Abartı Ilanlar

Birkaç gün önce de aynı şekilde bu ucuza gitar alıp iki üç katına satan arkadaşlarla ilgili bir şey yazmıştım. Bir arkadaş da -ki eminim iyi niyetlidir- burada ilan fiyatlarına yapılan eleştirileri yersiz ve ağır bulduğuna ilişkin düzgün bir üslupla bir yazı yazmış. Beğenenlere baktım ki bir de ne göreyim? Ucuza alıp katlayarak satan arkadaşlar beğeni tuşuna abanmışlar. Arada buraya yazarım, forumda çok bir geçmişim de yok. Sağolsun burdaki arkadaşların çoğu seviyeli ve bu işi bilen insanlar. Artık model ve tarz olarak ilgim olmayan gitarlar için bile "bu fiyata alınmaz" diyebilecek kadar bilgi sahibiyim çok sağolsunlar. Araba alsan aynı, ev alsan aynı muhabbet. Öğrenciliğimin son senesindeyim ve elimden bir çok gitar geçti. Genelde hepsini dişimden tırnağımdan arttırarak aldım. Maddi durumum elverişsiz olunca da satmak zorunda kaldım. Müzik artık vergiler, döviz kuru ve bu al satçı kardeşlerimizin piyasada yarattıkları bu etki sayesinde lüks bir uğraşı oldu. Benim anlamadığım, satarken çoğu gitarıma komik fiyatlar yazıyorum ve haftalarca ilanda durduğu oluyor. Çoğu zaman da aldığım fiyatın üstüne pazarlık payı koyup aynı fiyattan veriyorum. İsteyen olursa belgelendirebilirim de. Bu arkadaşlar nasıl bu kadar para kazanıp fahiş fiyatlarla satış yapıyor anlamıyorum. Keşke bunlara ucuz fiyattan gitar satan ve o fiyatlardan alan arkadaşların yolu foruma bir düşse. Geçtiğimiz aylarda Maison marka eski ve masraflı fakat kıymetli bir Les Paul'ü aldığım fiyattan satışa koymuştum. Forumda da ilanı vardı. Gitarı gövde niyetine satıyodum ama yazdığım fiyat da 300 lira gibi klasik gitarların bile zor alındığı bir fiyattı. Yazan 10 arkadaştan 8'inin yazış şekillerinden gitarı satmak için aldıkları belliydi. Hatta birinin niyetini anladığımı söyleyip tartışmama rağmen arkadaş yüzünü kızartıp almak için ısrar etti. Allahtan gitar hevesli bir kardeşime gitti kendisi de buraya üyeydi sanırım. Sonuç olarak nerede ucuz bir ilan olsa belirli kişiler anında alıp gitarı daha silmeden ilan açıyorlar. Kim olduklarını da herkes biliyor isim yazıp gereksiz polemiğe girmeyeceğim. Fakat şunu da bilsinler ki; Türk Borçlar Kanunu'nda "Gabin" dediğimiz ve kurulan sözleşmelerde aşırı yararlanma durumunun önüne geçme amaçlı bir hüküm var. Sözleşmede iki taraftan birinin diğerinin tecrübesizliğinden, bilinçsizliğinden, zor durumda olmasından faydalanarak edimler arasında açık bir oransızlık yaratmasıdır. Yargıtay uygulaması da %50 oranındaki orantısızlıkları gabin uygulamasına sokarak zarar gören kişiye sözleşmeden dönme ya da edimler arası orantısızlığın giderilmesi talebinde bulunma hakkı veriyor. (Daha fazla okuma yapmak için AŞIRI YARARLANMA (GABİN) HÜKÜMLERİNİN UYGULANMA ŞARTLARI | Ener Avukatlık Bürosu adresine bakabilirsiniz özet geçiyorum.) Yani insanların bilinçsizce ya da maddi zorluklardan kaynaklı yaptığı bu şekil satışlar sonrası arkadaşların açtığı iki üç kat fiyatlı ilanları da delil göstererek haklarını aramaları olası. Ayrıca bu işi kazanç kapısı gören arkadaşların bu gitarları satarken fatura kestiklerini de zannetmiyorum. Al sana vergisiz kazanç. Aksi bir durum varsa ben özür dilemeye hazırım. Fakat durum maalesef bundan ibaret. Kendilerine laf eden insanları da itham edebildikleri tek şey "ulaşamadıkları ciğere mundar demek". Neyse sevgili arkadaşlar ben biraz fazla dolmuşum sanırım. Boş bulundum uzun uzadıya bir yazı oldu. Allah satıcının da alıcının da iyi niyetlisiyle karşılaştırsın. (İşin hukuki boyutuyla ilgili fikir almak, fikir vermek, fikir alışverişinde bulunmak isteyen olursa her zaman açığım.)

