Abartı Ilanlar

Ben bu amfinin malum sitede hangi fiyatlara satılmak istendiğini çok iyi biliyorum. Orada yazdıklarımla ne demek istediğimi satıcı çok iyi anladı. Kime neden ayıp ettiğimi şimdi anlayamadım. Forum üyeleri koruma altında sanırım. ;) Çaylak sayılırım ama unutmayın ben de forum üyesiyim.

Çaylaklıkla alakası yok. Satıcıya fiyatı öv, sonra burada arkasından konuş, çekiştir. Bunun adı dedikoduculuktur, ikiyüzlülüktür. Bunu ilgili başlıkta adamın yüzüne karşı yazaydın sorun olmazdı.

Çaylaklıkla alakası yok. Satıcıya fiyatı öv, sonra burada arkasından konuş, çekiştir. Bunun adı dedikoduculuktur, ikiyüzlülüktür. Bunu ilgili başlıkta adamın yüzüne karşı yazaydın sorun olmazdı.
Üstad, kimsenin arkasından konuştuğum yok orada yazdıklarımı kendisi çok iyi anladı..şimdi burada kalkıp bana hakaret etmek size birşey kazandırmaz. Şimdi o ilana girip benim yazdıklarımı okuyup bir kişi övdüğümü düşünüyorsa ben bu foruma bir daha girmeyeceğim. O zaman sizde rahat edersiniz.

Üstad, kimsenin arkasından konuştuğum yok orada yazdıklarımı kendisi çok iyi anladı..şimdi burada kalkıp bana hakaret etmek size birşey kazandırmaz. Şimdi o ilana girip benim yazdıklarımı okuyup bir kişi övdüğümü düşünüyorsa ben bu foruma bir daha girmeyeceğim. O zaman sizde rahat edersiniz.

Hakaret mi? Sen beni dünkü adam mı belledin de sana hakaret edip ilgi toplamaya ihtiyacım olsun? Kaldı ki foruma girmişsin, girmemişsin bana karı veya zararı yok ki. Bana ne faydan dokunur ne de zararın.

Fakat yazdıklarından övdüğün manası çıkıyor. Smileylerin durumu kurtardığını düşünüyorsan orada hatalısın. Eleştirini burada bir etiketleme ile yapsan, satıcıyı da eleştirinden haberdar etmiş, daha dürüst davranmış olurdun.

Hakaret mi? Sen beni dünkü adam mı belledin de sana hakaret edip ilgi toplamaya ihtiyacım olsun? Kaldı ki foruma girmişsin, girmemişsin bana karı veya zararı yok ki. Bana ne faydan dokunur ne de zararın.

Fakat yazdıklarından övdüğün manası çıkıyor. Smileylerin durumu kurtardığını düşünüyorsan orada hatalısın. Eleştirini burada bir etiketleme ile yapsan, satıcıyı da eleştirinden haberdar etmiş, daha dürüst davranmış olurdun.
Hocam arkadaş mecaz anlamda söyledi herhalde :)

Hocam arkadaş mecaz anlamda söyledi herhalde :)

Bu işler hassas işler. Biraz şeffaf olmak lazım. Olmadı mı mecaz falan durumu kurtarmaz. @ogulcaan buradaki mesajını görse belki rahatsız olur, belki olmaz, belki de bir açıklama yapma ihtiyacı hisseder. Ama en azından kendini savunma hakkı teslim edilmiş olur. Bu yok, ama ardından habersiz gıybet var. Beni rahatsız eden bu.

@zz22b simdi etiketlenince fark ettim. Kendimi abarti ilanlarda gorecegim aklima gelmezdi hic. :D Forumu birakmaniza gerek yok ama sizin imanizi anlamamistim gercekten. Keske once bana mesaj atsaydiniz. Ben bu amfiyi dusunuyorum ama boyle boyle deseydiniz. Gordugum kadariyla 4500 lira civarina geliyordu thomanndan. Ben bu amfiyi alirken neden thomanndan almayi tercih etmedigimi, alacak kisinin de neden thomanndan almak yerine benden alacagini cok iyi biliyorum. Siz de gercekten aliciysaniz ve bir arastirma yaptiysaniz siz de biliyorsunuzdur. Yine de aradaki fark cok derseniz; su ana kadar neredeyse hic pazarliksiz bir urun satamadigim icin, o fiyatta pazarlik payi da var. Kisacasi ben neyin ne oldugunu biliyorum. Bu piyasa icin gayet guzel.

