kablo uzunluğunun ses e etkisi?

manyetiklerim aktif değil.kablonun uzunluğu ne kadar mesafeden sonra ses e etki eder? eder mi?konser esnasında pedalımla gitar arası kablom3 metre,mixere giden kablo 10 mereyi buluyor sanırım.bu sese etki ediyor mu?eski konserlerim de daha deneyimsiz ve bilgisiz olduğum için kablonun uzunluğuymuş falan filan gibi konulara dikkat etmemiştim.amatek bildiğim ses berbattı :) sevgiler.

5 metreden sonra kayıplar olmaya başlıyor diye biliyorum. O yüzden biraz paraya kıyıp mixere giden kabloyu iyi bişey alman mantıklı olur gibi Ama ses berbat diyosan bence öncelikle kablo boyundan çok diğer ekipmanları mixeri falan bi gözden geçir :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
yok abi boss gt-8 var işte daha hiç denemedim ama. bu dediğim olay digitech rp200 deydi..stüdyoda ok de .işte sahneye çıkınca biraz sorun olmuştu.kaliteli kablo konusunda önereceğin bi fiyat?.yani elimde 15 milyona aldığım 5 mt lik kablo var.bu fiyat normal mi iyi mi yani.jack uçları en pahalısından abi işte..sorun uzunlukta biitoyr sanırım..neyse artık mxere yakın biyerde olurum :).

• Konu Sahibi Konu Sahibi
yok abi boss gt-8 var işte daha hiç denemedim ama. bu dediğim olay digitech rp200 deydi..stüdyoda ok de .işte sahneye çıkınca biraz sorun olmuştu.kaliteli kablo konusunda önereceğin bi fiyat?.yani elimde 15 milyona aldığım 5 mt lik kablo var.bu fiyat normal mi iyi mi yani.jack uçları en pahalısından abi işte..sorun uzunlukta biitoyr sanırım..neyse artık mxere yakın biyerde olurum :).

ucuz kablo o jack ucları iyi ama içindeki tel sarımları iyimi bakalım ? bu iş icin en iyi urunler bence planetwaves te kablolar olsun jack lar olsun kaliteye benzio

abi gidiyonuz processor alıyonuz bilmem kaç dolara sonra onu 5 ytl lik kablo ile bağlıyonuz.gidin kabloyu da markalı kaliteli alın.paraya kıyın.

biz türkler bir garibiz :D .bilgisayar alırkende benzer birşey yapıyoruz.1 milyara bilgisyar topluyoruz ama power supply 20 milyonluk :D .allah bize akıl fikir versin :D

Gitarınız 1000 dolarlık bir gitar, kullandığınız kablo metresi 500 bin, jack da öyle. Sonra problem yaşıyorum diyorsunuz:) Kablonuz ve jacklarınız kaliteliyse 10-15 metre kablo kullanmak sese bir etkisi olmaz. Kablonun uzunluğuna önem veriyorsanız kalitesine de önem vermelisiniz. Bir diğer konu true by-pass olmayan pedallardan çok miktarda kullanmak da seste ton ve kalite değişimi yaratır.

Kablo uzadıkça seste kayıp ve bozulmalar oluşur. Bunun nedeni de "empedans faktörü" denen şeydir.
Empedans; elektrik akımının (manyetiklerde oluşturulan) ilerlediği yol boyunca karşısına çıkan bütün dirençlerin toplamıdır. Yani yüksek empedanslı bir enstrümanınız varsa (pasif manyetikli elk. gitar) gitarın içindeki aksam gereğince manyetiklerde üretilen elk. akımına çok fazla direnç uygulanır.
Kablo uzunluğu arttıkça bu direnç de artar. Çünkü akım kabloda ilerledikçe karşısına sürekli engeller çıkar. Kaliteli kablolarda hem kullanılan iletken teller daha kaliteli ve kayıpsız iletime olanak sağlarlar hem de kablo yalıtımı dış etkenlere (fotonlar) daha dayanıklıdır. Yani kısa ve kaliteli kablo kullanırsanız hem dip gürültüsü azalacaktır, hem "cızz, cuzz" diye tabir ettiğimiz seslerden ciddi bir oranda kurtulursunuz hem de tizlerden biraz daha kazanırsınız.
Bence kullanmak şart. Ben 10 ft'lik DiMarzio kablolardan kullanıyorum. Çok memnunum.