Bu arada bir arkadaşımızın iyi niyetle açtığı kelepir ilanlar başlığı var. Fakat başlık şu an arkadaşların niyetinden bağımsız al-satçılar için fırsata dönüşmüş bir yer haline geldi. En son ES-339 hakkında da Ketamin ve TheChosenpessimist arkadaşımız da aynı şeyi yazmışlar. İyi niyetli de olsak lütfen orada daha fazla ilan paylaşmayalım ki bütçesi kısıtlı arkadaşlara gitsin bu gitarlar.

Hellraiser C-1 8000 TL'ye satılıyorsa, geçen gün o fiyata JL-7 satan arkadaşa diyecek hiç bir şey yok hatta ucuza bile koymuş bence 9000 - 9500 koymalıydı.
Ben daha bu piyasada yeniyim fakat gördüğüm kadarıyla araba piyasası gibi sırf fiyatları yükseltmek için koyulan rastgele ilanlarla dolu. Bunlar nasıl bitecek bilmiyorum, açıkçası pek biteceğe de benzemiyor. İkinci el ürün bana kalırsa sıfırının maksimum %70'ine koyulur. Fakat gördüğüm kadarıyla %100'üne koyan bile onlarca kişi var maalesef.

Bu arada bir arkadaşımızın iyi niyetle açtığı kelepir ilanlar başlığı var. Fakat başlık şu an arkadaşların niyetinden bağımsız al-satçılar için fırsata dönüşmüş bir yer haline geldi. En son ES-339 hakkında da Ketamin ve TheChosenpessimist arkadaşımız da aynı şeyi yazmışlar. İyi niyetli de olsak lütfen orada daha fazla ilan paylaşmayalım ki bütçesi kısıtlı arkadaşlara gitsin bu gitarlar.
Bu al-satcilarin foruma gerek olmaksızın ilan sitelerini sürekli takip ettikleri aşikar. Bunlar yüzünden uygun fiyatlı gitar bulmak mümkün olmuyor ama yine bunların açgözlülüğü yüzünden makul fiyata gitar satabiliyoruz...eh bu da züğürt tesellisi olsun 😊

Bu al-satcilarin foruma gerek olmaksızın ilan sitelerini sürekli takip ettikleri aşikar. Bunlar yüzünden uygun fiyatlı gitar bulmak mümkün olmuyor ama yine bunların açgözlülüğü yüzünden makul fiyata gitar satabiliyoruz...eh bu da züğürt tesellisi olsun 😊
Bende yaşımdan dolayı sabit bir gelirim olmadığından uzun bir süredir uygun gitar bakıyorum. Birkaç tane uygun fiyatlı ilan buluyorum, babamla konuşup teklif vermeye kalmadan satılmış oluyor maalesef. Yani anlamıyorum bunu meslek haline getirmiş insanlar var demekki :)

