Power Amp Şeması Ve Yapımı Yardım Lütfen

Elektrik işinden çok fazla anlamıyorsanız aman ama aman bu işe bulaşmayın zira hayatınızla oynarsınız. Çarpılıp ölen veya ciddi yaralanan çok insan var dudağı mikrofona yapışan, gitarının tellerinden 220 volt ciddi bir amper yiyen falan...

Aman diyeyim.

Ayrıca kendi amfini kendin yap kampanyası başta güzel gibi gözükse de çok problemli. Transformatörler amfilerin en önemli parçasıdır. Lambalı olursa bunlar daha güçlü olmalıdırlar ve ondan dolayı lambalı amfiler o kadar ağır. Trafo adı ile de geçen bu parçaları ama kendiniz kolay kolay imal edemezsiniz. Kaliteli olmaları çok önemlidr. Ve onları ayrı ayrı almaya falan kalktığınızda emin olun fiyat bayağı yükselecek. Yani ucuza halledemeyeceksiniz. Kolonlar da aynı şekilde, kalkıp adam gibi bir celestion kolon almaya kalkarsanız ciddi paralar bayılacaksınız. Ve detay eksikliğinden bir usta yapımı bir amfiden daha iyi olmasını beklemeyin en azından yaptığınız ilk amfide.

Bence bu uğraşı takip etmek istiyorsanız epey bir araştırma en azından bir iki sene detaylı bir şekilde bu işleri öğrenmeniz lazım. Bilmiyorsunuz demiyorum zira tanımıyorum sizi, ama tüp ve lamba aynı şeyler mi derken ne bileyim bana daha katedecek çok yolunuz var gibi geldi. cEÐer durum buysa siz bu hadiseyi unutun derim, zira bir iki sene bu işe kanalize olup öğrenmek yerine zamanınızı bir işte para kazanıp para biriktirin daha iyi.

Saygı sevgi.

B

Tavsiyeden bende payıma düşeni aldım,çok teşekkürler..
Araştırmaya devam edicem,benim için malzeme bulmak gerçekten sorun değil ama 65 deluxe şemasına bakıyorum okulda ses yükselteci tasarlamaktan farklı(para benim cebimden çıkacak 8O ).
En azından benim kullanabileceğim düzeyde olsun :p Sanırım yeterince hazırlanıp bu işe öyle başlamak en doğru olanı ;)

DrB demiş ki:
Elektrik işinden çok fazla anlamıyorsanız aman ama aman bu işe bulaşmayın zira hayatınızla oynarsınız. Çarpılıp ölen veya ciddi yaralanan çok insan var dudağı mikrofona yapışan, gitarının tellerinden 220 volt ciddi bir amper yiyen falan...

Aman diyeyim.

Ayrıca kendi amfini kendin yap kampanyası başta güzel gibi gözükse de çok problemli. Transformatörler amfilerin en önemli parçasıdır. Lambalı olursa bunlar daha güçlü olmalıdırlar ve ondan dolayı lambalı amfiler o kadar ağır. Trafo adı ile de geçen bu parçaları ama kendiniz kolay kolay imal edemezsiniz. Kaliteli olmaları çok önemlidr. Ve onları ayrı ayrı almaya falan kalktığınızda emin olun fiyat bayağı yükselecek. Yani ucuza halledemeyeceksiniz. Kolonlar da aynı şekilde, kalkıp adam gibi bir celestion kolon almaya kalkarsanız ciddi paralar bayılacaksınız. Ve detay eksikliğinden bir usta yapımı bir amfiden daha iyi olmasını beklemeyin en azından yaptığınız ilk amfide.

Bence bu uğraşı takip etmek istiyorsanız epey bir araştırma en azından bir iki sene detaylı bir şekilde bu işleri öğrenmeniz lazım. Bilmiyorsunuz demiyorum zira tanımıyorum sizi, ama tüp ve lamba aynı şeyler mi derken ne bileyim bana daha katedecek çok yolunuz var gibi geldi. cEÐer durum buysa siz bu hadiseyi unutun derim, zira bir iki sene bu işe kanalize olup öğrenmek yerine zamanınızı bir işte para kazanıp para biriktirin daha iyi.

Saygı sevgi.

B

kesinlikle katılıyorum Ben araştırma yaptım fiyat olarak amfiyle aşşağı yukarı aynı fiyata geliyor tercih meselesi ama yapamazsanız devreyi fln yakarsanız birde paranın gitmesi olayı var bilen biri yardım edicek ve ya iyi biliyorsanız olur :)

arkadaşlar ben yapmıyacam benim elektronik mühendisi bi kusen var.daha önce okulda anfi falan yapmıştı.deli şeyler yapıyo eleman mp3 player gibi.:D daha bi sürü şey yapabiliyo.neyse bunu o yapacak.ben sadece devreyi bulayağım.oda yaparız yada yapamayız.bu malzemeleri buluruz bulamayız.şu kadar patlar diycek.bende son kararı vercem.dbr hocam yanlış anlamamışsın ben anfi oalyından anlamıyorum.hatta anfidende taşımasındanda nefret ediyorum.ama konser yada program olduğunda prosesörünüz gt-8 bile yada pod bile olsa sorun yaşayabiliyosunuz.onun için bi anfi yapamya karar verdim.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Evet aynen katılıyorum,bu işlerden anlamıyorsanız hiç bulaşmayın derim.Trafolarda 300-400 voltaj olur,ayrıca fişten çeksen bile kapasiteler voltajla yüklü kalır,hemen boşalmazlar.Ayrıca yüksek gainli anfilerde gürültü,osilasyon,elektromanyetik interference ve parçaların yerleşimi gibi problemler olur ve bunları önlemek için dikkat edilmesi gereken pek çok husus var.Yurtdışındaki sitelerde bu işlerle uğraşan çok insan var ama onların ülkelerinde malzeme bulmak bizdeki kadar zor ve pahalı değil.Aslında yapılır yapılmasına ama çok araştırmak gerek.Yoksa harcadığınız paralar boşa gidebilir.

slm

150W lık transistör lü yapmıştım zamanında sattım hatta onu ama hakkaten tehlikeli + - 50 Volt toplamda 100 V lık beslemesi vardı anfinin eşşek kadar kondanstör bağlamıştım fişe takılı değilken bile o içinde depoladığı elektrik baya sarsmıştı beni kondanstörde çay bardağı büyüklüğündeydi battal boy 4700uf 150V tu aman dikkat edin.

presence demiş ki:
150W lık transistör lü yapmıştım zamanında sattım hatta onu ama hakkaten tehlikeli + - 50 Volt toplamda 100 V lık beslemesi vardı anfinin eşşek kadar kondanstör bağlamıştım fişe takılı değilken bile o içinde depoladığı elektrik baya sarsmıştı beni kondanstörde çay bardağı büyüklüğündeydi battal boy 4700uf 150V tu aman dikkat edin.

aman diyim ızgarada canlı pişmiş balığa dönersiniz :D

WARNING HIGH VOLTAGE

Geri