Sennheiser mi Shure mu?

S

sarpthesharp

oncelikle selam arkadaslar.bu ilk mesajım. mikrofon almak uzereyim. butce olarak cok fazla imkanim yok. 100 ytl , biraz kasarsak 120 ytl ye mikrofon alicam. 3 model var kafamda. Sennheiser E825S , Shure PG48 ve Shure PG58 .tabi bunların fiyatına isfendan.com dan baktım. tunelde fiyatlari nasildir bilmiyorum.ama tunelden alacagim. evde pc ile vocal kayit yapmak icin alacagim. sizce hangisini almaliyim? . veya 100-120 ytl arasında vocal icin denediginiz tavsiye edebileceginiz mikrofon varmi?. bir de eger biliyorsaniz tunel deki ortalama fiyatlar hakkinda bikac bisey yazarsaniz sevinirim. mesela Shure un SM58 ini bulabilirmiyim bu fiyata? cevaplarinizi bekliyorum. simdiden tesekkurler...

Not: bir ricam da lutfen biraz daha kas sunu al gibi cevaplar yazmayin. sinir butce bu. 3 ay da beklesem bu. 100-120ytl .sagolun...

Ben senin yerinde olsam Alım&Satım forumlarını karıştırırım.

Shure SM58 mikrofonu 100$'a gördüm forumların birinde.

muziktek.com un alım&satım sayfasında bir aratma yapıver...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Dark-Saga demiş ki:
Ben senin yerinde olsam Alım&Satım forumlarını karıştırırım.

Shure SM58 mikrofonu 100$'a gördüm forumların birinde.

Müziktek.com un alım&satım sayfasında bir aratma yapıver...

tamam bakıcam çok sağolun.

hepinize teşekkürler bu arada yardımlarınız için...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Atalay demiş ki:
SM58 de olur ama Sennheiser alacaksan 855 Evolution al. Hem enstrüman hem vokal için iyi.

Sennheiser ın dediğiniz modelleri maalese bana pahalı geliyo. galiba ikinci el 100-120 ytl ye Shure SM58 bulursam onu alacağım...

shure daha iyi diye bilioyorum, kendimde kullandım bi kaç kez çok memnun kaldım ama bendeki kablosuzdu... (belki daha alt modellerde iyi performans vermiyodur diye söylüyorum..)

sarpthesharp,

Bahsettiğin mikrofon türleri birbirinden çok başka tip mikrofonlar.

Condenser (kapasitif) mikrofonlar harici bir çalışma gerilimine ihtiyaç duyarlar, çok naziktirler, yalıtımlı oda gerekir vs. vs. ....

Bunları göz önünde bulunduruyor musun?

Sen ilk önce şu topiği bir oku bence :

Mikrofon ve Mikrofon Preamplileri

Dark-Saga demiş ki:
sarpthesharp,

Bahsettiğin mikrofon türleri birbirinden çok başka tip mikrofonlar.

Condenser (kapasitif) mikrofonlar harici bir çalışma gerilimine ihtiyaç duyarlar, çok naziktirler, yalıtımlı oda gerekir vs. vs. ....

Bunları göz önünde bulunduruyor musun?

Sen ilk önce şu topiği bir oku bence :

Mikrofon ve Mikrofon Preamplileri

sağolun cevabınız için...

okumuştum dediğiniz yeri. ama hani olursa diye yazmıştım behringer i.
yalıtım falan olmadığı için en iyisi dynamic alıyim. dediğim gibi 2.el sm58 bulursam alacağım. ama 2.el olunca da bi sorunu varmıdır yokmudur şüpheleniyorum. birisi kolay kolay bozulmaz demişti ama bilemiyorum.

birde şu soruma cevap yazarsanız sevinirim : 0 pg58 ve Behringer Tube Ultragain Mic 100 alsam 15$ lık carol u direk ses kartına bağlayarak yaptığım kayıtlardan çok daha iyi olmaz mı?

tekrar teşekkürler cevaplarınız için. bu yazdıklarıma da bi cevap atarsanız sevinirim...

