Abartı Ilanlar

Bu durum bir çok ilanda dikkatimi çekiyor.. Bu ne yaman çelişki deyip geçiyorum.
Böyle satıcı kitlesini inan bende anlamıyorum. Hayır araba pazarına gitsen yine bu muhabbet var.
- Bu kaça abi ?
+ Yeğenim sana olanı diyorum 50.000
- Abi yapma gözünü seveyim, bak arabanın osu busu v.s. boyalı değişeni varmı bilmiyorum
+ Nakite ihtiyacım olmasa bu fiyata asla vermem yeğenim, çok sıkışığım. Aslında ederi 55.000 ama nakite sıkıştım 50.000 bırakırım
- Abi şimdi 48.000 veriyorum
+ Yok kardeşim. o fiyata garajda beklesin daha iyi.
-Abi nakite ihtiyaıcn var mı ?
+ Var yada yok sanane. 50.000
diyeee gidiyor. :)

Nakit ihtiyacından dolayı satıyor ancak değerinde ki elektro gitarlar ilede takas yaparım diyor. Ağnayan ağnamayanlara ağnatsın

Bu durum bir çok ilanda dikkatimi çekiyor.. Bu ne yaman çelişki deyip geçiyorum.
Meali: Bu gitar bu kadar etmez ama bu fiyatlara edecek bir gitarı takasla düşürürsem takaslarım, sonra onu daha kolay satıp nakit ihtiyacımı karşılarım.

bugün yaşadığım bir diyalogtan sonra anladım ki, satıcılar kadar alıcılar da cins bu ülkede. gerçekten nezaketten uzak, ticaret ahlakı nedir bilmeyen, bencil ve açgözlü bi toplum olduk. insanlar birbirlerine öyle davrandıkça kötülük hızlı bir şekilde bulaşıcı bir hastalık gibi yayılıyor. sonra kısır bir döngüye giriyoruz.

abartı fiyatlı ilanlar kabak tadı vermeye başladı, evet. bence görmezden gelmeye çalışalım(!). aksi takdirde psikolojik olarak yıpratıyor bu manzaralar. ilanların %70'i görece "olması gereken" fiyatın üstünde. bunda hepimizin payı var öyle ya da böyle. olayı çok geniş bir perspektiften ele alıp sosyolojik açıdan irdelemek de istemiyorum aslında. işin ucu siyasete değecek önünde sonunda.

velhasıl kelam, kötü günler bekliyor bizleri.

Alıcılar, daha doğrusu sözde alıcılar sinir harbi. Eskiden bu kadar amele internet kullanmıyordu, şimdi herkes internette olduğu için bir sürü amele ile yazışmak zorunda kalıyoruz.

- İlana açıkama yazarsın, açıklamayı okumaz ve yazdığın şeyleri sorar. Çünkü paşa çocuğu, kendisine özel muamele istiyor.
- Saçma sapan takas teklifleri gelir. Gitara buzdolabı, koşu bandı, evde ne kadar çöp varsa sorar. Eskiden yoktu böyle bir şey.
- İlanları araştırıp en düşük fiyatı yazarsın mesela hızlıca satmak için, gelen mesajda hala rezil bir indirim teklifi. Ulan en ucuz ilana yazma bari utan.
- Bir alt modelin fiyatı teklif edilir, söylersin, ama param bu kadar der, paran o kadarsa alt modele bak. Ben param yoksa Musicman Majesty ilanına girip Meksika Fender fiyatı teklif etmiyorum.
- İlanla alakasız bir soru sorar muhabbet açmaya çalışır, boşa vakit harcatır. Forumdayız sanki, alışveriş sitesi kardeşim bura. Googlea yazıp bir dakikada türkçesini de bulacağın bilgiyi ne soruyorsun.
- Bİr sorunu var mı diye sorar (ilanda yazıyor) yok dersin, cevap vermez. Nezaket sıfır. Benzer şekilde bir paragraflık açıklama gerektiren soru sorar, ayıp olmasın diye cevap yazarsın, okur geçer, enayi gibi açıklama yapmış olursun.
- Eskiden 2.el bir şey satın alırken mesafe biraz uzaksa almak isteyen kişi satıcıya uygun ve yakın bir yere giderdi. Şimdiki alıcılar ayağına kadar çağıracaklar utanmasalar.

