Abartı Ilanlar

Bu oldukça uç bir örnek ama:) Güzel günlerde çalsın alan arkadaş o ayrı.
Bi kaç ayda bi benzer ilanla karşılaşıyorum desem. Hatta geçen ay toplamda Amerika ikinci el fiyatı olarak 800 dolar civarı olan manyetikleri 600 TLye aldım. Bi tane Manuel Rodriguez Mod B aldım 450 TLye, 95 öncesi Madrid yapımı olanlardan. Bu pazartesi de yanında yaklaşık 500 TLlik ekstrası olan bi Epiphone Sheraton alacaktım 2500 TLye, haftasonu anlaştık pazartesi alışverişi yapmak üzere (açıkçası Gibson'dan daha çok ilgimi çeken bi gitardı çünkü hiç caz kasa gitar yok elimde) ama satıcı pazartesi yan çizdi, komşuma vermek zorunda kaldım falan dedi. Denk geliyor yani, sürekli takipte olmak gerek. Bende şu an Amerikan Fenderler, Japon Takamineler, Kore Epiphonelar, İspanyol Manuel Rodriguezler falan toplam 8 gitar var, hepsine 10.000 TLden az ödedim toplamda son üç sene içinde. Almadıklarımı ve alıp beğenmeyip sattıklarımı saysam sabaha kadar sayarım.😅

Bi kaç ayda bi benzer ilanla karşılaşıyorum desem. Hatta geçen ay toplamda Amerika ikinci el fiyatı olarak 800 dolar civarı olan manyetikleri 600 TLye aldım. Bi tane Manuel Rodriguez Mod B aldım 450 TLye, 95 öncesi Madrid yapımı olanlardan. Bu pazartesi de yanında yaklaşık 500 TLlik ekstrası olan bi Epiphone Sheraton alacaktım 2500 TLye, haftasonu anlaştık pazartesi alışverişi yapmak üzere (açıkçası Gibson'dan daha çok ilgimi çeken bi gitardı çünkü hiç caz kasa gitar yok elimde) ama satıcı pazartesi yan çizdi, komşuma vermek zorunda kaldım falan dedi. Denk geliyor yani, sürekli takipte olmak gerek. Bende şu an Amerikan Fenderler, Japon Takamineler, Kore Epiphonelar, İspanyol Manuel Rodriguezler falan toplam 8 gitar var, hepsine 10.000 TLden az ödedim toplamda son üç sene içinde. Almadıklarımı ve alıp beğenmeyip sattıklarımı saysam sabaha kadar sayarım.😅
Güzelmiş, Netflix serisi olur sizden :)

Bi ay önce arkadaşa 7000 TLye Gibson Les Paul Classic aldık. Hatta ben kendime alacaktım aslında gitarı, ilan 9000 TLydi, sitedeki @Wuthred Cenk'e de önerdim kaçırma diye. O da almadı, ben de yıl sonu kredi falan çekip maceraya atılmayayım dedim, başka bi arkadaş ben alayım dedi. Adama laf olsun diye son fiyat ne olur diye sormuş, 7000 TL cevabı almış, fazla düşünmedi.

Demem o ki, hala uygun fiyatlı ürünler sürekli bulunuyor. Iyice derine kazmanız ve risk almanız gerekebilir ama biraz bekleyip piyasayı takip etmekte yarar var.

145738 eklentisini görüntüle

145739 eklentisini görüntüle

Çok uç örnek.hatta çok çok uç örnek.zırf zevkine alışkanlığına belki 10 yıldır gece gündüz ilan takip eden biriyimdir ve bu şekilde yaşadığım tek bir önek var (geçen ay 2.el piyasa fiyatının %40-50’si fiyatına aldığım bir blues junior,ihtiyacım da yoktu sırf o fiyatı görünce “doğru mu acaba bir arayayım” diyerek almıştım).Eğer bu dediğiniz gibson classic les paul’u görseydim kesinlikle niyetlenir ve satılmamışsa alırdım.bu durumlarda kredi çekesim geliyor.bu fiyata bu gitar nasıl düşmüş anlayamıyorum gerçekten.cherry burst en sevdiğim les paul rengi hem de.case de var.şaka gibi valla.
Telefonumu bırakim özelden,birdahakine bana da haber verin.1 tane les paul ihtiyacım var.gibson olmasa da eli yüzü düzgün kore epiphone standard da işimi görür.bir ara bolluk vardı 2500-3000 bandında zibille kore standard vardı,şu an resmen numunelikler

