Abartı Ilanlar

ilanı bu konuda çıkmış heralde arkadaşın.

Bu şekilde kesip atmamak lazım aslında ama insanların birşeylere makul karşıt görüş üretmek yerine tabansız sözler üzerine kurduğu argümanların amacını gerçekten anlayamıyorum artık. Son 6 ayda çok arttı forumda bu emekli albay can sıkıntısı tavrı. Yine son ilan üzerinden konuşuyorum, paşalar gibi yazmışız 2 sene önce dolar 7ye dayanmışken bu paralara alınan gitar, şu an dünyada bu kadar dolar eden gitar diye. Geliniyor "Yarı fiyatına mı verecekti?" diye bir laf edilebiliyor. En ufak bir beis görülmüyor bunda. Düşünülmüyor *Cidden böyle isteyen, doğrusunu böyle gören birisi var mı şurada* diye.

Buraya bu bomboş yorumu yazmak yerine buyur gogılla fiyatı, "Eleştiriyorsunuz 5500 Tl diye ancak 0ı 5551 Tl ediyor." diye araştırmanı sun, işte o zaman isteyen istediği fiyatı yazar bölgesine geçiş yapalım, hayırlı satışlar diyelim. Ki yine aynı gitar için reverbde 450 dolarlık ilan da var, ben böyle uç örneklerine kadar bakıp, piyasasını avcumun içi gibi bildiğim markaya dair bilgilerimi bile güncelliyorum.

2020 yarılandı ağalar, interneti güzel kullanalım.

ilanı bu konuda çıkmış heralde arkadaşın.
Hayır çıkmadı. İlanım yok çünkü. Anca yaftalayın Burası zaten birbirine arka çıkan adamlar topluluğuna dönmüş. Eleştiri yapamıyorsun yapsanda birbirine arka çıkan adamlar topluluğunun yoğun baskısına maruz kalıyorsun. Baslığı ilk bir kaç sayfasını sırayla okudum sonra 10’ar sayfa atlaya atlaya geldim. Hep aynı insanlar yazmış ve konu hep aynı.

Hâlâ neyi yazıyorsunuz yukardaki arkadaşlar anlam vermek cidden zor. Şunun şusu bu olmalı, bunun busu bu olmalı hangi kafa bu? kalkmış reverbi örnek gösteriyormuş. Reverbe ilan veredende sen ben gibi adam. Dünya piyasasını reverb’e ilan veren bir kaç adam mı oluşturuyor yani? Açalım 20 tane hesap reverb’e ilan verelim o zaman düşürelim dünya piyasasını aşağı. 100$a fender 150$agibson alalım. Hiç baktınmı japon arkadaşlar reverb de nasıl fiyat yazıyorlar. Türkiye şartlarında reverbi örnek almak nedir ya. Tek başına 1000 dolarlık gitar birleşik devletlerdengegirtmeye kalk bakalım. 1500$dan fazlaya geliyor. Ne reverbi be?

Son düzenleme:
İndirimsiz mağza fiyatı 30 k ikinci elde 27 k yersen

Şimdi baktım da gitara, Zuhalde Nakit olarak 32K üzerinden satılıyor taksitli olarak 34e yakın. Sanki "2700'e alacağıma 500 daha koyar 3200e alırım" yaklaşımı "27.000'e 5.000 daha koyar 32'e alırım"da pek işlememeye başlıyor. Gitar da yeni diye biliyorum. Nasıl bir fiyatlandırma politikası izlenmeliydi hocam, tamamen bilgi paylaşımı amaçlı soruyorum?

Ayrıca, çoğu zaman sitelerdeki fiyatlar üstünden daha da indiğine dair yaklaşımımız bu segmentte pek işe yaramıyor. Bildiğim kadarıyla custom shop segmentine giren modellere Dore neredeyse hiç indirim yapmıyor, Zuhal'de çalışanlarına bile en üst limitte %7'e çıkabiliyor. 32 üzerinden öyle hesap yapınca bile 30K oluyor ki aradaki 3000 tl yine makul bir fiyat kırma durumu gibi. Premium ürünlerden bahsediyoruz, ortalama bi endonezya, kore üretimi gitara yapılan yıpranma, zamana bağlı eskime gibi kavramları bu segmente uygulamak pek doğru değil.

