Abartı Ilanlar

Yazmayayım yazmayayım diyorum ama surekli karsima ciktigi için artık yazacağım.

Yahu kurcalanmis (belki tamir edilmis), cok kotu toparlanmis ve Gibson USA burstbucker olmaktan çıkmış manyetikleri bu fiyata satmaya çalışıyor ressam abi. Hangi Burstbucker manyetik 14 kOhm allahaşkına? Bariz şekilde başka bir manyetik veya ekstra sarmışlar da sarmışlar. Arkasına kalemle BB-2 yazinca olmuyor. Neyse ki bu zamana kadar bir sazan atlamadı.

Bu ilanlara ben de kil kapiyorum artik.Karantina kafasi desem degil, oncesinde de hafta da bir ilan veriyordu simdi aynen devam.
Fender wide range li bir SX Tele satiyordu 3000TL ye sanirim satti.En azindan her hafta ilan acarken koydugu emegi alabildi 3 yil sonunda..
Su elindeki hint kumasi MJT ler de satilinca ilanlarin sonu gelir heralde.

bunun gonca gullusune 2bin lira istiyordu bi ara

Son düzenleme:
Bu ilanlara ben de kil kapiyorum artik.Karantina kafasi desem degil, oncesinde de hafta da bir ilan veriyordu simdi aynen devam.
Fender wide range li bir SX Tele satiyordu 3000TL ye sanirim satti.En azindan her hafta ilan acarken koydugu emegi alabildi 3 yil sonunda..
Su elindeki hint kumasi MJT ler de satilinca ilanlarin sonu gelir heralde.

bunun gonca gullusune 2bin lira istiyordu bi ara
Bazen üç günde bir açıyordu ilan. Sattığı bazı şeyler iyi hoş ama çoğu ilanın fiyatı abartı bayağı bence.

Eskiden foruma çok takılmazdım ama vidinli diye bir üye vardı, yanlışım yoksa bu kişi o üye olabilir. Benim de dikkatimi ilanlarındaki "şu güne kadar fiyat" deyip, sürekli ilanı yenileyip tarihi ötelemesi çekmişti. Amacı nedir bilemem ama dışarıdan tam bir esnaf ağzı gibi duruyor.

İsyanınızı anlıyorum ama benim kişisel tecrübem bu yönde değil. Aksine, sattığım ekipmanın muadilinin fiyatına reverb'den bakıp da oradaki düşük rakamları kerteriz seçtiğimde nispeten çabuk satıldığını gördüm. Fakat bu elbette sattığınız ekipmanla da alakalı. Yani bilindik, ikinci el piyasasi olan orta ve ust sınıf ekipman ederine çabuk satılıyor. Ucuz ekipman ucuza gidiyor. Öte yandan gerçekten high end tabir edilen pahalı ekipman bekleyebiliyor zira örneğin 20 bin liraya ikinci el almak yerine 30 bin liraya sıfır almak o segmentteki alıcı için daha kolay.

Tum bunlara ek, toplama gitarlar maddi manevi hiçbir zaman değerine satılmaz. Bu Türkiye'de de böyle yurt dışında da. Toplama gotarlari herkes kendi kafasindaki ideale göre toplar ve orada degeri katan onemli bir faktör de bizzat o toplama işleminin kendisidir. Benim gördüğüm, marka olmuş birkaç parça üretici dışında toplama gitarlarda ikinci el hep parca maliyetinin epey altında oluyor. O nedenle bir çok satıcı bileşenlere ayırıp öyle satıyorlar.

Ha tüm bunlar COVİD öncesi piyasa için geçerli.

Hocam size kesinlikle katılmıyorum olaya çok toz pembe bakıyorsunuz. Öncelikle 2018'de doların 3,5den 7ye çıkması ile gitar fiyatları ikiye katladı. Dolar 5e düştü ama bir tane bile ilan görmedim dolar düştü diye fiyatı aşağı çeken. 2020de dolar tekrar 7lere çıktığında fiyat tekrar arttı. Fiyatını takip ettiğim ürünlerden bir örnek vereyim

2018 ocak dolar 3,5 =ltd ec1000 2500 tl
2018 ağustos dolar 7 tl = ltd ec1000 4000 tl.
2019 ağustos dolar 5.2 tl = ltd ec1000 5000 tl
2020 nisan dolar 7 tl = ltd ec1000 6 bin tl

Dolar düştügünde de fiyat artıyor arttığında da artıyor.

