Alkol üretimi ve tüketimi hakkındaki gelişmeler

Alkollü içecekleri...

• Toplam oy veren
    1,083
Aslında alkolu vücut değilde sindirim boşluğunda yaşayan yararlı bakteriler üretiyor. Belirli bir miktar alkolüde vücudun tolere edebilme kabiliyeti var, yalnız burada bahsedilen miktar insani sınırlar içinde bikaç gram, her akşam 1 büyük değil :D

Ek: Hatta bu yüzden belirli bir miktara kadar alkol serbesttir trafikte.

ben bi kere aç karna elma yemiştim sonra kafa olmuştum hala düşünüyorum nasıl oldu bu hadise diye var o bakterilerde bişey ama :LOL:

Alkol kontrolü yapan polisin bilmem kaç promil alkollü olduğu gerekçesiyle adamın birinin ehliyetine el koyduğu fakat sonrasında adamın içki içmediğinin,bi kasaya yakın portakal yediğinin tespiti ile adamı serbest bıraktığına dair bi haber duymuştum...
Anlatıldığı sırada hafif alkollü olduğumdan mıdır nedir olayı tam hatılayamıyorum ama böle bi durum vardı...
Doğru mu onu da bilmiyorum bi bilgisi olan varsa bilgilendirsin...

Yazın sıklaşsa da (festivaller ve rockbar olayları sebebiyle) arada sırada içerim...İçmemi de kimse engelleyemez...Doldurur kupama çelikir masama işte bile içerim :twisted: :twisted:

Alkol insanları biribirine yakınlaştırır, insanların dürüst ve içten olmalarını sağlar...

Toplumun tuzağına düşüp; farkında olmadan kimisi saçma sapan ve deli zırvası olan toplumsal değerlerin tutsak ettiği, bu yüzden sürekli olarak kitaba göre davranan kişilerin, alkol aldıkları zaman, taktıkları maskeleri çıkarıp, kendi orijinalleri gibi davranma şansları olabilir...:)

Latince özdeyişin dile getirdiği gibi:
"In vino veritas", "şarapta gerçek gizlidir"

İçmeye devam arkadaşlar... İçmeyen de gazoz içsin... Özgürlük var, kimseye karışma hakkımız yok... :LOL:

alkol almam... tadı yok,bir anlamı yok,keseme zarar,vücuduma zarar (zararlarını okuyunca dehşete düşüyorsun)kokusundan nefret ediyorum, eğlenmek için çok daha tatmin edici araçlar var gerek duymuyorum alkole... içenin de sapıtmasından hoşlanmıyorum... abim sünger gibidir alkolik her akşam içer içince zavallı oluyor, içkiyi su gibi kullandığından bünye bitmiş artık verdiği paranın haddi hesabı yok... yazık belki de bu yüzden nefret ediyorum alkolden...

db demiş ki:
alkol almam... tadı yok, bir anlamı yok, keseme zarar, vücuduma zarar (zararlarını okuyunca dehşete düşüyorsun)kokusundan nefret ediyorum, eğlenmek için çok daha tatmin edici araçlar var gerek duymuyorum alkole... ***

Alkol alırım...:) Bana göre tadı bir harika... Renkler ve zevkler tartışılmaz!!!
Alkol almayanı ise saygıyla karşılarım. İçkime karışana sadece gülerim, ve içmeye devam ederim...:) Günahı da benim boynuma...

Tıbben kanıtlanmıştır, kararınca içilirse; beden ve ruh için çok faydalıdır...

Avrupa'da kişi başı alkol tüketimi 7 litredir.
Nedense hemen hemen bütün büyük buluşları da o sarhoş!!! Avrupalılar yapar... :twisted:
Türkiye'de ise alkol tüketimi sadece 1 litredir...
Alkol almayan Deniz Feneri, Yimpaş ve Kombasan yöneticileri din ticareti yaparak, ayık kafayla 40 milyar Euro götürmüşlerdir...
Ömer Hayyam demiş ki:
Sen içmiyorsan içenleri kınama bari
Bırak aldatmacayı iki yüzlülükleri
SARAP İCMEM DIYE OVUNUYORSUN AMA
YEDİGİN HALTLAR YANINDA ŞARAP NEDİR Kİ..

Ömer Hayyam demiş ki:
'Irmaklarından şaraplar akacak' diyorsun
cennet-i alâ meyhane midir?
'her mümin'e iki huri' diyorsun
cennet-i alâ kerhane midir?

tanrı bize cennette vaat ettiği şarabı
niçin haram etsin bu dünyada, akla sığar mı?
bir sarhoş Arap, devesini vurmuş Hamza'nın
peygamber de yasak etmiş Arap'a şarabı

Alkol alırım...:) Bana göre tadı bir harika... Renkler ve zevkler tartışılmaz!!!
Alkol almayanı ise saygıyla karşılarım. İçkime karışana sadece gülerim, ve içmeye devam ederim...:) Günahı da benim boynuma...

