Fender Hss Mi Yoksa Sss Mi Kararsızım?

Merhaba arkadaşlar. 5 yıllık bi klasik gitar geçmişimden sonra bu hafta ilk elektro gitarımı alıcam uzun süredir araştırıyorum sonunda fender almaya karar verdim. Fakat ben Dire Straits'in Mark Knopfler'ın tarzında çalmak istiyorum bu yüzden sss almak istiyodum ama grup kurucağımız için bana ilerde başka tarz çalmak istersin o yüzden hss al dediler hem sss seslerini alırsın hemde dip ses yapmaz dediler benimde iyice kafam karıştı. Şimdi ben sss de aldığım tonların hepsini hss den aynı şekilde alabilicek miyim mesela sss de çalınan sultans of swing şarkısının tonunu ben hss de aynı şekilde yakalayabilir miyim?

Ben s-s-s kullanıcısıyım. Ancak bridge manyetikde mini humbucker kullanıyorum. Gayet hoş, ama zaten normalde de s-s-s seven biriyim.
Bu senin ton anlayışına kalmış bir durum. Şarkılarla falan karşılaştıramazsın.
Ama klasikten geçiş yapacaksan, büyük ihtimal ritim ağırlıkla çalacaksın. Ve bridge manyetiği de çok kullanıyorsan H-s-s öneririm.

İlk elektronu alıcaksan köprüde H manyetik olması çok daha iyi olur. Hem single manyetik tonları hem de güçlü tonlar yakalayacağın bir gitar, hangi tonun senin için daha iyi olacağına karar vermen açısından çok daha mantıklı olur. Zaten bu işlere alıştıktan sonra manyetik de değiştirirsin gitar da ama o zamana kadar arkadaşlarının da tavsiye ettiği üzere her yola gelen bir gitar daha faydalı olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben s-s-s kullanıcısıyım. Ancak bridge manyetikde mini humbucker kullanıyorum. Gayet hoş, ama zaten normalde de s-s-s seven biriyim.
Bu senin ton anlayışına kalmış bir durum. Şarkılarla falan karşılaştıramazsın.
Ama klasikten geçiş yapacaksan, büyük ihtimal ritim ağırlıkla çalacaksın. Ve bridge manyetiği de çok kullanıyorsan H-s-s öneririm.

yok ben ritim çalmıyorum klasikte de genelde çaldığım şarkılar arpej ve solo yani alacağım gitarla ritim çalmayı düşünmüyorum. Şarkıyla alakası yok demişsin dogru ama ben tonu örnek göstermek istemiştim tam olarak nasıl anlatıcağımı bilemediğim için.Bende sss almak istiyorum ama alacağım sss le bu tonu yakalama şansım var mı? eğer olucaksa direk alıcam ama bana bu ton için hss dediler ondan sonra kafam karıştıda foruma yazdım

Şu noktaya kadar anladığım s-s-s isteniyor çünkü 4. pozisyonda humbucker paralel yerine (sound'u bridge single'a benzeyebilir) middle+bridge single'lar istenmekte (çok farklı ton).

s-s-h ile kablolama yolu ile bu belki yapılabilir ama elektro dünyasına yeri giren biri şu aşamada kafa karışıklığı yaşayabilir.

HSS üstüne coil-tap derim. Bu HSS olayını hss alıp mı halledersin sss'ye mini humbucker mı alıp halledersin orası senin zevkine kalmış. Ancak bazı insanların başına şöyle bir şey geldiği de oluyor: bazı fenderlerde kablolama farkı var. Normalde HSS'lerin üstten ikinci switch pozisyonunda middle+neck manyetikleri çalışır. Bu kablolama farkı olunca aynı pozisyonda neck+bridge çalışıyor, kimisi bu tonu pek beğeniyor, bu modifiyelere pişman olabiliyor.

inkte verdiğiniz money for nothing de ki intro kısmı les paul ile çalınıyor...Tbai ki illa lp olacak değil...Ama orjinali lp ile çalınmıştır.....SSS dizilimli manyetikte köprüde ki fark dışında middle ve neck zaten aynı manyetik.stratta aslında( kesin kaide olmasa da) bridge manyetik s lerde daha ziyade country ,chicken picking gibi twangy tonlarla ,sololarda kullanırsınız..H manyetiklerle daha hacimli ve güçlü drive tonları alırsınız.Bu arada bence sss alırsanız ileride çok ucuz bir maliyeyetle single humbucker bir manyetik alarak pickguard değiştirmeden hss konfigürasyona dönersiniz..Aksi de mümkün..hss alıp sonra bridge için s manyetikte alabilirsiniz ama bu sefer pickguard da değişecek..Tavsiyem sss alıp ileride single humbucker manyetik modu yapmanız...Tbi tek gitarla tüm tonlar diye bir şey yok ama genel olarak strat funktan jazz a rock tan blues a çok geniş bir skalada ton verecektir..Hakan..

doğru karar... bridge için acele etmeyin...bir çok markanın single humbucker manyetiği ,sitelerinde ise ton yapılandırıcılar(configurator)var.Bu manyetiklerle iligili youtube da çok fazla demo da var...hayırlı olsun..