Tek istisnai durum şu olabilir. Elimdeki USA KV2'den örnek vereceğim, Bana vaktinde 7K civarına gelmişti, o dönem 0ları 11-12 civarıydı. Şu an 0 KV2 30K olmuş durumda. Ancak benim için en iyi senaryoda bile hakedeceği fiyat 13 - 17 aralığında bir yerde çünkü 2008 mi 2012 mi öyle bir yıldan kalma. Ama bu arkadaşın gitarı bayağı 1 - 2 senelik bir gitar. Tüm bunların ışığında makul gibi bence, ancak aksi durumları konuşalım elbette, açığım öğrenmeye.

Dediği ASH ağaç bilgisi doğru mu hocam?
Doğru olabilir hocam,

Ancal bunu bjr satıcı söylediğinde inanma gereği hissetmiyorum. "Son parti mal bu abi bundan sonra indirim bitiyor", "Yarın indirim bitiyor abi bugun aldın aldın" diyen mobilyacı söylemi gibi geliyor bana.

Öte yandan geçen sene japonya'dan gitar araştırırken mağza personeli ile görüştüm. Uluslararası kargo istiyorsan bunu gönderemeyiz çünkü gül ağacı koruma altında oldugu için ithalatı yasak demişti. Benzer durum ash için de olabilir.
Yalnız dişbudak ağaçının da pek çok türü var, "ash ağacı koruma altında" falan gibi genel bir yasak söz konusu olamaz. O tek bir türü için geçerlidir. Amerikada kesimi yasaklandıysa bile ithal edilir.

İndirimsiz mağza fiyatı 30 k ikinci elde 27 k yersen
Indirimsiz Zuhal fiyatı 32k hocam, ayrıca Fender grubu ürünü, Zuhal'e bir sorun bakalım Fender ürününde ne kadar indirim yapabiliyor. İndirim ile 30 un altına alabilmek için, o da stokta varsa, mağaza müdürü ile çeşitli aktivitelere girmeniz gerekir muhtemelen. @Safkan da arkadaşımdır, sanmıyorum ki nakit almak isteyen insanı üzsün.

Şimdi baktım da gitara, Zuhalde Nakit olarak 32K üzerinden satılıyor taksitli olarak 34e yakın. Sanki "2700'e alacağıma 500 daha koyar 3200e alırım" yaklaşımı "27.000'e 5.000 daha koyar 32'e alırım"da pek işlememeye başlıyor. Gitar da yeni diye biliyorum. Nasıl bir fiyatlandırma politikası izlenmeliydi hocam, tamamen bilgi paylaşımı amaçlı soruyorum?

Hocam aslında doğru diyorsunuz mağza ilanına kısa süre önce bakmıştim fiyat 30du, şimdi 32 olmus. Bu durumda yine 27 kabul edilebilir.

Ancak şöyle de bir durum var, elbetteki zuhaldeki her gitar için tek tek pazarlık etmedim ama alacağim her üründe (amfi pedal gitar hepsinde) mağza fiyatı üzerinden bir %10 pazarlık payı bırakiyorlar, pazarlik ile indirim yapabiliyorlar yani onu da hesaba katarsak ben yine mağzadan alışverisi tercih ederim.

Temiz pedal oluyor prosesor oluyor bir iki yıllik temiz gitar oluyor ikinci elden alıyoruz ama 30 binlik gitar baksam pazarlıği sonuna kadar yapardım ve sonuç alamasam da yine mağzadan almayı seçerdim. Ürünün jelatini üzerinde bile olsa ikinci el alıcısına mağzadan %10 az fiyat çekici gelemez mümkün değil.

Öte yandan bu ilanın abartı olmadığını düşünuyorum. Sonuçta liste fiyatinın %15 aşağısına fiyat koymuş

Indirimsiz Zuhal fiyatı 32k hocam, ayrıca Fender grubu ürünü, Zuhal'e bir sorun bakalım Fender ürününde ne kadar indirim yapabiliyor. İndirim ile 30 un altına alabilmek için, o da stokta varsa, mağaza müdürü ile çeşitli aktivitelere girmeniz gerekir muhtemelen. @Safkan da arkadaşımdır, sanmıyorum ki nakit almak isteyen insanı üzsün.
Hocam size de hak veriyorum. İlanın abartı oldugu yönündeki fikrimin değistigini belirtmek isterim

@sali1313 Mesajıma bir ek yapmıştım muhtemelen cevap yazılırken düşmedi, değindim indirim konusuna da. 5 - 6K lık prosesörlerde, 10 - 12Klık gitarlarda bile değil 10%, biraz daha üstleri bile stoğa giriş tarihine göre zorlanabiliyor. Ancak Zuhal için Fender grup, USA modeller, Musicman Majesty'ler gibi high-end sınıfa çok net bir %7 geçilemez politikası var.