Samsun’da bir tane sheraton vardı,bahsettiğiniz gitar o mu ? Hiç ilgimi çeken bir model değildi yoksa aramızda 1 mahalle vardı,ilanı açıldığında görmüştüm,gider dener alırdım,ama en son elime alacağım kasa jazz kasalar.Bu arada letgo’ya gibson les paul classic düşmesini de çok anlayamıyorum.Bu segment gitarlar orada satılıyor mu ? Ben letgo’yu böyle öğrenci milletinin bedestan pazarından hallice çöpçüye gidecek malları nakite çevirmek için ilana koydukları bir alan olarak düşünüyordum.

İki ilanda ucuz gibi

Çok uç örnek.hatta çok çok uç örnek.zırf zevkine alışkanlığına belki 10 yıldır gece gündüz ilan takip eden biriyimdir ve bu şekilde yaşadığım tek bir önek var (geçen ay 2.el piyasa fiyatının %40-50’si fiyatına aldığım bir blues junior,ihtiyacım da yoktu sırf o fiyatı görünce “doğru mu acaba bir arayayım” diyerek almıştım).Eğer bu dediğiniz gibson classic les paul’u görseydim kesinlikle niyetlenir ve satılmamışsa alırdım.bu durumlarda kredi çekesim geliyor.bu fiyata bu gitar nasıl düşmüş anlayamıyorum gerçekten.cherry burst en sevdiğim les paul rengi hem de.case de var.şaka gibi valla.
Telefonumu bırakim özelden,birdahakine bana da haber verin.1 tane les paul ihtiyacım var.gibson olmasa da eli yüzü düzgün kore epiphone standard da işimi görür.bir ara bolluk vardı 2500-3000 bandında zibille kore standard vardı,şu an resmen numunelikler
Hocam geçen yıl arkadaşla Tünel'de dolaşıyorduk. Şu an 30.000 TL civarı olan Gibsonlar o aralar 12.000 TL civarı kampanyalı satılıyordu. Sahibinden'de de bi sürü 7 8 bin civarı Gibson vardı. Yani çok eski değil 1 yıl önce 10 bin TLye Gibson görünce hastir çekiyorduk. Bu ilanlar da o zamanlarda açılmış, sonrasında unutulup yeniden güncellenmiş ilanlar okuyor genelde. Buna uç örnek diyoruz tamam güzel de 1400+ kişi görüntülemiş ilanı, o kadar kişi ya fake diye düşünmüş ya da o kadar etmeyeceğini düşünmüş ya da nakit bulamamış ve en nihayetinde gitarı benim en yakın arkadaşım aldı. Ki o da, ben de Gibson sevmeyiz normalde. Muhtemelen 10 sene içinde siz de bi çok kelepir ürün görüp bir sebepten es geçmişsinizdir. Yine hatırlatayım, burda size 2012 - 2013 yıllarında Meksika Fender satmıştım, normalde 1000+ TLye satılıyordu, ben 750 dediğim için, bi de Zonguldak'ta olduğumdan kimse yanaşmıyordu, siz risk aldınız ve uygun fiyata gitar almış oldunuz. Bu hep böyledir. Benim de gitar alırken asıl keyif aldığım şey bu.

Kore Epiphoneların da Çin'den pek farkı yok bu arada, arkada ve önde photoframe yerine ağacın kendi deseni olması en büyük artısı ama onun dışında manyetikleri falan değiştirmedikçe yine aynı dandik gitar. Bu gitarı satan kişinin de Akmerkez'de dükkanı falan vardı, muhtemelen evde boşuna yer kaplayan çer çöp olarak gördüğü bi üründü bu da. Sahibinden'den üyelik açmak bile çoğu kişi için bi uğraş. Letgo bu anlamda uğraşmayı sevmeyenler için hala bir numara.