Bende yaşımdan dolayı sabit bir gelirim olmadığından uzun bir süredir uygun gitar bakıyorum. Birkaç tane uygun fiyatlı ilan buluyorum, babamla konuşup teklif vermeye kalmadan satılmış oluyor maalesef. Yani anlamıyorum bunu meslek haline getirmiş insanlar var demekki :)
Dostum bunlarda para hazır var.. Sen gitari beğenirsin 3000 - 5000 hatta 9000'dir ama yine de fiyati sifirina gore uygundur, belki kelepirdir. Sen dusunursun, para denklemeye çalışırsın, elli tane soru vardır kafanda, zira ikinci el alacaksın...bu sure zarfında adam basiyor parayi aliyor gitari..sorunu olsa bile umurunda degil çünkü kullanmayacak. E nooluyor, gitarı alıp kullanacak kişi alamıyor, gitar al-satcinin rant envanterinde aylarca ilanlarda sürünecek ve bir paralı elemanın "yüksek fiyat olsun, temiz olsun" diyerek almasını bekleyen bir ticari meta haline geliyor. Eskiden bunların sayısı azdı ama şimdi çok kişi var. Ucuz gitarından pahalısına kadar gitardan anlamayan sinif sinif alsatici dolu ortalık. Sadece Izmir'de en az 10 civarı kişi biliyorum bu şekilde.

Dostum bunlarda para hazır var.. Sen gitari beğenirsin 3000 - 5000 hatta 9000'dir ama yine de fiyati sifirina gore uygundur, belki kelepirdir. Sen dusunursun, para denklemeye çalışırsın, elli tane soru vardır kafanda, zira ikinci el alacaksın...bu sure zarfında adam basiyor parayi aliyor gitari..sorunu olsa bile umurunda degil çünkü kullanmayacak. E nooluyor, gitarı alıp kullanacak kişi alamıyor, gitar al-satcinin rant envanterinde aylarca ilanlarda sürünecek ve bir paralı elemanın "yüksek fiyat olsun, temiz olsun" diyerek almasını bekleyen bir ticari meta haline geliyor. Eskiden bunların sayısı azdı ama şimdi çok kişi var. Ucuz gitarından pahalısına kadar gitardan anlamayan sinif sinif alsatici dolu ortalık. Sadece Izmir'de en az 10 civarı kişi biliyorum bu şekilde.

Tüm bu söylediklerinizin yanında bunlar gibi her 20-30 günde bir ilan güncelleyen tipler piyasaya girecek olan gitarların fiyatlarını da etkiliyor. 3 tane al-satçı ilan sitelerinde 20 farklı model çevirse, o gitarların piyasasını belirlemiş oluyorlar. Biz de temizini bulalım, bütçeye uygun olsun derken bayağı vakit kaybı oluyor. Bugünlerde sıfır gitar almak imkansıza yakın. Alanlarda ne kadar parası olduğunu bilmeyen zengin tiplemeler. Açıkçası ben gitar aramıyorsam piyasa pek umrumda olmaz, bakmam bile ancak gördüğüm kadarıyla hayatını pür dikkat gitar ilanlarına bakarak geçiren tipler var. Örneğin o ilanı burada paylaşmadan önce ilanların sahibi hiçbir şeyi henüz satmamıştı, ilanı bıraktım, sabahına hepsi satılmıştı ve şu malum şahıs bugün hepsini paylaşmış...

Peyderpey indirime gidiyor bugün de 5000 tl düşürmüş. Düşüş trendinde yakalayıp taban fiyattan almak lazım sonra birden fırlayıverir belli olmaz.

Bugün piyasalar yarım gün çalışıyor, yarın da tatil. Pazartesi fırlar. Parası olan şimdi bassın alsın.

Ya da şu 25 dönüm araziyi alın. Ülke kurar, para basıp, pasaport verebilirsiniz. Kalan 10 binle de artık ne bileyim iki iç tane daha kötü rg1527 alırsınız.