Forumda eskileri koruma iddiasina gelince, sizinle bir sohbetimiz olsaydi, beni ortalama taniyor olsaydiniz, boyle seylere hic gerek kalmazdi zaten. Alici iseniz o amfinin benden makul fiyata cikacagini bilirdiniz. Forumun eski uyeleri diyerek, kendinizi forumdan soyutlayip, ozel mesaj kullanmak yerine ifsa basliklarini, o kisiden habersiz kullanirsaniz, bu tepkiyi almaniz gayet normal. Aynisini ben size yapsam ayni tepkiyi alirdim yani.

Lafi uzatmadan, umarim forumdan yararli bilgiler edinip, yararli paylasimlara imza atarsiniz. Iyi forumlar dilerim.

@zz22b merhabalar bu Thomannla ilgili şu durumu anlatayım size bu olayı tenzih ederek anlatıyorum mesela ordan bir ürün aldınız fiyatı 1000€ vergi 180€ kargo 30€ ürün bi anda oldu 1210€ ki bunla bitmiyor bankalar devreye giriyor diyelimki o anki kur 3.82 ama banka 3,87-3,88 den hesaplanıyor. sadece ufak bir bilgi iyi günler dilerim

Bu işler hassas işler. Biraz şeffaf olmak lazım. Olmadı mı mecaz falan durumu kurtarmaz. @ogulcaan buradaki mesajını görse belki rahatsız olur, belki olmaz, belki de bir açıklama yapma ihtiyacı hisseder. Ama en azından kendini savunma hakkı teslim edilmiş olur. Bu yok, ama ardından habersiz gıybet var. Beni rahatsız eden bu.

Belli ki arkadaş başarısız bir kinaye yapmış. Öte yandan bence de 2. eli sıfır fiyatına almak satmak abartılıdır. Elbette fiyatı satıcının kendisi belirler buna bir şey diyemeyiz ama bu konu da bu yüzden yok mu zaten? Burada bunların konuşulması gıybetse o zaman bu başlığı gıybet olarak düzeltmek zorundayız.

Satıcının da yorumu yapan arkadaşın da kötü niyetleri olduğunu sanmıyorum.

Ben bu adamı artık Allah'a havale ediyorum.
IMG_0461.PNG

Belli ki arkadaş başarısız bir kinaye yapmış. Öte yandan bence de 2. eli sıfır fiyatına almak satmak abartılıdır. Elbette fiyatı satıcının kendisi belirler buna bir şey diyemeyiz ama bu konu da bu yüzden yok mu zaten? Burada bunların konuşulması gıybetse o zaman bu başlığı gıybet olarak düzeltmek zorundayız.

Satıcının da yorumu yapan arkadaşın da kötü niyetleri olduğunu sanmıyorum.

Yazdım yazdım sildim. Özet olsun diye de bunu bıraktım:

Düşün ki işini iyi yapan bir polisim veya güvenlik teşkilatı çalışanıyım. Elimdeki tabancayı temiz tutayım, insanları koruma görevimi adam gibi yapayım derken silah patladı, çıkan kurşun sekti, senin canını aldı. Kanun bana "Aaaa canım, niyeti kötü değilmiş, kaza neticede" deyip beni salmıyor. Kasıtsız adam öldürmeden de olsa ceza veriyor.

Bazı durumlarda niyet değil, sonuç önemlidir. Umarım anlatabilmişimdir.

Yazdım yazdım sildim. Özet olsun diye de bunu bıraktım:

Düşün ki işini iyi yapan bir polisim veya güvenlik teşkilatı çalışanıyım. Elimdeki tabancayı temiz tutayım, insanları koruma görevimi adam gibi yapayım derken silah patladı, çıkan kurşun sekti, senin canını aldı. Kanun bana "Aaaa canım, niyeti kötü değilmiş, kaza neticede" deyip beni salmıyor. Kasıtsız adam öldürmeden de olsa ceza veriyor.

Bazı durumlarda niyet değil, sonuç önemlidir. Umarım anlatabilmişimdir.

Bu tarz bir analoji gerçek duruma hiç de uygun değil. İki durumun hiçbir alakası da yok dahası analojiye gerek de yok. Ne bir polissiniz, ne bir güvenlik durumu söz konusu ne de buradaki bir ölüm kalım meselesi.

Gelin meseleyi ona buna benzetmek yerine olduğu gibi anlayıp kabul edelim: Burası basit bir forum. Herkes kafasına göre konuşuyor. Bu konuda belli bir çerçeveyle sınırlanmış bir alan var ve bu alan içinde özgürler. O zaman bırakalım konuşsunlar. Bu başlığa 'gıybet' diyecek kadar duygulu olmaya ya da yorumları kişiselleştirmeye gerek yok.