- Gitar uzakdoğu mu? En ayar olduğum cümlelerden biri. Adam dünya haritasına hiç bakmamış. Ne istediğini de bilmiyor. Bir yerden bu lafı duymuş, papağan gibi tekrar ediyor. Kore gitar da uzakdoğu, Japon gitar da uzakdoğu, Endonezya da, Çin de. 2000 liraya USA veya Japon gitar hayali var sanırım. Kore bile o fiyata yok. Biri bu soruyu soruyorsa bence sonunda saçma sapan bir gitar alır, büyük ihtimalle de kazıklanır.

- Birde şu olaya uyuz oluyorum. Eskiden arkadaşlarımla o kadar gitar almaya, satmaya gittik rastlamadım. Sonra uzun bir süre gitar dünyasından uzaklaştım, geri geldim, son 2 senedir rastlıyorum. Adam ciddi alıcı gibi yazışıyor geliyor, bir afra tafra ile gitarı deneyip feelingi alamadım bro diyip gidiyor. Sanarsın custom bir gitar veya belli serilerinde özel bir tonu olan olan, kalitesi değişkenlik gösteren bir gitar satıyorsun. Hayalindeki Les Paul'u veya Strat'ı bulmak isteyen birinin arayışı gibi tavırlar. Ama adam gitarı çalamıyor, neyinin iyi veya kötü olduğunu da bilmiyor, bariz görüyorsun. Denediğin gitar İbanez GRX abi neyin peşindesin? İlanda belirtildiğinden daha harap haldeyse ya almazsın, ya indirim istersin. Piyasada satılan gitarlar için biz müzik dükkanlarında denerdik, az çok nasıl hissiyata sahip olduğunu bilirdik. Dolayısıyla 2.el alıyorsak satıcıyı kitlememiş olurduk.

Son düzenleme:
Bİr sorunu var mı diye sorar (ilanda yazıyor) yok dersin, cevap vermez. Nezaket sıfır. Benzer şekilde bir paragraflık açıklama gerektiren soru sorar, ayıp olmasın diye cevap yazarsın, okur geçer, enayi gibi açıklama yapmış olursun.
En sinir olduğum durum.Yazıyor anında cevap veriyorsun,Okuyup geçiyor.Alıcı değilse sormasın demiyorum da,En azından peki teşekkürler de.

2 gün arayla yazanlarda işin cabası,bir durum olur geri dönemez unutur vs vs değil bunlar çoğunlukla.Adam için ilan sahibi satıcı rolü ile ona hizmet etmek zorunda falan herhalde.

Alıcılar, daha doğrusu sözde alıcılar sinir harbi. Eskiden bu kadar amele internet kullanmıyordu, şimdi herkes internette olduğu için bir sürü amele ile yazışmak zorunda kalıyoruz.

- İlana açıkama yazarsın, açıklamayı okumaz ve yazdığın şeyleri sorar. Çünkü paşa çocuğu, kendisine özel muamele istiyor.
- Saçma sapan takas teklifleri gelir. Gitara buzdolabı, koşu bandı, evde ne kadar çöp varsa sorar. Eskiden yoktu böyle bir şey.
- İlanları araştırıp en düşük fiyatı yazarsın mesela hızlıca satmak için, gelen mesajda hala rezil bir indirim teklifi. Ulan en ucuz ilana yazma bari utan.
- Bir alt modelin fiyatı teklif edilir, söylersin, ama param bu kadar der, paran o kadarsa alt modele bak. Ben param yoksa Musicman Majesty ilanına girip Meksika Fender fiyatı teklif etmiyorum.
- İlanla alakasız bir soru sorar muhabbet açmaya çalışır, boşa vakit harcatır. Forumdayız sanki, alışveriş sitesi kardeşim bura. Googlea yazıp bir dakikada türkçesini de bulacağın bilgiyi ne soruyorsun.
- Bİr sorunu var mı diye sorar (ilanda yazıyor) yok dersin, cevap vermez. Nezaket sıfır. Benzer şekilde bir paragraflık açıklama gerektiren soru sorar, ayıp olmasın diye cevap yazarsın, okur geçer, enayi gibi açıklama yapmış olursun.
- Eskiden 2.el bir şey satın alırken mesafe biraz uzaksa almak isteyen kişi satıcıya uygun ve yakın bir yere giderdi. Şimdiki alıcılar ayağına kadar çağıracaklar utanmasalar.