Ek olarak lütfen artık fiyatları reverb ile kıyaslamayı bırakalım. Orada gördügünüz ürünlerin vergilendirilişi ve bunun dengesi çok farklı. Ayrıca orada alım gücü yüksek olduğu için her urün alıcı bulabiliyor.

Son olarak eskiden sıfırına yakın fiyatlı ürün görünce dalga geçerdim. Şimdi mağazaların vitrinine bakıyorum, mağzadaki fiyatlara aynı ürünü ikinci elde bulamazsın. İkinci elde fiyat şişirenlerin tavrını bu kafar hafife almayın, bilmeyen anlamayan heves eden hediye olarak alan çok insan var onları kandırmaya çalışıyorlar. Mağzada 5800 olan ürüne 5500 fiyat yazıyorsan ( yıllarca bu ürünü kullandın ne garantisi var ne bir şeyi) kusura bakma ama bu karşındakini dolandırmaktır.

Son zamanlarda gördüğum en abartı ilanlardan biri. Yahu mesa boogie fiyatına sattığı amfi engl'nin en alt segmenti. Ayıptır. Şimdi bilmeyen biri bunu alsa dolandırıcılık değil midir? Mağza fiyatı indirimsiz hali bile 7.000tl. Belki ikinci el ama temizdir diycem de mağzadan da mi temiz be kardeşim yuh.

Gerildim :D

Hocam size kesinlikle katılmıyorum olaya çok toz pembe bakıyorsunuz. Öncelikle 2018'de doların 3,5den 7ye çıkması ile gitar fiyatları ikiye katladı. Dolar 5e düştü ama bir tane bile ilan görmedim dolar düştü diye fiyatı aşağı çeken. 2020de dolar tekrar 7lere çıktığında fiyat tekrar arttı. Fiyatını takip ettiğim ürünlerden bir örnek vereyim

2018 ocak dolar 3,5 =ltd ec1000 2500 tl
2018 ağustos dolar 7 tl = ltd ec1000 4000 tl.
2019 ağustos dolar 5.2 tl = ltd ec1000 5000 tl
2020 nisan dolar 7 tl = ltd ec1000 6 bin tl

Dolar düştügünde de fiyat artıyor arttığında da artıyor.

Ek olarak lütfen artık fiyatları reverb ile kıyaslamayı bırakalım. Orada gördügünüz ürünlerin vergilendirilişi ve bunun dengesi çok farklı. Ayrıca orada alım gücü yüksek olduğu için her urün alıcı bulabiliyor.

Son olarak eskiden sıfırına yakın fiyatlı ürün görünce dalga geçerdim. Şimdi mağazaların vitrinine bakıyorum, mağzadaki fiyatlara aynı ürünü ikinci elde bulamazsın. İkinci elde fiyat şişirenlerin tavrını bu kafar hafife almayın, bilmeyen anlamayan heves eden hediye olarak alan çok insan var onları kandırmaya çalışıyorlar. Mağzada 5800 olan ürüne 5500 fiyat yazıyorsan ( yıllarca bu ürünü kullandın ne garantisi var ne bir şeyi) kusura bakma ama bu karşındakini dolandırmaktır.
🤷‍♂️ Benim görüşüm farklı. Mağaza fiyatına cok yakın fiyat belirlemenin sakil durduğu ile ilgili gorusunuze kısmen katılırım yalnız. Ancak, orada da alıcı bir zahmet kaziklanmayiversin.

Reverb fiyatlari karsilastirmasina ise katılmıyorum. 0 urun alirken alim gücü bir faktor olmuyorsa uygun fiyat belirlendikten sonra 2. El alırken de olmaz. En fazla pahali urunu satamazsiniz. Ha satma ihtiyaci olan yine harac mezat satiyor o ayri.

Bunu ben de gordum.Boyle yazip doseyenler cok tuhaf.Simdi ben bu adama meksika tele ile takas dusunur musun diye mesaj atsam sevincten aglar.Sabaha kadar mesaj atar telefondan soyle paketleyin boyle gonderin felan diye.Yani maymuna doner.Hicbir squier meksikayi tokatlayamadi su ana kadar(Bunlari satan magazalarin democulari disinda) Hele o 3000-4000 lere 90lar Kore Squier satanlar bi bitsin artik.

Artık normal ilanlar başlığı olsa daha az ilan paylaşılır diye düşünüyorum. Çok az normal fiyatlarda ilan görür oldum. Tabi normal kavramı da tartışılır ama, en azından ikinci el Fender Strandart Stratocaster için 10000 tl lerin istenmediği ilanlar örneğin..

Geri