ton maisterlık kursu

E

elektro67

mrb arkadaşlar aranıza yeni katıldım ve bi kaç sorum olcak ben zkü elektronik haberleşme bölümüde okuyorum ve ton maisteliğe hevesim var ama yaşadığım yerde kurs yok ankarda kurs veren yerlerin adreslerini bilen arkadşlar varsa ltf yardımcı olsunlar herkese iigünler

bildiğim kadarıyla bu işin bir kursu falan yok.ama sanırım bu işin mutfağını örenmek için önce ses tekniğiyle ilgili oldukça falza bilgi edinmen gerek.sonra tüm enstrümanları.onların sistemlerini amfileri.kablolar.onların yapısı......vs. bu gibi öncelikli bir çok bilgiye sahip olman gerek.bununda eğitimi yok bunu sen kendin araştırıp bulacaksın...daha sonra gidip bir kayıt stüdyosunda bu işten anlayan abilerin :) yanında fazla rahatsız etmeden bişeyler kapmaya çalışıcaksın..konserlerde bu işlerle ilgilenen adamları izle sahne arkasından..onlarla konuş..bildiğim kadarıyla böyle..stüdyoda çaycılıkla başlayabilirisn mesela :))

slm

sen yanlış biliyosun heralde bunu kursu var istanbulda görmüştüm ama baya pahalıydı ankarada arıyorum şimdi ve dediğin gibi ilk önce seslendirme malzemelerini öğrenmem gerekiyor ama zaten mesleğimden dolayı çoğunu biliyorum :LOL: sadece teknik bilgi ve başka neler gerekiyor onları öğrenmem lazım yinede bilgin için sağol

eğer aklındaysa adresi istanbuldakş adresini bana da verebilir misin?.gerçekten öğrenilmesi gerken bi mevzuat :) bana da çok faydalı olur..bende bayaa bi aramıştım.bana bu tavsiyeleri vermişlerdi :) bu işle ilgili bir eğitim alanı olduunu öğrenmek çok güzel bişey :) ama yinede sen enstrümanları ve diğer ses ekipmanlarını yutman gerek.elektronik falan.dalga boyu frekans falan blablabla :) bissürü şey....sevgiler..bilgilendirdiğin için sağol ayrıca.bide adresi verirsen?

slm

gerçekten aklımda deil ben googleda ararken buldum sen diğince bidaha aradım buseferde siteyi bulamdım :D ama yıldız teknik üni versitesi de veriyomuş kursu sitesinde gördüm istersen bi bak banada haber verirsen sevinirim

merhaba
ben Galatasaray ITM de okuyorum. "tonmaister" ünvanı prof.luktan sonra alınan bir ünvandır. zaten dünyada yanlış bilmiosam 4-5 tane var bu kişilerden. yazdığım okulda ses teknisyenliği üzerine kurslar da veriliyor. ben tam zamanlı bölümde okuyorum ama kurslar için de bilgi edinebilirsin
www.galatasarayitm.com.tr

bende gecenlerde "Volume" dergisindeki roportajlarini okudum
Guzel bir yere benziyor.Aradim mail adresimi aldilar ve tam 10 dakika sonra istedigim butun bilgileri fiyatlari mail attilar.

music Production kursuna gitmek istiyorum bende ama bu ara para yok elimde yılbasindan sonra olabilir sanirim.

Kursu var ama "yaw şu tonmaisterlık olayınada giriyim ton çekmeyi öğreniyim" demeyle olmuyor epey pahalı :) Mesela gs nin sitesinden alınan yarı zamanlı , ses teknisyenliği ücreti
:
"Ses teknisyenliği kurs ücreti aylık 375milyon +KDV`dir "

Bilmem yeterlimi :)

İTÜ'de Miam, Bilgi Ünivesitesi'nde de tonmaister'lık bölümü var. İTÜ'deki ses kayıt mühendisliği olabilir. İTÜ'deki öğrencilerin bile bu olaydan haberi olmadığı için ben de pek fazla bilgi edinemedim bu konuda...

Bildiğim bir şey var ki İTÜ Miam stüdyosu 4 milyon dolar değerinde...

Ben birşey sormak istiyorum.Merak ediyorum oldukça...

Amatör grupların çaldıgı barlardaki(isim vermiyim) mixer başındaki görevliler herhangi bir egitim alıyormu bilen varmı ? Neden sound genelde kötü oluyor ? Sistemdenmi mixer başındaki elemandanmı ?