Son düzenleme:
JACKSON Performer PS7 Super Strat | Made in JAPAN - En Uygun Jackson Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 896087569
Yüksekten uçan bir arkadaş daha. Aynı gitardan birkaç hafta öncesine kadar 1500 liralık bir ilan vardı. Gene kadıköydeydi o gitar da, beki aynısıdır. İlan fiyatı 1500 liraydı en son. İlan 1700 iken niyetlenip adamla konuşmuştum ama pek uğraşasım gelmediydi kargoyla. "*iksen 3500 etmez" denilecek tarzda bir ilan. PS serisinden stok manyetikli hiçbir şey o kadar etmez.

JACKSON Performer PS7 Super Strat | Made in JAPAN - En Uygun Jackson Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 896087569
Yüksekten uçan bir arkadaş daha. Aynı gitardan birkaç hafta öncesine kadar 1500 liralık bir ilan vardı. Gene kadıköydeydi o gitar da, beki aynısıdır. İlan fiyatı 1500 liraydı en son. İlan 1700 iken niyetlenip adamla konuşmuştum ama pek uğraşasım gelmediydi kargoyla. "*iksen 3500 etmez" denilecek tarzda bir ilan. PS serisinden stok manyetikli hiçbir şey o kadar etmez.
İlanın sahibi benim. Gitarı Kadıköy'den almadım, birkaç hafta önce de almadım. Başka ilan görmüşsünüz muhtemelen.

Şimdi gelelim gitarın ederine. Öncelikle bu gitarı elinize alıp denemediğiniz muhakkak. Bende Jackson Phil Collen PC3'de var, PS7 ile oldukça benzer gitarlar (sap, headstock, tremolo vb). Ki daha önce PC1'im de vardı, USA fiyatı 3000 USD'nin üzerinde olan bir gitardır ki ben PC3'ü daha çok beğenirim. Yani gitarın çizgisi konusunda fikriniz olsun diye yazıyorum. Elinize almadan burada atıp tutmak kolay elbette.

Ibanez GRG'lerin fiyatları 2500 TL'lere dayanmışken kimse kusura bakmasın bu gitar 2000 TL'lik bir gitar hiç değil.. En kötü Mexico Fender ile kıyas yaparsınız ki şahsi görüşüm net daha iyi alet olduğu yönünde. Bu durumda ***meye falan gerek yok piyasa belli, emsal fiyatlar belli 😅 Alırsınız almazsınız, sonuçta Endonezya gitara 8000 TL bile isteniyorsa Japon Jackson'a da bu fiyat istenir hiç de garip değil ;)

Şunu görünce dedimki eyvah Emre geliyor ve gelmiş :D Sadece scroll sırasında 2 saniyelik bir eyvahtı :D

İlanın sahibi benim. Gitarı Kadıköy'den almadım, birkaç hafta önce de almadım. Başka ilan görmüşsünüz muhtemelen.

Şimdi gelelim gitarın ederine. Öncelikle bu gitarı elinize alıp denemediğiniz muhakkak. Bende Jackson Phil Collen PC3'de var, PS7 ile oldukça benzer gitarlar (sap, headstock, tremolo vb). Ki daha önce PC1'im de vardı, USA fiyatı 3000 USD'nin üzerinde olan bir gitardır ki ben PC3'ü daha çok beğenirim. Yani gitarın çizgisi konusunda fikriniz olsun diye yazıyorum. Elinize almadan burada atıp tutmak kolay elbette.

Ibanez GRG'lerin fiyatları 2500 TL'lere dayanmışken kimse kusura bakmasın bu gitar 2000 TL'lik bir gitar hiç değil.. En kötü Mexico Fender ile kıyas yaparsınız ki şahsi görüşüm net daha iyi alet olduğu yönünde. Bu durumda ***meye falan gerek yok piyasa belli, emsal fiyatlar belli 😅 Alırsınız almazsınız, sonuçta Endonezya gitara 8000 TL bile isteniyorsa Japon Jackson'a da bu fiyat istenir hiç de garip değil ;)
Kelimelerim biraz sivri olmuş ama: Sen fiyatını koyarken diğer abartı ilanlara bakarak koymuşsun. Üst sınırı kendine baz alıyorsun yani. Söylediklerinden bu çıkıyor. Bir de şöyle tallihsiz bir cümle yazmışsın ki bunun 2021 yılında pek bir mantığının kalmadığını eminim ki sen de biliyorsundur:

