Abartı Ilanlar

umarım bu iletimi görür.

Gördüm ve inan hiç sorun değil.

Özet geçeyim; beni bilen biliyor, aramızda az çok tanıyanlarımız vardır. İlan verdiğim ürünü gerçekten isteyene her zaman yardımcı olmuşumdur. Öyle az indirim yapmam genelde şaşırtırım : ) Adil olmaktan ve kaliteden ödün vermeyi de sevmem. Yukarıda sanıldığı gibi kimsenin kimseyi koruduğunu ya da korunmaya ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum.

Ben hayatı pek ciddiye almıyorum, stresin her şeyin başı olduğunu düşünüyorum. Sevgiler.

@sali1313

bunlara bende şaşırıyorum, ulan diyorum kaç dolardan aldılarda bu kadar indirim yapıyorlar.

Şu dakikadan itibaren izleyin, adam ufak dükkanında misal 100 dolara sattığı ürünü 62-68 dolar arası bir fiyata alıyormuş Fender Prs Ibenez vs gibi markalardan. Büyük zincilerin anlaşmalarını siz düşünün. Benim yazamayacağım kadar iyi açıklıyor. Tabi bu adam amerikada, şimdi orta doğu veya avrupa diye geçen bizim markette bu işlerin kar oranları anlaşmalar vs mağaza ne kadar kar ediyor orasını bilemicem.

Yukarıda linkini attığın Prs düz hesap %26 indirime girmiş. Mağazanın en az %30 kar yaptığını varsayarsak (daha fazla yaptığı kesin), hala kar yapıp satmaya devam edebiliyor, belliki bu ürünleri elden çıkarmak istiyorlar. O üstü çizilen rakamların zaten nasıl şişirme olduğunu hepimiz biliyoruz ona rağmen kardalar. Paraya ihtiyaçları olabilir, yeni ürünler almak istiyor olabilirler, çalışanlarının gelecek aydaki ödemelerini garantiye almak istiyor olabilirler vs o yüzden satıyorlardır bu fiyata. Hesap hatalık bir durum yok yani.

Size sormak istediğim şöyle bir husus var:

Bende bu gitarın pattern thin ve 24 perde olanı var, o da bu linkteki ile aynı fiyat yani 39 bin. Ama üstünü çizip 29 bin yazmışlar. Hani üst segmentlerde bu kadsr indirim olmazdı? Bu gitardan bende var diye bana gıçıklık mi yqpıyorlar :D
Bu ilandakinde hasar var o yuzden indirim yapmıslar diye de duşünemiyorum bütün prslerde bu indirim var.

Uydurmasyon bir fiyat yazıp üstünü çizerek indirimde gösterme durumu da yok, çünkü mesela yurtdışında 2.000 usd olan bir gibson'un 19 20 bin tl liste fiyatı oluyor türkiyede. Aynı şekilde prs custom 24ler 3600-3900 usd arası yurtdışı fiyatı, Türkiyede 36-39 arası olması lazım yani üstü çizili olan fiyat uydurmasyon değil.

Bu neden olabilir hocam yorumunuz nedir?
Ben mi bir hesap hatası yapiyorum ki

Buna dair mantıklı gelen tek açıklama, misal stoklara giriyor 2016 yılında. Dolar kuru çok farklı, o dönemki alım gücüne göre çok daha kabul edilebilir bir aralıkta. Yıllar geçiyor yine de satılmıyor. Dolara endekslese elinde daha da patlayacak. Elden çıkartmak amaçlı, makul bir aralıktan satışa sunuyor. Bunu yapan Zuhal var yine. Mesela SL2'ler çok fazla indirime giriyor. normal dönemde gayet 25 - 30 arasında. O dönemde 2. elde bakıyorsunuz 15 - 16'lara SL2'ler var. Garage Sale'de bir çekiliyor 18 - 20'lere, herşey altüst. Olay biraz şurada bitiyor aslında. SL2 üzerinden, elinizde 20 K paranız var ve ille de SL2 diyorsunuz. Mağazadan 0'ı 20ye almayı beklemek mi yoksa 2. Ele 16 vermek mi ikilemine bakıyor iş. Veya iyi bakılmış bir 2. el mi yoksa mağazada yatmış bir 0 mı. Premium ürün kovalayınca belli şeyler çok daha fazla batıyor insana. Eğer hem stoğa yeni girmiş, hem delicesine fiyatı kırılmış bir high-end gitar bulunabiliyorsa hiç ama hiç affedilmemeli zaten. Onun dışında makul gelen tek çıkar yok stok eritme politikası oluyor. O da biraz şansa işte. Mesela SL2 yıllardır bu garage indirimlerinde ucuzlar, KV2'lere hiç vurmadı o iş.