Birkaç gün önce de aynı şekilde bu ucuza gitar alıp iki üç katına satan arkadaşlarla ilgili bir şey yazmıştım. Bir arkadaş da -ki eminim iyi niyetlidir- burada ilan fiyatlarına yapılan eleştirileri yersiz ve ağır bulduğuna ilişkin düzgün bir üslupla bir yazı yazmış. Beğenenlere baktım ki bir de ne göreyim? Ucuza alıp katlayarak satan arkadaşlar beğeni tuşuna abanmışlar. Arada buraya yazarım, forumda çok bir geçmişim de yok. Sağolsun burdaki arkadaşların çoğu seviyeli ve bu işi bilen insanlar. Artık model ve tarz olarak ilgim olmayan gitarlar için bile "bu fiyata alınmaz" diyebilecek kadar bilgi sahibiyim çok sağolsunlar. Araba alsan aynı, ev alsan aynı muhabbet. Öğrenciliğimin son senesindeyim ve elimden bir çok gitar geçti. Genelde hepsini dişimden tırnağımdan arttırarak aldım. Maddi durumum elverişsiz olunca da satmak zorunda kaldım. Müzik artık vergiler, döviz kuru ve bu al satçı kardeşlerimizin piyasada yarattıkları bu etki sayesinde lüks bir uğraşı oldu. Benim anlamadığım, satarken çoğu gitarıma komik fiyatlar yazıyorum ve haftalarca ilanda durduğu oluyor. Çoğu zaman da aldığım fiyatın üstüne pazarlık payı koyup aynı fiyattan veriyorum. İsteyen olursa belgelendirebilirim de. Bu arkadaşlar nasıl bu kadar para kazanıp fahiş fiyatlarla satış yapıyor anlamıyorum. Keşke bunlara ucuz fiyattan gitar satan ve o fiyatlardan alan arkadaşların yolu foruma bir düşse. Geçtiğimiz aylarda Maison marka eski ve masraflı fakat kıymetli bir Les Paul'ü aldığım fiyattan satışa koymuştum. Forumda da ilanı vardı. Gitarı gövde niyetine satıyodum ama yazdığım fiyat da 300 lira gibi klasik gitarların bile zor alındığı bir fiyattı. Yazan 10 arkadaştan 8'inin yazış şekillerinden gitarı satmak için aldıkları belliydi. Hatta birinin niyetini anladığımı söyleyip tartışmama rağmen arkadaş yüzünü kızartıp almak için ısrar etti. Allahtan gitar hevesli bir kardeşime gitti kendisi de buraya üyeydi sanırım. Sonuç olarak nerede ucuz bir ilan olsa belirli kişiler anında alıp gitarı daha silmeden ilan açıyorlar. Kim olduklarını da herkes biliyor isim yazıp gereksiz polemiğe girmeyeceğim. Fakat şunu da bilsinler ki; Türk Borçlar Kanunu'nda "Gabin" dediğimiz ve kurulan sözleşmelerde aşırı yararlanma durumunun önüne geçme amaçlı bir hüküm var. Sözleşmede iki taraftan birinin diğerinin tecrübesizliğinden, bilinçsizliğinden, zor durumda olmasından faydalanarak edimler arasında açık bir oransızlık yaratmasıdır. Yargıtay uygulaması da %50 oranındaki orantısızlıkları gabin uygulamasına sokarak zarar gören kişiye sözleşmeden dönme ya da edimler arası orantısızlığın giderilmesi talebinde bulunma hakkı veriyor. (Daha fazla okuma yapmak için AŞIRI YARARLANMA (GABİN) HÜKÜMLERİNİN UYGULANMA ŞARTLARI | Ener Avukatlık Bürosu adresine bakabilirsiniz özet geçiyorum.) Yani insanların bilinçsizce ya da maddi zorluklardan kaynaklı yaptığı bu şekil satışlar sonrası arkadaşların açtığı iki üç kat fiyatlı ilanları da delil göstererek haklarını aramaları olası. Ayrıca bu işi kazanç kapısı gören arkadaşların bu gitarları satarken fatura kestiklerini de zannetmiyorum. Al sana vergisiz kazanç. Aksi bir durum varsa ben özür dilemeye hazırım. Fakat durum maalesef bundan ibaret. Kendilerine laf eden insanları da itham edebildikleri tek şey "ulaşamadıkları ciğere mundar demek". Neyse sevgili arkadaşlar ben biraz fazla dolmuşum sanırım. Boş bulundum uzun uzadıya bir yazı oldu. Allah satıcının da alıcının da iyi niyetlisiyle karşılaştırsın. (İşin hukuki boyutuyla ilgili fikir almak, fikir vermek, fikir alışverişinde bulunmak isteyen olursa her zaman açığım.)