PS: Şimdilik kaynak gösteremeyecem ama otoriteler, ses kaybı başlayan kablo uzunluğunun 4.7 m olduğunu söylüyordu. Zaten bakarsanız piyasaya 4.7 m'lik kaliteli kablolar çok.

bi de arkadaşlar ineternet üzerinden planetwaves kablo sipariş edebilceğim bi adres var mı türkiye de satış sunan.ben kıbrıstayım şuan..yani en kısa zamanda en ucuz şekilde alabilceğim bir adres var mı? teşekkürler.

euphrates demiş ki:
Kablo uzadıkça seste kayıp ve bozulmalar oluşur. Bunun nedeni de "empedans faktörü" denen şeydir.
Empedans; elektrik akımının (manyetiklerde oluşturulan) ilerlediği yol boyunca karşısına çıkan bütün dirençlerin toplamıdır. Yani yüksek empedanslı bir enstrümanınız varsa (pasif manyetikli elk. gitar) gitarın içindeki aksam gereğince manyetiklerde üretilen elk. akımına çok fazla direnç uygulanır.
Kablo uzunluğu arttıkça bu direnç de artar. Çünkü akım kabloda ilerledikçe karşısına sürekli engeller çıkar. Kaliteli kablolarda hem kullanılan iletken teller daha kaliteli ve kayıpsız iletime olanak sağlarlar hem de kablo yalıtımı dış etkenlere (fotonlar) daha dayanıklıdır. Yani kısa ve kaliteli kablo kullanırsanız hem dip gürültüsü azalacaktır, hem "cızz, cuzz" diye tabir ettiğimiz seslerden ciddi bir oranda kurtulursunuz hem de tizlerden biraz daha kazanırsınız.
Ayrıca bende olaya malzeme açısından kısa bir not düşeyim. Tel boyutu uzadıkça kablo teli içindeki iç yapı hataları (dislokasyonlar ve safsızlıklar gibi) artacağından iletkenlik ciddi bir şekilde düşecektir. Ayrıca elektromanyetik dalgalar da kabloları ciddi olarak etkiler. Özellikle iletişimde Cat5 ler de vs. zırhlı kabolar kullanılır. DiMarzio gibi kaliteli kablolarda da bir yada birkaç kat zırh bulunur.

euphrates demiş ki:
Bence kullanmak şart. Ben 10 ft'lik DiMarzio kablolardan kullanıyorum. Çok memnunum.
Memnunsun da çok pahalılar TR de. Kıvılcımda 30 avro muydu neydi ;)

Sürekli konser veren insan iyi kablo almalı ama ne yazık ki kabloların hasarlanma oranı çok yüksek. Basılır edilir bükülür vs. Sonunda birkaç yıl içinde düzgün bir telsiz sisteme harcayacağınızdan fazlasını harcayabilirsiniz. Ya ucuz kablo, bol bol değiştirebilirsiniz, ya da iyi bir telsiz sistem derim ben. Çok rahat oluyor.

nienturi demiş ki:
Memnunsun da çok pahalılar TR de. Kıvılcımda 30 avro muydu neydi ;)
Haklısın kardeş, cidden pahalılar. 30€ verince 18 ft kablo veriyorlar ama. Sen bir de DiMarzio'nun speaker kablolarını ve jumperlarını filan kullandığını düşün. Sadece kablo parasına preamp+poweramp alırsın valla :D

Atalay, hem Planet Waves hem DiMarzio "Life Time Warranty" etiketiyle satıyor bu kabloları. Ben hiçbir sorun yaşamadım bu kablolarla ama sen daha tecrübelisin, yaşadın mı bir problem ve değiştiremediğin oldu mu? Ya da üstünden kamyonla filan mı geçtin :D

euphrates demiş ki:
Haklısın kardeş, cidden pahalılar. 30€ verince 18 ft kablo veriyorlar ama. Sen bir de DiMarzio'nun speaker kablolarını ve jumperlarını filan kullandığını düşün. Sadece kablo parasına preamp+poweramp alırsın valla
Adi herifler, çok pahalı ama cidden kaliteli mal üretiyorlar :)

Atalay demiş ki:
Sürekli konser veren insan iyi kablo almalı ama ne yazık ki kabloların hasarlanma oranı çok yüksek. Basılır edilir bükülür vs. Sonunda birkaç yıl içinde düzgün bir telsiz sisteme harcayacağınızdan fazlasını harcayabilirsiniz. Ya ucuz kablo, bol bol değiştirebilirsiniz, ya da iyi bir telsiz sistem derim ben. Çok rahat oluyor.
Yine de birkaç yüz dolarlık kabloya ulaşmak için "baya" bir kaliteli kablo harcamak gerekiyor bence. Ama elbette herkesin gönlündeki arslan kablosuz sistem. Hatta bu aralar 2006 ibanez kataloğu dedikodularında "bluetooth" teknolojisinin adı geçiyordu amfi teknolojisinde...