Buna dair mantıklı gelen tek açıklama, misal stoklara giriyor 2016 yılında. Dolar kuru çok farklı, o dönemki alım gücüne göre çok daha kabul edilebilir bir aralıkta. Yıllar geçiyor yine de satılmıyor. Dolara endekslese elinde daha da patlayacak. Elden çıkartmak amaçlı, makul bir aralıktan satışa sunuyor. Bunu yapan Zuhal var yine. Mesela SL2'ler çok fazla indirime giriyor. normal dönemde gayet 25 - 30 arasında. O dönemde 2. elde bakıyorsunuz 15 - 16'lara SL2'ler var. Garage Sale'de bir çekiliyor 18 - 20'lere, herşey altüst. Olay biraz şurada bitiyor aslında. SL2 üzerinden, elinizde 20 K paranız var ve ille de SL2 diyorsunuz. Mağazadan 0'ı 20ye almayı beklemek mi yoksa 2. Ele 16 vermek mi ikilemine bakıyor iş. Veya iyi bakılmış bir 2. el mi yoksa mağazada yatmış bir 0 mı. Premium ürün kovalayınca belli şeyler çok daha fazla batıyor insana. Eğer hem stoğa yeni girmiş, hem delicesine fiyatı kırılmış bir high-end gitar bulunabiliyorsa hiç ama hiç affedilmemeli zaten. Onun dışında makul gelen tek çıkar yok stok eritme politikası oluyor. O da biraz şansa işte. Mesela SL2 yıllardır bu garage indirimlerinde ucuzlar, KV2'lere hiç vurmadı o iş.
Hocam öyleyse şu an USA fiyatı 3 bin doların altında olan, zuhalde stokta bulunan ve 37 38 bin fiyatları olan Mucisman Majesty'lerin stokta üç dört yıl daha kalması durumunda %25 gibi indirimler görebilmesi mümkün müdür?
Bu gereksiz soruyu meraktan sordum cevaplamayabilirsiniz :D Piyasa tecrübem iki buçum yılı pek aşmaz, ben neler neler gördüm diyemem, o yüzden merak ettim.

Amerikada majestyler çok acaip indirimlere giriyor. Ben 1750 usd gibi komik bir fiyata almıştim. Şu sıralar herkesin elinde olan bir gitar bu ve zibil gibi her yerde var. Prs gitarlarsa ise (reverbde) mağza indirimine neredeyse hiç rastlamadım. Denk gelse onu da yurtdisindan alırdım ama PRS türkiyede daha ucuz çok ilginç bir durum. Majesty ile ilgili sorduğum soruyu tekrar düşündüm de, Türkiyede aşırı prestiji olan bir gitar. İndirime gireceğini pek sanmıyorum

@sali1313

bunlara bende şaşırıyorum, ulan diyorum kaç dolardan aldılarda bu kadar indirim yapıyorlar.

Şu dakikadan itibaren izleyin, adam ufak dükkanında misal 100 dolara sattığı ürünü 62-68 dolar arası bir fiyata alıyormuş Fender Prs Ibenez vs gibi markalardan. Büyük zincilerin anlaşmalarını siz düşünün. Benim yazamayacağım kadar iyi açıklıyor. Tabi bu adam amerikada, şimdi orta doğu veya avrupa diye geçen bizim markette bu işlerin kar oranları anlaşmalar vs mağaza ne kadar kar ediyor orasını bilemicem.

Yukarıda linkini attığın Prs düz hesap %26 indirime girmiş. Mağazanın en az %30 kar yaptığını varsayarsak (daha fazla yaptığı kesin), hala kar yapıp satmaya devam edebiliyor, belliki bu ürünleri elden çıkarmak istiyorlar. O üstü çizilen rakamların zaten nasıl şişirme olduğunu hepimiz biliyoruz ona rağmen kardalar. Paraya ihtiyaçları olabilir, yeni ürünler almak istiyor olabilirler, çalışanlarının gelecek aydaki ödemelerini garantiye almak istiyor olabilirler vs o yüzden satıyorlardır bu fiyata. Hesap hatalık bir durum yok yani.

Amerikalılar direk Amerikan dağıtıcısından alıyorlar ürünleri, Türkiye'deki küçük dükkanlar için ise ürün önce Amerika'dan Avrupa dağıtıcısına geliyor, ordan Türkiye distribütörüne ordan küçük dükkanlara, Çin malı öğrenci gitarları baya ucuza geliyordu ben dükkan işletirken ama çoğu markalı gitarda doğru düzgün kar olmuyor, hele bir de büyük firmalar ürünün size geliş fiyatından daha ucuza sattıkları kampanyalar düzenliyor arada, müşteri gösteriyor internetten, ben bile bu fiyata alamıyorum diyoruz, küçüklere hiç yaşama şansı tanımıyorlar lafın kısası. Bazı markalı ürünlerde kar kalıyordu gerçi, dijital piyanolarda falan ama gitarlarda, pedallarda baya daha az kar marjı var.