Hocam size de hak veriyorum. İlanın abartı oldugu yönündeki fikrimin değistigini belirtmek isterim

Another glorious victory for The League of birbirine arka çıkan adamlar

Doğru olabilir hocam,

Ancal bunu bjr satıcı söylediğinde inanma gereği hissetmiyorum. "Son parti mal bu abi bundan sonra indirim bitiyor", "Yarın indirim bitiyor abi bugun aldın aldın" diyen mobilyacı söylemi gibi geliyor bana.

Öte yandan geçen sene japonya'dan gitar araştırırken mağza personeli ile görüştüm. Uluslararası kargo istiyorsan bunu gönderemeyiz çünkü gül ağacı koruma altında oldugu için ithalatı yasak demişti. Benzer durum ash için de olabilir.
Yalnız dişbudak ağaçının da pek çok türü var, "ash ağacı koruma altında" falan gibi genel bir yasak söz konusu olamaz. O tek bir türü için geçerlidir. Amerikada kesimi yasaklandıysa bile ithal edilir.
Hocam, gül ağacı ile ilgili CITES yasağından bahsediyorsunuz. CITES yasağı geçen sene Kasım gibi kalktı. Bir bakın isterseniz :).

Dediği ASH ağaç bilgisi doğru mu hocam?
Dogru. Fender 44 modelinde ASH agaci secimini kaldirdi.

Screenshot_20200410-053333_Drive.jpg

Asagidaki model numaralari bundan sonra yeni olarak Fender'den alinamayacak. Bu modellerden birini almak istiyorsaniz ya daha onceden yapimi tamamlanmis
ve bir yerde stoku bulunan bir gitar alacaksiniz ya da kullanilmis alacaksiniz.

Screenshot_20200410-053517_Drive.jpg

Hocam, gül ağacı ile ilgili CITES yasağından bahsediyorsunuz. CITES yasağı geçen sene Kasım gibi kalktı. Bir bakın isterseniz :).
Yok bundan bahsedilmiyor. ASH (disbudak) agaci opsiyonu bir cok Fender modelinden kaldirildi (yukarida detaylarini yazdigim gibi). Amerika'da Emerald Ash Borer boceginin yol actigi hastaliktan dolayi ash agaclari senelerdir oluyor ve tukenmek uzere. Bundan dolayi ash agaci zor bulundugundan ve ileride bulmasi imkansiz olacagindan Fender bu yola gidiyor.

Dogru. Fender 44 modelinde ASH agaci secimini kaldirdi.

140141 eklentisini görüntüle

Asagidaki model numaralari bundan sonra yeni olarak Fender'den alinamayacak. Bu modellerden birini almak istiyorsaniz ya daha onceden yapimi tamamlanmis
ve bir yerde stoku bulunan bir gitar alacaksiniz ya da kullanilmis alacaksiniz.

140142 eklentisini görüntüle
Yok bundan bahsedilmiyor. ASH (disbudak) agaci opsiyonu bir cok Fender modelinden kaldirildi (yukarida detaylarini yazdigim gibi). Amerika'da Emerald Ash Borer boceginin yol actigi hastaliktan dolayi ash agaclari senelerdir oluyor ve tukenmek uzere. Bundan dolayi ash agaci zor bulundugundan ve ileride bulmasi imkansiz olacagindan Fender bu yola gidiyor.
Anladım, bilgilendirme için teşekkür ederim. Ben Japonya'dan gül ağacı gitar alınmamasıyla ilgili açıklama yapmıştım üst kısımda. ASH hakkında bu bilgiyi ilk defa duydum.
Peki, SX halen ASH gitarlar üretmiyor mu? Ya da diğer firmalar. Onlar ne yapacak peki?
Düzenleme: Attığınız fotoğrafta Fender dışında birkaç marka daha bunu onaylamış.

Bu hastalik Asya'dan gelmis ve Kuzey Amerika'daki ash agaclarini etkiliyor. Diger ulkelerdeki ash agaci farkli olabiliyor ve gitar uretiminde kullanilmaya devam edebilir.
Fender firmasi en buyuk firmalardan biri olarak bir cok modelinde ash kullanmama karari almis (vintage reissue modellerinde ash kullanimina devam ediyor). Amerika'da uretim yapan diger firmalar hakkinda bir bilgim yok; ileride onlar da boyle bir karar alabilir ash agaci iyice tukenmeye baslayinca.

