Epiphone LP Custom Modifiye etmek

2002 yapım Epiphone Les Paul Custom gitarımı modifiye ettim, epiphonelarına yeni parça almayı düşünenlerin okuması gereken bir iki şey var.
Öncelikle parçaları www.stewmac.com ve www.blackrosecustom.com sitelerinden sipariş ettim ve Yüksel ustaya taktırdım.
akord burguları köprü tailpiece switch potlar ve manyetikler değişti
şimdi dikkat edilmesi gereken şeyler:

-tailpiece alırken dikkat etmeniz gereken "metric" ibaresi bulunması, yoksa amerikan yapımı gitarlara uyanların ölçüleri farklı sorun yaratır, bu haliyle bile "mounting studs" gitara uymadı ve elimde kaldı mevcut ayaklara takıldı tailpiece.

-köprü de keza ayakları girmemiş ve mevcut ayaklara monte edildi fakat sonuçta alınması gereken yani epiphone lara uyan "tune-o-matic" model, abr-1 falan olmuyor, ölçüleri için link:
http://www.stewmac.com/shop/Bridges...Bridge_with_Studs_Bushings/Specs.html#details

-akor burguları pek problem olmuyor sanırım birçok model uygun oluyor fakat yine de kendi gitarınız üzerindekine benzer montaj tekniği olanı seçerseniz delmek vidalamak zorunda kalmazsınız

-switch straight toggle tip uygun, uzun olanı problem çıkarabilir bilmiyorum

-potları long shaft seçmeniz gerekiyor sanıyordum eğer gitarınızın potların takıldığı iç bölümü metal bir kaplama içeriyorsa ki çoğu les paul öyleymiş, ben long shaft getirttim kısacası ama gitardan çıkanlar short shaft, ikisi de oluyormuş demek.

300 dolar civarı masraf ettim
tailpiece ve köprü gotoh marka nikel kaplama
yine nikel kaplı Seymour Duncan jazz neck (sh-2n) ve custom (sh-11) manyetikler
chrome switch, ve akord kulakları gotoh
cts 500k potlar ve orange drop .022 ve .033 kapasitörler

gitar görüntü ve ses olarak canavar durumda merak edenler Pulp'a gelip dinleyebilirler :)

epiphone demiş ki:
Yorumun slogan olarak güzel ama sebebini açıklarsan bir değeri olur sanırım

Gitarının üzerinde maple kaplama varmı ? (ki customlarda yok diye biliyorum)

Eğer varsa kalınlığı nedir?

Birde gövde ağacı kaçparçadan oluşuyor birbilgin varmı?

Bu sorulara bir yanıt bulursan ne demek istediğimi anlarsın :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
mahogany/alder olarak geçiyor gövdesi
gibsonlara baktığımda alder malzemesine rastlamadım hiç
zaten ben 400$ harcarsam epi LP custom'ım Gibson LP custom olur mu demiyorum dikkat edersen
bu harcamaya değecek bir sonuç alırmıyım diye soruyorum ve tecrübesi olanlar varsa paylaşmalarını bekliyorum
alaycı ve küçümseyici bir tavırla yaklaşmana üzüldüm diyim ne diyim

bana kalsa yapardım ama bu benim görüşüm

hatta yazayım neler yapacağımı
tone pross köprü tail piece set siyah
emg 81 set
gotoh magnum locking tuners
vede envai çeşit vida değişimi ne varsa hepsi siyah yapardım

birde asıl bu daha ağır basıyor
yine tone pross köprü tail piece nickel
gibson classic57 set veya köprüde classic 57 plus
burgular yine aynı veya orcinal gibson green keyler ile
vidalar krom renk olacak vede jack plate birde pick up mouting ringleri beyaz yapardım

olsa yapmaya başlamıştım yani ben şahsen bunlar benim tercihlerim manyetik ler değişik olabilir ama hardware de tone pross diyorum her zaman ama değermi dersen şans asıl iş manyetikler ile ağacın uyumunda
gaz vermek gibi olmasın ama pilavdan dönenin kaşığı kırılsın :twisted: :twisted: :twisted:

Beni yanlış anlamışsın,asıl şimdi ben üzüldüm :)

Ben bu gitarın modifiye ile Gibson a dönebileceğini ima eden bir yaklaşım sezdim sanki yazında bu sebeplede daha gerçekçi bir yanıt vermeyee çalıştım...

Kırdıysam özür dilerim...

epiphone demiş ki:
Eyvallah o zaman :)
yanlış anlama olmasın böyle bir masrafa değer mi üzerine yoğunlaşalım

Ben olsam butür gitarları modifiye etmem...

Zamanında uyduruk gitarlara inanılmaz modifiyeler yaptım-yaptırdım ve hepsindende müthiş zarar ettim,üstelik istediğim verimide alamadım...

