Send Return Olayı

Arkadaşlar daha öncedende buna benzer bir başlık açmıştım.
Merak ettiğim şeyler var ben amfi alacağım pod xt live kullanıyorum prosesörün kendi tonunu almak için send return şart mıdır? Arkadaşlarımın çoğu değil diyor bende Boston amfi vardı onda denedim prosesörü fakat çok kötü ses aldım. Şimdi Line 6, Orange gibi amfilere bakıyorum. Anlamadığım bir konu var eğer send return şart değilse, yani prosesörün kendi tonunu normal bir amfidede alabilirsem send return neden var? En merak ettiğim konu bu amfi alamıyorum sırf bunun yüzünden.

Mantık basit, inputtan girersen prosesörden amfi modellemesi kullanmayacaksın. Prosesörden amfi modellemesi kullanacaksan sinyali tekrar amplifikasyona sokmayacaksın. Make your choice!

saw_movie.jpg

Aletinin üzerinde Amp butonu var ya, o amfi modellemesini kontrol ediyor. Amfi modellemesi demek, senin gitar sinyalinin sanki gerçek bir amfiden geçmiş gibi işlenmesi, amfinin taklit edilmesi demek. Sen bu olay açıkken amfinin input kısmına taktığın zaman n'oluyor? Arka arkaya iki tane amfi bağlamış gibi oluyorsun, doğal olarak da rezil bir ses alıyorsun. :) Amplifikasyon yükseltme, daha güçlü hale getirme demek, ama gitar amfilerinin olayı sadece bundan ibaret değil. :)

Eğer amfinin input kısmından girmen şart ise (Return yok ise) amfi modellemesini kapat, kullanma kılavuzunu kaybetmedi isen orada anlatır zaten nasıl yapacağını. Bu durumda XT ni sadece efekt aleti (bir nevi pedal seti :D ) olarak kullanacaksın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aletinin üzerinde Amp butonu var ya, o amfi modellemesini kontrol ediyor. Amfi modellemesi demek, senin gitar sinyalinin sanki gerçek bir amfiden geçmiş gibi işlenmesi, amfinin taklit edilmesi demek. Sen bu olay açıkken amfinin input kısmına taktığın zaman n'oluyor? Arka arkaya iki tane amfi bağlamış gibi oluyorsun, doğal olarak da rezil bir ses alıyorsun. :) Amplifikasyon yükseltme, daha güçlü hale getirme demek, ama gitar amfilerinin olayı sadece bundan ibaret değil. :)

Eğer amfinin input kısmından girmen şart ise (Return yok ise) amfi modellemesini kapat, kullanma kılavuzunu kaybetmedi isen orada anlatır zaten nasıl yapacağını. Bu durumda XT ni sadece efekt aleti (bir nevi pedal seti :D ) olarak kullanacaksın.

Çok sağol hocam amfi modellemesi olayını anladım fakat bunu devredışı bıraktıktan sonra aldığım tonda bir değişiklik olmayacak mı? :D

Şimdi işin aslı bir prosesörü amfide return girişi yok diye input'tan bağlamak, kullanıcı için çok acı olur :) Prosesörden doğru düzgün faydalanmamakla eş değer.

Bu gibi durumlarda benim kendi kendime isim taktığım 'turkish send return' olayından faydalanbilirsin :) Genelde küçük wattlı amfilerde send return olmaz fakat cd line-in biraz daha sıkça bulunur. Bu giriş de sese ekstra bir şey katmaz pek, amfinin preampiyle alakası olmadan yalnızca ses hoparlorunden çıkar.

