Abartı Ilanlar

Elektro Gitar Fiyatları, Satılık İkinci El ve Sıfır Gitarlar sahibinden.com'da
İkinci el piyasası araba piyasası gibi oldu ya 0 alsam daha ucuza alırım resmen
İlan uçmuş daha doğrusu onaylanmamış gözüküyor. Yetişemedim.

Bilen bilir olayına ben de çok sinir oluyorum. Sattığın ekipmanı anlatmak zorundasın. Aynı model gitarların bile farklı üretim yıllarına göre ağaç türünde, işçiliğinde, kullanılan donanımda vs majör değişiklikler olabiliyor.
Gitarın fiyatında 4 tane sıfır var, adam ürünü anlatmaya üşeniyor.

İlan uçmuş daha doğrusu onaylanmamış gözüküyor. Yetişemedim.

Bilen bilir olayına ben de çok sinir oluyorum. Sattığın ekipmanı anlatmak zorundasın. Aynı model gitarların bile farklı üretim yıllarına göre ağaç türünde, işçiliğinde, kullanılan donanımda vs majör değişiklikler olabiliyor.
Gitarın fiyatında 4 tane sıfır var, adam ürünü anlatmaya üşeniyor.
Abi bu galiba kendi kendine çalıyor ya. Amfiye de müziği dinletiyosun sana tonunu ayarlıyor hemen. Yoksa başk açıklaması yok bu fiyatın. Sgr banshee 6yı 1250 tl civarına bulabiliyoruz bazı sitelerde. Amfi id core 40 tamam ama sıfırı zaten 2200 falan yani neden böyle fiyat ben de anlamadım

Yav he Gibson engellemeye çalışmış sonra da engelleyemeyince oturup ağlamıştır.

Ibanez Musician Mc350İlan No: 899783601
Ibanez Musician Mc350 - En Uygun Ibanez Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 899783601

Gitar değildir sizdeki, Isildurun kılıcıdır bence 57 az 82 isteyin en az.

İbanez S Classic (SC420) JAPONİlan No: 905558480
İbanez S Classic (SC420) JAPON - En Uygun Ibanez Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 905558480

Ve ustalara saygı kuşağı, umarım o kaydedilen single’a maruz kalmam.

7 telli İbanez Prestige RG 1527 Modified - En Uygun Ibanez Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 840318331

Ya herro ya merro ;

Ibanez Super 70's ('77)İlan No: 814563231
Ibanez Super 70's ('77) - En Uygun Ibanez Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 814563231

RG1527 bence o fiyatı hak ediyor. İlan sahibinin söylediği gibi ağacının farklı çıktığına bizzat şahidim. Bu gitarın yapıldığı ağaç toprakta bulunan tüm besinleri tek başına emmiş, civarındaki yaklaşık 100 ağacı kurumaya mahkum bırakmıştır. Yani bu gitarın fiyatını düşünürken herhangi normal bir RG1527'nin fiyatını 100 ile çarpmak gerekir ki bu da istenen fiyatın aslında ne kadar uygun olduğunu gösterir. Bu arada aynı ağaçtan çıkan diğer üç beş gitarı da Ibanez'in sahibi beraber golf oynadığı eşe dosta törenler eşliğinde takdim etmiştir.

Ibanez Musician Mc350 - En Uygun Ibanez Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 899783601

İbanez S Classic (SC420) JAPON - En Uygun Ibanez Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 905558480

7 telli İbanez Prestige RG 1527 Modified - En Uygun Ibanez Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 840318331

Ya herro ya merro ;

Ibanez Super 70's ('77) - En Uygun Ibanez Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 814563231
Hocam bunlar Ibanez'in Ibanez olduğu zamanlardan da önce, Ibanez'in Dubai prenslerine özel gitar yaptıkları zamanlardan, ağaçları Shangri La'dan gelen, manyetikleri Thor'un çekiciyle dövülen mıknatıslara Rapunzel'in saçlarının sarıldığı bobin telleriyle Atlantis'te yapılan, montaj ve kontrollerinin bizzat Elf ustalarının yaptığı kadim dünyanın şaheserleri. RG1527 zaten açıkça yanlış ellerde. Single neymiş? O gitarın Berlin Filarmoni orkestrasında Bach çalması lazım.

Ya herro ya merro ;

Millet kafayı yemiş , 389.000 nedir ya :) Troll amaçlı ilanlar bence.

