Yeni nesil müzik ve hazır kalıp sound stilleri

Mtv'de superrock'ı izlerken fark ettim. Yeni nesil teenage grupların çoğunun soundu birbirinin aynı. Görüntülerine hiç girmiyorum tartışmak istediğim konu farklı.

Bir prodüksiyonu dinlediğimizde hangi gruba ait olduğunu hatta kimin yapmış olabileceğini bile tahmin edebiliyorduk eskiden. Ama son zamanlarda çıkan bu yeni genç grupların sound'ları birbirine o kadar çok benziyor ki artık bu ayrımı fark etmek imkansızlaşıyor. Gitar tonu olsun, davul tonu olsun, vokal tonu olsun hepsi çok mükemmel bir biçimde kaydedilmiş. Ama karakterleri yok.

Sanıyorum artık bu piyasaya çalışan prodüktörler -nasıl biz processorımızdaki hazır presetleri kullanıyorsak- bu gruplara da önceden hazırlamış olduğu ekipmanı, preseti, tonu, enstrumanı mix-mastering'i sunuyor. Grupların yapması geren sadece oturup çalmak oluyor. İstisnasız herbir grubun gitar tonu mükemmel, davul tonu kusursuz, vokal kaydı kaliteli ve hepsinden önemlisi de fabrika çıkışı gibi sound eldesi...

Yeniden bir metal (anti-nu-metal) furyası başlıyor gibi mtv gruplarında. Dikkat ederseniz, riffler ve melodiler de iron maiden stili. Vokaller brutal, gitarlar Jackson KV2 :D, davul çift cross'lu ve agresif, hepsi bir yana bunları yapan insanlar daha yirmili yaşlarında.

Bana öyle geliyor ki piyasa artık gruplara özel sound'dansa genel anlamda en çok kullanılan sound'un peşinde. Bu yüzden son zamanlarda fabrika çıkışı gruplara çok rastlanıyor kanaatimce.

Siz ne dersiniz?

ticari olarakda düşünmek lazım artık yeni nesilin şarkıda solo varmış yokmuş hangi ton kullanılmış gitarist hangi setup ı kullanıyo pek umurunda değil. fazla uzağa gitmeden türkiyedeki pop müziğe baktığımızdada aynı dıptıslı ritmin üzerine söylenen onlarca şarkı görüyoruz. çok yazık gerçekten insan özlüyor o eski şarkıları. aynı tadı almak imkansız. fabrikasyon insanlar fabrikasyon seri üretim müzik...

jacksonjrr94 demiş ki:
fazla uzağa gitmeden türkiyedeki pop müziğe baktığımızdada aynı dıptıslı ritmin üzerine söylenen onlarca şarkı görüyoruz. çok yazık gerçekten

Üüüüf kaç onlarca??? şarkıların metronomları bile aynı ya ritimleri geçtik... :)

Bu soundların birbirinin kopya olması olayı şöyle bişeyi de gösteriyor. İnsanların pek bi maddi sorunu olmasa gerek prodüksiyonu yapacak stüdyoya şirkete (herneyse pek anlamam) gidip parayı verip ya da anlaşmayı yapıp hazır sistem üzerine albümü çalması durumu var. Türkiyede ise rock müzik (daha çok metal) vb türevleri müzik icra eden gruplar maddi imkansızlıklardan dolayı kendi kayıtları ile oturup kendileri uğraşıyorlar kendi ekipmanı ile kendi sistemi ile kaydederek. O yüzden türkiyede albüme giden metal gruplarının kayıtlarına bakarsak aynı tarzda besteler olmasına karşın dağlar kadar farklı soundları var hepsinin....

Yurtdışında müzik de seri fabrikasyon üretime geçmiş vah piyasanın haline...

Geri