Evde Kayıt Için Ekipman

Selam. M audio mobilepre usb, midi klavye ve elektro akustik gitar ile vokal kayıtlar almak istiyorum. Ayrıca yurtdışına giden arkadaşıma studio projects C1 kondenser mikrofon siparişi verdim. Sormak istediğim hazır yurtdışında birisi gitmişken başka neler almam elzemdir? Referans monitörü almam mümkün değil. Referans kulaklığı çok gerekli midir? $10 lık normal kulaklık hiç mi iş görmez? Amatör kayıtlar alacağım sonuçta.

İş görüp görmeyeceği Size bağlı bir kavram. Hiç duymadan sadece sinyale bakarak da kayıt yapabilirsiniz (yapanları gördüm). 10 dolarlık kulaklığın sesi Sizi tatmin ediyorsa ve bütçe ona yetiyorsa referansınız olmadan kayıt yapacaksınız demektir.

İş görüp görmeyeceği Size bağlı bir kavram. Hiç duymadan sadece sinyale bakarak da kayıt yapabilirsiniz (yapanları gördüm). 10 dolarlık kulaklığın sesi Sizi tatmin ediyorsa ve bütçe ona yetiyorsa referansınız olmadan kayıt yapacaksınız demektir.

Ben yapamam ama yapan varsa huşu içerisinde eğilirim :)

Bana sorarsan kayıtta kullanacağın en önemli ekipman referans monitörü, hatta monitörle müzik dinledikten sonra başka bir şeyle dinlemek istemeyeceksin. Ha, normal bir hoparlör veya kulaklık kaliteli olduğu sürece iş görmez mi, görür ama kaydettiğin şeyi sağlıklı ve tüm frekansları yerinde bir şekilde duymak istiyorsan monitörden başka bir çare pek yok.

Bana sorarsan referans monitör şarttır. 10 dolarlık kulaklık işini görmez, bir kere duyumun net olmaz, bütün frekansları olması gerektiği gibi duymazsın ve sahnen çok dar olur. Aradaki farkı da ancak kaliteli bir studyo kulaklığına geçtiğin zaman anlarsın. Elindekiler temel kayıt için yeterli ama keşke yurt dışına giden arkadaşına bir de daha iyi kalitede bir ses kartı aldırsaydın iyi olurmuş.

Giden arkadaşın hazır gitmişken bir referans kulaklık ve midi klavye edinsen iyi olur.

Ben yapamam ama yapan varsa huşu içerisinde eğilirim :)

Bana sorarsan kayıtta kullanacağın en önemli ekipman referans monitörü, hatta monitörle müzik dinledikten sonra başka bir şeyle dinlemek istemeyeceksin. Ha, normal bir hoparlör veya kulaklık kaliteli olduğu sürece iş görmez mi, görür ama kaydettiğin şeyi sağlıklı ve tüm frekansları yerinde bir şekilde duymak istiyorsan monitörden başka bir çare pek yok.

Ben sinyale bakıp yapılan kayıttan söz ederken kaydın düzgün olup olmaması gibi bir husustan bahsetmedim tabiiki :)

Bence kişi kendi ihtiyaçlarını kendisi belirlemeli. 14-15 sene önce kaset kaydedici ile çift gitar vokal kaydı alırdık evde. Bırakın ekipmanı 10 dolar verip tel alacak paramız bile yoktu. Maksat çaldığımızı biyerlere kayıt edebilmekti sadece. O yüzden beklenti çok önemli.

Burada kalkıp referansın elzemliğini tartışmak gereksiz. Amerikayı baştan keşfedecek halimiz yok. Ancak bakıyorum özellikle 90 sonrası doğan neslin beklentileri çok yüksek. Bir sabırsızlık hali var sürekli. Eskiden ise, yaptığı yamuk yumuk kayıtlarla mutlu olan bir nesil vardı. O yüzden bağla gitarı, mikrofonu; çal, kaydet bak keyfine.
Referans monitörünü forumdaki arkadaşlar olmazsa olmaz dedikleri için değil, kendin o ihtiyacı hissettiğin için al.

Bence kişi kendi ihtiyaçlarını kendisi belirlemeli. 14-15 sene önce kaset kaydedici ile çift gitar vokal kaydı alırdık evde. Bırakın ekipmanı 10 dolar verip tel alacak paramız bile yoktu. Maksat çaldığımızı biyerlere kayıt edebilmekti sadece. O yüzden beklenti çok önemli.

Ancak bakıyorum özellikle 90 sonrası doğan neslin beklentileri çok yüksek. Bir sabırsızlık hali var sürekli. Eskiden ise, yaptığı yamuk yumuk kayıtlarla mutlu olan bir nesil vardı..

Aynen öyle walla zamanında teybin varsa tek derdin kaydı crome kasetemi yapsak derdiydi.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Cevaplar için teşekkürler. Audio Technica referans kulaklığı aldım. Şimdi siparişlerin gelmesini bekliyorum.

Geri