Bu arada üst segment ürünlerde kelepir fiyatlar arıyorsanız SRV'deki fiyat yazmayan ilanlar için mağazayı arayıp fiyat isteyin. Biz geçen yıl sıfır ve DVDsinden kitabına kadar her şey dahil Fender Custom Shop David Gilmour Relic Strat'ı 2500 Dolara aldık, Amerika'da fiyatları şu an 8000 Dolara kadar çıkabiliyor bu gitarın. Ahan da size industry insider tip. 😉

@Cabwaystar abi büyük markaları yazarken yurtdışındaki fabrikalardan gelen ürünleride dahil buna, koredir endonezyadır japonyadır, çindir (malum Squier dünyada en çok tanınan ve satan marka) araya tonla makas giriyordur elbet. adamın demek istediği şu : sektörde %30 kar payı standart. Adam sırf amerikan malı satmıyor sonuçta.

çalışanı iken muhasebecisi değildiysen diye bir tahminim var : şimdilerde almanyada yaşayan türklerin bolca dediği "almanya çok pahalı gelmeyin" demeleri gibi, mal mülk para sahipleride elbet "çok az kar ediyoz" diye yiyodur milleti ve çalışanlarını, (zam istemeyin karşim) diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
@Cabwaystar abi büyük markaları yazarken yurtdışındaki fabrikalardan gelen ürünleride dahil buna, koredir endonezyadır japonyadır, araya tonla makas giriyordur elbet. adamın demek istediği şu : sektörde %30 kar payı standarttır.

çalışanı iken muhasebecisi değildiysen diye bir tahminim var : şimdilerde almanyada yaşayan türklerin bolca dediği "almanya çok pahalı gelmeyin" demeleri gibi, malk mülk para sahipleride elbet "çok az kar ediyoz" diye yiyodur milleti ve çalışanlarını (zam istemeyin karşim) diye düşünüyorum.
Çalışan değildim hocam, kendi dükkanımdı. Aslında biraz karışık bi konu (Türkiye'deki küçük dükkanlar için) yani sabit kar marjı yok toptan alışverişlerde, şu an hala öyle mi bilmiyorum ama Zuhal Müzik mesela Roland/Boss için ya da Ibanez için ayrı ayrı bayilik veriyordu, bayilik paketlerinde de mesela 10.000 TL ya da 25.000 TLlik alım yapma sözüne karşılık ürünlerin fiyatları değişiyordu, bu tarz bayilik anlaşman olmayan bi ürünü almak istersen 5000 TLlik gitarda kârın 300 TL bile olmuyordu. Dore'ninki daha acımasızdı açıkçası, ona hiç girmiyorum. Türkiye'deki distribütörlerin en iyileri bence 4C4 Müzik ve Omem Oner Müzik. Bu ikisi müzik firması sayesinde bi çok ürünü uygun fiyata alabiliyoruz ve sistemleri de gerçekten alan kişiyi de, satan kişiyi de üzmüyor.

küçük dükkana lafım yok abi, burada şu Doredeki Prs konuşuluyordu yaklaşık %24 indirim yapmışlar bayadır duran gitarı satmaya çalışıyorlar vs oralardan buraya geldi mevzu. benim lafımı ettiğim şirketler zuhal - dore ve o hacimdeki diğer isimler.

küçük dükkana lafım yok abi, burada şu Doredeki Prs konuşuluyordu yaklaşık %24 indirim yapmışlar bayadır duran gitarı satmaya çalışıyorlar vs oralardan buraya geldi mevzu. benim lafımı ettiğim şirketler zuhal - dore ve o hacimdeki diğer isimler.
Başka bi başlığa yazmıştım, 2013 gibi Dore Müzik Amerika fiyatından ucuza PRS SE gitarlar satıyordu, demekki başka hiç bir veri olmasa bile sadece bu bilgiyle en azından Amerika toptan fiyatına yakın bi fiyata gitar alabiliyorlar diyebiliriz. Distribütör firmaların karları %30'dan falan çok çok fazla, kabaca bi tahminle %100'den de fazla diyebilirim.

Reverb fiyatı 700 dolar olan bir kore gitarı için fiyat çok uçuk değil mi? Açıkçası ben hiçbir kore gitarına ikinci elde 9 bin verilmesini tavsiye etmem
Tercih, şahsen ağacı görünmeyen gitarı tercih etmem naturel finish olmasa bile en azından transparan bir görünüm olmasını beklerim.

