Fret boyutları ve tel kalınlığının hızlı çalmaya etkisi

Washburn wg580 im var. Perdeler bana çok alçakmış gibi geliyor. Yükseltsem perdeleri çalmada kolaylık olurmu? Bir de kalın tel kullanmak hızlı çalmayı kolaylaştırır diye bişey duydum. Bilgisi olan?[/i]

vallaha aslında güzel bir konuya değinmişsin.ozellikle gunumuzde hızlı gitar çalmak revaçta.malmsteen zannedersem yeterince hızlı bir gitarist.onun kulandığı neck scalloped.yani perdeler çukur boyle olunce fretler meydana çıkıyor.ama bunun yanı sıra satriani steve vai de e az onun kadar hızlı ama scalloped neck kullanmıyrlar.sonuç olarak bence iş kullandığın pena tekniğinde bitiyor.

Perdeleri yükseltmek hızlı çalmanı etkilemez. Sadece tel bükmeleri daha kolay rahat ve kontrollü yapmaya başlarsın. Yoksa yüksek perde=Daha hızlı alternate penalama diye bir şey söz konusu değil. Aynı şey oyuk perdeler içinde geçerli.

Aslında yüksek perdeler veya scalloped klavye işi biraz kolaylaştırır gibi nienturi. Arada ciddi bir fark yok ama daha az enerjiyle tele basmak ve entonasyonu vermek mümkün sanki.

JeanGuichard, kalın tel takmak hızlı çalmayı değil kolaylaştırmak, zorlaştırır. Kalın telleri çıkarıp inceleri taktığınızda hızlanırsınız ama. Fakat bu sefer de penalayan elin tuşe dengesi değişiyor. Bolca metal sesi duymak mümkün :D

Scalloped klavyeyle daha hizli calarim diyeni de ilk defa duydum. bende vibrato bend vs. de cok buyuk kolaylik sagliyor ama hizli calma uzerinde bir etkisini ben sahsen goremedim. buna karsin alismasi biraz zaman alacak birseye benziyor

Scalloped klavye ile ilgili olarak yaptığım küçük bir araştırmada karşıma çıkan bir sonuç:

http://www.warmoth.com/guitar/necks/necks.cfm?fuseaction=scalloping

Faster playing
Smoother note bending
Less stress on fingering hand
Cleaner, clearer notes
More responsive hand-tapping
Easier sweep arpeggios
Better trills and hammer chords
Quicker pull-offs
Opens new sounds and techniques, semi-tones, bending whole chords minor thirds, etc.

Sanırım Warmoth artık bu forumun bilgi referans sitelerinden olsa gerek. Ve scalloped klavyelerin özelliklerini verirken en tepedeki bitelik "faster playing".
Daha önce dediğim gibi, çok fark etmiyor ama bu klavyelerde hız yapmak biraz daha kolay.

Geri