Abartı Ilanlar

Galiba dün bir ilan görmüştüm squier için 4500 tl ilan açmış.”bu fiyata squier mı olur diyen hiç yazmasın” demiş açıklamaya.Yazmadım arkadaşa.Açıklamada “turkrock’ta da yazmasın” diye bir ibare belirtmediği için buradan yazabilirim diye düşünüyorum

Bence bu başlık eskisi gibi önem arz etmeyecektir,zira her gün sahibinden’e bakarım ve oraya her gün konan ilanların %50’sinin abartı olduğunu söyleyebilirim.Eskiden bir ilana sıfırının %60’ının üzerinde bir fiyat yazılmaya çekinilirdi.Gerçekten piyasa hep %50-%60’ı bandındaydı.Hiç unutmuyorum 1/3’ü fiyatına blues junior,fender american standard satıldığına şahit olmuşumdur.Bu dediğim dönem 2008-2009-2010 yılları.Bugün bir ilan gördüm az önce.vox ac4tv.bilindik bir amfi.sıfırı 2000 tl.stok sorunu da yok.adam 2400 tl yazmış.Sene başında 900 TL’ye satmıştım.o zaman da 1800 tl’ye satılıyordu.Geçen ay 2800-3000 tl’lik bir gitara karşılık takasa verdiğim gitar şuan 5500 tl’ye ilanda.Belki de benim fiyatlandırma düşüncemde bir sorun var.

Bence bu başlık eskisi gibi önem arz etmeyecektir,zira her gün sahibinden’e bakarım ve oraya her gün konan ilanların %50’sinin abartı olduğunu söyleyebilirim.Eskiden bir ilana sıfırının %60’ının üzerinde bir fiyat yazılmaya çekinilirdi.Gerçekten piyasa hep %50-%60’ı bandındaydı.Hiç unutmuyorum 1/3’ü fiyatına blues junior,fender american standard satıldığına şahit olmuşumdur.Bu dediğim dönem 2008-2009-2010 yılları.Bugün bir ilan gördüm az önce.vox ac4tv.bilindik bir amfi.sıfırı 2000 tl.stok sorunu da yok.adam 2400 tl yazmış.Sene başında 900 TL’ye satmıştım.o zaman da 1800 tl’ye satılıyordu.Geçen ay 2800-3000 tl’lik bir gitara karşılık takasa verdiğim gitar şuan 5500 tl’ye ilanda.Belki de benim fiyatlandırma düşüncemde bir sorun var.
Kesinlikle katılıyorum. O kadar eskiye bile gitmeye gerek yok bence, 2014 veya belki 2015e kadar dahi normal işleyen bir 2.el piyasamız vardı. Bugün sahibinden'deki gitar, amfi veya pedal ilanlarının değil %50si bence %70i bu konuya gelip yazılabilecek ilanlar. Bir noktada, ki bence bu kurun 4 TL seviyelerinden sonraki tırmanışındaki bir nokta, tüm ilanlar sıfır fiyatlarına gittikçe yaklaşmaya başladılar. Kuru bahane gösteriyor bunu yapan herkes ancak alakası yok, o güzel bir bahane oldu. Ben artık 2.el alışveriş yaparken aptal yerine konuyor gibi hissediyorum, kendi satacağım ürünleri ise kendime göre hakkaniyetli fiyattan koyunca diğerlerinin yanında kelepir kalıyor.

Kocaeli/Gebze’de bir abi var.Onun ilanları da fiyatlar ve içerik olarak çok güzel.Nadide gitarlar satıyor.Al-Sat’çı bir abi sanırım.
Pendikte bir abi var, kuantum durumunda ticaret yapıyor. Gebze'den geleceğim diye milletten gitar alıp Pendikten satabiliyormuş. Yeni öğrendim. Piri Reis Sultan mıydı öyle bir adı vardı sarı sitede.

HV0jNv.webp

Kesinlikle katılıyorum. O kadar eskiye bile gitmeye gerek yok bence, 2014 veya belki 2015e kadar dahi normal işleyen bir 2.el piyasamız vardı. Bugün sahibinden'deki gitar, amfi veya pedal ilanlarının değil %50si bence %70i bu konuya gelip yazılabilecek ilanlar. Bir noktada, ki bence bu kurun 4 TL seviyelerinden sonraki tırmanışındaki bir nokta, tüm ilanlar sıfır fiyatlarına gittikçe yaklaşmaya başladılar. Kuru bahane gösteriyor bunu yapan herkes ancak alakası yok, o güzel bir bahane oldu. Ben artık 2.el alışveriş yaparken aptal yerine konuyor gibi hissediyorum, kendi satacağım ürünleri ise kendime göre hakkaniyetli fiyattan koyunca diğerlerinin yanında kelepir kalıyor.
Son cümlenizi ben de çoğu zaman düşünüyorum kendim için

Son cümlenizi ben de çoğu zaman düşünüyorum kendim için
Böyle oldukça da piyasa zarar görmeye devam ediyor. Ben aslında hak ettiğini düşündüğüm ancak piyasanın altında kalan bir fiyattan satış yapmak istemiyorum, çünkü ben hakkaniyetli bir fiyattan ürün alamayacağım sonrasında. Kenarda duruyor ürünler. Veya sıfırının %10-15'ine satılan bir ürünü alacağıma bu döviz kurlarıyla dahi sıfır alıyorum gidip.