sonuçta Endonezya gitara 8000 TL bile isteniyorsa Japon Jackson'a da bu fiyat istenir hiç de garip değil
Bir de marka olayı var. Fender, stratlarla isim yaptığından dolayı seninkiyle yakın seviyeli bir fenderin daha pahalıya satılması çok normal. Jackson endonezyaların ibanez endonezyalardan pahalı olması gibi.
Bence ilanın fiyatı açıkça abartı. Kalite açısıdan bakıyorum buna. Yoksa ben de elimdeki performerı çok seviyorum ve 5 yıllık gitar hayatımda en uzun süre kullandığım gitar kendisi. Ama bu aynısının stok halinin 1500-2000 lira arası başka bir ilanı olduğunu ve benim de buna göre fiyat koymam gerektiğini değiştirmiyor. Seninki biraz daha nadir gitar ve bundan dolayı fiyat tavanı da daha yüksek olur ama bence o tavanı geçmişsin biraz. Aynı gitarı favorilerimde 1500 liraya satılmış ilan olarak buldum mesela. Eski tarihli de değil.
Fiyat biraz da alıcıya bağlı. Bu paraya stok performer satılacağını hiç zanetmiyorumm ama umarım sen satarsın.
*Bu arada gitarının böyle bir konuşmasının forumda yer almasını istemiyorsan özelden mesaj at, sileriz yazıları. Az forum postunu okumamışımdır, onların hatrına.

Yani üst fiyatları falan baz almadım sadece arada ilanlara bakıyorum ve sıfır gitar fiyatlarına baktım. Artık öyle 1500-2000 TL'lere ele gelecek gitar kalmadı. Bu gayet de normal, 10 günde bir markete gittiğimde herşeye tekrardan %10 zam geldiğini gördüğümden müzik aletlerine gelmesini garipsemiyorum.. Ben Fender Mexico'nun pahalı satılmasını da garipsemiyorum, tabii ki Fender daha pahalı olacak. Dünyada da bu böyle çünkü arz-talep meselesi daha popüler ve daha çok alıcısı var.

Sonuçta 2 sene önce 300 TL'lik SX'ler bugün artık 1500-2000 TL mertebesinde satılıyor. İnsanlar yüksek fiyat koyduğu için değil, gitarın sıfırı artık pahalı olduğu için 2. elde de fiyat yükseliyor. Buradaki durum çakal galericilerin sıfır araba yokken 2. el araçlara sıfır liste fiyatından yüksek fiyat koyması durumu değil maalesef :D Çok daha dramatik bir olay var. SX, Ibanez GRG, Squier Bullet vb. giriş seviyesi gitarların artık sıfırı 2000 TL ve üstü!

Tabii arada sıfırından çok isteyenler veya 100-200 TL altına satanlar oluyor o komik orası ayrı. Ortalama 2.el fiyatlar %50-%60 mertebesinde olur. Sonuçta bugün Japon bir Jackson alsan sıfır muhtemelen 10.000 TL civarı ve üstü olur. Hiç alt fiyat, üst fiyat bakmaya gerek yok. Buna göre de fiyat belirlenebilir. Bendeki nadir bir gitar, farklı bir gitar orası doğru o yüzden fiyat biçmek de kolay değil çünkü emsali yok. Ama bu demek değildir ki söylediğin rakamları eder veya daha önce fiyatlara satıldığı için tekrar o fiyata satılır.

Neyse fazla uzatmaya gerek yok, ben hala en üst Japon Performer serilerinden biri için bu fiyatın fazla olduğunu düşünmüyorum. En azından abartılı denecek bir tarafı yok. Aynı modelden 3 tane aktif ilan gösterip her biri söylediğin fiyatlarda olsaydı işte o zaman dediğin doğru olurdu.

Sonuçta bugün Japon bir Jackson alsan sıfır muhtemelen 10.000 TL civarı ve üstü olur. Hiç alt fiyat, üst fiyat bakmaya gerek yok. Buna göre de fiyat belirlenebilir. Bendeki nadir bir gitar, farklı bir gitar orası doğru o yüzden fiyat biçmek de kolay değil çünkü emsali yok.