Anlattığınız durumla ilgili insanların o kadar farklı yaşanmışlıkları vardır ki her birine ayrı ayrı cevap yazılsa konu bi bu kadar daha sayfaya ulaşır eminim.

Misal hayatımda 4 tane gitarım oldu. 1 klasik nylon, 1 akustik çelik tel, 2 elektro. Klasik admira paloma halen elimde duruyor vakti zamanında annemin hediyesiydi, düştü kırıldı yapıştırıldı ve hayatına kenarda durarak devam ediyor en az 20 yıl. Akustik olanı epiphonedu. Bir arkadaşım çocuklarının müzik dersi için hoca bişeyler istiyor, bizim gitar mefta gitarı olan var mı geçici verecek olan diye sordu. Klasik annemin hediyesi diye akustiği verdim. Çocuk işi bitince iade etmek istedi, kabul etmedim hediyem olsun dedim. Epiphone elektro gitar, bir dönem tüm türkiye piyasasına aynı şekilde girdiğini düşündüğüm cart kırmızı epiphone special lp lasa bir gitardı çift humbuckerlı. Lp'lerin standart studio yazdığı bölgede bu gitarda gibson yazıyordu. O zamanki bilgisizliğim doğrultusunda tahmin edersiniz gibson ya bu diye kakalanmış bir gitar ama bayii tarafından. O da 19 yıllık bir olay. O kadar ki o dönem öğrenci olduğumdan amfi falan da yok, bilgisayarın ses kartına 3,5 mm çevirici jack ile bağlıyorum. Hoparlörler 2,3 kere yenilendi cazırtıdan bozulup. O gitarı da son gitarımı 10 sene sonra alınca, evde yer kaplamasın diye satıp ucuza gideceğine kuzenime verdim. Halen arada alıp tıngırdattığını söylüyor.

Neyse hikaye kısmı bir yana hayatımda satış aplikasyon veya sitelerine müzik aleti olarak 2 kere ilan verdim. İkisi de aynı gitar. Bikaç sene önce ilanı gibson lp studio için koydum 4bin diye koydum, o dönem yurt dışına çıkacaktım, dedim satayım gelen parayla da ufak tefek şeyler alırım. Ama malum sitelerde öyle bir afedersiniz çakal sürüsüne denk geldim ki 750 tl olur mu, bin lira veririm, 2bine he de hemen alayım... Gibi tekliflere maruz kaldım. Dedim bu nasıl bir pazarlık anlayışı. Başka satan da yok gitarı, şu fiyata satıyolar git ona sor belki satar istediğiniz fiyata diyim.

Vazgeçtim satmaktan, arada aracımı satmak için ilan verdiğimde de aynı duruma maruz kaldım. Piyasası 30bin olan aracı 25 e hemen alayım diyen galericiler, 80bin olan arabayı 55e alırım dediler. Hem de öyle böyle uyduruk bir firma değil baya baya DOD. Aynı kondisyonda aynı aracı 90a satıyorsun bana niye 55 teklif ediyorsun dediğimde, bu sınıf arabalarda bu fiyatı veremiyoruz, siz dışardan satarsanız istediğiniz rakamı veren kesinlikle olur diye yönlendirdiler. Ses çıkarmasam tarihe enayi sıfatıyla altın harflerle yazdıracaktım anlayacağınız kendimi. Sonra baktım bu sitelere güven olmuyor. Sen oraya ne fiyat yazarsan yaz almak isteyen arayıp ciddi ciddi fiyat soruyor, yani verebileceğim bu kabul edersen haber bekliyorum senden diyor. Almak istemeyip ortalık kızıştıranlar da sırf kendini tatmin etmek için satıcıyı dürtüp duruyor. Letgo bu konuda daha ciddiyetsiz. Evlenir ayak evdeki kalabalığı satmak zorunda olduğumdan bisikletimi koydum çok uygun fiyata. Disk frenli bianchi (türk malı olan tabi) piyasası 2bin üzeriyken 750'ye koydum adam arayıp 150 verelim bitsin bu iş dedi.