Şu kablosuz sistemler konusunda gerçekten bilgisizim. Doğru düzgün denemişliğim de olmadı.
Ama gözlemlediğim şu ki;
Beğendiğimiz, sevdiğimiz, takdir ettiğimiz gitaristler konserlere sıklıkla kablosuz sistemlerle çıkıyorlar. Ama DVD kaydı, CD kaydı yapılacak bir konser olduğunda (bootlegler hariç tabii) mutlaka kablo kullanıyorlar. İstisnalar vardır tabii ki ama ben görmedim :D
Nedir bu kablosuz sistemlerin ses kalitesine etkisi? Aynı radyo frekansını başka normal bir cihazın kullanması, parazit vb oluşturması mümkün müdür?
Yeni bir başlık açıp orda mı tartışsak yoksa :D

deep purple ın gitaristi.....''kablosuz çıkmam abi'' der :)) wireless layı biraz sakat...özellikle ülkemizde ki çocuk oyunu kalan organizasyonlar da :) alın kablonuzu abi 100 milyona bişeye artık babalar gibi çalın...bu arada 18ft 10ft falan bu nedir? kablo uzunluğumu yoksa yapısıyla alakalı bi özellik mi? merci.

euphrates demiş ki:

PS: Şimdilik kaynak gösteremeyecem ama otoriteler, ses kaybı başlayan kablo uzunluğunun 4.7 m olduğunu söylüyordu. Zaten bakarsanız piyasaya 4.7 m'lik kaliteli kablolar çok.

euphrates'ın söyledikleri kısmen doğrudur. Şimdi burada uzun uzun elektronik dersleri vermeyelim ama empedanstan bahsederken başka şeyleri unutmamalı. İlgilenen arkadaşlara bu teknik konuları anlatabilirim ama ayrıntıya girmek gerekirse eğer ohm kanununu bilmek gerekir. Kablonun uzunluğu, telin cinsi, telin kalınlığı, ekranın kalitesi, iç tel (hot) ile dış ekran arasındaki et kalınlığının audio standartlarda olması, ara malzemenin geçirgenlik katsayısı gibi faktörler sesin bozulmasında ve tona etken olabilirler. Örneğin kullanılan bakır bile hurda bakır karışımı olmamalı, eritilirken yüksek ısılara çıkmamalı, gibi etkenler de vardır. uzun lafın kısası, evet, hazır markalı kabloları almak oldukça güvenilirdir. Daha önce bahsettiğim orta damar kalınlığı kalın ve kaliteli olan kablo ile 10-15 metreye çıkabilirsiniz, bu uzunlukta kayıp olsa bile önemli olan %5-10 orandaki kayıptan ziyade sesteki kablonun iç drenci ve dış ekran arasının uzunluğundan kaynaklanan kapasitif değerin artması ile oluşan ton farkı rahatsız edebilir. Bunun dışıunda kablo uzunluğu eğer ekranlaması iyi ise ve dış etkenlerden gürültü kapmıyorsa herhangi bir dip gürültüsü oluşturmaz. Ayrıca gürültü çeşitleri, nedenleri ve çözümleri ile ilgili bilgi edinmek istiyorsanız bu konudaki başlıkta yazdığım yazıdan (dip gürültüleri ve manyetik alanlar) faydalanabilirsiniz.

Sevgiler.

Yukarıda da yazıldığı gibi kullanılan kablonun özelliği direkt tonu da etkileyebiliyor... eski kayıtlardan birisinde dehşet içinde bası amfiye bağlamakta kullandığım kablonun tiz/mid dengesini ciddi olarak etkilediğini faretmiştim :D Hatta neredeyse gürültü vb. sorunları dışarıda bırakarak söylersek kablonun ton karekteristiğine de etkisi oluyor :!:

Özellikle stüdyo kayıtlarında mümkün olan en kısa ve en kaliteli kabloyu seçmek; elde varsa birkaç farklı kabloyu bağlayıp fark olup olmadığını duymakiyi bir strateji olabilir :D

Geri