andysat doğru diyorsun, mark knopfler'in 2 tane özel tonu var bence. 1 tanesi iki single manyetiğin birleşiminden oluşan ve kimisine göre kompresör kullanılan "sultans of swing" tonu, diğeri ise humbucker manyetik kullanarak ve wah pedalını ortalarda bi pozisyonda sabitleyerek kullandığı "money for nothing" tonu. Ben de mark knopfler'i çok seviyorum ve çalmaya çalışıyorum. Deniz17'ye tavsiyem HSS almasıdır, ben Godin Session gitarım ile bahsettiğim 2 tona da çok yaklaşıyorum. Gerçi belki single boyutunda humbucker ile de benzer bi ses alabilir ama ilerde başka gruplardan da parçalar çalacaksan ve bütçen 1 gitar almaya yetiyorsa HSS al derim :)

Yakın zamanda 62 reissue bir fender aldım...Youtube daki video yu da izlerseniz göreceksiniz..(9: 12 deki sanırım 61 yada 62 reissue kırmızı ile çalıyor)
Yıllardır usa standard strat kullanırım,maple klavye.hep bu sultans tonu için kompresör pedal vs arar durur ve bir miktar yaklaşırdım..ama bu 62 ve bj nos amfimle aldığım ton o kadar yakın ki...sadece bu değil bir çok şarkıda duyduğum strat tonları için ,aaa bu ayarda bu manyetikte imiş diyorum..gitarın bu kadar önemli olduğunu anladım.inanın en fazla bir od pedalı takıyorum,çoğu zaman diğer pedallar aklıma bile gelmiyor..aynı şekilde sağlam bir de amfi ile işte bu dedirten sound geliyor.resmen tuşeniz gelişip daha keyif alıyorsunuz..aynı şekilde les paulde öyle.tabi bunlar benim keyif aldığım duymak istediğim sound..benim olayım budur dedim...bana bu video daki gitar tonu keyif veriyor ..tabi zevk..funk da sever insan metal de..ama dediğim gibi bana göre bu güzel..belki ilk 80 lerin başında dire stratitsle başladığım için rock vs.sevmeye.. bilemiyorum...hala saklarım tüm albümlerini..burada bulamayıp orjinalini yurtdışından aldırmışlığım var..

61 veya 62 reissue larin ikinci ellerinin ortalama fiyatlari ne kadar? Ben pek humbucker kullanmiycam gibi duruyo genelde singlelarla goturucegim icin sss alicam.Grugum un dedigi gibi belki sonra mini humbucker takarim. Ama benim icin onemli olan o clean tonlari yakalamak

s-s-s'lerin tonunu genelde beğenmedim, h-s-s her ihtiyacını görür. Köprü'de hem single coil olmasından, hem fenderler de köprü ton ayarı olmamasından dolayı, çok tiz bir ton verirler. Mark Knopfler'da ağırlıklı neck'den clean tonları alır, yani zaten o tarz tonları alacağın yer köprü olmayacak, köprüyü daha çok distortion ile ritimlerde kullanmak daha doğru olacaktır. Aynı şekilde köprü+middle tonları clean tonda akustik gitara yakındır ama tabii zevk işi. Yani gitarı denemediğin için kafanda net birşey yok ama bir süre kullandığında dediklerimi net anlayacaksın. Bana sorarsan hiç s-s-s'e yatırım yapma. Gerekirse h-s-s al, gelecek de s-s-s'e çevirirsin ama s-s-s alırsan asla gerçek bir humbucker kullanamazsın, çünkü gövdede yeri olmayacak.

Şu an satılan sss standart stratların bridge pozisyonu humbucker için uygun. Sadece pickguard değiştirerek normal humbucker takabiliyosun. Ama bence de direkt olarak hss alman daha uygun. Çünkü illa ki gün gelecek sağlam drive tonlarına ihtiyaç duyacaksın. Sadece ritmde değil sololarda da. sss'de de belki iyi drive tonları alabilirsin ama bu sefer de çok fazla dipses duyacaksın. Bu canını sıkar bi süre sonra emin ol. Özellikle bridge in o cırtlak sesinde bunu denersen (zaten ton potansı da yok bridge için).
Tavsiyem hss alman ve 1 ton 1 volume olarak potanslarını ayarlatman. Bi luthiere goturup yaptırabilirsin ve ya lehim işi elinden geliyosa seymour duncan ın sitesinde devre şemaları var 1 ton 1 volume için olana bakıp yapabilirsin kendin.

Şu an satılan sss standart stratların bridge pozisyonu humbucker için uygun. Sadece pickguard değiştirerek normal humbucker takabiliyosun. Ama bence de direkt olarak hss alman daha uygun. Çünkü illa ki gün gelecek sağlam drive tonlarına ihtiyaç duyacaksın. Sadece ritmde değil sololarda da. sss'de de belki iyi drive tonları alabilirsin ama bu sefer de çok fazla dipses duyacaksın. Bu canını sıkar bi süre sonra emin ol. Özellikle bridge in o cırtlak sesinde bunu denersen (zaten ton potansı da yok bridge için).
Tavsiyem hss alman ve 1 ton 1 volume olarak potanslarını ayarlatman. Bi luthiere goturup yaptırabilirsin ve ya lehim işi elinden geliyosa seymour duncan ın sitesinde devre şemaları var 1 ton 1 volume için olana bakıp yapabilirsin kendin.
O dediğin şeyleri ilk defa duydum istanbulda nerde yaptırabilirim ne kadara mal olur bana bi bilgin varmı

Geri