Hayır çıkmadı. İlanım yok çünkü. Anca yaftalayın Burası zaten birbirine arka çıkan adamlar topluluğuna dönmüş. Eleştiri yapamıyorsun yapsanda birbirine arka çıkan adamlar topluluğunun yoğun baskısına maruz kalıyorsun. Baslığı ilk bir kaç sayfasını sırayla okudum sonra 10’ar sayfa atlaya atlaya geldim. Hep aynı insanlar yazmış ve konu hep aynı.

Hâlâ neyi yazıyorsunuz yukardaki arkadaşlar anlam vermek cidden zor. Şunun şusu bu olmalı, bunun busu bu olmalı hangi kafa bu? kalkmış reverbi örnek gösteriyormuş. Reverbe ilan veredende sen ben gibi adam. Dünya piyasasını reverb’e ilan veren bir kaç adam mı oluşturuyor yani? Açalım 20 tane hesap reverb’e ilan verelim o zaman düşürelim dünya piyasasını aşağı. 100$a fender 150$agibson alalım. Hiç baktınmı japon arkadaşlar reverb de nasıl fiyat yazıyorlar. Türkiye şartlarında reverbi örnek almak nedir ya. Tek başına 1000 dolarlık gitar birleşik devletlerdengegirtmeye kalk bakalım. 1500$dan fazlaya geliyor. Ne reverbi be?
Bu arkadaşı kendi haline Bırakın...

@sali1313 Mesajıma bir ek yapmıştım muhtemelen cevap yazılırken düşmedi, değindim indirim konusuna da. 5 - 6K lık prosesörlerde, 10 - 12Klık gitarlarda bile değil 10%, biraz daha üstleri bile stoğa giriş tarihine göre zorlanabiliyor. Ancak Zuhal için Fender grup, USA modeller, Musicman Majesty'ler gibi high-end sınıfa çok net bir %7 geçilemez politikası var.

Another glorious victory for The League of birbirine arka çıkan adamlar
Hocam bu kısmı sonradan gördüm.

Yalan olmasın ben hiç 20 30 bin liralık gitar alışverişi yapmadım. Musicman majesty aldım geçen sene ama onu Teksas'ta bir mağzadan almıştım, bide prs custom 24 var onu da ikinci elden aldım. Türkiye'de üst segment gitarlarda indirim politilasını pek bilmiyorum.

Bu arkadaşın ilanı ile ilgili olarak da mağzada şukadar ilanda şu kadar yersen falan dediğim için biraz pişman oldum çünkü:
1. Bu çok pahalı bak şu diğer satıcı daha ucuza veriyor denecek bir gitar değil, ikinci elde muadili yok.
2. Buna bu parayi vəreceğime mağzadan alırım denecek bir fiyat değil, fark 400 500 lira değil 5 bin tl.
3. Mağzayla pazarlık ederim diyorsam ikinci elde de pazarlik edebileceğimi hesap ederek fiyat farkını değerlendirmek gerekir.

Bu nedenle arkadaştan özür diliyorum umarım bu iletimi görür.

Size sormak istediğim şöyle bir husus var:

Bende bu gitarın pattern thin ve 24 perde olanı var, o da bu linkteki ile aynı fiyat yani 39 bin. Ama üstünü çizip 29 bin yazmışlar. Hani üst segmentlerde bu kadsr indirim olmazdı? Bu gitardan bende var diye bana gıçıklık mi yqpıyorlar :D
Bu ilandakinde hasar var o yuzden indirim yapmıslar diye de duşünemiyorum bütün prslerde bu indirim var.

Uydurmasyon bir fiyat yazıp üstünü çizerek indirimde gösterme durumu da yok, çünkü mesela yurtdışında 2.000 usd olan bir gibson'un 19 20 bin tl liste fiyatı oluyor türkiyede. Aynı şekilde prs custom 24ler 3600-3900 usd arası yurtdışı fiyatı, Türkiyede 36-39 arası olması lazım yani üstü çizili olan fiyat uydurmasyon değil.

Bu neden olabilir hocam yorumunuz nedir?
Ben mi bir hesap hatası yapiyorum ki

Geri