Jacksonlar için sadece "Japon" olması gerçekten o kadar da fiyat belirleyici birşey mi? Biraz bilgimi tazelemek, emin olmak istedim. Şöyle bir başlığa denk geldim. Benim de hatırladığım kadarıyla, performer serileri, öncesinde üretilen professional std. devamı diye biliyorum. Bu da aslında o dönem için giriş/orta segment seviyesi gitarlar oluyor. Günümüzün dünyasında makineler ile çok daha hassas bir şekilde üretimi sağlanabilen ürünler varken, hangi özelliğiyle alt seviye import bir jackson "bugün 0ı olsa 10000 olur" noktasına sırf Japon oluşuyla varabiliyor. Hani, USA satışlarını baltalıyor diye üretimi durdurulan Professional Pro'lardan olsa -bende ondan da var da, ilk heyecanını atınca onun da çok bi numarası yok aslında- sırf şanından ötürü kabul edilebilir de. Yine bu performer serileri, Japon fabrikalar tarafından *Bunları almayın, domestik üretimlerden alın, dış pazara sunulanlar tırto* diye iç pazara reklam edilen alt seriler bunlar. Sizin elinize çok güzel oturmuştur, denk gelmiştir zımba gibi soundu vardır. Hepsine saygı duyuyorum. Yazdığınız fiyata da asla çok veya az demem çünkü 0'ı üzerinden hesaba kalksak bile biryere varılmaz. Ama tüm bu gerçekler varken sırf Japon demek ne kadar sağlıklı sizce?

Biraz Jackson sapı tutmuşluğumuz da vardır, PS segmenti hiçbir gitar bana kalırsa endonezya üretimi -önceki hint ve şu anki çin dönemlerini ayrı tutarım- X serileri yanında JS32 hissiyatından öteye gidemez. İstisnalar elbet olabilir ama ait olduğu yer orası. Şimdi burada *Abi bi çin üretimi player Fender'im var ama 60's reissue tokatlıyor* desem nasıl 20 sayfa dalga geçilirse, sırf Japon ve piyasada bulunmuyor diye böyle bir fiyat değerlendirmesi yapmak makul değil. Sonuçta bugün 0 bir Japon Jackson almak demek, öncesini bilmeyi gerektirir. Sırf buna yer hazırlayabilmek için, FMIC geçtiğimiz sene tüm USA üretimlere 1000 USD civarı zam yaptı, ertesi sene - günümüz - gittiler seri üretim USA'lerin geleneksel fiyat aralığı olan 1800 - 3000 USD arasına Japon fabrikasını yerleştirdiler. Ancak bu Japon üretimler de 2012'de Tsunami ile kapanan eski Chushin Gakki fabrikası değil, Fujigen üretimi yapılmış/yapılan ayrı bir fabrika. Yani tek benzerlik, fabrikaların aynı ülkede olması. Mevzu'nun özü ise ESP'nin yaptığı E-II benzeri bir hareketle daha çok para kazanabilmek.

Özetle, üretildiği yer, ait olduğu segment, bir de üretildiği dönemin kalite kontrol ve üretim hassasiyeti teknolojilerini düşününce sanki "Sonuçta bugün Japon bir Jackson alsan sıfır muhtemelen 10.000 TL civarı ve üstü olur." diyip geçmek pek kolay değil bence. Siz yine istediğiniz fiyatı isteyin tabi, yukarıdaki sorularıma cevap vermek, tartışmak isteyen olursa diye görüş belirtmek benimki sadece. Bir de alacak ve satacak adam olur gelir bakar, birkaç soru işareti giderir umarım.

Dediğim gibi konuyu çok uzatma taraftarı değilim. İş uzadıkça uzuyor, yukarıda gitarın Japon malı olmasının çok da önemli olmadığı sonucu çıkıyor ki bence yanlış bir düşünce. Japon üretimini Endonezya ile eş tutmak da enteresan. JS serisi kullandım, bu işlerden biraz da anlayan biri olarak en azından ağaç olarak Japon Performer ile alakası yok. Daha endüstriyel, belki daha kusursuz üretim kalitesi (o da soru işareti) ancak plastiksi tat veren aletler.. Gitar hissiyatı almak çok daha güç çoğu yeni üretim gitarda olduğu gibi. Tabii her Japon gitar iyi midir derseniz elbette değildir. Daha üst seri Dinky Japon'um da oldu 3-4 tane. Aralarında gerçekten Japon olduğuna ihtimal verilmeyecek kadar sağır ve çalımı iyi olmayanı da denk geldi. Ama bunlar istisnai durumlar, her ne kadar Çin Fender'in USA Fender'den rezonans olarak daha iyi olma ihtimali olduğu gibi.

