Ağaçlar

asıl tonu etkileyen agactır,manyetik(pasifler) sadece renk,karakter verir,sesi yukseltir.

hatta iyi kalite fenderlerde ya da gibsonlarda amfiye baglamadan bile ne kadar kaliteli tınladıgını deneyenler bilirler.

on_air demiş ki:
akçağaç ucuzdur.parlak bir tonu vardır ve hafiftir.fenderin yıllardır kullandığı ağaçtır.boya cila ve zımparası da kolaydır. kolay işlenir
.
akçaağaçtan kastın alder(kızılağaç) sanırım. Çünkü maple(akçaağaç) baya ağır olur.(Cort Viva dan biliyorum)

Sdeath demiş ki:
bildiğim kadarıyla neckthrough gitarlarda sap gövde ortasından geçiyor ve vidasız oluyor, bunlarda sap ve gövde aynı parçadanmı yapılıyor yani arada bağlantı noktası varmı ve ağaçları da aynı mı oluyor
Sap, gitarın en ucundan sonuna kadar tek parça(veya daha iyisi sandviç şeklinde çeşitli ağaçlardan kat kat oluşur mesela Ibanez RGT Prestige veya Cort X-TH lerdeki gibi 2 farklı ağaç uzunlamasına 5 parça) olur.

Gövde ise bu uzanan sap ile iki kanat halinde birleştirilir.(imzamdaki linke tıklayıp resimlerini görebilirsin neck-thru(yekpare) olayının.)

CoolDoG demiş ki:
asıl tonu etkileyen agactır,manyetik(pasifler) sadece renk,karakter verir,sesi yukseltir.

hatta iyi kalite fenderlerde ya da gibsonlarda amfiye baglamadan bile ne kadar kaliteli tınladıgını deneyenler bilirler.

Fender için aynı şeyi söyleyemem ama Gibson lar için bu akustik olayı doğru ki bunun en büyük sebebi Maun dur.

Bu güne kadar bir çok ağaç kullandım gitarda, sonuç olarak beni en çok doyuran; hem ton, hem sustain, hem de volume olarak mahogany(maun) oldu.

arkadaşlar geçen gün ilk defa tamamen maple gövdeli bi gitar gördüm.ama şimdiye kadar rastlamadığım için garip geldi.tamamen maple gövededen nasıl bir ton çıkar.baslı mı?midli mi tiz mi? parlak mı?

kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

melihbozkurt84 demiş ki:
arkadaşlar geçen gün ilk defa tamamen maple gövdeli bi gitar gördüm.ama şimdiye kadar rastlamadığım için garip geldi.tamamen maple gövededen nasıl bir ton çıkar.baslı mı?midli mi tiz mi? parlak mı?

Tiz ve parlak bir tonu var ancak midler de dolguncadır.

rastansaga demiş ki:
melihbozkurt84 demiş ki:

Tiz ve parlak bir tonu var ancak midler de dolguncadır.

böyle bi gitarla yapılmış kayıt vs. var mı?kib.koaly gelsin.müzikle kalın.:D

"Agathis is a type of wood indigenous to Indonesia. The standard types of wood used in building guitars have become scarce throughout the world and agathis has emerged as a top representative of the new alternative types of wood used in guitar production. Agathis is not only plentiful, which makes it economical and environmentally sound, but it's also a viable tone wood that compares favorably to standard guitar woods used in the past. Sound character wise, agathis could be seen as a cross between mahogany and ash. It produces the depth and warmth of mahogany with the clarity and punch of ash, striking the ideal balance between the two popular body woods. Furthermore, agathis is a fairly light type of wood, which is something that your shoulder will very much appreciate during long practice sessions and gigs. Agathis has quickly gained acceptance as viable guitar tone wood among major guitar manufacturers around the world."

Kaynak: Cort Korea Website

walla ben yeni james hetfield signatures series ten truckster ı aldım
mahogany den yapılmıs alet hakkatten tizi belli olmuyo yaaa:D
koyu tonlar hakktten bu gitarın mid leriyle bi problemi var heheh

Geri