Epiphone LP Custom Modifiye etmek

Epiphone,

Daha önce hiç paslandığını duymadım, ama açık konuşmak gerekirse de 2.5 seneden fazla da kullanmadım bu cins bir allparts veya stewmac köprüsünü. Ama problem olacağını zannetmiyorum.

Eğer gibson cinsi köprülerin şahına bakmak istersen ki bayağı pahalılar 150 dolara falan gelir, pigtail isimli Steve Rosen (çok iyi bir adam, şans eseri tanıştığımda bilmiyordum oranın sahibi olduğunu, sonradan posta masrafına bir tane yollayınca anladım ne olduğunu) adlı adamın yaptığı full vintage accurate köprülere bak. Inanılmaz çok tutanı vardır.

01,

Bana göre fiyat getiri açısından bu gitarları şu anda geçen yok. Alırmıydın dersen açıkçası elimde LP olmasa ve de param da bir standard'a yetmese cidden düşünürdüm. Umut çok iyi kaynak akıllılık edersin gibime geliyor. Sadece almadan önce Rondo Music'e bir email yaz, manyetik yok renk menk önemli değil elinizdeki en iyi doğal sesi veren agile LPu istiyorum de. Onlar bakarlar artık renkti manyetikti öncelik kazanmaz ama elinde kolay kolay bırakmayacağın güzel bir LP taklidi bir şey olur.

B

Selamlar,

Bende bir Gibson ve LP hastası olarak ilk bilicli gitar tercihimi Epiphone standart yonunde yaptım.
Almadan once cok uzun arastirma vs donemi gecti. Nasıl daha iyi olur modifiye edilir vs vs.

Neyse su anda cok memnunum, alirken de onlarca ayni aletten deneyip aralarında bana en gos geleni secmeye calistim.

Yaptıgım modifikasyondan da cok memnunum

Neler yaptıgıma gelince:
Once bridge ve machine headleri degistirdim Shaller GTM ve Machine headler ile. Bunlardan cok cok cok cok memnunum. O günden beri ne telim kopar ne akordum kacar ne de baska bişey.

Sonra manyetikler tabiki Duncan Sh-4 ve Sh-11
cıkıslari birbirine yakın, sıcak ve tonal uyumlulugu olan manyetikler bana gore. Gayet memnunum.

Sonra potlar 2 adet 500K push-pull ve 2 adet 500k normal potlar.
Aslında ses potları linear olmalıymıs o zaman bilemedim. Yapacaksanız linear olanlarını alın derim.

Sonra sıra geldi gorunume. tamamen siyah bir LP olması icin tum pot baslari pickup selectorun plakası vs siyah oldu, zaten pickguardı da soktum onların yerine dolgu yaptırabilirsin yada ben vidalarını uzerine taktım duruyo.

Sonuc olarak gitarımı iyiki de modifiye etmisim diyorum. Tonal baglamda da cok buyuk farklılıklar oldu. Sesi daha guclu ve daha dogal gelmeye basladı. Ama, bu isten once cok iyi arastirma yapılmasını öneririm. Kisisel tercihlerinizi cok dikkatli sekilde tercume edip bunların teknik karsiliklarini bulmalısınız. Umarım ne demek istedigimi anlatabildim.

foto koymaya calisayim...

http://img209.imageshack.us/img209/7281/epip15zz.jpg

http://img209.imageshack.us/img209/70/epip23fh.jpg

Hoşgeldin. Gitarını sevdiğini görmek güzel. Köprü manyetikler potlar ve machine headler cidden iyi yapmışsın ki aynısını zamanında bir EPI SG special üstünde ben de yapmıştım. Açıkçası bilgi gerektirir bu ondan buralarda takılman forum için hayırlı olur diye düşünüyorum.

Potlar konusunda: Yanlız orada bir yanlış var zira genelde volume potansları audio (yani log linear) ton potansları linear (olursa o da normalde onlar da audio olabilir) olur. Ondan bu pot işine kafanı takma doğru yapmışsın.

B

zaten pickguardı da soktum onların yerine dolgu yaptırabilirsin yada ben vidalarını uzerine taktım duruyo.

onu ben de sökmüştüm senin gibi aynen
şimdi switch bölümündeki treble rythm yazan şeyi de sökücem

gotoh stoptail aluminium'a karar verdim gibi DrB'nin üzerine yazdıklarını okuyup
bridge ve tuner için yazdığın markaya bakıcam sağol

switch için bir önerisi olan var mı?