Bu anlamda niyetleri önemsemiyorsanız dahi sonuçta bu arkadaşın yorumunda bir yanlışlık göremiyorum. Siz başta olayı biraz yanlış anlamışsınız. Sonra da 'böyle de kinaye mi yapılırmış' gibi bir sonuca varmışsınız. Sonuçta ilanın fiyatı da abartılı.

Ben bu arkadaşların ikisinin de niyetini önemsiyorum çünkü satarken kurnazlık etmek için değil, kendince belirlediği değerinde satmak istediğini ve buna hakkı olduğunu düşünüyorum. Öte yandan yorum yapan arkadaşın da ikinci el piyasasının sıfır fiyatlarıyla aynı seyretmesine haklı bir tepkisi olduğunu bunu da ilanı boklamaktan ziyade belki naifçe belki biraz espriyle bu başlıkta paylaştığını düşünüyorum.

Bunlar zaman zaman hepimizin şikayet ettiği şeyler.

Bu tarz bir analoji gerçek duruma hiç de uygun değil. İki durumun hiçbir alakası da yok dahası analojiye gerek de yok. Ne bir polissiniz, ne bir güvenlik durumu söz konusu ne de buradaki bir ölüm kalım meselesi.

Gelin meseleyi ona buna benzetmek yerine olduğu gibi anlayıp kabul edelim: Burası basit bir forum. Herkes kafasına göre konuşuyor. Bu konuda belli bir çerçeveyle sınırlanmış bir alan var ve bu alan içinde özgürler. O zaman bırakalım konuşsunlar. Bu başlığa 'gıybet' diyecek kadar duygulu olmaya ya da yorumları kişiselleştirmeye gerek yok.

Bu anlamda niyetleri önemsemiyorsanız dahi sonuçta bu arkadaşın yorumunda bir yanlışlık göremiyorum. Siz başta olayı biraz yanlış anlamışsınız. Sonra da 'böyle de kinaye mi yapılırmış' gibi bir sonuca varmışsınız. Sonuçta ilanın fiyatı da abartılı.

Ben bu arkadaşların ikisinin de niyetini önemsiyorum çünkü satarken kurnazlık etmek için değil, kendince belirlediği değerinde satmak istediğini ve buna hakkı olduğunu düşünüyorum. Öte yandan yorum yapan arkadaşın da ikinci el piyasasının sıfır fiyatlarıyla aynı seyretmesine haklı bir tepkisi olduğunu bunu da ilanı boklamaktan ziyade belki naifçe belki biraz espriyle bu başlıkta paylaştığını düşünüyorum.

Bunlar zaman zaman hepimizin şikayet ettiği şeyler.

Bana bak! Demagoji yapma! Kim bu başlığa "gıybet başlığı" dedi? Terbiyesiz adam!!! Sen kişiselleştiriyorsun şimdi meseleyi!!

Yahu ne düşünürsen düşün! Baskı yapmıyoruz, zorlamıyoruz. Ama sen de dayatma yapma! Çünkü bu toz pembe yorumların benim nazarımda ne teorik, ne hukuki, ne de gerçek hayatta bir tutarlılığı, karşılığı, ederi yok!

Bu kadar basit şeyleri de açıklamak zorunda bırakmayın insana! Neredeyse yorumu yapanı tanıdığını ve onu kasıtlı olarak savunduğunu düşüneceğim! Zorla engelletiyorsunuz kendinizi yahu!

Bana bak! Demagoji yapma! Kim bu başlığa "gıybet başlığı" dedi? Terbiyesiz adam!!!

Yahu sen ne düşünürsen düşün! Baskı yapmıyoruz eyvallah. Ama sen de dayatma yapma! Çünkü bu toz pembe yorumların benim nazarımda ne teorik, ne hukuki, ne de gerçek hayatta bir tutarlılığı, karşılığı, ederi yok!

Bu kadar basit şeyleri de açıklamak zorunda bırakmayın insana! Neredeyse yorumu yapanı tanıdığını ve onu kasıtlı olarak savunduğunu düşüneceğim!

Öncelikle çok ayıp ediyorsunuz. 'Gıybet başlığı' tam da sizin yorumlarınızdan çıkıyor. Burada sabah akşam bin tane ilanın arkasından konuşuluyor. Yine size göre hiçbirine kendini savunma hakkı da vermiyoruz.

Sonra ortada bir demagoji yok. Durum neyse onu analiz ediyoruz. Bu arkadaş da durduk yere hedef tahtasına dönmüş ben de bundan rahatsız oldum.

Yorumlarınızı kişiselleştirmezseniz sevinirim.

Geri