BE nsenin yerinde olsam (ne tür bir saund bekliyorsun bu gitardan bilmiyorum ama ) ,zaten 650 dolar ettiğini yazmışsın ,satar mafrafa değer bir alet alırdım ve modifiye konusunu bunun üzerine düşünürdüm...

abi o kadar da dandik değil bu alet yahu
yani fabrika manyetikleriyle bile hiç dokunulmamış haliyle ton durumu sustaini eminim ki en azından vasatın üstünde
benim umudum var aslında ama sen de kötü tecrübelerinden dolayı karamsarsın anladım sağolasın
bakalım.. biraz daha yorum beklicem karar vermeden

paşam sen o gitarı modifiye edersin çok da güzel edersin şimdi isim takıntısı yapmayalım. epiphone les paul elitist mesela ki kendisi gibson les paul studio ile aşağı yukarı aynı fiyattır hatta bana ikisini sorsalar les paul studio mu epi elitist mi epi elitist derim
şimdi kesin gençler gibson demek var epiphone demek var dicekler. isim takıntısına tamamen karşıyım bi gitar isterse zırzop marka olsun les paul dan daha iyi sesi sustain'i bilmemnesi varsa onu kullanman doru hareket olur diğeri (bence) kompleksli bir davranıştır. bi gitara verdiğin para da yüzde yüz ölçüt diildir aynı şekilde.
velhasıl düzgün manyetikler ve aksamla neler yapar o gitar...yaptırabilene tabi

Bilgi en onemli girdi gitar yapiminda. Hangi agactan daha iyi ses cikar, gibi hadiselerin yaninda el yapimi bir gitar olan gibsonlardaki diger detaylar zaten fiyatin yuksek olmasinin sebebi. Iyi epiphonelar cikar, ama hic bir zaman iyi bir gibson les pal gibi olmuyorlar. Keske olsalar da ucuzlasa bu hadise. Ayrica gibsonlar ile epiler arasinda hic bir organik bag yok, yapan fabrika farkli ve sahipleri bile farkli. Ondan ayni kefeye koymayin.

Bu bir.

Eger les paul pahali geliyorsa onun gibi yine cok iyi sekilde uretilmis baska gitarlar var ve onlarin fiyatlari o kadar pahali degil. Mesela Hamer USA. Cok iyi hatta belki gibson USA'den daha iyi uretim seviyesinde bu vatandaslar. Heritage baska bir firma. (PRS'i saymiyorum daha ucuz degiller cunku.)

Eger uzakdoguda gibsonin onem verdigi her detayi atlamamaya calisan bir firma ariyorsaniz o maalesef epi degil, adi agile! Asagidakine bir bakin mesela lamine falan degil gercek maple cap, ve cok parca degil az parca maun back:

http://www.rondomusic.net/al3500prestcsbduncan.html

Bu gitarlardan gayet iyi olanlarina rastladim. Ama yapida sanirim zamanla ogrenecekler hala bazi problemler oluyor. Ama isimleri ciktikca fiyatlari da artacak.

B

Gibson USAler arasında temel model gibson LP standard. İki tipi var biri daha kalın olan 59 rounded sap (50's neck profile diye geçen bu) ve 60'ların sapı daha ince. Eskiden üstlerinde 498t ve 490r vardı.

Classic, daha ucuz ve sapı 60's gibi. Manyetikler haricinde aynı standardlar ile. Seramikli 500t ve 496R vardı en son baktığımda. Değiştiyse bilemiyorum. Iyi metal olur bununla çünkü mnayetikler o yönde.

Studio ucuz çok daha ucuz. Daha ince gövdesi ama yapı aynı. Üstünde aynen 498t ve 490R var. Genelde daha tizdir ve tok olmayan bir sesi vardır gövdenin inceliğinden dolayı

şimdi benim gitarımın gövde ağaç farkı maple yerine alder top olayında çıkıyor sanırım
belki maunu da seçmece değil de "ne çıkarsa bahtına" dır değil mi?
yukarıda bahsettiğiniz studionun ince ve tiz tok olmayan yapısına karşılık benim gitarımın gövdesi studioya tercih edilebilir durumda olabilir öyleyse?

Son olan atlamayı nasıl yaptığını pek anlamadım. Ne menem belirsiz bir ağaç neden daha ince diye güzel bir mauna tercih edilsin ki? Ben cidden iyi bir maunu tercih ederdim. Gövde inceliği de illa ki tona acaip bir tizlik verecek diye bir şey yok. Verebilir sadece, vermesi doğaldır daha doğrusu.

B

anlıyorum
arkadaşımda ibanez in LP modeli var 82 yılından falan modelini tam bilmiyorum ama sanırım studio ayarı o bayağı tiz benim gitarıma göre
studio tercih edeceğimi sanmıyorum
classic ve standartların da fiyatları biraz yüksek
ayrıca netten denemeden sipariş vermek pek akıl karı değil
elimdeki gitarın ne olduğunu biliyorum en azından
modifikasyona girişicem galiba

bu ABR-1 köprü www.stewmac.com dakiyle gibson olanı arasında 20$ fark var mesela stew'inki de nickel ama paslanma yapabilir mi?bu kadar fark niye acaba sırf marka mı?
bir de bu köprü-tailpiece'ler gitarıma uymama gibi bir problem çıkarabilir mi?

Bu Agile isimli gitarları daha önce ne duydum nede gördüm,ilkdefa cort başlığında DrB bahsetmişti inceledim ve gerçekten kaliteli aletler,hatta bazı parçalarının (köprü,tuner lr gibi) Gibson dan bile kaliteli olduğunu düşünüyorum...

Umut la irtibata geçip bu ay içinde umuta bitane bunlardan aldırmayı düşünüyorum...

Geri