Açıkçası benim laney 10 watt amfim var, prosesör zamanında da öyle yapıyordum, şimdi setup kurdum(içinde preamp-yani bir nevi amfi, senin prosesör hesabı- olduğu için) yine cd line-in'den giriyorum. Üstelik send return'Lü amfiye de sahibim, 1x12. Fakat laney'in o küçük hoparlörü daha güzel ses veriyormuş gibime geliyor da neyse konu bu değil :D

Özetle prosesöründen amfi modellemesini kapaman prosesörün önemini büyük ölçüde yitirir. Eğer varsa öyle bir şey yap. Yoksa pc hoparlörü yahut kulaklık ile yetinmeye çalış. Fakat en kısa zamanda, böyle ucuz yollu benimki gibi amfiler bak, hiçbir şey amfi hoparlörünün(ufacık bile olsa) yerini tutmaz 'bence'. 1x6 bile olsa :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi

Sağol dostum bakacağım

Şimdi işin aslı bir prosesörü amfide return girişi yok diye input'tan bağlamak, kullanıcı için çok acı olur :) Prosesörden doğru düzgün faydalanmamakla eş değer.

Bu gibi durumlarda benim kendi kendime isim taktığım 'turkish send return' olayından faydalanbilirsin :) Genelde küçük wattlı amfilerde send return olmaz fakat cd line-in biraz daha sıkça bulunur. Bu giriş de sese ekstra bir şey katmaz pek, amfinin preampiyle alakası olmadan yalnızca ses hoparlorunden çıkar.

Açıkçası benim laney 10 watt amfim var, prosesör zamanında da öyle yapıyordum, şimdi setup kurdum(içinde preamp-yani bir nevi amfi, senin prosesör hesabı- olduğu için) yine cd line-in'den giriyorum. Üstelik send return'Lü amfiye de sahibim, 1x12. Fakat laney'in o küçük hoparlörü daha güzel ses veriyormuş gibime geliyor da neyse konu bu değil :D

Özetle prosesöründen amfi modellemesini kapaman prosesörün önemini büyük ölçüde yitirir. Eğer varsa öyle bir şey yap. Yoksa pc hoparlörü yahut kulaklık ile yetinmeye çalış. Fakat en kısa zamanda, böyle ucuz yollu benimki gibi amfiler bak, hiçbir şey amfi hoparlörünün(ufacık bile olsa) yerini tutmaz 'bence'. 1x6 bile olsa :)

Çok sağol hocam anladım demek istediğini, send returnlu bir amfi cidden çok masraflı. :) Amfiye send return yaptırılıyormuş forumda okumuştum çok önceden ne kadar doğru bu? Eğer ucuz mümkünse öyle bir şey yaptırmayı düşünüyorum ama sonucun kötü olmasını istemem. Olmuyorsada en iyisi hoparlör olur daha mantıklı :)

Amfiye send-return olayını tartışmaya hiç gerek yok, gerçekten hiç boşuna uğraşma derim :)

Amfinin modelini yazmadığın için yazamıyorum da şimdi :) ama anlaşılan bahsetmediğine göre cd/line in girişi yok, varsa rahatça kullanabilirsin dediğim gibi. Send Return demek, amfinin(preamp+poweramp), preamp'i ile poweramp'i arasına da bir şeyler sokabilmek için var olan bir şey bu arada bu da aklında kenarda köşede dursun. Yani sıralama şöyle;

Preamp-send çıkışı(buraya jak girersin ve jakın öteki ucuna ne istiyorsan bağlarsın-bazı pedallar buraya bağlanırsa daha iyi sonuç alınabilir-) - return girişi(az önceki bağladığın şeyin output'undan çıkan jackı da, amfi üzerindeki return girişine girersin) - poweramp. Yani özetle, preamp-send çıkışı--------return girişi-poweramp.

Daha detaylı da anlatabilirim özel mesaj atarsan, şimdilik konu bu değil diye durmaya gerek yok üzerinde.
Ufak bir amfiye send return yapacağına, para biriktir hacmi büyük olan bir amfi al(yani hoparlör hacmi büyük olan, 1x8, 1x10 hatta 1x12 vs.). Bu süre zarfında da söylediklerimle idare et.

Dediğim gibi ben cd/line in girişi ile gayet memnunum, şöyle bir düşününce aynı hesap gibi görünüyor zaten. Preamp'i(bu arada preamp sinyali işler, poweramp ise sinyali yükseltir, yani volume katar gibi bir şey) yine iptal etmiş oluyorsun ;)

Sıfırları 200 lira civarı filan, ikinci el başka amfilere de bakabilirsin. İşini fazlasıyla görür, send return şart değil.

Geri