Ya herro ya merro ;

50sw7d.jpg

Özür dilerim forumda ve elektrikli gitar evreninde de yeniyim. Ağacı farklı çıkması ne demek ? (dalga geçici mesaj yazanlar olabilir sıkıntı yok :) ) cidden ne demek oluyor bu.
basswood ve maple diye alıyorsun gitarı, eve geliyorsun ortaçağda kesilip saklanmış nesli tükenmiş ağaçlar çıkıyor. Gitarı alacaksan sahibinden karbon testi analiz raporlarını mutlaka iste , satarken lazım olur.

basswood ve maple diye alıyorsun gitarı, eve geliyorsun ortaçağda kesilip saklanmış nesli tükenmiş ağaçlar çıkıyor. Gitarı alacaksan sahibinden karbon testi analiz raporlarını mutlaka iste , satarken lazım olur.
Yeni gitar alacağım. Satıcıya gittiğimde bu tavsiyenize uyarak " ağaç analiz test raporunu da paylaşırmısınız " dediğimi düşününce satıcının yüz ifadesini canlandırdım kafamda bir an.

“Ağaç oturmuştur” geyiğinin ortaya çıkış yeri yeni üretim gitarlardaki ağaçların zamanla sıcak soğuk değişkenliklerinden dolayı hareket etmesinden başka bir şey değil. Yeni üretim gitarın ağacı üretilmeden önce her ne kadar bekletilse de çeşitli sebeplerden dolayı gitar sahibine kavuştuktan sonraki süreç içerisinde sapta eğrilikler meydana gelir. Hatta bu yüzden sıfır alınan yeni üretim çoğu gitar ilk birkaç yılında bızlama cızlama sorunlarıyla meşhurdur. Eğrilik tespit edilir ve luthier tarafından fretlere ince bir tesviye işlemi yapılır. gitar son halini alır, sıfırından daha kullanışlı hale getirilir. Bunu alıp pazarlama stratejisine kim dönüştürdüyse boynundan tutup tüm gitarcılar aleminden özür diletmek lazım.

gitar sahibine kavuştuktan sonraki süreç içerisinde sapta eğrilikler meydana gelir. Hatta bu yüzden sıfır alınan yeni üretim çoğu gitar ilk birkaç yılında bızlama cızlama sorunlarıyla meşhurdur. Eğrilik tespit edilir ve luthier tarafından fretlere ince bir tesviye işlemi yapılır.
30 civarı SIFIR gitar aldım, çok büyük kısmı da aldığım yıl içerisinde üretilmiş yani yepisyeni gitarlardı. Tek bir kere ne bir ses çıktı, ne de bir tesviye vs gerektirdi. Sap ve köprü ayarları zaten doğal olarak kişi kendine göre yapar o ayrı.
Yani dediğin doğru da o ancak alt seviye odun, metal harmanı şeklinde üretilen gitarlarda oluyor. Biraz seviye yükselince zaten o ağaç oturma işi son tüketiciye gelmeden bitmiş oluyor / olmalı.

Eğer gidip Madison, T&T sisters vs almazsanız, özellikle üst ve orta segmentteki gitarlardan birini seçtiğinizde kullanılan ağaçlar fabrikada fırınlama ya da doğal yollarla kurutulmuş oluyor. En azından bu şekilde lanse ediliyor ve deneyimler de genelde bunu doğrular nitelikte. Dolap rafı bile yapılmayacak stabilitedeki yaş ağacı aldığınızda, ortamdaki sıcaklık ve nem değişimi gitarın çarpılmasına, çatlamasına vs (özellikle akustik gitarlarda) sebep olabiliyor. Boşuna ağaç yaş iken eğilir dememişler :) Ekstrem durumlarda stabil ağaçlarda da problem olabilir orası ayrı bir durum. Sonuçta fizik kuralları he obje için geçerli. Sıcaklık değişiminde mikron/mm mertebesinde gitarın genleşme büzülmeye uğraması elbette ki doğal.