- Gitar uzakdoğu mu? En ayar olduğum cümlelerden biri. Adam dünya haritasına hiç bakmamış. Ne istediğini de bilmiyor. Bir yerden bu lafı duymuş, papağan gibi tekrar ediyor. Kore gitar da uzakdoğu, Japon gitar da uzakdoğu, Endonezya da, Çin de. 2000 liraya USA veya Japon gitar hayali var sanırım. Kore bile o fiyata yok. Biri bu soruyu soruyorsa bence sonunda saçma sapan bir gitar alır, büyük ihtimalle de kazıklanır.

- Birde şu olaya uyuz oluyorum. Eskiden arkadaşlarımla o kadar gitar almaya, satmaya gittik rastlamadım. Sonra uzun bir süre gitar dünyasından uzaklaştım, geri geldim, son 2 senedir rastlıyorum. Adam ciddi alıcı gibi yazışıyor geliyor, bir afra tafra ile gitarı deneyip feelingi alamadım bro diyip gidiyor. Sanarsın custom bir gitar veya belli serilerinde özel bir tonu olan olan, kalitesi değişkenlik gösteren bir gitar satıyorsun. Hayalindeki Les Paul'u veya Strat'ı bulmak isteyen birinin arayışı gibi tavırlar. Ama adam gitarı çalamıyor, neyinin iyi veya kötü olduğunu da bilmiyor, bariz görüyorsun. Denediğin gitar İbanez GRX abi neyin peşindesin? İlanda belirtildiğinden daha harap haldeyse ya almazsın, ya indirim istersin. Piyasada satılan gitarlar için biz müzik dükkanlarında denerdik, az çok nasıl hissiyata sahip olduğunu bilirdik. Dolayısıyla 2.el alıyorsak satıcıyı kitlememiş olurduk.
Benzer şekilde bu aralar biri bana dadandı. Sürekli sahibinden hesap adını değiştirip garip sorular soruyor. Aynı isimle arattığım zaman bir bakıyorum meğer aynı kişi bir buçuk yıldır aynı şeyleri sorup duruyormuş. Sadece adını değiştirip, yeni biriymiş gibi görünmeye çalışıyor. Benimki biraz işi büyütmüş olabilir.
Gel evime çay kahve içelim konuşalım diyorum. Üslubunu beğenmedim diyor. 😀

Dostlar size çok değerli tavsiye vereyim. Eger bir gitar satiyorsaniz ve biri mesaj atıp gitarin clean, crunch, distortion tonlarını duyabileceği videolar isterse hiç zahmet etmeyin. Zira bu kisiler %95 oranında alamayacaktir. Cep tel cekim kalitesi de dahil olmak üzere zibilyon tane gitar dışı değişkenin olduğu bu yöntemle gitarin tonunu anlayabileceğini sanan kisiler ciddiyetten uzaktır. Ben bazen sırf bakalım ne diyecek diye video yerine gayet ust seviyede mp3 kayıtları gönderiyorum, aldığım cevap "tonlar güzelmiş, ben düşünüp donecegim" şeklinde geliyor. Sonrasını tahmin edersiniz. Ha, gitarin sorunsuz çalıştığını gösterir video için elbette bu istek doğru ve yerinde. Ama size "bir de su tonda gonder, bir de bu tonda gonder" istekleri geliyorsa hiç muhatap olmayın. Elinde telefon, cebinde olan veya olmayan üç kuruş para ile kendisini Suud prensi sanan güruh dolu ortalık. Bir de bitmek bilmeyen sorular sorunlara da hoscakal diyebilirsiniz, asla almayacaklar merak etmeyin :) .

Uzaktan gitar alirken de satıcı ilgisiz, tutarsız, kaba, bir iki karanlıkta çekilmiş foto gönderip sizin endişelerinizi gidermekten uzaksa ölü fiyata da olsa gene bulaşmayın. Hele gitar donanımı ve ayarinda tecrübeli değilseniz hiç bulaşmayın.

Konuyu açanı tebrik etmek lazım. Abartı fiyatlardan alıcılar ne kadar muzdarip ise satıcılar da en az onlar kadar bu ne istediğini bilmeyen, kendini bir şey sanan alıcılardan muzdarip.