Birde bu gitarı daha önce söylediğim gibi standart Performerlar ile aynı kefeye değil şu an benim sahip olduğum Phil Collen PC3 ile karşılaştırarak değerlendirdim. İkisi de muhtemelen aynı fabrikadan çıkma aletler. PC3'ü kolay kolay hiçbir superstrata değişmem, inanılmaz gitardır. PS7 konfigürasyon olarak daha düşük PC3 olarak değerlendirilebilir. Zaten PS7'nin yapı olarak ve klavye olarak da diğer Performer serileri ile aynı olmadığı, standart Jackson severlerin tercihi olmayacağı açık. Bu gitar diğer alternatif super stratlar ile kıyaslanmalı. Ne bilim Yamaha Pasifica, Fender Mexico, LTD ST, Ibanez SA vb. seriler ile kıyaslanması çok daha doğru olur.

Sonuç olarak hepsini geçiyorum; sıfır Ibanez GRG170 bile 2350 TL olmuşsa, pazarlık payımın da olduğu düşünülerek Japon Jackson PS7 için istediğim bu fiyat abartı değildir.
Zaten eBay, Reverb gibi sitelere de baktım az önce ortalama 400-500 USD gibi fiyatlara satılmış zamanında.

Son düzenleme:
Adam istanbulda gitarı uyguna bulmuş uğraşmış birşekilde almış( fırsatı değerlendirmiş )bakımını yapmış sonrada olabilecek bir fiyat koymuş.Daha neyin tartışması japon jackson işte 1500 tl mi olcak 500 tl ye bile alsa satacağı fiyat belli.zamanında sıfır japon fender evh almıştım sonra sıkılıp 3000 tl satmıştım 5 sene geçmiş.Dandik epiphoneların fiyatı belli gereksiz yere konu açılmış.

performer serileri, öncesinde üretilen professional std. devamı diye biliyorum
Abi performerı sınıflandırmak zor farklı zamanlardaki jackson serileri arasında. Ama şunu söyleyebilirim professional STD ile alakası yok. Bazı PS'lerde de aynı köprü(jt580) bulunuyor ama manyetikler farklı. İkisi de Jackson yazılı olmasına rağmen PS'lerde Professioal'lardakinden farklı manyetikler var, biri j70 biri j40. Professional STD-XL-PRO'da ise aynı manyetikler var(professional pro dengi Charvel'imde de aynı manyetik var).
Elimdeki Professional std ve Performer'ı kıyasladığımda ağaç kalitelerinin farklı olduğu da net anlaşılıyor. Sadece çalmadan sap arkasına baktığında zaten quartersawn kesim(professional) ve bodoslama kesim(ps) gibi bir fark olduğu görülüyor. Sap cilası ve cilanın kalınlığı da farklı. Sustain olarak bile farklılar. İki gitarın hissiyat olarak da pek benzer bir hali yok. Professional STD açıkça daha iyi gitar. Muhtemelen sapta Professional yazan diğer tüm Jacksonlar da performerlardan daha iyidir.
Performer JS serisinden daha iyi bence bu arada.
Başka görüşü olan adamlar da vardır mutlaka. Görürlerse yazarlar. Anlaşılan gitarın fiyatının abartı olduğunu da, olmadığını da düşünler var.

Fender ve iştiraklerinin değerli! ithalatçısı, Avrupa ve Abd'den %40 pahalı fiyat politikası uyguladığı sürece böyle fiyatlar normal. Kargo, vergi dahil daha ucuza sıfır almak varken ikinci eline daha fazla istenen gitarların 1 günde satıldığını görüyorum. Ayrıca cidden çin yapımı öğrenci segmenti gitarlar 250$ dan başlıyor.

Pre Fender segmentasyonu gerçeten karışık bu arada. Ama Jakson'ın 30 yıllık hatta daha eski katalog ve fiyat listeleri kendi sitesinde var, oradan bakılabilir hangi model neymiş, ne kadar değer biçilmiş. Benim gördüğüm Performer serisi Pro. ile X serisi arasındaydı bir katalogda. Sonra biri çıktı, diğeri isim değiştirdi falan.