Günahı senin boynuna bacakları benim omzuma. :)
benim en iyi dostum ickim sigaram
Birasız bir hayat düsünemiyorum :D

içen herkes bilir ki; john barleycorn kadar, dostluğunu esirgemeyen cömert biri yoktur dünyada...
jack london'un bir alkoliğin anıları kitabından alıntı...

alkolü mü övüyosunuz şu mübarek günlerde, zinhar tıkarlar içeri hee :)
bu arada alkolün faydası falan yoktur, içmek için bahaneler yaratmayın, içiyosanız delikanlı gibi "seviyorum ulan içmeyi" deyin :)

piyanist demiş ki:
Alkol insanları biribirine yakınlaştırır, insanların dürüst ve içten olmalarını sağlar...
gerçekten doğru demişsin.

bu yaşıma kadar(kaç yaşındayım ki lan daha) gerçekten güveneceğim insanları hep sarhoşken nasıl olduklarını inceleyerek seçmişimdir ve hiç yanılmadım.
içki insanın gerçek yüzünü açığa çıkarır.kötülüklerin anası falan değildir.

adam normalde bastırıyordur pis huylarını içince tutamamıştır kendini.bu içkiyi mi kötü yapar,adamı mı?

zararsız sarhoşlar da vardır;içince dağıtan ayılar da :) yine dediğim gibi içki insanın içindekini ortaya çıkarır dolayısıyla kişinin en dürüst hali sarhoş halidir.

hayyam'ın en sevdiğim dörtüğüdür bu. dördüncü murat gibi içkiyi yasaklayan dönemin sultanına yakalanınca söylemiştir.ben de buradan içkiyi yasaklamayı amaçlayan tüm yeşilistlere armağan ediyorum :D

"ferman sende ama güzel yaşamak bizde
senden ayığız bu sarhoş halimizle
sen insan kanı içersin biz üzüm kanı
insaf be sultanım kötülük hangimizde?"

ömer hayyam ın "şarap" tan kastettiğinin şarap olduğunu düşünmüyorum :)

alkol ben de sevmem. ayda yılda bir bira içerim, o kadar. vişne suyu içinde şarap da içtim, sevmedim. rakı da içtim, tiksindim. nesquik gibisi var mı :)

kocaeli üniversitesinde fermantasyon diye bir bölüm var.. işalla orada okuyacam bu yıl.. gerekli üretim bilgilerini bizzat akademik olarak alıp paylaşacağım sizinle.. hatta içilebilir saf alkol üretme girişimlerim olacak ama ülkede alkollü içkilerde max %50 alkol olması gibi bir sınırlandırma var... olsun üretirsek el altından hallederiz o işi :D

Merhaba si-bemol-cuntasi

Tahsil hayatında başarılar dilerim.
Ayrıca belirtmek isterim ki bölüm seçimin çok yerinde ve akıllıca olmuş.
Sanırım fermantasyon aşaması, alkol üretiminin en hassas ve en önemli bölümü.

Dediğin gibi, maalesef %50 kısıtlaması var.
Balkanlarda Şlivovica adında gelenksel bir erik rakısı var. Balkanlarda kısıtlama yok.
Bir ev yapımı Şlivovica geçmişti elime, tam 70 derece. Halâ tadı damağımdadır...:) Mis gibi bir aroma, boğazı yakan ama müthiş haz veren uzun ömürlü kalıcı bir tat duygusu...

Neyse, seneye bilgi alırız artık senden...:)

Tekrar başarılar...

piyanist; keşke vaktinde getirebilseydim bahsettiğinden...almanyadaki yunanlı arkadaşım teklif etmişti ama sınırda alkol oranı yüzünden getiremedim...bir de yunanlılar'ın tsipurou diye bir rakıları var...bizim boğma gibi; alkol oranı biraz düşük ama bu kadar tatlı bir şey olamaz...
ayrıca; old pascas 50 yıllık rom...dehşet bir şey...%80 alkol...

vallahi aksuvar, çok şanslısın...:)

50 yıllık 80 derecelik old pascas içmek her kula nasip olmaz... kıskandım...:)

Ev yapımı Şlivovica'yı denemeni özellikle tavsiye ederim.. O da müthiş bir içki... Balkanlardaki en ünlü marka ise Hırvatistan orijinli "Badel Stara Sljivovica"...

onu nasıl bulacağımı bilmiyorum...biliyorsun öyle içkileri türkiyede bulmak çok zor...bir çok içki ithal ediyoruz ama oralardan içki ithal ediyor muyuz bilmiyorum...ama benim bir arkadaş şarap evi işletiyor aynı zamanda export içkilerle uğraşıyor; bir ona sorayım...inşallah vardır...

Ben kendim içki içmem tadı hiç cezbedici gelmediği ve kustuğum için :) ama çevremde bazı içki içenlerin bana karşı aptalca yaklaşımları yüzünden bir bakımada seviniyorum.Öküzler içiyorsunuz bari içmeyenden sizene.Öyle değilmidir yahu.Özgürlükse bende içmemekten yana kullanıyorum özgürlüğümü :)) gelde anlat bizim taş kafalara.

Geri