Bu Nasıl Bi Işçiliktir Yahu???

1500 saat civarı sürdü diyor :) luthier falan değil adam ya bunun gibi zilyon tane adam var amerikada çünkü hem evleri hemde hobileri marangozluk. Küçümsemiyorum elbette süper özenmiş ama kafayı takma meselesi bu internette atom bombası nasıl yapılır varken gitarla ilgilide bir şeyler bulmak mümkün :) 1500 saat çalışmaya oralarda 10000 dolara taş falan yiyerek yaşar insan :D

Kendi adıma ama ölmeden en az bir gitarım özel yapım olacak zaten şu forumdan geçenlerde 1-2 fiyat bilgisi aldım türk luthiere gitar yaptırmayan ölsün şekilinde uygun rakamlar söz konusuydu. Hani 1500 saatlik gitar olmasın elbette ama biraz iletişimle rüya gitar profili imkansız gibi görünmüyo varsın tahtası aristonun tabutundan, inlayi afrika elması olmasın hissi güzel olsun nasırlardan kan gelene kadar çalarım (bu adamdan da daha iyi çalarım :D )

olmamış :D burguları da kendi yapsaymış tamam derdim :D şaka bir yana bu eleman buzdolabını da kendi yapmıştır. var böyle adamlar. üniversitedeyken ev arkadaşım aynı böyle bir tipti. DIY mevzusunun dibine vurmuş insanlar. şu hayatta tek el yapımı başarım don lastiğiyle plastik sandalyeye uyguladım bacak sabitleme operasyonumdur. belki 1500 saat sürmedi ama bacakları ayrılıp düşeceğim hissinden kurtulmanın değeri paha biçilemez.

Beni hiç sıkmayan bir 20 dakika olarak tarihe geçebilir.:)halilpazarlama bende aynı şeyi diyecektim utanmasa köprüyle kulakçıkları da yapıcakmışİzlerkende bunu düşündüm doğruymuş, adam luthier değil, gitardan ziyade gitarı yapmak için yaptığı alet edevat ve buna bağlı elemanlar da ayrı bir şaşkınlık verici.Baştan sona helal olsun.Yalnız tamirat işlerini seven biri olarak adamın ekipmanlarına da hasta oldum, @mertay' ında dediği gibi adamların hobileri var ama ciddiler, burada bırak hobiyi atıyorum mobilyacı yada oto tamircisinde adam gibi takım yok, sanayide herkes birbirinden dileniyor belli başlı şeylerin haricinde.İzleyen varmı bilmiyorum Discovery chanel' da Wheeler Dealers var eski araba topluyor yeniliyorlar orada da hiç görmediğimiz acayip takımlar var, o program ayrı diyeceksiniz ama genel olarak adamların "tam techizat" kafalarına hastayım.Ve bu gitarı yapan amcamız da bir değil bir çok konuda uzman belli.Çalamıyor yada ne biçim çalıyor demeyim bu adam çalmasın zaten...

mertay: Heleki bazı markaların uçuk fiyatları göz önünde bulundurulursa, gitar yaptırmak artık saçma bir şey değil, belirli isimlerin haricinde bu işi keyfine bile yapan bir çok isim var ve bundan 10 sene öncesine göre çok fazla ve gayette iyi şeyler yapanları var.

Emin olmamakla birlikte 2500-3000 liraya ( mutlaka daha yukarıyada gider bu fiyat ) bir şey yaptırabilirsin gibime geliyor, en azından o fiyata alacağın bir gitardan daha iyi ağaçlara sahip olucaktır, her şeyden öte her yanıyla kendi isteğin üzerine yapılmış olucak.Yakın zamana kadar TR' de gitar yaptırmanın gereksiz olduğunu düşünürdüm ama çok güzel yapan arkadaşlar var ve neden olmasın?:)

Şu uygun fiyatlı yapanları verin de "artiz" gitarımı satıp adam gibi bişeyler yaptırayım ben de. :D

Emin olmamakla birlikte 2500-3000 liraya ( mutlaka daha yukarıyada gider bu fiyat ) bir şey yaptırabilirsin gibime geliyor, en azından o fiyata alacağın bir gitardan daha iyi ağaçlara sahip olucaktır, her şeyden öte her yanıyla kendi isteğin üzerine yapılmış olucak.Yakın zamana kadar TR' de gitar yaptırmanın gereksiz olduğunu düşünürdüm ama çok güzel yapan arkadaşlar var ve neden olmasın?:)

Size uzun zamandır gitarlarını takip ettiğim birini söyleyeyim; Erdem Koca. Hatta "gitarteknikleri.com" sitesinin Erdem Bey ile yaptığı röportajda şu tarz bir şey demişti Erdem Bey; herkes gitar yapabilir, benim istediğimse kişinin kendi gitarının diğerlerinden farklı olması yani farklı ağaçlar kullanılması. Bu tarz bir şey demişti ve benim hoşuma gitmişti. Size facebook sayfasını da vereyim bir göz atın isterseniz, cidden çok hoş gitarlar var.

https://www.facebook.com/ErdemKocaGuitars

Size uzun zamandır gitarlarını takip ettiğim birini söyleyeyim; Erdem Koca. Hatta "gitarteknikleri.com" sitesinin Erdem Bey ile yaptığı röportajda şu tarz bir şey demişti Erdem Bey; herkes gitar yapabilir, benim istediğimse kişinin kendi gitarının diğerlerinden farklı olması yani farklı ağaçlar kullanılması. Bu tarz bir şey demişti ve benim hoşuma gitmişti. Size facebook sayfasını da vereyim bir göz atın isterseniz, cidden çok hoş gitarlar var.

https://www.facebook.com/ErdemKocaGuitars
Abi duydum daha önceden kendisini, facebook sayfasını açınca direk birdseye maple bas gitar var kapakta, onu görünce "Aha sıfırlar çoğaldı." dedim. :D Malum öğrenciyiz, benim için o sıfırlar çok değerli. :D İşe girdikten sonra parasını verip "hayaldeki" gitarın en alasını da yaptırmak mümkün olur sanırım, şu an için çok uzak ama bana. :D

Abi duydum daha önceden kendisini, facebook sayfasını açınca direk birdseye maple bas gitar var kapakta, onu görünce "Aha sıfırlar çoğaldı." dedim. :D Malum öğrenciyiz, benim için o sıfırlar çok değerli. :D İşe girdikten sonra parasını verip "hayaldeki" gitarın en alasını da yaptırmak mümkün olur sanırım, şu an için çok uzak ama bana. :D

:) Bende öğrenciyim, ve şu an tabi ki benim içinde hayal gibi. Yani en azından çalışarak aldığım parayı uzun bir süre harcamamam lazım :D Ama eğer ki böyle bir gitar yaptırtırsam, ilk düşüneceğim kişidir Erdem Bey. İşçiliği çok hoşuma gidiyor :D Bakalım gelecek ne gösterir gerçi bilinmez.

İşçilik müthiş de, berbat çalıyor eleman:) Bendler felaket, boş telleri kontrol edemiyor filan...
Tercih meselesi herhalde:) Leo Fender gitar çalmayı bilmezmiş anladığım kadarıyla...

Adam acaba bir gitarı kaç günde tamamlıyor. Asıl onu merak ediyorum ben. Bu kadar uğraşmayla o gitar asla bitmez gibi geliyor bana :D hep bişeyleri eksik kalır, hatta bu kadar özveriyle çalışan adam o gitarı satarken bence acı çeker :D

Geri