Behringer'in bu preamplisi profesyonel bir cihaz değil.

High-end bir çözüm ama hiç değilse XLR (balanced) giriş yapacağın için gürültüyü bile azaltmış olacaksın.

Mikrofonun en önemli parçası membranıdır.Eğer imkan varsa mikrofonun kafa kısmı çıkartılıp membranın orjinal olup olmadığı, tamir görüp görmediğine bakılabilir.Özellikle stüdyo ortamında özensizce kullanılan mikrofonlardan pek hayır gelmez.Hem hijyenik değildirler hem de defalarca düşmüş olma ihtimalleri vardır.Ayrıca almadan da bir test edilmelidir her halükarda...

Ben zamanında bu mikrofonu alacaktım ama daha iyisini aldığım için kaldı. 8)
Linkteki satan arkadaşa bir özel mesaj at yada oradan ulaşamazsan ben senin özeline cep telefonunu yolliyim.Mikrofon temiz eğer satılmadıysa kaçırma.

Bu arada linki açmak için kopyalayıp Müziktek yazan yerdeki "ü" harfini "u" yap.

Kolay gelsin.

Sağlamlık ve fiyat-performans açısından shure mikrofonlar genel olarak başarılı bulunuyor. Diğerleri hakkında açıkcası pek fikrim yok ancak SM 58 profesyonel sahnelerde bile kullanılabilen bir mikrofon. Alabilirsen uzun süre idare edebilir.
Özellikle sahne kullanımı için yani çarpmalara darbelere karşı dayanıklı bir mikrofon.

Ben aldım ettim demek gibi olmasın yakın zamanda amerikadaki bir arkadaşım aracılığıyla music123'den sm 58 getirttim 99$ a.

Böyle bir imkanın var mı yok mu bilmioyorum ancak Ankarada sorduğumda fiyatı 160$ dan başlıyordu.

mikrofon seçerken ses tonunu unutmamak lazım. shure sm58 veya beta58 şu anda hala çoğu konserlerde kullanılan mikrofonlardır .ama sesleri biraz tiz okur seinneser la kalite olarak çok fazla bi fark yok. fiyat pahalıysa vokal için pg 58 enstruman için pg 48 tavsiye ederim(sm 57 daha ii olur).eğer manyetiksiz bi enstruman kullanıyosan akg c 411 derim

Linkini yolladığın sayfada pek bir şey göremedim açıkcası (anlatılan mikrofonun patterni bile yanlış verilmiş) ama yadsınamaz bir gerçek var ki sm57-58 artık endüstri standartı olmuş durumdalar.

Yani bunlarsız stüdyo görmedim.Ama tabiki çeşitleme yapmakta fayda var sonuçta amaç hep farklı bir şeyler ortaya çıkartmaksa...

anlatılan mikrofonun patterni gayet doğru verilmiş .patternden kastın şablon ise.

OK SM 57 sucks.Really.No more Beatles revolver crap.

diye bir cumle geçiyo. cevircek olursak sm 57 nin e 906 ya kıyasla boktan olduğunu söyluyor. bu sitenin her yazdığı doğrumu diyebilirsin.

bu yazıyı yazan kişiliğin akg shure sennheiser markalarının bulunduğu dinamik ensturman mikrofonları bolumundeki bir çok mikrfona yorum yazdığı dusunulurse ben gayet kaale alıyorum

Dikkatli bakarsan o ifade (OK SM 57 sucks.Really.No more Beatles revolver crap.) "Value" yani fiyat için verilmiş.

Yine aynı arkadaş "The cardioid e906 instrument microphone...." yazmış.

E906 cardioid değil, supercardioid polarn patterne sahip bir mikrofondur:

SM57 ise cardioid bir polar patterne sahiptir:

Bak o arkadaş sm57 için neler söylemiş:

http://www.podcastingnews.com/items/Shure/SHUSM57LC.htm

Ben iki yorumuda okusam SM57 yi tercih ederim. :twisted:

Geri