Reverb fiyatı 700 dolar olan bir kore gitarı için fiyat çok uçuk değil mi? Açıkçası ben hiçbir kore gitarına ikinci elde 9 bin verilmesini tavsiye etmem

şunun linki koymaya geldiydim bende, 0 ı indirim zamanı 4700 liraya satılmış yurt dışında, hadi onu geçtim göz var nizam var. Fr Special olan bir gitara şu parayı istemek 🤣

54.640 TL ve satıcı bu konuda ciddi. Geçen hafta 45.xxx civarındaydı. 1 haftada 10.000 gibi bir artış olmuş. Çok özel bir gitarmış diğer RG 1527 lerden kat kat iyi ağacı varmış vs. vs. Neredeyse 8000$ fiyat istemiş. Burada defalarca konuşuldu belki ama herkes istediği fiyata koyar satar tamam ama bu 3-5 aşağı yukarı olur ve ona göre satılır ya da satılmaz. Fakat olay ülkemiz için her geçen gün enstürman alım satım konusunda oto alım-satım işinde olduğu gibi ''emsalsiz temizlikte'' ya da ''TR de tek modifiyeli '' araç satışlarına benzedi. İşin kötü tarafı satıcılar artık bu palavralara kendileride inanmaya başladı. Bu eşsiz ekipmanlara sahip olan insanlar kendilerine ve ekipmanlarına bu kadar güveniyorlarsa hepsini bir toplayalım ve bize bu konuda yardımcı olacaklarına inandığım TR de çok değerli lütiyeler var. Bu abilerimiz bize bu ekipmanların gerçekten eşsiz olup olmadıklarını bu işin bilimi ile anlatsınlar. Ve biz de o eşsiz ekipman sahipleri de gerçeği görsün.

54.640 TL ve satıcı bu konuda ciddi. Geçen hafta 45.xxx civarındaydı. 1 haftada 10.000 gibi bir artış olmuş. Çok özel bir gitarmış diğer RG 1527 lerden kat kat iyi ağacı varmış vs. vs. Neredeyse 8000$ fiyat istemiş. Burada defalarca konuşuldu belki ama herkes istediği fiyata koyar satar tamam ama bu 3-5 aşağı yukarı olur ve ona göre satılır ya da satılmaz. Fakat olay ülkemiz için her geçen gün enstürman alım satım konusunda oto alım-satım işinde olduğu gibi ''emsalsiz temizlikte'' ya da ''TR de tek modifiyeli '' araç satışlarına benzedi. İşin kötü tarafı satıcılar artık bu palavralara kendileride inanmaya başladı. Bu eşsiz ekipmanlara sahip olan insanlar kendilerine ve ekipmanlarına bu kadar güveniyorlarsa hepsini bir toplayalım ve bize bu konuda yardımcı olacaklarına inandığım TR de çok değerli lütiyeler var. Bu abilerimiz bize bu ekipmanların gerçekten eşsiz olup olmadıklarını bu işin bilimi ile anlatsınlar. Ve biz de o eşsiz ekipman sahipleri de gerçeği görsün.
Hocam bu ilan bizim gibi piyasaya duyarlı insanlara şaka olsun diye açılmış bir ilan. İnanmıyorsan ilan sahibine yaz. Hatta evine git dene, fiyatta biraz pazarlık et sonra uygun de. Belki elinde böyle bir gitar yok bile. Sen ciddi alıcı olarak göründükçe o kaçacaktır, hatta ciddi alıcı olduğuna inanmayacaktır çünkü kendisi de farkında, şaka yani. Ama elemanda, " ulan bu parayı verecek bir keriz çıktı mı cidden, harbiden alır mı lan bu fiyata" dedirtebilirsen bu eğlenceden bir parça da sen koparabilirsin :)

Antalyanın özel bir bölgesinde tutulmuş bu gitar. Gitar o bölgenin nemini ve kurluğu ile yıllarca değişik bir mutasyon geçirmiş tonu oturmuş. Sadece o tutulduğu yıllardaki o anlık nem ve kuruluk vs sayesinde milyonda bir olabililen ton oturmuşluğu bu gitara denk gelmiş.

Artık hem duman tonu hem ismail yk nın allah belanı versin şarkısındaki solo gitar tonu hemde srv + hendrix tonuna sahip emsalsiz 7 telli bir gitar. Bu gitarı yapan japon gitar ustasıda ünlü sikimoto makatomo bu gitarı bitirdikten sonra istifa edip emekliye ayrılmış "daha iyi bir gitar yapılamaz" demiştir. Ibanezdekilerde bu gitarı Barış Mançoyu çok sevdikleri için Türkiye e yollamayı uygun görmüşler, ama söylememişler alan fark etsin demişler. Piyango bu arkadaşı vurmuş, üzerinede ton oturmuşluk eklenince fiyat gayet makul.

Geri