Noise Gate Kullanmak Sağlıklı Mıdır?

Elimdeki tele'yle fuzz ya da distortion kullanmam gerektiğinde çok gürültü oluyor.noise gate kullanmak işe yarar elbet ama tonda bir kaybolma ya da doğal tonu bozma gibi şeyler yaşatır mı?ekolayzırlar bir işe yarar mı ayrıca bu sıkıntıyı gidermek açısından?

boss da tuşeyi çok düşürüyor mxr şahsi fikrim daha başarılı bu konuda. düşük fiyatlı olan noise clamp var elimde. bence o bile boss dan başarılı. tuşeyi çok fazla etkilemiyor. zevk meselesi tabi.

Ben de telecaster ve stratocaster gibi gitarlarla fuzz-drive-dist kullanıyorum, en ufak dip gürültüsü olmuyor.

En sağlıklısı kaliteli kablo, adaptör ve manyetik kullanmaktır. Bir de topraklama çok önemli bu konuda. Onlara yatırım yapsanız daha iyi olur.

mistread sen bu söylediklerinin hepsini yaptıktan sonra mı gürültüsüz halde kullanmaya başladın gitarını.

Aslında topraklama işiyle uğraşmadım, çünkü apartmanda topraklama sıkıntısı yok.
Pedalların kalitesi çok önemli, kötü pedallar malesef dip gürültüsü yapmakta.
Ara kabloları ve gitar kablolarını dikkatli seçiyorum, kaliteli adaptör kullandığım için de en ufak dip gürültüsü olmuyor.
Kullandığım manyetikler de Seymour Duncan ürünleri, single manyetikler.

Bu sayede hi-gain de çalsam, vintage da çalsam, hiç bir tonda bir gürültü sıkıntısı yaşamıyorum.

Kablo, adaptör, topraklama çok çok önemli şeyler.

ISP Decimator al bence ne ses kaybı yaşıyosun ne de gürültü kalıyo. Bossdan Mxr dan kat kat iyi

Decimator-xlarge.jpg

Dostum telenin orjinal tonunu seviyorsan ekolayzerla biraz oynayıp ,mesela tizleri azaltıp bassları arttırarak (tabii hi gain kullandığın zamanlarda), kullanmalısın bence. Ama benim için tonun güzel olması onemli sadece diyosan seymour duncan ın tele için gürültüsüz manyetiklerine ve ya single humbuckerlarına bakabilirsin. Çok ta güzel olur distortionda. Cleanlerde de iyi olur hatta. Sadece tele tonundan uzaklaşırsın biraz.Ama dipsesin olmaz. Tercih senin. Noise pedalı kullanmıyorum ben.
Tabii bridge için konuşuyorum. Sap manyetiği kalsın. Onla oynarsan tele'likten çıkar gitar.

telecaster gürültülü bir gitardır tıpkı strat gibi. Fuzz denilen hadise zaten gürültü çıkartmak amacıyla varolan birşey. Fuzz + strat la ortaya çıkan dip gürültüsünü noise gate ile kesmeye çalışırsanız çok köklemeniz ve tonunuzdan çok şey kaybetmenize sebep olabilir. Şuna karar vermek lazım bence Andy Timmons vs gibi tertemiz bir fuzz tonuna mı ihtiyaç var? Yoksa hendrix ya da frusciante gibi salaş, dağınık agresif birşeyler icra etmek için mi ihtiyaç var? Eğer cevap 2. si ise bırakın ötsün. Ama eğer 1. si diyorsanız burada manyetik değişimine gidip, yetmezse ondan sonra noise gate bakınmak en mantıklısı bence. Stratın manyetikler tubescreamer vari azıcık bir drive da bile 1. pozisyonda bayağı dip ses yapmakta , fuzz ile zaten önünü almanız mümkün değil. Dipsesin tadını çıkartın :)

Bunlar haricinde kullanılan adaptörün regüleli olması çok önemli. Mesela atıyorum sizin pedal board'unuz 1500 mA güç çekmekte. Kullandığınız adaptör 5000 mA. Hiç bir güç yoktan var olamaz vardan yok olamaz yasası gereğince, kalan 3500 amper affederseniz bir taraflarımızda dip ses olarak patlamakta :D Regüleli adaptörler bunu engellemektedir.

Dostum telenin orjinal tonunu seviyorsan ekolayzerla biraz oynayıp ,mesela tizleri azaltıp bassları arttırarak (tabii hi gain kullandığın zamanlarda), kullanmalısın bence. Ama benim için tonun güzel olması onemli sadece diyosan seymour duncan ın tele için gürültüsüz manyetiklerine ve ya single humbuckerlarına bakabilirsin. Çok ta güzel olur distortionda. Cleanlerde de iyi olur hatta. Sadece tele tonundan uzaklaşırsın biraz.Ama dipsesin olmaz. Tercih senin. Noise pedalı kullanmıyorum ben.
Tabii bridge için konuşuyorum. Sap manyetiği kalsın. Onla oynarsan tele'likten çıkar gitar.