Üretim yılına göre paranın zaman değeri hesaplanıp yaklaşık bir değer öngörülebilir. Mesela 98 kataloğunda ps7 525$. Bugün için karşılığı 800$ civarında olur. Bugün de Endonezya Prolar 750$ dan başlıyor, X serileri 500$ dan başlıyor. Japon ve pazarlık payının da olduğu hesaba katılırsa 500$ abartı değil sanki . Tabi gitara ne kadar talep var, rakipleri neler orası ayrı mevzu. Bence Ps serilerinin ucuza gittiğini görmemizin en büyük sebepleri yıllardır gitara dokunmamış kişilerin elden çıkartmak için ucuza vermek istemeleri ve talebin az olması.

Belli ki, kendi adıma tartışmaya çalıştığım kavramlar, gitarı eleştirmekten ibaret görülmüş. O kadar, fiyata en ufak lafım yok, dememe rağmen. Bakın bu ilanın içinde "Kısacası bu gitarın yarı fiyatı bile etmeyecek Çin, Endonezya üretimi gitarlara bile 2 katı fiyat istendiği düşünülürse bu gitar kaçırılmaz. " şeklinde doğrudan alacak kişiyi yanıltacak laflar da var. Endonezya üretimi gitarlar EMG 81 - 89 veya SD JB - 59 ile geliyordu en basitinden, ve bu gitarlara tamı tamına 1875 tl bile etmez diyebiliyor satıcı. Ama burada, giriş segmenti Jackson sırf Japon diye cilalanıp satılmaya çalışılmamalı dediğimizde İbanezler şu para Epiphonelar bu para.

Abi piyasada her tuttuğumuz elimizde kalıyor zaten, elbette fiyatlar saçma, kimse kimseye şu dönemde malını ekstra ucuzdan versin demiyor. Evet gerçek ederleri malesef çok daha düşük. Yazayım ben de elimdeki KV2 için 35K, 0ı 45K diyip. Kim alır ki? Satılması gereken fiyatlar bu, ama kim o fiyata satsa parası hiç olacak. Benim tek ele almaya çalıştığım konu, gitarın düzgün anlatılması, değerinin düzgün kıstaslarla belirlenmesi. Git yaz abi, orta segment Jackson'dır ama herşeyi çok yerli yerindedir, deneyin görün, bu para etmez derseniz canınız sağolsun, ben gitarıma güveniyorum diye. En ufak lafım yok. Ama buraya gelip *0 Japon nereden baksan 10.000 tl*, ilana gidip * şu anki endonezyalar bunun yarı fiyatı etmez* dersen ben de senin gitarının endonezyalar yanında ne kaldığı üzerine giderim. Endonezyalar Pro serisi üretimlerdir, Js dedikleriniz uzun zamandır Çin'de üretiliyor, öncesi de Hint üretimi. Elbette performerlar JS'lerden iyidir ama Endonezyalar ile kıyaslarsanız performerları, performer çok yetersiz kalır onların yanında.

Japonların numarası da, yukarıda bahsettiğim gibi Professional Pro serisi haricinde çok değil malesef. 0 km bebek gibi endonezyalar çıkmaya başladıkça, elindeki kırık dökük rr3leri itelemeye çalışan dede uydurmacaları o efsane japonlar, amerikan tokatlayanlar. Efsane Japonlar da ülkede yılda 1 bulundu mu bulunuyor, reverbde 2000 - 3000 dolardan satılıyor, gerçek "rare" ve "japon" olarak.

O nedenle, fiyatınıza yine en ufak lafım yok, ama satış metodunuz, gitarı tanıtım biçiminiz bana göre yanıltıcıdır. Tüm değerlendirmeniz sadece ağaç odaklı olup iyi olduğunu niteleme şekliniz de *çalan anlar*dan ibaret. Ne manyetikleri konuşuyoruz, ne hardwarei konuşuyoruz, ne ürünün üretildiği segmenti konuşuyoruz. Bu nedenle istediğiniz fiyat ve yöntemle satmakta özgür olduğunuzun farkında olup bir PS Jackson arayan birisinin bakması, düşünmesi gereken kıstasları eklemiş olup kendi adıma tartışmayı sonlandırıyorum.

İyi satışlar.

Geri