Bi süreden sonra bunlardan ister istemez bıkıyorsun. Herkesi memnun edemeyeceğini anlıyorsun. Ama şunu da biliyorsun gerçek ciddi alıcı mutlak suretle senle irtibata geçecektir. Fiyatta istediği pazarlığı da yapacaktır. Sen de piyasanın durumunu biliyorsan akla mantığa uyan bir fiyata anlaşıp ürününü vereceksindir.

Kendince alım satım yapıp 2-3 lira cebimde kalsın diyen insana bir lafım olamaz.O da sonuçta arayıp araştırıp bir mesai bir emek sarf ediyor.

1'e alıp 5'e satan adama da bir diyeceğim yok, haz etmesem de. Kelepir ilan takibine geçip anlamayan veya bıkmış birinden 1'e alıp hevesini aldıktan sonra bu 5'e gider diyip satan adam hep bana denk gelir. Hatta artık bazen açık açık söyleyenler de var, abi senden alıp 3 ay kullanmadan satarım ben zaten onu diyenler de (özellikle araba konusunda).

O yüzden önceden de yazdım, isteyen istediği fiyatı koysun. Alınmazsa alınmaz. Ama "bu fiyat nedir" dediğimiz kesimden galerici gibi yüzü kızarmadan satan adam zaten istediği fiyata alıp satıyor. Böyle tepkilere maruz kalınca evdeki eşyasını satan normal bir insan, etkilenip fiyatı düşürüyor. Sonra pazarlık sünnettir devreye giriyor. 10 birime satışa koyduğu malı 7 birime düşürüyor, pazarlıkla 6'ya satılıyor. Eğer alan bu galerici kafaysa 12 ye tekrar piyasaya sürüyor. Satanın tek tesellisi, gerçekten ihtiyacı olan birinin o fiyata almış olması.

Öğrenci kesim, parasını ilmek ilmek biriktirip zoraki aldığı gitarını 10a satamasın hatta neredeyse yarı fiyatına satsın ama cebinde trink parası olan adam ondan yarı fiyatına aldığı gitarı 12'ye satabilsin.

Sistem bu pek değişmez, çünkü aynı sistem insanlara gibson, fender, dean, esp gibi seçimler sunuyor. Aksi halde ivanov diye tek tip bir gitarı döndere döndere çalardı millet.

Ama anladığım kadarıyla herkesin kendi yarası var bu konuda, doğal olarak aynı veya benzer bir durumla karşılaştıklarında herkes ön yargılı da olsa, haklı da olsa tepkisini veriyor.

İşte verilen tepkiler her zaman yerini bulmuyor. Sinirlendiğin adam iyi niyetli bir öğrenci de çıkabililiyor, sürekli kötü niyete maruz kalıp, artık bunlardan bıkmış bir satıcı da. İnsanlar birbirini incittiğiyle kalıyor, küpünü dolduran çoktan uzaklaşıp başkasına musallat oluyor...