Arkadaşlar bu söylediklerim alınıp hiç dokunmadan hardcase’de saklanan, haftada 2 saat, bir çeşit “pahalı gitarım var” mastürbasyonu yapmak için kutusu açılan gitarlar için geçerli değil. Umarım değerlendirmeleriniz buna göredir. Aleti alıp haftada 1-2 kez sahneye götüren, açıp gerçekten egzersiz yapan, sıcak soğuk değişkenliğinliği olan alanlarda çalan kullanıcılar için, yani gitarist arkadaşlarımız için geçerli. Tüm bunlara rağmen benim gitarım herhangi bir değişime uğramadı diyorsanız o da olası bir durumdur. Dediğiniz gibi “oturmuştur ağacı”

Son düzenleme:
Ya hu yaş ağaçtan gitar mı olur? O ağaç oturma mevzuyla epey dalga geçtim de sanırım biraz daha az ihtiza gerek: Gitar için kullanılan ağaç yaş olmaz. Hiçbir profesyonel üretici yaş ağaçtan gitar yapmaz. Havadaki neme göre sap ayarı vs. normaldir. Aynı ölçüde olmasa da her gitara gerekir.

Ağaç oturma mevzunun meşru olarak kullanılabileceği gitarla (veya diğer telli çalgılarla) ilgili tek alan akustik enstrümanlar. Onlarda da öyle gitarın sesini sevmedim ama 40 sene çalayım ağacı otursun severim durumu yok yani. Baştan sevmediğini sevmezsin (veya alışıp seversin, seste radikal değişiklik olmaz).

Olay tabii şu: günümüzde piyasada epey uygun fiyatlara epey kaliteli gitarlar satılıyor. E bir şekilde satıcı kendi ürününe bir özellik bulmak istiyor. Yani burada sahibinden'deki yarı cahilin yaptığını büyük üretici de yapıyor. Belki biraz daha rafine yapıyor ama o kadar yani.

Ya hu yaş ağaçtan gitar mı olur? O ağaç oturma mevzuyla epey dalga geçtim de sanırım biraz daha az ihtiza gerek: Gitar için kullanılan ağaç yaş olmaz. Hiçbir profesyonel üretici yaş ağaçtan gitar yapmaz. Havadaki neme göre sap ayarı vs. normaldir. Aynı ölçüde olmasa da her gitara gerekir.

Ağaç oturma mevzunun meşru olarak kullanılabileceği gitarla (veya diğer telli çalgılarla) ilgili tek alan akustik enstrümanlar. Onlarda da öyle gitarın sesini sevmedim ama 40 sene çalayım ağacı otursun severim durumu yok yani. Baştan sevmediğini sevmezsin (veya alışıp seversin, seste radikal değişiklik olmaz).

Olay tabii şu: günümüzde piyasada epey uygun fiyatlara epey kaliteli gitarlar satılıyor. E bir şekilde satıcı kendi ürününe bir özellik bulmak istiyor. Yani burada sahibinden'deki yarı cahilin yaptığını büyük üretici de yapıyor. Belki biraz daha rafine yapıyor ama o kadar yani.
Konu ağaçsa ağaçkakan'ın lafının üstüne laf olmaz.

Ağacın oturma fenomeni bildiğim kadarıyla daha çok solid top ve all wood akustik gitarlarla ilgili. Oturma da değil aslında. Bu tip akustik gitarlarda yıllandıkça verilen özene göre tonda değişmeler devam edebiliyor. Aynı zamanda nem ve ortam sıcaklığına göre kullanılan ağaçlarda deformasyon ve istenmeyen durumlarla da karşılaşılabiliyor. Bence vakti zamanında gizemli bir kişi bu mantığı yanlış anlayıp elektro gitara da speküle etmiş ve bu sanrı günümüze kadar binbir türlü pazarlama taktikleri arasına serpiştirilerek devam etmiş. Deli ve kuyu meselesi...

Ağacın oturması, ağacın nem miktarı ile ilgilidir. Birçok firma en düşük seviye gitarında bile odunu gitar haline getirmeden önce gerekli nem seviyesine indirir malzemeyi. Daha sonrada gitarı çöl sıcaklıklarına yada sauna odalarında tutmadığınız sürece nem seviyesi değişmez. Gitarın yada herhangi başka bir malzemenin çeliğin bile sıcak- soğuk farkları nedeniyle esnemesi, bükülmesi, burulması malzemenin mukavemeti ilkeleri ile ilgilidir ağacın oturması ile alakalı değildir. Elektrik telleri, tren yolu rayları yıllandıkça oturmaz esnemez bükülmez. Ama hava şartlarında oluşacak ani değişiklikler yüzünden teller esner, çelik tren yolu rayları büzülür kırılır, koskoca betonarme köprüler çöker. Sıcaklık farkları yüzünden oluşacak bu durumların gitarın oturmuşluğuyla, case de durmuşluğuyla, hergün çalmak yada çalmamakla hiçbir alakası yoktur.

Geri