ürünün 0'ını güvenilir bir yerde, hele ki Türkiyenin en büyüklerinden olan ve bu ürünü en çok satan mağazada çok daha uyguna bulabiliyorken ikinci elinin 3.550tl'den ilanda olması abartı bulunabilir
Site olarak Do-re yi kastediyorsaniz bu amfi artik satista degil.Bu benim basima da daha once geldi do-re de.Benim aldigim fiyatin cok altina ayni gitari sattilar stoklari bitirmek icin.Do-re nin satis politikasini az cok biliyorum, bu amfi cok buyuk ihtimalle 4000 civari satistaydi.Diger ilanlardan da buyuk ihtimal haberi yok saticinin.

Son düzenleme:
Yani gerçekten inanılmaz bir şişirme var piyasada, 2-3 sene önce 250 TL'ye sattığım pedalları 1.000-1.250 TL'ye görmekten, 2-3 sene önce 4500 TL dolaylarında american standart strat alınabilirken şu an meksika fenderlere 4000 TL yazılmasından usandım... O kadar adapte olamadım ki şu 2-3 senede olan fiyat değişimine, artık her ilan abartı geliyor gözüme bu yönden baktığımda. Özellikle butik pedal ilanları...

Öte yandan sarı site piyasasını kontrol altında tutabilmek için abartı ilanlara müdahale yapmayı bir yere kadar doğru buluyorum ben de, yoksa her ilan ötekinin üzerine çıkıyor.

Millet kafayı yemiş olmalı... Ya da bunu eğlenceli buluyorlar.Ben de artık 8 yaşındaki kardeşimin 100 liralık ukulekesine ilan vereceğim: "el yapımı özel hüküm dağında yapılmış ve sadece hüküm dağında yokedilebilen ukulele pazarlık takas yok" diye... Görürseniz şaşırmayın lütfen.

Geri