Piyasası 30bin olan aracı 25 e hemen alayım diyen galericiler, 80bin olan arabayı 55e alırım dediler. Hem de öyle böyle uyduruk bir firma değil baya baya DOD. Aynı kondisyonda aynı aracı 90a satıyorsun bana niye 55 teklif ediyorsun dediğimde, bu sınıf arabalarda bu fiyatı veremiyoruz, siz dışardan satarsanız istediğiniz rakamı veren kesinlikle olur diye yönlendirdiler.
O anda hissetiklerine katılırım, insan kazıklanacak gibi ya da enayi yerine konacak gibi sinirleniyor ... ama şunu ekleyeyim:
Burada DOD'a kızacak bir durum yok. Onlara da merkezden talimat geliyor, misal şu marka model aracın stoğu fazla elimizde ve talebi az, daha fazla almayın, fiyatı öldürün. Ha acil düşüğe satmak isteyen varsa da alın bir şekilde okuturuz biz de ucuzdan. Aynen böyle işliyor. Yani kötü kalpli kazıkçı çakallar oldukları için yapmıyorlar bunu.
Ben bankacılık yaptım, döviz trader'ıydım. Bankanın o an elinde doları fazla ise ve almak istemiyorsa pozisyonu itibariyle ekranlarda şubeye gidince gördüğün alış kurunu iyice aşağı çekerdik. Yandaki döviz büfesi atıyorum 8.15 alış veriyor biz 8.10 yazardık ki adam gitsin oraya satsın. Ya da tam tersi dolarımız fazla, satmak istiyoruz hemen piyasanın 3-5 kuruş altına girerdik. Bunu yaparken şubeye gelen gariban vatandaşı kazıklayayım, elinden parasını kapayım nihah haaaa zalim gülüş yapalım diye düşünmezdik.

O anda hissetiklerine katılırım, insan kazıklanacak gibi ya da enayi yerine konacak gibi sinirleniyor ... ama şunu ekleyeyim:
Burada DOD'a kızacak bir durum yok. Onlara da merkezden talimat geliyor, misal şu marka model aracın stoğu fazla elimizde ve talebi az, daha fazla almayın, fiyatı öldürün. Ha acil düşüğe satmak isteyen varsa da alın bir şekilde okuturuz biz de ucuzdan. Aynen böyle işliyor. Yani kötü kalpli kazıkçı çakallar oldukları için yapmıyorlar bunu.
Ben bankacılık yaptım, döviz trader'ıydım. Bankanın o an elinde doları fazla ise ve almak istemiyorsa pozisyonu itibariyle ekranlarda şubeye gidince gördüğün alış kurunu iyice aşağı çekerdik. Yandaki döviz büfesi atıyorum 8.15 alış veriyor biz 8.10 yazardık ki adam gitsin oraya satsın. Ya da tam tersi dolarımız fazla, satmak istiyoruz hemen piyasanın 3-5 kuruş altına girerdik. Bunu yaparken şubeye gelen gariban vatandaşı kazıklayayım, elinden parasını kapayım nihah haaaa zalim gülüş yapalım diye düşünmezdik.
Zaten kötü kalpli kazıkçı çakalı doğrudan DOD'a söylemedim 😁 orada durum biraz farklıydı , takasla araç değiştirmeyi düşünüyordum. Verdiğim araç şanzıman sorunu çıkarması muhtemel bir araçtı (dsg/stronic) ama 8900 kmdeydi 2 yaşında. Bakımları kendi firmasında yapılmıştı. Dizel araca geçmek için fiyatlar vergiyle artmadan satayım başka model alayım dedim ağzım yandı. Başka bir firma dediğimden 5-6 aşağısını verdi ama araçları tercih edilir araç değildi. Ben de arkadaşımla takas yapıp onun aracı konsinye ile başka bir firmayla takas yapmak zorunda kaldım. Arkadaşıma da çok uygun bir fiyata verdim. 20bin km ye gelince şanzıman dağıldı. O da iyi niyetten 2bine yaptırdı. Ne şiş yandı ne kebap. Herkes mutlu oldu😁😁😁

2 tane çalışanları vardı onlar tanıdığımdı. 2. Gidişimde onlar beni uyardı git dışarda sat, biz genel olarak bu model araçlara yüksek fiyat vermiyoruz dediler. Yani onların yalancısıyım😁

Neyse konuyu dağıtmayayım, müzik aletlerinden araçlara dönmesin...

Geri