Bin bir dilene önceki sahibinden 1000 liraya alınan gitarı 3500 e okutmaya çalışıyor abim.
Thomann'dan falan aldım dese yine inandırıcı olur. Hem Amerika'dan getirtmiş hem de ''Usa Fender tonlarına yakındır'' yazmış. Şunu da belirtmekte fayda var Türkiye'de olmayan bir gitarmış.
Harley Benton satıyor ama sadece üst seviye gitarlarla takas olur 🧐
USA Fender tonlarına yakın 🧐
Gitarın sıfırı maksimum 100 EUR, ancak 3500den 2.eli satılıyor 🧐

🧐🧐🧐

2 gün önce arkadaşım 6k bütçeye gitar arıyordu, en kötü ihtimalle srvdeki pmg'yi alacaktı. La dur buluruz sana güzel gitar dedim demez olaydım. Şaka maka 6k bütçeye eli yüzü düzgün, 2. el için pahalı olmayan gitar bulmak imkasıza yakın hale gelmiş. Hele biraz da sevilen ve gas yaratan gitarlardaysa(bazı jackson ve schecterlar) fiyatlar uçmuş durumda. İyi bir gitarınız varsa zorunda kalmadıkça satmayın, değeri sürekli artıyor zaten.

Bin bir dilene önceki sahibinden 1000 liraya alınan gitarı 3500 e okutmaya çalışıyor abim.
Thomann'dan falan aldım dese yine inandırıcı olur. Hem Amerika'dan getirtmiş hem de ''Usa Fender tonlarına yakındır'' yazmış. Şunu da belirtmekte fayda var Türkiye'de olmayan bir gitarmış.
Siz mi satmıştınız ?

O abinin ilanlarını da görüyorum evet sıklıkla.Galiba gitarist isimleriyle ilan açıyor.O arkadaşta da harika gitarlar var.Koleksiyoner bir arkadaş belki de
O kadar çok, güzel gitarları olan kişiler var ki, hangisi hangisiydi ayırt edemiyorum. Hepsi aynı kişiymiş gibi bakıyorum ben olaya artık. Takibini kolaylaştırıyor o kadar çok farklı farklı insanın.

Şaka maka 6k bütçeye eli yüzü düzgün, 2. el için pahalı olmayan gitar bulmak imkasıza yakın hale gelmiş. Hele biraz da sevilen ve gas yaratan gitarlardaysa(bazı jackson ve schecterlar) fiyatlar uçmuş durumda. İyi bir gitarınız varsa zorunda kalmadıkça satmayın, değeri sürekli artıyor zaten.
Aynısını ben de 2-3 hafta kadar önce 5.000'lik bir bütçe için yaşadım. 1-2 Meksika Fender Strat haricinde düzgün bir şey bulamadığım için vazgeçtim şimdilik. Hele 3-4bin tl gibi bir bütçeniz varsa tam arada kalıyorsunuz, düşük model için yüksek, orta modeller için düşük bir bütçeniz olmuş oluyor.

Bi ay önce arkadaşa 7000 TLye Gibson Les Paul Classic aldık. Hatta ben kendime alacaktım aslında gitarı, ilan 9000 TLydi, sitedeki @Wuthred Cenk'e de önerdim kaçırma diye. O da almadı, ben de yıl sonu kredi falan çekip maceraya atılmayayım dedim, başka bi arkadaş ben alayım dedi. Adama laf olsun diye son fiyat ne olur diye sormuş, 7000 TL cevabı almış, fazla düşünmedi.

Demem o ki, hala uygun fiyatlı ürünler sürekli bulunuyor. Iyice derine kazmanız ve risk almanız gerekebilir ama biraz bekleyip piyasayı takip etmekte yarar var.

Screenshot_20201213-113934_letgo.jpg

Screenshot_20201213-163657_letgo.jpg

Bi ay önce arkadaşa 7000 TLye Gibson Les Paul Classic aldık. Hatta ben kendime alacaktım aslında gitarı, ilan 9000 TLydi, sitedeki @Wuthred Cenk'e de önerdim kaçırma diye. O da almadı, ben de yıl sonu kredi falan çekip maceraya atılmayayım dedim, başka bi arkadaş ben alayım dedi. Adama laf olsun diye son fiyat ne olur diye sormuş, 7000 TL cevabı almış, fazla düşünmedi.

Demem o ki, hala uygun fiyatlı ürünler sürekli bulunuyor. Iyice derine kazmanız ve risk almanız gerekebilir ama biraz bekleyip piyasayı takip etmekte yarar var.

145738 eklentisini görüntüle

145739 eklentisini görüntüle
Bu oldukça uç bir örnek ama:) Güzel günlerde çalsın alan arkadaş o ayrı.

Geri