Herkes örnek vermiş, ben de bir örnek vereyim. Alıcı işi ne kadar uzatıyorsa, o şeyi alma ihtimali o kadar zayıftır. Özellikle param şu güne hazır olacak diyenleri direkt engelleyin rahatlayın derim. Sanki parası hazır olana kadar bunlara hizmet etmek zorundayız alüminyum. Sorar da sorarlar. Dedikleri gün gelince de ya bir aksilik çıkmıştır ve para gelmemiştir ya da başka gitar falan beğenmiştir.

Konuyu açanı tebrik etmek lazım. Abartı fiyatlardan alıcılar ne kadar muzdarip ise satıcılar da en az onlar kadar bu ne istediğini bilmeyen, kendini bir şey sanan alıcılardan muzdarip.

Herkes örnek vermiş, ben de bir örnek vereyim. Alıcı işi ne kadar uzatıyorsa, o şeyi alma ihtimali o kadar zayıftır. Özellikle param şu güne hazır olacak diyenleri direkt engelleyin rahatlayın derim. Sanki parası hazır olana kadar bunlara hizmet etmek zorundayız alüminyum. Sorar da sorarlar. Dedikleri gün gelince de ya bir aksilik çıkmıştır ve para gelmemiştir ya da başka gitar falan beğenmiştir.
aynen dostum, bak ben bunu atlamışım 😁. Belirli bir tarihe kadar kapora isteyin. Vermeye yanasmiyorsa hiç muhatap olup vakit kaybetmeye değmez.

Gitarı geçtim, benden satmaya çalıştığım bilgisayar hoparlörünün sesini yollamamı istedi biri geçen sene. Bozuk olup olmadığıyla ilgili değil, hoparlörün tonunu merak ediyor adam. Benim hoparlörümün değil kendi hoparlörünün sesini duyarsın dinlerken dedim, biliyorum dedi fakat idrak edemedi gibi olayı.

Bu konuyla alakalı TV'de çıkan renklerimiz ne kadan da canlı televizyon reklamları da çok saçma gelir, ben onları çok canlı görüyorsam TV'mi değiştirmem zaten :) Aynı şey seste de var işte, çok saçma :)

Gitarı geçtim, benden satmaya çalıştığım bilgisayar hoparlörünün sesini yollamamı istedi biri geçen sene. Bozuk olup olmadığıyla ilgili değil, hoparlörün tonunu merak ediyor adam. Benim hoparlörümün değil kendi hoparlörünün sesini duyarsın dinlerken dedim, biliyorum dedi fakat idrak edemedi gibi olayı.
Herkesin tek derdi ton. Biri tonu oturdu der, diğeri tonu nasıl der. Sanırsın hepsi birer Big Mick, Pensado falan. Halbuki duyduğun sesin frekansını söyle desen alayı apışıp kalır ama yine de ton aşağı ton yukarı.

Evet Abiler ilanımızda yer alan ELEKTRONİK gitarımızın arka kaplaması gerçek Maunsunta olup yayalarımızda orjinal somyatuneomatic tir.
somya.jpg

Evet Abiler ilanımızda yer alan ELEKTRONİK gitarımızın arka kaplaması gerçek Maunsunta olup yayalarımızda orjinal somyatuneomatic tir.
147992 eklentisini görüntüle
Suntacaster :)
Zımparalanmış bir Cort'a benziyor... El yapımı custom imişş yersen :)

ya bis *** diyeceğim ama neyse. Bu tarz ukalalıklara kanan kimse de kalmadı ama hala azimle böyle ilanlar açanlar var. Yeni akım gitaristler zaten vintage Jackson/charvel nedir bilmez, eski kafa olanlar da jackson performerın stok haliyle ve hele kötü durumdaysa 1500-2000 liradan fazla etmeyeceğini bilirler. Şov yapmaya gelmiş desem şov yapacak bir gitar değil, zar zor ayakta duruyormuş gibi görünüyor hatta. Manyetik çevreçelerine ne yaptılarsa ardık **** **** ayrı oynamış.
Şikayet ettim ilanı, belki arkada belli bir şikayet yüzdesine ulaşınca devreye giren bir algoritma vardır.

Geri