Sağolun.

İşin aslı, bridge tailpiece iyi bir marka olduğu sürece belli bir kalite seviyesini yakalarsın. Gotoh da iyidir. Modeli iyi seçtikten sonra bence başka sorunm yaşamazsın. Shaller de alman malı iyi bir markadır. Benim bridge deki tellerin oturduğu yerlerde tel için oyuklar yoktu. Bu tel kopmada etken sanırım. Teller kulanıla kullanıla orada kendi yuvalarını actilar. ovur turlu orda yıpranma ve keskin uclar olusuyo ve bendlerde tel kopmasi cok oluyo.

switch konusunda da cok ozel bişeyler kullanman farketmeyecektir. Ama istersen dimarzio nun potlari ve switchleri var piyasada.

gorunum icin plakaları degistirmek isteyebilirsin. Yoksa epi nin potları da iyi potlar. Ben push-pull istedigim icin degistirdim potları.

Re: DrB. Potlar konusunda haklı olabilirsin. Ama hala benim ses potum cok hızlı sesi kısıyo ve tam olarak kapamıyo. O yuzden slash vari efektler yapamıyorum istedigim gibi :) Bunun caresi olarak bana linear pot kullanmamı soylediler belki de su dimarzio lara bir goz atmak gerekir.

Sadece ev ortamında mı çalıyorsun bilemiyorum, ama şu var: Eğer özellikle lambalı bir amfide sen overdrive'ı power tubeleri kızıştırarak alıyorsan Slashin yaptığı gibi, o zaman potun sesi hızlı kesmesini isteyeceksin. Böylece sesi 7ye falan getirdiğinde sesten overdrive yok olacak ve gayet açık bir ton alacaksın. Ama tabi bunu digital processorler ve pedallar genelde yapamaz. Sesi direk overdrive veya distorte ederler çünkü. Sinyalin ne kadar güçlü olduğu önemli değildir o cins aletlerde. Gördüğüm tek istisnai durumlar ibanez ts9, boss sd1 ve ds1 ve podxt (ve live) ki özellikle sonuncusu beni çok şaşıttı zira çatır çatır digital alet. Bu işi nasıl başarmışlar özellikle plexi modunda şaşırdım ve çok sevindim açıkçası.

Neyse işte öyle.

B

harmony central da adamın biri manyetikleri değiştirmeden evvel switch'ten potlara potlardan jack çıkışına kadar kabloları değiştirin George L cable döşeyin çok farkeder ses kalitesi demiş
bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

DrB demiş ki:
Epiphone,

Daha önce hiç paslandığını duymadım, ama açık konuşmak gerekirse de 2.5 seneden fazla da kullanmadım bu cins bir allparts veya stewmac köprüsünü. Ama problem olacağını zannetmiyorum.

Eğer gibson cinsi köprülerin şahına bakmak istersen ki bayağı pahalılar 150 dolara falan gelir, pigtail isimli Steve Rosen (çok iyi bir adam, şans eseri tanıştığımda bilmiyordum oranın sahibi olduğunu, sonradan posta masrafına bir tane yollayınca anladım ne olduğunu) adlı adamın yaptığı full vintage accurate köprülere bak. Inanılmaz çok tutanı vardır.

01,

Bana göre fiyat getiri açısından bu gitarları şu anda geçen yok. Alırmıydın dersen açıkçası elimde LP olmasa ve de param da bir standard'a yetmese cidden düşünürdüm. Umut çok iyi kaynak akıllılık edersin gibime geliyor. Sadece almadan önce Rondo Music'e bir email yaz, manyetik yok renk menk önemli değil elinizdeki en iyi doğal sesi veren agile LPu istiyorum de. Onlar bakarlar artık renkti manyetikti öncelik kazanmaz ama elinde kolay kolay bırakmayacağın güzel bir LP taklidi bir şey olur.

B

Bugüne kadar hem markacı bir yaklaşım içerisinde bulundum,ve hep hata ettim.Agile isimli bu üretici firma pek duyulmamış bir firma ,yani biraz risk...Ama ben bu riski alacağım,ilk defa böylesine bir firmanın ürünü içime sindi...

Teşekkürler...

Geri