Bence telecaster 'ı telecaster yapan bridge manyetiği + köprüsüdür (3 saddle / 6 saddle). Sapdaki manyetiğin görünümü her ne kadar farklı gibi de dursa aslında strat manyetiğinden pek de bir farkı yoktur. Telecaster twang'ini (o teneke gibi gelen efsanevi tonu) en çok köprü manyetiği + vintage 3 saddle bridge vermektedir. Size tavsiyem eğer bridge 'iniz 6 saddle ise zaten tam olarak bir telecaster tonu alamadığınız için, aldığınız tondan çok uzaklaştırmayacak ve gürültüyü kesip çıkışı yükseltebileceğiniz fender vintage noiseless manyetiklerine bakabilirsiniz.
3 saddle varsa orjinalliği bozmamak en güzeli.

http://www.fender.com/en-TR/accessories/pick-ups/vintage-noiseless-tele-pickups/

ilk söylediklerine katılıyorum fakat son yazdığın paragraf baştan aşağı yanlış. Kulaktan dolma ve bilimsellikten uzak emin olmadığımız bilgileri paylaşmanin ne yazık ki faydadan cok zararı var. Söylediğin yasa termodinamigin 1. Yasası fakat o enerjinin korunumu ile alakalı , bu durumla ilgisi yok. 1500 mA isteyen sistemi 5000 mA (veya ihtiyaçtan az olmamak koşulu ile kaç istersen) bir güç kaynağı ile beslemenin hiçbir sakıncası yok(ama gereksiz) ve regulatorun yaptığı is bu degil. Regulator dc içindeki dalgacikları filtreler. Son olarak pedalboard besliyorsan hem reguleli hemde izoleli güç kaynağı kullanmalısınız. Eğer daisy chain güç kaynağı kullanırsanız tam reguleli olsa bile ground loop yapar ve 3-4 pedaldan sonra gürültü rahatsız edici seviyeye ulaşır.

6 saddle lı olması da canımı sıkıyor zaten gitarımın.ama sanırım bugün yeni manyetikler alacağım.daha önce hiç yapmadığım bir şey olduğu için fabrikasyon manyetiklerden çok farklı olup olmayacağı konusunda kafamda soru işaretleri yok değil

Bence telecaster 'ı telecaster yapan bridge manyetiği + köprüsüdür (3 saddle / 6 saddle). Sapdaki manyetiğin görünümü her ne kadar farklı gibi de dursa aslında strat manyetiğinden pek de bir farkı yoktur. Telecaster twang'ini (o teneke gibi gelen efsanevi tonu) en çok köprü manyetiği + vintage 3 saddle bridge vermektedir. Size tavsiyem eğer bridge 'iniz 6 saddle ise zaten tam olarak bir telecaster tonu alamadığınız için, aldığınız tondan çok uzaklaştırmayacak ve gürültüyü kesip çıkışı yükseltebileceğiniz fender vintage noiseless manyetiklerine bakabilirsiniz.
3 saddle varsa orjinalliği bozmamak en güzeli.

http://www.fender.com/en-TR/accessories/pick-ups/vintage-noiseless-tele-pickups/
3 saddele olmasına katılıyorum. Zaten bi teleye sahip olsam 3 saddle lı değilse kesinlikle yapardım. Bunun dışında dipsesten rahatsız oluyosam ve tonda da kesinlikle bi tele tonu aramıyosan bridge manyetiğini değiştirirdim. Neck manyetiği ise sadece cleande ve ya çok az bi drive da kullandığım için ve görüntü olarak klasik bir görünüm verdiği için dokunmazdım. Şunun da farkına vardım ki görünüme daha çok önem vermeye başladım... :D

Onl
Bridge de humbucker kullanıyorsun , ne gürültüsü olacak zaten. Tele ile kıyaslamak pek dogru degil.

Fender Usa Ash Telecaster'da Lollar Special T manyetik seti kullanmaktaydım, takasladım. Onda da gürültü olmadı hiç bir zaman. Ayrıca dip gürültüsü sadece bridge pozisyonda olmaz, orta manyetik RW/RP değilse ara pozisyonlarda da gürültü olur. Ben şu SSL1'leri RWRP olmadan kullanıyorum, o da gürültüsüz. ;)

Fender Usa Ash Telecaster'da Lollar Special T manyetik seti kullanmaktaydım, takasladım. Onda da gürültü olmadı hiç bir zaman. Ayrıca dip gürültüsü sadece bridge pozisyonda olmaz, orta manyetik RW/RP değilse ara pozisyonlarda da gürültü olur. Ben şu SSL1'leri RWRP olmadan kullanıyorum, o da gürültüsüz. ;)
Gürültünün manyetik pozisyonu ile alakası yok yani bunu ayrıca belirtmene gerek yok. Fakat farklı pozisyonlarda ki farklı manyetik kullanilma eğilimi ile alakası var. Senin koprude humbucker seçmende bu eğilimin gostergesi. Gürültünün output ile bağlantısı var köprü pozisyonlarında yuksek output manyetikler kullanıldığı icin ve bu pozisyonda üst frekans kazancı daha yuksek olduğu icin hum daha yuksek ve rahatsız edici olur.

Geri