_KehaneTEmre_ demiş ki:
Ben birşey sormak istiyorum.Merak ediyorum oldukça...

Amatör grupların çaldıgı barlardaki(isim vermiyim) mixer başındaki görevliler herhangi bir egitim alıyormu bilen varmı ? Neden sound genelde kötü oluyor ? Sistemdenmi mixer başındaki elemandanmı ?

Zannetmiyorum....
Buyuk ihtimal barmenin amcaoglu ya iyimser bir yaklasimla patronun yegenidir.

Muzisyen milletinin zebanisidir.Ton cektirmeye izin vermezler alet eskir.
Alete dokundurmazlar bi ayri dert

arkadaşlıklar yaklaşık 3 yıldır bu işi yapıyorum eğitim şart ama parayla alakalı o yüzden benim yaptığım gibi sabahlara kadar internette elemanları araştır enstrüman frekansları olabilr her fırsatta konserlere git ve müzisyen toinmaister herkesle mnüzik hakkında konuş ....
tabi kulak olması şart (bu arada ilk deneyimler gerçekten çok kötü oluyo sakın pes)

Araştırma dolaştırmayla olmaz bu işler arkadaşlar. Bir stüdyoda çalışıp, yada elinizin altında mikser olup durmadan kayıtlar yapıp kurcalamanız gerekir. "Hands on experience" denen, alet başında uğreaşarak öğrenme tekniği tek yoldur. Buna ek olarak ancak birkaç kayıt tekniği ile ilgili kitap alıp, kulaklarınızla duyduğunuz şeylerin ifade olarak ne anlama geldiğini öğrenmeniz, konu hakkında konuşurken ya da düşünürken iletişiminize yardımcı olur. Bütün bunlara zamanla kulak eğitimi, kulak alışkanlığı ve kayıt ile ilgili diğer cihazların da bilgisi eklenince (mikrofon seçimi, özellikleri, preamplar, kablolar vb.) tonmaister olma yolunda adımlar atmaya başlarsınız. Tonmaisterlik adece stüdyoda değil, konser alanlarındaki kayıt tecrübesi de gerektirir. Zamanla belki sadece bir enstrüman üzerine odaklanıp, bir enstrüman ses mühendisi, daha deliyseniz her enstrüman üzerinde uzun süre çalışıp ses mühendisi olma şansınız var. Bu noktada mekanlar ve akustik hakkında da ayrıntılı bilgi gerekir ki bu daha çok kitap okumak demektir.

Kolay gelsin.

outcry demiş ki:
bildiğim kadarıyla bu işin bir kursu falan yok.ama sanırım bu işin mutfağını örenmek için önce ses tekniğiyle ilgili oldukça falza bilgi edinmen gerek.sonra tüm enstrümanları.onların sistemlerini amfileri.kablolar.onların yapısı......vs. bu gibi öncelikli bir çok bilgiye sahip olman gerek.bununda eğitimi yok bunu sen kendin araştırıp bulacaksın...daha sonra gidip bir kayıt stüdyosunda bu işten anlayan abilerin :) yanında fazla rahatsız etmeden bişeyler kapmaya çalışıcaksın..konserlerde bu işlerle ilgilenen adamları izle sahne arkasından..onlarla konuş..bildiğim kadarıyla böyle..stüdyoda çaycılıkla başlayabilirisn mesela :))
Kesinlikle yanlış bir yorum.Bu işin eğitimi var ve ben de o bölümde okuyorum.Kesin bir bilgim yok özel kurslar hakkında bizim orda bulunmuyor zaten ama mesela şu anda Dokuz Eylül G.S.F. fakültesinde müzikoloji bölümünde tonmaisterlik bölümü mevcut.Bir kaç üniversitede daha var ama net olarak bilmiyorum.

İTÜ de miam ve ses tech. bölümü var. İTÜ miam'ın mekanı aletleri hocaları gayet iyi ama ses tech. bölümüne de gitseniz şan bölümü okuyan kişiyle aynı diplomayı alırsınız. (MÜZİK) yazar... yani bu diplomayla piyasada pek sözünzü geçirmeniz zor.. yani iyi bir iş bulmak zor oluyo... tabiiki iş yine bizde bitiyo..

gecenin 2 sinde adı aklıma gelmiyo ama trio müzik yada pan müzik de bi broşür görmüştüm Tonmaisterlik eğitimi üzerine bir ara gittiğimde bakarım unutmazsam

Geri